Християнське вчення про зміст людського буття
Категорія (предмет): ПсихологіяВступ.
1. Специфіка і аспекти релігійного вчення про буття людини.
2. Походження людини у християнському вченні та християнських цінностей.
Висновки.
Тести.
Список використаної літератури.
Вступ
Психологія дослівно перекладається як вчення про душу, з чого можна зробити висновок, що вона займається душею. Однак, якщо це сказати сучасним психологам, то можна лише викликати в них обурення, оскільки саме поняття душа в сучасній психології відсутнє, хоча деякі з психологів знову починають про неї згадувати. Знаменно, що хоча сучасна психологія відкинула поняття душі, вона, однак, не змінила своєї назви. Це обумовлено історією, від якої неможливо відхреститися. Ця історія розпочалася ще задовго до того, як виникла так звана наукова психологія, яку в загальних рисах можна визначити як науку про поведінку людини, причому, в міру розвитку, вона все більш цілеспрямовано звертається до людських вчинків. Через саме цей напрям розвитку — акцентування на важливості вчинків — психологи несвідомо заторкають ті сфери, якими вже віддавна займаються філософи, вивчаючи душу людини.
Психологію традиційно визначають як науку, яка описує та пояснює поведінку людини. А отже, вона повинна бути збагачена знаннями про драму людського буття, яка розігрується на сцені світу і в полі присутності Бога. Багатостороння психіка людини, функціонально пов’язана з тілом, розкривається в широкій гамі почуттів, практично необмежених можливостях пізнання та вільній людській волі, найвищим виявом якої є релігійний акт. Релігійні дії стверджують гідність особи й водночас мотивують її до контактів з іншими людьми.
1. Специфіка і аспекти релігійного вчення про буття людини
Раннє християнство свої соціальні уявлення зв'язувало з ідеями рівності всіх перед богом, справедливості і милосердя, з уявленнями про право усіх на свободу і щастя, хоча б і в потойбічному житті. Це -основні ідеї християнства. Поруч із ними стояли добре відома нам ідея месіанства й есхатології. Цілком природно, що вони були співзвучні з мріями рабів і незаможних вільних громадян.
Дійсно, християнство торкнуло струни, що повинна була знайти відгук у незліченних серцях. Загальновизнаному почуттю, що люди самі гріховні в загальній зіпсованості, християнство дало ясне вираження у свідомості гріховності кожної окремої людини; у той же час у жертовній смерті свого фундатора християнство створило легко зрозумілу форму внутрішнього порятунку від зіпсованості світу, розради у свідомості, до чого усе так жагуче ринулися.
Християнство вчило любити і цінувати в людині не його зовнішні атрибути, не його гідності, а його душу. Це було воістину нова, якщо не революційна в тій історичній ситуації ідея: у тому світі особистість мала значення тільки як частину роду, держави. Християнство очистило душу від усього випадкового і показало її безкінечну красоту і цінність. На наш погляд це — одна з причин популярності християнства. ( Ми вже говорили про ту масову втечу зі світу зовнішнього у світ внутрішній). Відчаявшись у матеріальному світі будь-яка людина, будь він раб або вільний, міг розраховувати на знаходження свободи духовної, на особливий духовний стан.
Християнство вчило, що все дурне в житті — є похідне гріху, найглибшого розкладу особистості, що трапляється, якщо ця особистість відступає від божественного закону. Таємниця цінності кожної особистості полягає в тому, що “ми тепер діти божі” (Іоан. III, 2). Це навчання про причетність людини до божества, що було ще у Платона, у християнстві стало життям і підняло самосвідомість людини на небувалу висоту, відкривши йому світлі перспективи майбутньою заповіддю: будьте досконалі, як зроблений Батько ваш.
Але будучи радісною звісткою для кожної окремої людини, вчення Христа говорило про порятунок і усього світу. Страждає не тільки людина; “уся твар совокупно страждає і мучається” (Рим. VII, 29). Тому порятунок не тільки в тому, що рятується кожна окрема людська душа, а в тому що рятується кожна твар. Цей новий порядок речей, новий рід буття і відношень у Євангелії зветься Царства Божого або Царства небесного.
Царство Небесне, ідеальний, божественний світ, існує від сторіччя, але людина може, якщо хоче , ввійти в нього, приклавши для цього особисті зусилля; ще при житті він може з'єднатися у своїй душу з об'єктивним Царством Божим, прийнявши його в себе, у той час як в інших людях, у усьому світі Царство ще не здійснилось.
Людина створена Богом по “уяві і подобі Божій”, тобто є особистістю, що володіє свободою і творчою спроможністю. Свобода особи пов'язана з тим, що вона втілює в собі надмирний дух, що відбувається від Божественного Духа. Вся подальша історія розглядається християнством як історія возз'єднання людини з Богом.
Старий Завіт виражає зовнішній зв'язок між людиною і Богом, здійснювану через закон (закон регулює зовнішні відношення, зовнішнє буття людини). Власне християнство починається з Ісуса, що дає Новий Завіт і відновлює внутрішній зв'язок людини з Богом.
Вищою релігійною ціллю християнства є порятунок. Специфіка християнського розуміння порятунку виражається в догматах триєдності і Боговоплощення. Бог споконвіку має три рівноцінних особи (особистостей) — Батько, Син, Дух Святий — об’єднанні єдиною божественною сутністю (“природою”) і маючі єдину волю. При цьому християнське богослов'я потребує “не змішувати осіб і не розділяти сутності”. Рятівником (Христом) виступає одне з осіб єдиного Бога (Бог-Син). Бог-Син втілюється в людську природу і стає Ісусом із Назарета, щоб спокутувати первородний гріх. “Бог став людиною, щоб людина могла стати Богом”, говорили Батьки Церкви (правда, людина покликана стати не Богом “про природу”, а “Богом по благодаті”). Порятунок жадає від людини духовних зусиль, і , насамперед віри, але самостійно спастись не можливо, для цього потрібно обертання до Іісуса Христа і діюче втручання самого Рятівника. Шлях Порятунку — це шлях уподібнення Іісусу: духовне злиття з особистістю Христа і (із його поміччю ) очищення і перетворювання своєї ( гріховної) природи, до остаточного рятунку від влади гріху і смерті. Проте (у силу наслідків первородного гріху) людина не може уникнути тілесної смерті. Проте душу людини і його особистість (духовне “я”) безсмертні.
Шлях до порятунку і вічного життям у єдності із Богом для людини лежить через фізичну смерть; цей шлях прокладений хресною смертю і тілесним воскресінням Ісуса Христа. Порятунок можливо лише в лоні Церкви, що є “тіло Христово”: вона об'єднує віруючих в одне містичне тіло з людською природою Христа. Христос є глава цього єдиного, але багатоликого церковного тіла, подібно тому, як чоловік є глава шлюбної спілки (звідси сама назва монахинь: “наречені Христової”).
Християнська моральність виходити із самоцінності особистості і нерозривного зв'язку добра, істини і свободи. “ . Пізнайте істину й істина зробить вас вільними”, “Всякий, що робить гріх, є раб гріху”, — говорив Ісус. При цьому добро й істина виражається не в безособових формальних правилах, а в самій особистості Ісуса Христа; звідси — принципова неформальність християнської моральності, що по самій своїй суті є моральність свободи. Висловлюючи свободу людини, справді християнська віра тримається не на страху і зовнішньому боргу, а на любові, спрямованій до Христа і до кожної людини як носія уяви Божия: “А тепер прибуває ці три: віри, надія, любов; але любов із них більше” (1-е Коринф. 13:13).
Добро коїться людиною на шляхах застосування вільної волі в ім'я особистості і любові: “Хто не любить, той не пізнав Бога, тому що Бог є любов”. Інше застосування вільної волі обертається її самозапереченням і духовної деградації людини. Таким чином, у людській свободі утримується не тільки можливість добра, але і ризик зла. Зло є помилкове застосування свободи; істиною свободи є добро. По цьому зло не має самостійної сутності і зводиться лише до заперечення добра: усе нібито самостійні визначення зла на перевірку надаються лише визначенням добра, узятими з оберненим знаком.
Зло народилося як неправильне рішення вільного духу, але через початкове гріхопадіння укоренялося в людській природі, “заразило” її. Звідси специфіка християнського аскетизму: він бореться не із самої по собі природою людини, але з живучим у ній гріховним початком. Сама по собі людська природа богоподібна і гідна натхнення і безсмертя (цим християнство відрізняється від платонізму, гностицизму і маніхейства). Людини чекає тілесне воскресіння; після Страшного Суду праведникам дається тілесне безсмертя в нових, перетворених тілах. Оскільки людині важко підкорити з укоріненими в його природі гріховними бажаннями, він повинний смирити гординю і вручити свою волю Богу; у такій добровільній відмові від свавілля й отримується справжня, а не мнима свобода.
У християнстві моральні норми звернені не до зовнішніх справ (як це було в язичестві) і не до зовнішніх проявів віри (як у Старому Завіті), а до внутрішньої мотивації, до “внутрішньої людини”. Вищою моральною інстанцією є не борг, сором і честь, а совість. Борг виражає зовнішнє відношення між людиною і Богом, людиною і суспільством; сором і честь виражають зовнішню доцільність природи і суспільства. Совість же є голосом вільного духу, що робить особистість незалежною від природи і суспільства і підпорядковуючою її тільки власній вищій правді. Можна сказати, що християнський Бог — це вища правда людської совісті, уособлена й обожнена як благодатний зміст усього буття: “ .
2. Походження людини у християнському вченніта християнських цінностей
У будь-якому вченні про людину міститься єдність взаємозалежних моментів реальності й ідеалу, сущого і належного, існування й сутності. Ця суперечливість людини усвідомлюється в релігії як він перебування за межею справжнього і несправжнього, надприродного та її природного, сакрального і мирського буття. Спільним всім релігійних навчань про людину і те, що він тлумачать як точка перетину могутнього й порівняно слабкого, рятівного і потребує порятунок порядків буття. Розуміння людиною себе вимагає ідеалу і горизонту “священного”, котрий виводить межі готівкової дійсності. Релігійна антропологія — це специфічний спосіб самоусвідомлення людини, і специфіка її полягає насамперед у тому, що сутність, існування, природа, призначення людини розуміються з визнання вищого першоджерела (духів, богів, божества чи єдиного особистого Бога) та її особливих відносин із людиною.
В християнстві ставлення до створенні людини осмислюються у складі вчення про порятунок: людина народжений з тими силами й потенційними можливостями і такому місці у Всесвіті, щоб міг «вочеловечиться предвечный» Син Божий і явити славу Батька за умов земного існування. У біблійному і особливо новозавітному вченні відкривається, на думку богословів, ставлення людини перед самим собою і світові, вільне як від кумиротворчості, надлишкової сакралізації природи, і від хижацького, споживчого ставлення до неї. Засвоївши біблійне вчення про сотворінь людини Богом, християнська теологія виробляє його основі своє розуміння його сутності та природи людини. Адам осмислюється як як перша людина, але, як архетип людини, у своїй посилаються на найдавніше значення цієї слова, що означає людини взагалі, а чи не чоловіка в протилежність жінці. Зразковим для християнської антропології стало визначення Василя Кесарійського: “Людина є розумне творіння Бога, створене за образом його Творця”, “тварина, отримавши веління стати богом”. І понині вчення про людину як витворі, образі і подобі Божому (теоморфизм) богослови вважають “принциповим теологуменом”, “суттю філософської антропології Біблії”.
Проблема релігійних цінностей стосується сфери внутрішнього духовного життя особистості і, разом з тим, вимагає вирішення її в загальній соціально-легітимній формі. Пошук загальнозначущих морально-ціннісних орієнтирів соціального розвитку потребує ретельного вивчення природи релігійних цінностей, їх змісту, структури й характеру функціонування. В українських реаліях особливе значення має наукове вивчення християнських цінностей, оскільки саме християнство історично було і залишається основною формою релігії українців, і саме християнські цінності є одним з найважливіших факторів, що впливають на формування й розвиток національної культури, політики, освіти та інших сфер суспільного та духовного життя.
Питання релігійної духовності, християнської етики, впливу християнства на сучасний моральний стан суспільства є предметом широкого обговорення в сучасній українській релігієзнавчій літературі. Йдеться про необхідність виокремлення релігійно-ціннісної проблематики як такої, що має самостійне наукове значення, а також осмислення природи християнських цінностей, розуміння і пояснення їхньої сутності, визначення основних характеристик і форм існування, структурних рівнів організації і закономірностей розвитку.
Християнство є аксіологічною системою, своєрідною “матрицею” цінностей, що прагне охопити всі суспільні та індивідуальні потреби. Релігійні цінності об'єднують в єдине ціле сприйняття і переживання реальності, що передбачає певним чином мотивовану й орієнтовану поведінку. Пропонуючи особливий погляд на світ, християнство інтерпретує такі явища, як смерть, страждання, несправедливість тощо. Релігійні цінності зв'язують вірування, установки, норми та інші елементи в систему, яка визначає відношення віруючого до інших осіб, до груп, до природи, до культури. Ці відношення уже містять у собі когнітивний, експресивний і оцінний фактори.
Вищою цінністю розгорнутої християнської системи визнається Бог, котрий є абсолютним началом й абсолютним об'єктом аксіологічного відношення. Центром же християнського вчення моральності є особистість Ісуса Христа. Бог і Ісус Христос одночасно виступають у певній значеннєвій єдності для християнина, але при цьому мають розходження в ціннісному відношенні. Групу специфічних релігійних цінностей утворюють християнські “цінності-цілі”, те, до чого прагне віруюча людина. До них належать “Царство небесне”, безсмертя душі та ін. У християнстві сенс існування людини виводиться з кінцевої мети її існування, котра полягає в необхідності протягом усього життя готуватися до духовного злиття з Богом після смерті. Третя група з класу релігійних цінностей – це “цінності-засоби”, за допомогою яких християнин прагне досягти мети. До цього класу понять належать релігійна віра, церковні обряди й ритуали, нав’язані церквою чесноти та ін. Останній клас ціннісних понять охоплює реальні ціннісні відношення, цінності життя (особистість людини, праця та ін.), котрі по-своєму відображає релігія, даючи їм певну інтерпретацію.
Християнські цінності відіграють велике значення в житті віруючого: дають розуміння місця й значення життя людини, підпорядковують його поведінку релігійним вимогам, посилюють інтенсивність емоційного життя. В межах особистісного функціонування релігійних цінностей авторкою виділені три рівні сформованості системи християнських цінностей: поверхневий, рівень особистого сприйняття і глибинний. Християнські цінності суттєво впливають на духовний баланс особистості і являються засобом досягнення соціально-психологічної стабільності, що вказує на їх значний психотерапевтичний потенціал.
В історії України християнство через систему цінностей сприяло національній ідентифікації, вихованню національного характеру, формуванню самобутньої духовної культури. Системі християнських цінностей українців притаманні специфічні риси, зокрема характер чуттєво-емоційного відношення до життя.
Трансформація християнських цінностей у сучасному українському суспільств зумовлена змінами різноманітних чинників: тенденціями загальносвітового масштабу, внутрішніми змінами українського соціуму, зрушеннями на рівні особистості та її найближчого оточення. Трансформації стосуються як церковних ціннісних доктрин, так і індивідуальних ціннісних орієнтацій.
У сучасних вченнях про цінності християнські церкви враховують зміни, що відбулись в суспільстві і свідомості людей. В найбільшій мірі це стосується протестантської та католицької конфесій, у сучасні ціннісні системи яких включені соціальні вартості (активне ставлення до світу, праці, держави, ствердження права на власність, піднесення власного добробуту, відстоювання гідності і свободи особи тощо). У сучасному православ'ї, як російському, так і українському, більше виражена консервативна тенденція, відчутна орієнтація на теоцентризм, соціальний песимізм, есхатологізм. Спостерігається формування інтеграційних, позаконфесійних і позацерковних ціннісних орієнтацій.
Висновки
Християнство сформувало нові змісти природи і людського буття. У основі цих змістів лежало виправдання творчості і свободи людини, що не могло не позначитися на всій європейській історії. Звичайно, спочатку християнська свобода реалізувалася головним чином у духовно-моральній сфері. Але потім вона знайшла собі практичне поле для свого втілення і стало виражатися в утворенні природи і суспільства, у побудові основ правової держави, що шанує права і свободи людини. Сама ідея про невід'ємні права і свободи людини могла з'явитися тільки в християнській культурі.
Християнство сформувало нові змісти природи і людського буття, що стимулювали розвиток нового мистецтва, стали основою природного і гуманітарного пізнання. Ми не мали б знайомого нам європейського мистецтва без характерного для християнства уваги до людської душі, її самих потаємних внутрішніх переживань.
Без цієї загостреної уваги людини до своєї особистості не було б знайомих нам гуманітарних наук. Сама ідея про те, що існування світу і людини є висхідний історичний процес (а не просто чергування космічних циклів) прийшла до нас від християнства.
Значеннєві основи сучасного природознавства також сформувалися під визначальним впливом християнкою духовності. Християнство ліквідувало прірву між “природним” і “штучним”, тому що світ став як утвір всемогутнього і вільного особистого Бога. Але те, що створено творчістю, може і повинно пізнаватися в контексті творчого перетворення. Так були закладені значеннєві основи для появи різних наук.
З точки зору психології, ми можемо зробити такий висновок — християнство, як одна із найбільших релігійних течій, надає людині можливість отримати відповідь на питання, яке безперечно ставить перед собою рано чи пізно будь-яка людина — в чому сенс людського буття?
Людина отримує можливість пізнання, яке виходить за ранки чуттєвого і створює основу для її існування у цьому мінливому світі. Це відчуття основи, якоїсь стабільності, пов’язане в першу чергу з тим, що віра у надприродну істоту і у існування потойбічного життя, виходить за рамки мінливого, буденного життя. Живучи в ньому, людина відчуваючи його мінливість і в той же час живе у вічному!. Вона з новою силою, підкріпленою вірою ступає по життю.
Тести
1. ВизнаннянаприкінціXIXст. психологіїяксамостійноїнауки зумовленотакимфактом:
а) досягненнямвідповідногорівнярозвиткусвітовоїкультури;
б) визначеннямпредмета і створення методунауковогопізнання психологічноїнауки;
в) визнаннямсвітовоюнауковоюгромадськістюнеобхідностііснуванняпсихологіїякнауки.
2. Твердження"Пізнаюте, ущовірую" належить:
а) ФоміАквінському;
б) ПьєруАбеляру;
в) ІоаннуСкотуЕріугені.
3. В основу томізму покладено вчення:
а) Платона;
б) Аристотеля;
к) Епікура
4. Схоластикавиниклазметою:
а) розробки Символу віри;
б) виправленнявчення"Отцівцеркви";
в) впорядкуваннятарозробкидоступностіхристиянськоїдогматики.
5. Гуманістикритикували:
а) праці"Отцівцеркви";
б) вченнятомізму;
в) християнськевіровченнязагалом.
6. Гермес Трисмегіст — це:
а) реальний сучасник біблійного Мойсея;
б) філософ-містик, який жив на початку нашої ери;
в) міфічний персонаж, який поєднує риси староєгипетського бога Тота і старогрецького бога Гермеса.
7. Одне з перших психологічних вчень про емоційну сферу людини створив:
а) Платон в епоху Античності;
б) 3. Фрейд на початку XX ст.;
в) Р. Декарт у XVII ст.
8. Філософсько-психологічну концепцію людини на основі уявлень про відношенні людини і світу розробив:
а) С. Л. Рубінштейн:
б) А. Н. Леонтьев;
в) Л. С. Витотський.
9. Герменевтика — це науковий метод пізнання, розроблений одним :і таких напрямів сучасної філософської думки:
а) екзистенціалізмом;
б) феноменологією:
в) персоналізмом.
10. Проблему "установки" розробляли представники психологічної школи:
а) московської;
б) тбіліської.
в) ленінградської.
Список використаної літератури
1. Данилюк І. Історія психології в Україні: Західні регіони: (остання чверть ХІХ-перша половина ХХ ст.):Підручник для студ. вузів/ Іван Данилюк,. — К.: Либідь, 2002. — 148 с.
2. Ждан А.Н. История психологии: от античности к современности. — М.: Педагогическое общество России, 2002. — 512 с.
3. Жуков С. Історія психології: Навчальний посібник/ Сергій Жуков, Тетяна Жукова; М-во освіти і науки України, Донецький ін-т ринку та соціальної політики. — К.: Центр навчальної літератури, 2005. — 222 с.
4. Исторический путь психологии: Прошлое, настоящее, будущее. — М., 1992. — 345 с.
5. Корольчук М. Історія психології: Навчальний посібник/ Микола Корольчук, Петро Криворучко,. — К.: Ельга Ніка-Центр, 2004. — 246 с.
6. Основи психології: Підручник / За заг. ред. О.В.Киричука. — К, 1995. -632 с.