- Головна
- Готові шкільні презентації
- Презентація на тему «Українська графіка ХХ століття. Творчість Георгія Нарбута»
Презентація на тему «Українська графіка ХХ століття. Творчість Георгія Нарбута»
563
Слайд #1
Українська графіка ХХ століття. Творчість Георгія Нарбута
Слайд #2
Графіка першої третини ХХ ст. являє собою цілісне, принципово нове явище в історії українського мистецтва, розвиток якого зумовлений активним національно-культурним рухом. Художників надихала віра в соціально-етичну, дієву місію мистецтва. Українська графіка означеної доби демонструє поєднання загальноєвропейських мистецьких тенденцій і національних особливостей художнього процесу.
Слайд #3
Особливий інтерес до мистецтва графіки виник на початку ХХ століття під впливом нового світогляду, в якому вагому роль відігравали ідеї стилю модерн. Майстри, які сповідували в мистецтві ідеї цього стилю, ставилися до графіки як до художньої галузі, що має багаті можливості пластичної мови, здатна активізувати поступ до більшої умовності образних рішень, а також реалізувати жаданий синтез мистецтва й життя.
Слайд #4
Українська Академія Мистецтв створила основи для становлення та розвитку нової української графічної школи. Майстри, які викладали в УАМ, Г. Нарбут, М. Бойчук, В. Кричевський – стали фундаторами тих напрямів, які знайдуть продовження і відгомін упродовж ХХ ст.
Слайд #5
Творчість Георгія Нарбута — яскрава сторінка в українському мистецтві. Його по праву називають одним з найбільших графіків сучасності. Почавши свою самостійну творчість у річищі впливів художників славнозвісного на початку століття російського об'єднання «Мир искусства».
Слайд #6
Орiєнтуючись на досягнення митців «Мира искусства», західноєвропейської, китайської та української графіки, Нарбут перший в Україні проголосив принцип архітектурної побудови книги як єдиного цілісного мистецького організму.
Слайд #7
Від оповідного супроводу в своїх перших ілюстраціях до російських казок та казок Андерсена Георгій Нарбут перейшов до вищого етапу — співтворчості з автором книги, до відтворення духу й змісту тексту засобами графічного мистецтва.
Слайд #8
Обкладинка до «Антології» Миколи Зерова
Слайд #9
Ілюстрація до казки Андерсена «Соловей»
Слайд #10
Ілюстрація до басні І.Крилова “Бабка і Мураха”(рос.”Стрекоза и Муравей”)
Слайд #11
У київський період творчості з 1917 року Нарбут створив славнозвісну ілюстрацію до «Енеїди» Котляревського «Еней з військом», у якій в гранично лаконічній формі поєднав риси української ікони, народної картини та монументального малярства.
Слайд #12
“Козак Мамай”
Слайд #13
В обкладинках журналів «Мистецтво», «Зоря», «Солнце труда» він малює постаті козаків-бандуристів, стилізовані квіти, деталі українського народного орнаменту й об'єднує їх чіткою графічною логікою в єдине гармонійне ціле.
Слайд #14
“Солнце труда”(1919год)
Слайд #15
Визначним досягненням Нарбута і всієї української графіки є його «Українська абетка», в якій художник досяг граничної простоти й водночас вишуканості композиції, рисунка й кольору.
Слайд #16
У вирішенні літер абетки Нарбут об'єднав досягнення як української рукописної та друкованої книги, так і досягнення західноєвропейських майстрів шрифту.
Слайд #17
Так зображено літеру “А”
Слайд #18
Ілюстрація до поеми “Песнь о Роланде”(1903)
Слайд #19
У роки Української Народної Республіки він намагався впровадити прикладну графіку та графіку малих форм у промисловість, займався створенням українських гральних карт, ескізів українських грошових знаків, цінних паперів, поштових марок, військових мундирів Української армії, нової української геральдики. Він навіть робив ескізи етикеток, оформлень упаковок, і неодмінно прагнув надати цим малим формам графіки національних рис тактовним використанням елементів українського декоративно-ужиткового мистецтва.
Слайд #20
100 карбованців
Слайд #21
Перші українські марки у виконанні Нарбута
Слайд #22
Тривалий час ім'я і творчість Нарбута замовчувалися у зв'язку з його участю в культурному будівництві в період УНР. Лише в 1960-х роках з'явилося чимало публікацій, які по-новому й неупереджено розкрили роль і значення видатного митця в історії національної культури, зокрема книжкового мистецтва.
Слайд #23
Нарбут став для багатьох поколінь українських графіків орієнтиром і духовним наставником у виробленні свого стилю.