Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1)


228



Слайд #1


Стус Василь Семенович
1938-1985
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #1

Слайд #2


ми ще повернемось
обов'язково повернемось бодай –
ногами вперед,
але: не мертві,
але: не переможені,
але: безсмертні
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #2

Слайд #3


Васи́ль Семе́нович Сту́с народився 6 січня 1938 р. в селі Рахнівка, Гайсинського району Вінницької області, в родині селянина. Український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник.
Біографія
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #3

Слайд #4


У 1944-54 Василь навчався у міській середній школі № 150 і закінчив її зі срібною медаллю. Василь вступив на історико-літературний факультет педагогічного інституту м. Сталіно. У студентські роки Стус постійно й наполегливо працював у бібліотеці. У студентські роки Стус разом з Олегом Орачем, Володимиром Міщенком, Анатолієм Лазаренком, Василем Захарченком, Василем Голобородьком був членом літературного об'єднання «Обрій». Закінчивши 1959 навчання з червоним дипломом, три місяці працював учителем української мови й літератури в селі Таужне Кіровоградскої області, після чого два роки служив в армії на Уралі. Під час навчання і служби став писати вірші. Тоді ж відкрив для себе німецьких поетів Ґете і Рільке; переклав близько сотні їх віршів. Ці переклади було згодом конфісковано і втрачено. 1959 опублікував свої перші вірші. Один із найактивніших представників українського культурного руху 1960-х.
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #4

Слайд #5


З березня 1963 — літературний редактор газети «Социалистический Донбасс».Вступив до аспірантури Інституту літератури Академії наук УРСР ім. Т.Шевченка АН УРСР у Києві із спеціальності «Теорія літератури». За час перебування в аспірантурі підготував і здав до видавництва першу збірку творів «Круговерть», написав ряд літературно-критичних статей, надрукував кілька перекладів з Гете, Рільке, Лорки. Належав до Клубу творчої молоді, який очолював Лесь Танюк
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #5

Слайд #6


У вересні 1965 під час прем'єри фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» у кінотеатрі «Україна» в Києві взяв участь в акції протесту. Стус разом з Іваном Дзюбою, В'ячеславом Чорноволом, Юрієм Бадзьо закликав партійних керівників і населення столиці засудити арешти української інтелігенції, що стало першим громадським політичним протестом на масові політичні репресії в Радянському Союзі у післявоєнний час. За участь у цій акції його відраховано з аспірантури. Після цього заробляв на життя, працюючи у Центральному державному історичному архіві, згодом — на шахті, залізниці, на будівництві, в котельні, в метро. З 1966-72 — старший інженер у конструкторському бюро Міністерства промисловості будматеріалів УРСР.
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #6

Слайд #7


1965 одружився з Валентиною Василівною Попелюх. 15 листопада 1966 у них народився син — нині літературознавець, дослідник творчості батька Дмитро Стус
Пропозицію Стуса опублікувати 1965 свою першу збірку віршів «Круговерть» відхилило видавництво. Незважаючи на позитивні відгуки рецензентів, було відхилено і його другу збірку — «Зимові дерева». Однак її опублікували в самвидаві. У 1970 книжка віршів поета «Веселий цвинтар» потрапила до Бельгії й була видана в Брюсселі.
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #7

Слайд #8


На початку 1970-х приєднався до групи захисту прав людини. Восени 1972 заарештований і засуджений на п'ять років примусової праці і три роки заслання за «антирадянську агітацію і пропаганду». Весь термін ув'язнення перебував у концтаборах Мордовії. Більшість віршів, що Стус писав у концтаборі, вилучалася і знищувалась, лише деякі потрапили на волю через листи до дружини.
В травні 1980 був знову заарештований і засуджений на 10 років примусових робіт і 5 років заслання. 28 серпня 1985 Стуса відправили в карцер. На знак протесту він оголосив голодування. В ніч 3 на 4 вересня він помер, можливо, від переохолодження. Його поховали на табірному цвинтарі. Прохання родини перевести тіло додому відхилили на тій підставі, що не вийшов термін ув'язнення.
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #8

Слайд #9


Життя після смерті
У листопаді 1989 поета разом із побратимами Юрієм Литвином і Олексою Тихим, що також загинули в таборі ВС-389/36 селища Кучино, перепоховали в Києві на Байковому кладовищі.
 
1991 Стуса посмертно відзначено Шевченківською премією за збірку поезій «Дорога болю» (1990).
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #9

Слайд #10


Світогляд: сприймав світ оголеним нервом.
Життєві принципи: «Людина - це насамперед добродій», «Ще - ціную здатність чесно померти.
Ідеал у житті: «Один з найкращих друзів – Сковорода».
Джерела творчості: «Перші уроки поезії - мамині». 3нав п'ять мов, класичну літературу, прагнув осягнути складне життя в Україні.
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #10

Слайд #11


За поезіями Стуса здійснено вистави: поетична композиція (1989, Львівський молодіжний театр), «Птах душі» (1993, київський мистецький колектив «Кін») та ін.
Пам'яті Стуса присвячено документальний фільм «Просвітлої дороги свічка чорна» (1992, «Галичина-фільм»).
У селі Рахнівка відкрито меморіальну дошку та пам'ятник поету.
26 листопада 2005 Стусу посмертно наданно звання Героя України.
Твори Стуса введено до шкільної програми з української літератури.
Засновано премію імені Василя Стуса
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #11

Слайд #12


Мотиви лірики: Україна, доля рідних, призначення людини.
Основні збірки:
«Зимові дерева»,
«Веселий цвинтар»,
«Свіча в свічаді»,
«3 таборового зошита», «Палімпсести» - вийшли за кордоном,
«Дорога болю» - в Україні, «Птах душі» - зникла.
Жанр віршів: медитації (роздуми), верлібр - білий вірш.
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #12

Слайд #13


Збірки віршів
«Круговерть» (1965)
«Зимові дерева» (1965)
«Веселий цвинтар» (1971)
«Час творчості» (1972)
«Палімпсести» (1986)
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #13

Слайд #14


На колимськім морозі калина зацвітає рудими слізьми. Неосяжна осонцена днина, і собором дзвінким Україна написалась на мурах тюрми. Безгоміння, безлюддя довкола, тільки сонце і простір, і сніг. І котилося куль-покотьолом моє серце в ведмежий барліг. І зголілі модрини кричали, тонко олень писався в імлі, і зійшлися кінці і начала на оцій чужинецькій землі.
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #14

Слайд #15


Тримай над головою свічку, допоки стомиться рука — ціле життя. Замало — нічку. Довкола темінь полохка. Літають кажани, як кулі. Нестерпом студиться щока. Де ви, крилаті? Гулі-гулі! Як вам — нестерпно — без небес? Аж очі підвели, поснулі. О ні, ти не один воскрес! Як в бодню — пугачеві скрики. Десь бродить землячок-дантес. О шанталавий, недорікий, а чи поцілиш ти мене? Свіча в задумі — не мигне.
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #15

Слайд #16


Дорогий сину!
Таткові нелегко нині, може, не скоро вдасться і звидітися. Отож – рости добрим козаком, чесним і правдивим, не потурай злу і знай, що Твій батько віддав усе своє життя, аби людям жилося краще – всім людям, на всій землі.
І рости чесним українцем, а не яловим хахлом.
Цілую. Вірю в Тебе.
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #16

Слайд #17


Меморіальна дошка на першому корпусі Донецького університету, в якому навчався поет
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #17

Слайд #18


Надгробок Василя Стуса на Байковому кладовищі в Києві.
Презентація на тему «Стус Василь Семенович» (варіант 1) - Слайд #18