Зоряне скупчення — гравітаційно зв'язана група зірок, що має загальне походження і рухома в гравітаційному полі галактики як єдине ціле. Скупчення зірок M 80
Слайд #3
. Деяка частина зір Галактики об'єднана в скупчення, тобто в групи, які пов'язані між собою взаємним тяжінням і тому, рухаються в просторі як єдине ціле. Розрізняють два види зоряних скупчень: розсіяні та кулясті.
Слайд #4
Розсіяні зоряні скупчення складаються з декількох десятків, сотень, іноді тисяч зір, що мають неправильну форму. Їхні діаметри становлять 10-20 світлових років. Розсіяне зоряне скупчення Плеяди
Слайд #5
Розсіяне зоряне скупчення — гравітаційно пов'язана група зір I типу зоряного населення. Їх середню масу оцінюють у 300 M☉. У структурі виділяють ядро, діаметр якого не перевищує 30 пк і корону, діаметр якої в 2—10 разів більший за діаметр ядра.
Слайд #6
Кулясті зоряні скупчення мають сферичну або злегка сплюснуту форму. Вони налічують сотні тисяч і навіть мільйони зір, які групуються до центру. Кулясте скупчення NGC 6121
Слайд #7
Кулясті скупчення є колективними членами нашої Галактики і входять до її сферичної підсистеми: вони обертаються навколо центра масГалактики сильно витягнутими орбітами зі швидкостями 200 км/с та періодами обертання 108—109 років. Кулясті скупчення нашої Галактики Діаграма колір-зоряна величина кулястого скупчення M3.
Слайд #8
Кулясті скупчення в інших галактиках В інших галактиках (наприклад, Магелланових Хмарах), спостерігаються й відносно молоді кулясті скупчення.
Слайд #9
Зоряні асоціації — угрупування гравітаційно непов'язаних або слабопов'язаних між собою молодих зір (віком до декількох мільйонів років), об'єднаних спільним походженням.
Слайд #10
Зоряні асоціації — угрупування гравітаційно непов'язаних або слабопов'язаних між собою молодих зір (віком до декількох мільйонів років), об'єднаних спільним походженням.