Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1)


400



Слайд #1


Водне середовище існування
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #1

Слайд #2


Відмінності умов існування
Висока густина води
Менший вміст кисню
Значні перепади тиску
Різна концентрація солей
Швидкість течії
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #2

Слайд #3


Жителі водного середовища
Гідробіонти - мешканці водойм -виробили пристосування як до існування у водному середовищі взагалі, так і до певного типу водойм
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #3

Слайд #4


Екологічні групи гідробіонтів
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #4

Слайд #5


Планктон
Планктон - організми (деякі бактерії, ціанобактерії, водорості, найпростіші, медузи, дрібні ракоподібні, личинки риб) не здатні протидіяти течіям, тому розносяться ними на великі відстані
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #5

Слайд #6


Нектон
Нектон - організми (більшість риб, головоногих молюсків, китоподібні) здатні активно пересуватись у товщі води, незалежно від напрямку течії. Вони мають обтічну форму тіла і добре розвинені органи руху.
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #6

Слайд #7


Бентос
Бентос - організми, які мешкають на поверхні або в товщі дна водойм (форамініфери, коралові поліпи, круглі та малощетинкові черви, деякі молюски і ракоподібні, голкошкірі, придонні риби, деякі водорості, бактерії). Ці організми мають пристосування для пересування по дну водойм або прикріплення до нього, часто здатні закопуватись у його товщу.
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #7

Слайд #8


Перифітон
Перифітон - організми, які оселяються на різних субстратах у товщі води, дно кораблів, гідротехнічні споруди тощо. Такі організми мають різні пристосування для прикріпленого способу життя. Їхнє поширення забезпечують певні фази життєвого циклу (личинки, спори тощо).
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #8

Слайд #9


Нейстон
Нейстон - організми, які мешкають на межі повітряного і водного середовища. При цьому одні з них більше пов'язані з повітряним (наприклад, клопи-водомірки): вони пересуваються по поверхневій плівці, використовуючи силу поверхневого натягу води. Цьому сприяє і незмочуваність їхнього тіла. Інші ж більше пов'язані з водним середовищем, їхнє тіло спирається на водну плівку знизу або підвішується до неї (деякі бактерії, найпростіші, ракоподібні, комахи та їхні личинки, молюски, личинки і молодь риб).
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #9

Слайд #10


Основні властивості водного середовища
Різні зони Світового океану відрізняються за характером дії екологічних факторів, серед яких провідна роль належить температурі, освітленості, тиску, газовому складу і солоності води, рельєфу дна.
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #10

Слайд #11


Температура
Висока теплоємність води на відміну від повітря зумовлює значно менші коливання температури в її поверхневих шарах. Так, протягом року коливання температури в поверхневих шарах Світового океану не перевищує 10—15° С. На великих глибинах температура стала: від 1,5° С до 2° С. Але водойми різних типів значно відрізняються за своїм температурним режимом
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #11

Слайд #12


Освітленість
Освітленість водойм швидко зменшується зі збільшенням глибини. Як правило, на глибинах понад 250 м фотосинтезуючі організми існувати не можуть.
На глибини понад 1500 м світло взагалі не проникає.
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #12

Слайд #13


Біолюмінесценція
Деякі глибоководні організми (кишковопорожнинні, ракоподібні, молюски, риби) здатні самі виробляти світло за рахунок окиснення певних ліпідів. Це явище називають біолюмінесценцією.
Світлові сигнали дають змогу глибоководним організмам збиратися в табуни, знаходити особин протилежної статі при розмноженні тощо.
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #13

Слайд #14


Способи отримання інформації
Оскільки вода поглинає промені світла, то навіть організми з добре розвиненими органами зору (головоногі молюски, риби, китоподібні) бачать лише на незначній відстані. Тому для спілкування, орієнтації в просторі, пошуку їжі вони використовують звукові, електричні, хімічні способи передавання та отримання інформації.
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #14

Слайд #15


Сольовий склад
Водойми різних типів відрізняються за сольовим складом води. В океанічній воді солоність відносно стала - 34-35 проміле. Оскільки вміст солей у воді впливає на їх надходження в організм, то цей чинник обмежує поширення гідробіонтів.
Лише деякі види можуть мешкати в широкому діапазоні солоності води (наприклад, рачки-артемії).
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #15

Слайд #16


Насиченість киснем
Кисень, який міститься у воді, надходить туди з атмосферного повітря, а також виділяється фотосин- тезуючими організмами, що мешкають у верхніх шарах водойм. Із збільшенням глибини концентрація кисню у воді знижується. Тож глибоководні організми пристосувалися до існування в умовах дефіциту кисню.
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #16

Слайд #17


Густина води - один із провідних факторів водного середовища існування. З нею пов'язаний тиск: при зануренні на кожні 10 м він зростає приблизно на 1 атмосферу, на великих глибинах він може перевищувати 1 000 атмосфер.
Тому гідробіонти пристосовані до існування на певних глибинах і лише окремі види (деякі черви, голкошкірі) здатні існувати від припливно-відпливної зони до глибин у кілька тисяч метрів.
Презентація на тему «Водне середовище» (варіант 1) - Слайд #17