Презентація на тему «Симбіоз»


257



Слайд #1


Симбіоз
Виконав:Голодняк Олександр Сергійович.
Учитель. Шинкарук Галина Станіславівна.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #1

Слайд #2


Симбіоз - співжиття, форма взаємовідносин, при якій обидва партнери або один з них отримує користь від іншого. Розрізняють декілька форм взаємокорисного співжиття живих організмів.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #2

Слайд #3


Кооперація - корисність співіснування організмів очевидна, але їх зв'язок не обов'язковий.
Загально відоме співжиття раків-відлюдників з м'якими кораловими поліпами - актиніями. Рак поселяється в порожній раковині молюска і возить її на собі разом з поліпом..
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #3

Слайд #4


Кооперація
Таке співжиття взаємовигідне: переміщаючись по дну, рак збільшує простір, використовуваний актинією для лову здобичі, частина якої уражена жалкими клітинами актинії, падає на дно і поедается раком.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #4

Слайд #5


Кооперація
Співмешканцями раку відлюдника і актинії часто бувають многощетинковые черв'яки. Вони іноді зустрічаються - в інших умовах - в норах різних тварин і порожніх раковинах. Чудово, що рак відлюдник не чіпає " свого" черв'яка, хоча поїдає інших. Більш того, при переселенні в нову раковину він нерідко переносить з собою червя. Черв'яки беруть участь в трапезах раку відлюдника, висовуючись в цей час з раковини і підбираючи шматки їжі, що розмивається хазяїном. Вони приносять користь своєму співмешканцеві, очищаючи порожнину його раковини і об'їдаючи паразитів з його м'якого черевця. Користь для усіх трьох організмів очевидна, але зв'язок необов'язковий
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #5

Слайд #6


Кооперація
У вільноживучих організмів завжди дуже багато паразитів. Тому в деяких випадках вони стають єдиним джерелом їжі для тварин- чистильників. Наприклад, риби, дрібні і великі(мурени), припливають до місць, де їх чекають креветки, приймають певну позу - лягають на бік або відкривають пащу і чекають, поки креветки не зберуть паразитів з поверхні тіла або ротової порожнини. У згоді з паразитами креветки вистригають клішнями пошкоджені відмерлі тканини.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #6

Слайд #7


Дрібні риби сімейства губановых очищають пащу і поверхню тіла більших риб від паразитів, що живуть там.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #7

Слайд #8


Схожий спосіб життя ведуть і деякі птахи. Вони заходять в пащу крокодилові і чистять її.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #8

Слайд #9


Кооперація
Серед хребетних тварин таке явище поширено досить широко. Багато птахів годуються на копитних, вибираючи з шерсті паразитів - кліщів. Так же часто птахи вищипують зимову шерсть у оленів, лосів, корів під час линьки, використовуючи її при спорудженні гнізда.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #9

Слайд #10


Мутуалізм - форма взаємокорисного співжиття, коли присутність партнера стає обов'язковою умовою існування кожного з них
Один з найвідоміших прикладів таких стосунків - лишайники, що є співжиттями гриба і водорості. У лишайнику гіфи гриба, обплітаючи клітини і нитки водоростей, утворюють спеціальні всмоктуючі відростки, проникаючі в клітини. Через них гриб отримує продукти фотосинтезу, утворені водоростями. Водорость же з гіф гриба витягає воду і мінеральні солі.
Cetraria centrifuga
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #10

Слайд #11


Типовий мутуалізм - стосунки термітів і жгутикових простих, таких, що мешкають в кишечнику
Терміти живляться деревиною, проте у них немає ферментів для переварювання і целюлози. Жгутиконосці виробляють такі ферменти і переводять клітковину в трості цукру.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #11

Слайд #12


Без простих - симбіонтів - терміти гинуть від голоду. Самі ж жгутикові, окрім сприятливого клімату, отримують в кишечнику термітів їжу і умови для розмноження. Кишкові симбионты, що беруть участь в переробці грубих рослинних кормів, виявлені у багатьох тварин: жуйних, гризунів, жуків-точильників.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #12

Слайд #13


Співжиття клубенькових бактерій і бобових рослин
Прикладом взаємовигідних стосунків служить співжиття так званих клубеньковых бактерій і бобових рослин(гороху, квасолі, сої, конюшини, люцерни, вики, білої акації, земляного горіха або арахісу).
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #13

Слайд #14


Бульби на коренях сої.
Ці бактерії, здатні засвоювати азот повітря і перетворювати його на аміак, а потім в амінокислоти, поселяються в коренях рослин. Присутність бактерій викликає розростання тканин кореня і утворення утолщений- бульб.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #14

Слайд #15


Співжиття клубенькових бактерій і бобових рослин
Рослини в симбіозі з азотфіксуючими бактеріями можуть рости на грунтах, бідному азотом, і збагачувати їм грунт. Ось чому бобові - конюшину, люцерну, вику - вводять в сівозміни як попередників для інших культур..
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #15

Слайд #16


Мікориза - співжиття гриба з коренями вищих рослин
На коренях берези, сосни, дуба, їли, а так само орхідних, вересових, брусничних і багатьох багаторічних трав міцелій гриба утворює товстий шар.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #16

Слайд #17


Гіфи гриба
Кореневі волоски на коренях вищих рослин при цьому не розвиваються, а вода і мінеральні солі поглинаються за допомогою гриба.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #17

Слайд #18


Мікориза - співжиття гриба з коренями вищих рослин
Міцелій гриба проникає навіть всередину кореня, отримуючи від рослини-партнера вуглеводи і доставляючи йому воду і мінеральні солі. Дерева з мікоризою ростуть набагато краще, ніж без неї.
Різні види мікориз
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #18

Слайд #19


Симбіоз
Деякі види мурашок живляться цукристими екскрементами попелюх і захищають їх від хижаків, одним словом - " пасуть".
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #19

Слайд #20


Коменсалізм - взаємовідносини, при яких один вид дістає користь від співжиття, а іншому це байдуже
У відкритому океані великих морських тварин(акул, дельфінів, черепах) часто супроводжують риби-лоцмани. Лоцмани переміщаються у водному потоці акули з великими швидкостями при мінімальних зусиллях і живляться залишками трапези хижаків, їх паразитами і екскрементами. Лоцмани " наводять" своїх хазяїв на здобич, і акули їх не чіпають. Такі взаємовідносини часто називають нахлібництвом
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #20

Слайд #21


Нахлібництво
Нахлібництво може приймати різні форми. Наприклад, гієни підбирають залишки недоїденої левами здобичі.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #21

Слайд #22


Квартиранство
Прикладом переходу нахлібництва в тісніші відносини між видами служать риби-прилипала, що мешкають в тропічних і субтропічних морях. Їх передній спинний плавник перетвориться в присосок. Біологічний сенс прикріплення прилипал полягає в полегшенні пересування і розселення цих риб.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #22

Слайд #23


Квартиранство
Якщо прилипала використовують великих риб, як " візників", то часто тіла інших тваринних видів або їх місця(будівлі) життя служать притулками. Ця форма взаємовідносин дістало назву квартиранство. У порожнині тіла голотурии(тип Голкошкірі), що називається так само морським огірком, знаходять притулок різноманітні види тварин.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #23

Слайд #24


Квартиранство
Мальки риб ховаються під парасольками великих медуз, де знаходяться під захистом щупалець, забезпеченими жалкими нитками.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #24

Слайд #25


Квартиранство
У гніздах птахів, норах гризунів мешкає величезна кількість членистоногих, використовуючих сприятливий мікроклімат і таких, що знаходять там їжу у вигляді розкладаючих залишків.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #25

Слайд #26


Квартиранство
Гірчак звичайний - риба сімейства коропових. Довжина до 10 см В прісних водах Європи і Вост. Азії. Ікру відкладає в мантийную порожнину деяких двостулкових молюсків.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #26

Слайд #27


Квартиранство
Рослини так само використовують інші види як житла. Прикладом цього можуть служити епіфіти. Епіфіти можуть бути водорості, лишайники, мохи, папороті, квіткові. Деревні рослини служать ним місцем прикріплення, але не джерелом поживних речовин або мінеральних солей. Живляться эпифиты за рахунок відмираючих тканин, виділень хазяїна шляхом фотосинтезу. У нашій країні эпифиты представлені головним чином лишайниками і деякими мохами
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #27

Слайд #28


Тісний контакт видів при симбіозі викликає їх спільну еволюцію. Прикладом цього є взаємні пристосування, Які сформувалися у квіткових рослин і їх обпилювачів
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #28

Слайд #29


Паразитизм
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #29

Слайд #30


Організми можуть використати інші види не лише як житло, але і як постійне джерело живлення. Така форма співжиття дістала назву паразитизму. Паразитизм поширений широко і зустрічається вже у прокариот. Відомі декілька десятків тисяч видів паразитичних форм, з них близько 500 - паразити людини, тому вивчення паразитів потрібне для попередження і лікування захворювань. Паразити заподіюють великий збиток і сільському господарству. Вивченням їх життєдіяльності, шляхів поширення і розробкою заходів боротьби з паразитарними захворюваннями займається наука паразитологія. Перехід до паразитизму різко збільшує можливість виду вижити у боротьбі за існування. Організм-хазяїн служить для паразита джерелом живлення, дуже часто - житлом, захистом від ворогів. Тіло хазяїна створює для організмів, що живуть в нім, сприятливий і відносно рівний мікроклімат, не схильний до тих значних коливань, які завжди мають місце в природі
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #30

Слайд #31


Розрізняють декілька форм паразитизму. Паразити можуть бути тимчасовими, коли організм-хазяїн піддається нападу на короткий термін, лише на час живлення. Такі клопи, зокрема постільний клоп, що усюди йде tза людиною.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #31

Слайд #32


Дуже небезпечний клоп поцілунку, що мешкає в тропіках, - велика, 1,5-3,5 см в довжину, комаха. Ці клопи ведуть нічний спосіб життя. Вони заселяють глинобитні будинки або очеретяні хатини, будівлі для худоби. На падаючи на людину, клопи проколюють шкіру біля губи на місці переходу шкіри в слизову оболонку(звідси назва паразитів). Напившись крові, клоп випускає на місці укусу краплю екскрементів, трипаносом, що містить, - збудників важкої хвороби.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #32

Слайд #33


До тимчасових паразитів відносяться гедзі, комарі, мухи жигалки, блохи. Нерідко на одного хазяїна нападає багато паразитів. У цих випадках організму хазяїна наноситься великий збиток і він може загинути.
Гедзь бичачий
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #33

Слайд #34


Паразитизм не завжди можна відрізнити від хижацтва. Наприклад, міноги нападають на тріску, лососів, корюшку, осетрів і інших великих риб і навіть на китів. Присмоктує до жертви, мінога живиться соками її тіла впродовж декількох днів, навіть тижнів. Виділення щічних залоз міноги перешкоджають згортанню крові, руйнують еритроцити і викликають розпад тканин. Багато риб гинуть від ран. При масовому розмноженні міноги завдають великого збитку цінним промисловим рибам.
Мінога морська
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #34

Слайд #35


При тіснішому контакті паразита з хазяїном еволюційну перевагу отримують організми, здібні дли тільний час використати хазяїна, не приводячи його до занадто ранньої загибелі і забезпечуючи собі тим самим найкраще існування. Паразитизм стає постійним. Постійних паразитів належать прості(малярійний плазмодій, дизентерійна амеба), плоскі черв'яки(сисуни, ціп'яки), круглі черв'яки(аскарида, трихіна, власоглав і багато інших), членистоногі(коростявий зудень, воші).
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #35

Слайд #36


Оскільки при постійному паразитизмі організм хазяїна - єдине місце життя для паразита, із загибеллю хазяїна гине і паразит. З часом відбір на опірність призводить до того, що шкода від присутності паразита стає менш відчутною. Наприклад, в крові африканських антилоп часто виявляються жгутикові прості трипаносомы, переносником яких є кровосисна муха цеце. Антилопам трипаносомы відчутної шкоди не приносять. Але якщо прості потрапляють в кров людини, розвивається важка хвороба(сонна хвороба), що завжди призводить до смертельного результату.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #36

Слайд #37


Таким чином, катастрофічні наслідки зараження паразитами спостерігаються в тих випадках, коли взаємовідносини паразит хазяїн не стабілізовані тривалим природним відбором. З цієї причини набагато більшої шкоди сільськогосподарським рослинам і тваринам завдають привізні шкідники, чим місцеві.
Паразити можуть поселятися не лише в крові, але і в тканинах, і в порожнинах тіла. Наприклад, стрічкові черв'яки - процвітаюча група тварин, що веде виключно паразитичний спосіб життя. Цикл їх розвитку зазвичай супроводжується зміною хазяїв.
Стрічковий черв'як
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #37

Слайд #38


Паразитичні стосунки часто зустрічаються і у рослин. Особливо широко поширені паразитичні бактерії і гриби. Вони поселяються на вегетативних органах деревних і трав'янистих рослин, викликаючи у них захворювання. Нижчі гриби питиум служать причиною кореневої гнилизни багатьох рослин. Цей гриб особливо сильно шкодить сходам цукрового буряка, уражені тканини якого буріють і загнивають. Один з самих процвітаючих паразитів вищих рослин - гриб роду фітофтора. Деякі види цього роду вражають практично будь-які рослини, оскільки вони не спеціалізовані до якоїсь певної групи рослин.
Phytophthora infestans - plisen bramborova
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #38

Слайд #39


Інші нижчі гриби - мучнисторосяные, іржавинні і головневые також завдають великого збитку зерновим і іншим сільськогосподарським культурам.
Головневі гриби продукують в рослинах хазяях...
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #39

Слайд #40


Є паразити і серед квіткових рослин. Вони особливо поширені в тропіках, але нерідко зустрічаються і в помірній зоні, У зовнішніх паразитів велика частина тіла живлення - присоски. Один з найбільш поширених зовнішніх паразитів - повитиця, що росте на багатьох видах трав і кущів. Повитиця обвивається навколо стебел рослини-хазяїна, впроваджуючись в них присосками. Листя у повитиці відсутнє: вона живиться тільки за рахунок органічних і мінеральних речовин хазяїна.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #40

Слайд #41


На багатьох сільськогосподарських рослинах(соняшник, коноплі, тютюн) паразитує вовчок - безхлорофільна рослина з товстим м'ясистим стеблом і безбарвним листям, У рослин зустрічаються і внутрішні паразити, коли майже усе їх тіло поміщається усередині тканин хазяїна, а назовні виходять лише органи розмноження.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #41

Слайд #42


Що мешкає в тропіках раффлезия має розчленоване на тонкі нитки тіло, занурене в тканини живлячої рослини, а зовні розвиваються лише квітки.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #42

Слайд #43


У одному і тому ж рослинному співтоваристві можуть бути види, уражені паразитами і зовсім не зачеплені ними. В межах одного виду частина особин теж може бути вільна від паразитів. Пригнічені паразитами рослини менш життєздатні. Внаслідок цього конкурентоспроможність рослин в співтовариствах за світло, воду, мінеральні з єднання неоднакова. Серед причин, що визначають ураженість рослин або, навпаки, стійкість до них, провідне значення має генотип. Тому така важлива селекційна робота, спрямована на виведення сортів культурних рослин, стійких до паразитів. Спосіб життя паразитів, викликаючи в процесі еволюції глибокі зміни у будові і життєдіяльності, служить причиною появи у них багатьох пристосувань до нових умов існування. У паразитів розвиваються органи прикріплення - присоски, гачки, кігтики і т. п. У кровосисних тварин збільшується місткість травної системи за рахунок появи сліпих виростів кишкової трубки(кліщі, п'явки). Багато паразитів втрачають окремі органи і цілі системи - органи зору, пересування. У них спрощується будова органів чуття.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #43

Слайд #44


Паразитичні форми характеризуються дуже високою продуктивністю. Так, свинячий ціп'як за добу може виділяти до 5 млн. яєць. У величезній кількості утворюється насіння рослин паразитів, що до того ж має довговічність і зберігає схожість багатьох років. Усе це збільшує вірогідність контакту з організмом-хазяїном.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #44

Слайд #45


Своєрідна форма паразитизму, при якій паразит використовує для живлення не тканини і соки організму хазяїна, а їжу, призначену для його потомства. Є мухи, що відкладають яйця в гнізда поодиноких ос, де личинки мух живляться паралізованими гусеницями, заготовленими осою для свого потомства. Муха, готова до відкладання яєць, йде за осою, яка і приводить її до свого гнізда. Дочекавшись, коли оса відлетить, муха проникає в гніздо і відкладає яйця. З них відразу ж вилуплюються личинки, і розвиток паразита здійснюється швидше, ніж розвиток хазяїна. Така форма паразитизму дістала назву гніздового.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #45

Слайд #46


Гніздовий паразитизм властивий і хребетною твариною. Звичайна зозуля відкладає свої яйця в гнізда більше 100 видів птахів, переважно дрібних гороб'ячих. Зозуля відкладає по одному яйцю. безпосередньо у гніздо птахів іншого виду під час відсутності хазяїв або на землю, а потім переносить в дзьобі в гніздо, і в цьому випадку пташенята паразитичного виду розвиваються швидше, ніж пташенята хазяїв. Зозуленя, що вилупилося з яйця, виштовхує яйця своїх хазяїв, так само він поступає з пташенятами, якщо вони устигають з'явитися на світ. Залишившись один, пташеня зозулі отримує усю їжу, приношувану приймальними батьками, і швидко росте
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #46

Слайд #47


Коли паразити поселяються в тілі іншої тварини або людини, вони частенько чинять несприятливу дію на хазяїна. Така дія часто викликається механічними причинами за допомогою гачків, присосків, кігтиків і інших пристосувань, призначених для того, щоб утримуватися усередині тіла або на поверхні хазяїна. Механічні ушкодження заподіюють личинки паразитичних черв'яків, коли вони проходять через неушкоджену шкіру або стінки судин або порожнин. Великі паразити - лентецы, ціп'яки, аскариди можуть утворювати клубки і закривати просвіт кишечника і навіть викликати розрив його стінки.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #47

Слайд #48


Жовчні протоки печінки нерідко закупорюються печінковими сисунами.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #48

Слайд #49


Токсичну дію чинять продукти життєдіяльності паразитів. Наприклад, при виході малярійних плазмодіїв з еритроцитів в плазму крові, сюди поступають і продукти їх обміну. В результаті у хворого підвищується температура(розвивається напад лихоманки).
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #49

Слайд #50


У людини деякі паразити не лише знижують життєдіяльність, але і можуть призводити до інвалідності. У країнах з тропічним і субтропічним кліматом широко поширені круглі черв'яки нитчатки, що дістали назву від ниткоподібної форми тіла. Вони мають 5-10 см в довжину і 0,2-0,36 мм в товщину. Поселяясь в лімфатичних судинах, нитчатки можуть закупорювати їх просвіт і тим самим порушувати відтік лімфи. Об'єм ураженого органу різко збільшується, досягаючи величезних розмірів. Якщо закупорюються лімфатичні судини нижніх кінцівок, розвивається "слонова хвороба".
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #50

Слайд #51


Для практичної діяльності людини великий інтерес представляє використання паразитів для боротьби з переносниками збудників інфекційних захворювань або з шкідниками сільського господарства. Існують паразитичні нижчі гриби, які вражають комах або їх личинок. Часто зустрічається захворювання кімнатної мухи - мікоз, викликане грибом. У окремі роки спостерігається масова загибель гусениць метеликів, жуків, уражених грибами. Особливо важливе те, що такі паразити є і у комах, що мають медичне значення, - комарів. Нині робляться спроби культивування грибів - паразитів комах. досягнуті успіхи в зниженні чисельності златогузки, попелюх, соснової совки шляхом зараження комах-шкідників грибами.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #51

Слайд #52


Дякуємо за увагу.
Презентація на тему «Симбіоз» - Слайд #52