Презентація на тему «Польсько-литовська доба» (варіант 2)


438



Слайд #1


Польсько-литовська доба
Після утворення єдиної Польсько-Литовської держави підпорядковані Литві українські землі увійшли до складу так званих коронних земель. Коли в Європі розвивалося гуманістичне мистецтво Відродження, в архітектурі України ще панували давньоруські, візантійські й готичні традиції та канони. Але поступово Україною (особливо західними землями) поширювався вплив європейського Ренесансу.
Презентація на тему «Польсько-литовська доба» (варіант 2) - Слайд #1

Слайд #2


Архітектура
Зодчество України польсько-литовської доби позначене розвитком фортифікаційної та цивільної міської архітектури. Яскравим прикладом може служити забудова Львова — центру Галицької Русі. Порівняно молоде, але на той час уже велике ремісничо-торговельне місто, Львів був оточений кріпосною стіною з вежами й ровом, заповненим водою. На території міста розташовувалися будівлі міської ратуші, «патриціату», православні й католицькі храми. Навколо укріпленої центральної частини Львова містилися поселення, також захищені оборонними спорудами. За межами міста, на горі, розташовувався замок феодала. Подібну систему планування мали й інші великі українські міста.
Ранніми пам'ятками оборонної архітектури в Україні є Луцькі Верхній та Нижній замки, зведені литовським князем Любартом.
Презентація на тему «Польсько-литовська доба» (варіант 2) - Слайд #2

Слайд #3


Часто в одній будівлі можна помітити нашарування архітектурних форм різних історичних періодів. Так, протягом кількох століть змінювалося обличчя Кам'янець-Подільського замку.
До оборони були пристосовані й культові споруди. Наприклад, Богоявленська церква Острозького замку мала масивну північну стіну, оснащену бійницями. У цій церкві верхня частина приміщення під час осади перетворювалася на місце оборони.
Презентація на тему «Польсько-литовська доба» (варіант 2) - Слайд #3

Слайд #4


Площа Ринок та Успенська церква у Львові
Презентація на тему «Польсько-литовська доба» (варіант 2) - Слайд #4

Слайд #5


Визначною пам'яткою храмового оборонного зодчества в Україні є Сутковицька церква на Поділлі. Верхній поверх храму був пристосований до оборони, нижнє приміщення служило молитовнею.
Презентація на тему «Польсько-литовська доба» (варіант 2) - Слайд #5

Слайд #6


Скульптурне мистецтво
Презентація на тему «Польсько-литовська доба» (варіант 2) - Слайд #6

Слайд #7


Живопис
Значне місце в українському образотворчому мистецтві польсько-литовської доби посідає живопис. Він продовжує розвиватись у руслі релігійного мистецтва, спираючись на багату спадщину Київської Русі. До наших днів збереглося небагато пам'яток монументального живопису, проте навіть за ними можна судити про надзвичайно високий рівень українських живописців того часу. Про це свідчать фрескові розписи церкви в Лужанах, фрагменти фресок вірменського собору у Львові. Українські живописці вважалися досвідченими майстрами
Презентація на тему «Польсько-литовська доба» (варіант 2) - Слайд #7

Слайд #8


Книжкова графіка
Презентація на тему «Польсько-литовська доба» (варіант 2) - Слайд #8