Аналіз цінової політики підприємств готельного господарства України та Польщі (Євро 2012)
Категорія (предмет): Міжнародна економікаНа сучасному етапі розвитку ринкових відносин можна визначити, що ціна на готельні послуги – це сума тих коштів, які споживач віддає за право володіння певними товарами чи послугами, вважається найважливішим засобом реалізації маркетингової, фінансової та загально економічної стратегії розвитку діяльності підприємств як на національному, так і на міжнародному готельному ринку.
Отже, для успішної популяризації будь-якого готельного підприємства на міжнародному чи внутрішньому готельному ринку необхідно впровадити ефективний механізм ціноутворення, відповідний до якості наданих послуг, що є актуальним завданням сьогодення як для власників готельних підприємств, так і для держави, що регулює цінову політику. На думку фахівців, ціна на готельні послуги може бути прийнятною для ринку, привабливою порівняно з цінами конкурентів і співвіднесеною з цінами на інші послуги, пропоновані підприємством, за рахунок реалізації власного іміджу та цінової політики.
Ціни на готельні послуги в Україні постійно зростають. Їх зростання загальне і відрізняється в різних країнах тільки темпами. У його основі лежить загальне підвищення вартості життя, спричинене такими соціально-економічними процесами, як інфляція і знецінювання паперових грошей, «придушення» вільної конкуренції монополістичними структурами, падіння вартості грошей на світовому ринку, зростання оподаткування, що, відповідно, відбивається на цінах на готельні послуги в Україні [2].
Польська влада, як і українська, стурбована ситуацією з розміщенням в приймаючих містах Євро-2012, де власники готелів підняли ставки на номери в рази.
Незважаючи на те, що підвищення цін під час міжнародних ярмарків, фестивалів і великих спортивних заходів є звичайною практикою, експерти вважають, що таке дороге проживання може відлякати вболівальників від поїздки до Польщі на Євро-2012.
Для просування Польщі як привабливого туристичного напрямку створена Польська туристична організація, солідна державна організація, яка працює з 2000 року і має свої представництва в 14 країнах світу, від Америки до Японії. Існує маркетингова стратегія просування туристичної Польщі до 2020 року. При цьому кожне представництво добирає інструменти реалізації цієї стратегії, виходячи з аналізу свого ринку діяльності. В Україні ми пропагуємо міський та культурний туризм, активний відпочинок у Польщі, СПА та оздоровлення.
Кожне місто-господар Євро може надати від 60 до 100 тисяч місць для проживання під час чемпіонату. Це місця різного стандарту і різної цінової категорії: від фан-кампів до готелів, але готові прийняти кожного. А туристична галузь, об’єкти харчування, різноманітні інформаційні та сервісні пункти кожного літа мають сезон і з року в рік справно обслуговують потоки гостей з різних куточків світу. Для туристів та вболівальників, які планують подорожувати Польщею під час проведення футбольного чемпіонату, розроблена спеціальна пропозиція, якій дали назву Polish Pass. У єдиному ваучері поєднано нічліг, переїзди/перельоти та страхування за спеціальними тарифами. Проект створений спілкою PL 2012, який обслуговує досвідчений туристичний оператор Polish Travel Quo Vadis Sp. z o.o.
Готельна база до чемпіонату поповниться лише спеціальними пропозиціями для вболівальників — організованими наметовими містечками—фан-кампами. Carlsberg FanCamp — це сучасна ідея містечка для вболівальників, насамперед, нічліжні місця для тисяч футбольних фанів. На одній локації з’являється атмосфера стадіону, пабу, пікніка і кемпінга. Наметові містечка Carlsberg FanCamp функціонуватимуть під час чемпіонату у Варшаві, Сопоті, Вроцлаві, Познані та Кракові. Спеціально готелів під Євро у Польщі не будували.
З досвіду відомо, що на різноманітні масові заходи, коли підвищується попит на нічліжні місця, зростають і ціни. З іншого боку, є широка пропозиція і конкуренція. Якою буде реальна ціна і кількість вільних місць на період матчів, покаже ринок. Наприклад, забронювати готель у Познані на період матчів можна за цілком пристойною ціною — 168 злотих за добу (близько 450 гривень).
За підрахунками аналітиків, польські готелі, особливо в приймаючих містах, підняли ціни на проживання ще вище, ніж під час Олімпіади-2012 в Лондоні.
Причому зростання цін іноді доходить до 1000% (або в 10 разів).
Високі ставки на проживання зафіксовані насамперед у Гданську, на кордоні з Німеччиною.
За даними Online Travel центру eSKY.pl, середній рівень цін на проживання в цьому місті в період Євро становить 1933 злотих. Зазвичай це коштує у вісім разів менше — 235 злотих.
Зросли ставки також і у Вроцлаві — теж майже в 9,7 разу. Якщо сьогодні стандартний день в місцевих готелях в центрі міста коштує в середньому 175 злотих, на Євро — це вже 1699 злотих.
Трохи «відстає» від Вроцлава Познань, де середня ціна на готель за ніч зросла в 9,2 разу (зі 196 до 1803 злотих).
Найменше зростання зафіксовано в Варшаві – «всього» у 5 разів.
Україна займає одне з останніх місць в списку європейських країн по кількості готелів. У наший країні на тисячу жителів доводиться в середньому два готельні номери, тоді як в Європі цей показник складає не менше чотирнадцять-вісімнадцяти. Безпосередньо у Києві працюють 122 готелі, з яких лише деякі знаходяться під професійним управлінням. Всі останні навіть віддалено не можуть скласти конкуренцію іноземним мережам, що працюють як у високому, так і в середньому ціновому сегменті. Дисбаланс попиту і пропозиції зумовив високий рівень цін в готельному бізнесі. Вартість номера в київському готелі середньої і високої цінової категорії коливається від $160 до $470 в добу. При цьому необхідно врахувати, що завантаження готелів всіх категорій складає приблизно 60%, а в сегменті чотири і п’яти зірок деколи досягає 72%.
Сьогодні, за різними джерелами, в Україні налічується понад дві тисячі готелів, з них у відповідності з даними, переданими нам Міністерством культури, яке опікувалося цим питанням останніми роками, лише 98 мають свідоцтво про певну категорію. Протягом 2011 року в чотирьох містах, які прийматимуть фінальну частину чемпіонату, вже введено в експлуатацію 1044 готельних номери, в цьому році планується ще 4500. За інформацією організаторів турніру, для вболівальників законтрактовано понад 50 000 готельних номерів. Крім того, в містах — господарях чемпіонату активно розбудовуються хостели і кемпінги, де також розміщуватимуться туристи.
Отже, в основу механізму ціноутворення залежно від якості обслуговування в міжнародній і вітчизняній практиці покладено, насамперед, якість готельного обслуговування. Найвищі ціни – у готелях чотири- та п’ятизіркової категорії. Готелі дво- та тризіркової категорії пропонують у 10–20 разів нижчі ціни. Головна проблема у вітчизняній практиці полягає в тому, що класифікація, яка формально використовує іноземну систему, не відповідає фактичному стану матеріально-технічної бази й рівню комфортності обслуговування у вітчизняних готелях. Обладнання, оснащення, нерідко кваліфікація персоналу, організація праці у вітчизняних готелях істотно нижчі за якістю від характеристик готельного обслуговування відповідної класифікації за кордоном. Тому головним завданням маркетингової стратегії для вітчизняних туристичних підприємств та організацій повинно стати вдосконалення оцінки якості туристичних послуг, та на цій основі встановлення більш об’єктивної диференціації цін [2].
Список використаної літератури
- Бицко О. С. Особливості ціноутворення в туристичній галузі України /Бицко О. С. //Зовнішня торгівля: право та економіка. — 2007. -№ 1. — С. 123-126.
- Пуцентейло П. Р. Економіка і організація туристично-готельного підприємництва : [навчальний посібник] / Пуцентейло П. Р. — К.: Центр учбової літератури, 2007. — 344 с.
- Дугіна С. І. Маркетингова цінова політика : [навч. посібник] / Дугіна С. І. — К.: КНЕУ, 2005. — 393 с.