Бізнес та щастя в сучасному середовищі людини
Категорія (предмет): Етика, естетикаЩастя — головна мета й сенс життя людини. Особисте щастя, наявність радості для людини важливіше власного здоров’я й навіть самого життя.
Якщо ми уважно придивимося до оточуючих людей, то побачимо, що всі вони без винятку тільки й зайняті тим, що намагаються одержати задоволення.
Хтось намагається одержати задоволення через їжу, хтось через алкоголь, хтось через нікотин, хтось через інтимні відносини, хтось через насолоду владою, хтось через володіння грошей і т.д.
Щоб не писали поети, які б не вели дискусії філософи, але щастя людини може й повинне стати звичним станом кожного. Головне, не сподіватися тільки на те, що колись стане краще.
Але чи потрібно працювати на роботі, яка на подобається, вислухувати невдоволення начальника й задовольнятися копійками, які все з таким нетерпінням чекають наприкінці місяця?
Так живе більшість людей у нашім суспільстві. З таким положенням справ не можна погодитись. Кожна людина повинна займатися тим, що її подобається, що її по душі, що її захоплює й заворожує. Простіше сказати — улюбленою справою. Тільки лише займаючись улюбленою справою, ви здатні випробувати щастя. Тільки так можна знайти гармонію з світом і насолоджуватися життям.
Суть щастя в його багатогранності, як і будь-якого іншого поняття, і як будь-яке поняття, суть щастя розкривається поступово. Воно розкривається через закономірності свого внутрішнього змісту, впливаючи цим змістом на середовище перебування і увесь об’єктивний світ. Цим, властиво, і визначається його феномен.
Можна розділити успіх на трохи взаємозалежні між собою факторів, які повинні гармонійно сполучатися між собою:
— Грошовий фактор.
Гроші відіграють значиму роль у житті будь-якої людини. Але не першорядну, як думають багато хто. Як відомо, одні лише гроші не здатні зробити нас щасливими, якщо вони гармонійно не сполучаються з іншими факторами успіху.
— Фактор задоволеності роботою.
Якщо людина займається не тим, що їй подобається, то повністю розкрити свій потенціал у неї ніколи не вийде. Її можна порівняти з мухою, що б’ється об скло, не здатна знайти вихід назовні.
Так і працюючи на роботі, що не подобається дуже складно, практично неможливо бути щасливою й успішною людиною.
— Фактор особистого життя.
Особисті відносини є ледве чи не головним пріоритетом у житті більшості людей. Тільки люблячи своїх рідних і близьких, піклуючись про свою другу половинку й дітей, можна відчути щастя повною мірою.
— Фактор відпочинку (розваг).
Без розваг і відпочинку жодна людина не зможе бути повною мірою вдоволений своїм життям. Розваги — це така ж потреба будь-якої людини, як, допустимо, потреба в питві і їжі.
— Фактор корисності світу.
Як говорять мудреці, перш ніж одержати — віддай. Ви не можете жити як тільки для себе. Кожна багата і щаслива людина обов’язково «ділиться» зі світом — з навколишніми його людьми. Це може виражатися як у матеріальній віддачі (добродійність, зведення храмів, будівля лікарень), так і в духовній (допомога навколишнім в якому-небудь питанні, наставництво, проведення семінарів, тренінгів, майстер-класів).
Як бачите, всі ці фактори дуже важливі для того, щоб стати щасливим і повною мірою насолоджуватися життям.
Люди на основі свого хобі створюють відмінний бізнес, і якщо все організувати правильно, то може стати непоганим додатковим, а в багатьох випадках і основним джерелом доходу.
Ви працюєте на себе, обмежуючи свій заробіток лише власними бажаннями й цілями. При цьому займаєтесь улюбленою справою (тематика повинна цікавити людину, що ним займається).
Так яке ж місце займає робота в житті людини, і чи не встає вона на перше місце, тим самим зайнявши місце особистому щастю. Якщо пригадати мексиканський серіал за назвою «Багаті теж плачуть», постає думка, що й заробивши велику кількість грошей, можна залишатися нещасним. Це все мабуть тому, що крім роботи, на все інше не залишається вже часу. Тому, як кажуть, «всіх грошей не заробиш», й потрібно приділяти час своїй сім’ї, друзям, особистим інтересам та хобі.
Як уже вказувалося, дуже добре коли робота і є твоє хобі, але від усього треба відпочивати, і навіть сама улюблена робота з часом може набриднути, якщо ціль тільки одна – заробити побільше гроші.
Далі я хочу спинитися на питанні, чи щасливі бізнесмени, які з ранку до ночі проводять весь свій час на роботі?
Так, наприклад Г.Сковорода підкреслює, що головне вжитті людини — серце; воно є «корень, солнце, глава и цар человеку», сердечне задоволення, «веселість серця» є характерною ознакою щастя, до якого прагнуть люди.
Розумінню поняття свідомості щастя заважає не тільки складність, цього явища духовного життя людини, але й те, що саме слово «щастя» уживається в побуті в різних змістах. Поняття щастя для кожної людини індивідуально. «Одним щастям здається чеснота, іншим — розважливість, третім — відома мудрість, а іншим все це разом або що-небудь одне в з’єднанні із задоволенням або не без участі задоволення, є й такі, що включають у поняття щастя й зовнішній добробут»., зазначав Аристотель.
Перераховуючи різні думки людей щодо щастя, можна сказати, що для більшості щастя полягає в чомусь наочному й очевидному: в удачі, у задоволенні, у пошані, у багатстві й т.п.
Відчуття стану щастя людиною, як і прояв його, є процес. Які етапи можуть торкнутися нас при знаходженні цього стану? На початку, щастя переповняє людини на стільки, що часом почуття самозбереження або інстинкти притупляються, виникає відчуття крайньої відчуженості від усього повсякденного, від конкретики або етичних норм, що диктуються суспільством. Фізичні дії можуть бути сковані ейфорією, фантастичними поданнями, мріями або зануренням у несвідоме. Згодом, а цей період може мати більше тривалий відрізок у часі, наступає пробудження его, що нічого не вимагає, але озивається на те, що відбувається достатком, відсутністю бажання підкорятися повсякденності й ігноруванням умов, які можуть порушити цю духовно-фізичну ідилію.
Виділення феномена щастя від його можливого носія не випадково, тому що він, носій, має свою індивідуальну характеристику й свої специфічні параметри, обумовлені власним існуванням, як духовний елемент Сущого. У зв’язку із цим, розглянемо ще деякі особливості феномена Щастя й зробимо це на зіставленнях і аналогіях з якимись положеннями, феноменами нашого миру й ноуменами іншого.
Як ми вже відзначали, щастя провокує стан задоволення й радості, дає додаткові сили, сприяє активній дії. Це стан, як може здатися на перший погляд, схоже на стан людини, що після тривалої азартної гри, виграв щось особливе і бажане, досяг мети своїх устремлінь.
Істинне щастя показує результат найвищої якості, аналогічний народженню дитини або прилученню до божественних атрибутів світобудови. До цього можна додати, що щастя, у порівнянні з іншими результатами діяльності або досягненнями, не може бути повним або не повним, також як випадковим або ненавмисним. Для суб’єкта, що знайшов цей стан, воно всеосяжне й сприяє підйому на більше високий рівень розвитку, зняттю психологічних і фізичних комплексів, дозволу соціальних проблем.
Це стан можна, побічно, зрівняти зі знаходженням здоров’я після тривалої й обтяжної хвороби, коли шансів на позитивний результат лікування вже не було. І хоча, саме здоров’я, категорія в матеріальному світі відносна й, більшою мірою , належить самій Матерії, однак, як результат, «просите й дане буде…», з деякими допущеннями, можна прийняти на користь щастя або, якщо бути точніше, як наслідок від його знаходження. Таким чином, зрозуміло, що щасливі люди, маючи більший запас життєвої енергії, повинні боліти менше.
Продовжуючи міркувати, відзначимо, що щастя не тільки сприяє здоров’ю, але й піднімає якості й можливості людини на більше високий рівень. Людина своїми вчинками стає помітніше в суспільстві, що оточують і близькі можуть відзначити нові сторони його реалізації, прояву талантів або можливостей. Щастя може спонукати до творчості, але й сама творчість або процес утвору в найвищому ступені творення може приводити до знаходження щастя. Стан щастя — джерело творіння, це його матерія, з якого Утвір претендує на своє втілення. Думаю, що творчі люди в більшій мері здатні до знаходження щастя за родом своєї діяльності, і цим вигідно відрізняються від тих, хто не займається творчою працею або не приємле у своїй практиці використання креативності (творчих здатностей) і новації (відновлення). Таким чином, можна зробити висновок, що щаслива людина здатна творити щось велике і значне, не надаючись користі й не думаючи про вигоду.
Список використаної літератури
- Камінський А. Проблеми щастя у творчості Григорія Сковороди / А. Камінський // Тернопіль. . — 1993. — № 2. — С. 62
- Померанц Г. Подлинное и призрачное счастье [Текст] : (о понятии «счастье») / Григорий Померанц // Континент. — 1998. — № 4. — С. 309-321
- Сюндюков І. Право на щастя // День. — 2000. — 15 січня. — С. 4
- Тернавська Т. Шукаймо щастя за Сковородою// Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. — 2008. — № 5. — С. 24-32
- Хавунка П. Щастя Григорія Сковороди / Поліна Хавунка // Українська мова та література. — 2005. — № 38-39. — С. 10-12