Діяльність балету "А6" на Україні

Категорія (предмет): Культурологія та мистецтво

Arial

-A A A+

Вступ.

Діяльність балету «А6» в Україні.

Висновки.

Список використаної літератури.

Вступ

Починалося все в далекому 1988 році, коли А6 іменувався ще балетом "Адмірал", що проіснував до 1994 року. Тоді молоді ініціативні хлопці вирішили створити незалежний професійний балет, що не буде себе заганяти в які-небудь рамки певних танцювальних напрямків. Єдиний критерій — почуття музики й ритму. Ініціаторів тоді виявилося шість, і по якимсь астрономічним законах збіглося так, що імена всіх шістьох починалися на букву "А". Так з'явився балет А6.

В 1999 році відбулося розширення балету, і склад нараховував уже 25 чоловік.

В 2000 році балет А6 відкрив власну школу-студію, де своє вміння почувати ритм танцюристи можуть передати всім бажаючої: молодшому поколінню, своїм ровесникам і зовсім дорослим людям. А в 2001 році на базі професійної студії танцю балету А6 утворився дитячий колектив у складі ще 25 молодих дарувань танцювального мистецтва. Назва "Шоу-балет" уже не вміщало в себе та величезна кількість людей, які об'єдналися завдяки спільним інтересам, і було ухвалене рішення про створення Творчої Асоціації А6, що включає в себе шоу-балет і студію сучасного танцю [2].

В 2002 році в рамках Творчої Асоціації А6 створено Арт Компанію, завданням якої є надання широкого спектра послуг. Від організації концертних програм, презентацій, вечірок, (як за участю шоу-балету А6, так і інших ведучих українських виконавців), до консультацій.

31 січня 2004 року балет А6 відзначив десятиліття свого існування ювілейним концертом у Національному Палаці "Україна".

Діяльність балету «А6» в Україні

Багато хто часто ремствують на те, що в Україні сьогодні мало хто робить якісне шоу. Серед українських імен, які асоціюються із цим поняттям, у рядах перших будуть призвідники багатьох танцювальних постановок і завсідники всіх масштабних фестивалів — шоу-балет "А-6". З того моменту, коли "А-6" з'явилися на хмурому небокраї вітчизняного шоу-бізнесу, пройшло вже біля десяти років. За цей час балет встиг об'їздити з гастролями половину земної кулі й, повернувшись в Україну, де-факто стати єдиними профі у своїй галузі. За їхніми плечима робота з такими музикантами, як Ірина Білик, Наталя Могилевська, Павло Зібров, Ассія Ахат, групами "Gгееn Gгеу", "4 KІNGS", постійна участь у фестивалях "Таврійські Ігри", "Перліні Сезону", багатьох закритих вечірках, презентаціях, показах. Довгий час балет мріяв про те, щоб організувати власний сольний концерт — матеріалу вже нагромадилося із запасом, ну а ентузіазму й професіоналізму "А-6" завжди було не займати. Звичайно, у пріоритетах в артистів залишається більша сцена, але вже сьогодні зроблений перший крок до серйозної повноцінної шоу-програми: як можна чіткіше показати багатогранність балету й охопити більше десяти різних стильових напрямків, починаючи від hіgh-tech і закінчуючи вар'єте а- ля "Moulіn Rouge" [5].

В 2001 році балет А-6 став кращим танцювальним колективом на фестивалі "Шлягер" (Гран-прі в конкурсі авангардного танцю). Однак, за словами хлопців, сама більша їхня перемога — популярність. Зараз А-6 працює в три зміни, виступаючи по всій Україні, із зірками й власною програмою. Їх уже не шість чоловік, ім'я кожного з яких починається на букву "А", як це було 10 років тому, а 25! У них — 50 сольних номерів. І все — хіти! Вони відкрили школу-студію, де викладають танці всім бажаючої без обмеження віку.

Відтанцювавши турне у Європі та успішно виступивши на Євробаченні-2008, столичний шоу-балет "А-6" оприлюднив свій новий спектакль — мюзикл "А-6 на Бродвеї". Постановка була накачана такою дозою "шику-блиску", що навіть найзатятіші циніки не наважувалися сказати щось у супротив.

Сюжетна лінія постановки — це бурхливе життя оскароносного Боба Фосса (1927 — 1987). Саме цьому талановитому американському режисеру, танцівнику та культовому бродвейському хореографу належать постановки та екранізації мюзиклів, що стали світовою класикою жанру: “Мила Чаріті” (“Sweet Charity”, 1969), “Кабаре” (“Cabaret”, 1972), “Вся ця суєта” (All That Jazz, 1979). У театрах Бродвею Фосс ставив й “Чікаго” (“Chicago”), мюзикл, котрий завдяки недавній кіноверсії набув ну просто шаленої популярності. Боб Фосса виявився саме тим, хто вніс у “легкий” жанр мюзиклу серйозність феллінівських кінофільмів (до слова, творчість італійського режисера знаменитий бродвеєць дуже шанував). Боб Фосса, безумовно, залишається культовою фігурою в шоу-індустрії, одним із тих, хто й підніс ту саму індустрію на високий рівень [8].

Культ Боба Фосса та бродвейської естетики, судячи з усього, й сповідує колектив “А-6”.

Режисер-постановник мюзиклу “А-6 на Бродвеї” Надія Атанасова компонує спектакль у таких параметрах, які можна окреслити виразом на зразок “хіт на хітові і хітом поганяє”. Однак своєрідне пастіччо з фрагментів класичних мюзиклів все ж має авторську інтерпретацію і передає світовідчуття знаменитого бродвейця, для якого життя — це шоу, Бродвей — Всесвіт, стиль — релігія. В драматургії спектаклю активно задіяний широкий екран, що розміщений на задньому плані сцени. На ньому час від часу з’являються такі знайомі всьому людству обличчя як Мерилін Монро, Мадонна, Лів Тайлер, Єлизавета ІІ, Анджеліна Джолі, принцеса Діана. Таким чином, спектакль “А-6” виявляє відповідність творчим пошукам Боба Фоссі, котрий також переносив свої театральні постановки на кіноекран.

“Рефреном” спектаклю стає чорношкірий актор-танцівник у білому костюмі, що з’являється поміж епізодами та коментує їхній зміст і пояснює мораль. І це має дуже природний вигляд, правдиво, адже цей герой немов уособлює у постановці таку потрібну для бродвейського настрою касту чорношкірих джаз-музикантів [1].

Утім, головний козир “А-6 на Бродвеї” — незрівнянний джаз-вокал Лани Меркулової. Майстерність Меркулової в якійсь надзвичайній чистоті тембру, чистому, як сльоза. Взагалі її роль у постановці можна було й посилити. Адже мюзикл потребує саме співу, тут не відбутися танцем, навіть якщо він — професійний та захоплюючий. Як от, чоловічий епізод, виконаний у дусі “боксерського рингу”: жерці Терпсихори продемонстрували таку хореографічну віртуозність під запальний музичний супровід, що, здавалося, у повітрі матеріалізувалась концентрація тестостерону! Особливий резонанс у залі викликав танець “бродвейських лебедів”. Попри те, що він звертається до балетної класики, котра вже є мало не кітчевою, все ж подарував публіці чималу візуальну насолоду. Дублювання цього танцю на екранному відео (цитати з класичних кіноверсій бродвейських мюзиклів) — безумовно, цінна знахідка у постановці.

Хореографічна лексика спектаклю поєднує найрізноманітніші стилі: тут і брейк-данс, і чечітка, і вуличні танці, і елементи циркової акробатики. Вона відповідає принципу синтезу, що є основним у сучасному танці. Видовищні костюми, яскраві драматургійні рішення, виразна акторська гра, грамотно і творчо змонтований музичний ряд — традиційні, але справді адекватні спектаклю “А-6 на Бродвеї”, епітети.

В цілому ж, “А-6” вибрав дуже виграшну сюжетно-драматургічну комбінацію для втілення своєї хореографічної майстерності. Бродвей і все, що його стосується, моментально входить у легендарну сферу [3].

Назва "А-6" перетворилося в гарантію професіоналізму, нестандартності й максимальній пластичності. Артисти ніколи не нав'язували свій стиль. І танцювати вони можуть всі, починаючи від українських народних танців, закінчуючи брейком, що набув другий подих. Як сказав директор балету Андрій Ерьомін, "синтезуючи всілякі танцювальні стилі й напрямки ми робимо щось своє, що й виділяє нас як творчу одиницю. Артист повинен бути атером, він повинен уміти зіграти так, щоб люди повірили в його щирість. Ми пропагуємо танець емоцій, почуттів, гри, а не пересічне виконання рухів". Уже більше двох років існує школа-студія танцю "А-6", де хлопці передають своє вміння почувати ритм всім бажаючої: дітям, що підростають поколінню, своїм ровесникам і зовсім дорослим людям. Головна відмітна риса цієї школи — те, що в ній викладають діючі танцюристи — артисти, які продовжують дарувати глядачам своя творчість. Результат багаторічної творчої діяльності колективу, у якому кожний танцюрист є солістом у своєму амплуа, втілився в яскраве видовищне шоу — восени повинен відбутися сольний гала-концерт шоу-балету "А-6".

Не секрет, що мистецтво в нашій країні перебуває на задворках. Особливе мистецтво танцю. Андрій Ерьомін, керівник балету "А-6", намагається відродити з попелу цей непопулярний нині жанр. Бути може, зрушити справа з мертвої крапки допоможе перший вітчизняний мюзикл "Екватор"? Наведемо інтерв’ю з А.Ерьоміним, щоб краще прослідкувати напрями роботи балету «А6»

— Андрій, наскільки мені відомо, ви є хореографом нашумілого мюзиклу "Екватор".

Ваш балет теж брав участь у постановці?

— У першу чергу в "Екваторі" брав участь я — як хореограф- постановник. Вся історія як ви вже знаєте, почалася з Олександра Злотника. Найшлися люди, які вклали в спектакль гроші. Спочатку постановку повинен був здійснювати американський хореограф, потім — англійський, московський, пітерський і тільки потім я. Але мені повезло більше: я виграв тендер. І почалася робота.

— Як вас прийняли в Опереті — адже трупа, наскільки я знаю, була проти постановки цього мюзиклу на її сцені?

— Дійсно, було багато проблем. Нам не давали репетирувати. Ми тільки почали — нас відразу виселили. Потім були підписані папери, що з 15 жовтня ми повинні почати репетиції. Приходимо в театр, а нас не пускають! П'ятдесят чоловік стояли під театром і чекали, поки до нас вийде директор Оперети й дасть відповідні вказівки…

— Робота в мюзиклі дала поштовх для вашого кар'єрного росту?

— Поки невідомо, але будемо сподіватися. Днями я лечу в Малайзию на місяць, ставити шоу. Повезу туди хореографію "А-6". Досвід постановок у мене є, за плечима вже більше десяти своїх шоу — і телевізійних, і танцювальних, і акробатичних, і циркових. Я не говорю вже про порядок 20 програм з нашими зірками естради.

— Як, по-вашому, ще мюзикли в Україні будуть?

— Думаю, що наступної буде наш сольний концерт. До осені ми не встигли, тому що трупі довелося виїхати на гастролі в Угорщину. А от навесні в ДК "Україна" ми покажемо шоу. Гарантую — такого в нашій країні ще не було. У ньому буде все: і мюзикл, і оперета, і Бродвей, і "Мулен Руж". З наших зірок запросимо Наташу Могилевську, групу "Грін — Грій", Іру Білик, Павла Зіброва, Ольгу Крюкову, Павла Дворського, Ассію Ахат. Ми думаємо, буде класно, коли, приміром , вийде Павло Дворський, а Дизель на гітарі йому подіграє.

— Що ж відбувалося самим балетом "А-6", поки ви займалися "Екватором"?

— Балет розділився на три частини. Одна зараз працює в Угорщині в ресторані "Мулен Руж", що, до речі, відкрився раніше французького. І наш балет там перший з іноземних. Увесь час працювали тільки угорці. Відвідувачам дуже подобається, і дирекція хоче збільшити програму. Друга їде днями в Німеччину — працювати в цирку — вар'єте (десь на півтора місяця, включаючи Новий рік). Третя частина перебуває в турі по Україні. Потім будемо працювати з Наташею Могилевською у новому концерті. Робимо нові номери. Шиємо нові костюми. Зовсім недавно надійшла пропозиція від Ірини Білик відновити співробітництво, ведемо переговори.

— Поділитеся вашими планами.

— Ми все мріємо створити український театр естради. У будь-якій країні миру існує або телевізійний балет, або державний естрадний колектив. А в нас його немає. Це повинен бути гарний театр, гарна трупа [5].

Навіть якщо ви ніколи не чули про балет А-6, ви напевно його бачили. Де? Так скрізь. Майже на кожному великому масовому заході, у багатьох нічних клубах, ну й, нарешті, у кліпах. З балетом А-6 співробітничають Асія Ахат, Ірина Білик, Андрій Кравчук, Наталя Могилевська, Ольга Крюкова, "Грін Грій", "ВІА Гра", Валерій Меладзе, 4 Kіngs. Керівник балету Андрій Еремин раніше займався народними танцями, потім вирішив поміняти профіль. "По-перше, чого хитрити — сучасні танці більше затребувані, чим народні. По-друге, сучасні танці — це величезне випробування для будь-якого танцюриста, у них більше складних елементів, у тому ж вони постійно розвиваються, і танцюрист зобов'язаний устигати за цим розвитком". Приїхавши з Донецька в Київ вісім років тому, Андрій пішов танцювати в балет "Адмірал". "Незабаром я зрозумів, що я не до цього прагну. Хотілося робити щось своє, і дуже хотілося бути першим — амбіції, чи знаєте, без них творча людина може ставити на собі хрест". Дотримуючись заклику амбіцій, Андрій з п'ятьма друзями — колегами організовує власний балет А-6. " Спочатку було дуже важко — ми практично жили на вулиці, навіть репетирувати було ніде. Крапкою відліку в нашій кар'єрі стало співробітництво із групою "Грін Грій" — ми поїхали з ними в тур по Україні. Вони повірили в нас, за це величезне їм спасибі. Потім закрутилося — понеслося. Зараз недоліку в роботі ні, іноді є недолік у людях. До нас приходять танцюристи, хочуть із нами працювати, але більшість із них не проходить, так скажемо, іспит, вони недостатньо підготовлені, їм важко. А танцюристи А-6 — це гарні сильні люди, сильні й тілом, і духом, для них немає перешкод, тому при відборі людей потрібно бути строгим. Строгість і вимогливість Андрія на собі відчули й учасники першого вітчизняного мюзиклу "Екватор", для якого Ерьомін ставив всі танці [11].

Висновки

Мистецтво танцю для сучасної естради не менш важливо, ніж гарний голос для співака або віртуозне володіння гітарою для музиканта. Скажений ритм життя припускає, таке ж динамічне дійство й на сцені. На жаль, у нашій країні поки не зрозуміли, що вітчизняні музиканти можуть запропонувати продукт найчастіше більше якісний, чим російські аналоги, та й у танцювальному мистецтві все лаври теж належать сусідам. Уже багато років балет Алли Духової і його численні філії самостійно збирають величезні зали. Досвід цього колективу — величезний. "Тодес" створив свою школу танцю. Напевно, саме тому деякі групи здатні скласти їм гідну конкуренцію. Але все-таки в нас є привід для гордості, адже український шоу-балет "А-6" — це не просто "Тодес" місцевого розливу, а самодостатня танцювальна група, з якої вже багато років працюють самі яскраві українські зірки. Недавно балет представив свою першу сольну програму.

Шоу балет "А-6" брав участь у величезній кількості концертів і заходів. Актори брали участь у створенні кліпів українських і закордонних зірок естради.

2008 р. — участь балету А6 на "Євробаченні — 2008" разом з дебютантами конкурсу — Азербайджанським дуетом. Спільна робота принесла команді 8- е місце в Європі й, звичайно ж, позитивно позначилася на іміджі балету й України в цілому. А також, пройшла прем'єра першого українського мюзиклу за мотивами бродвейських хітів великого Боба Фосса — "А6 на Бродвеї".

Список використаної літератури

1. Молчанова Н. ШОУ ПРОДОЛЖАЕТСЯ. ЮБИЛЕЙ ОТМЕТИЛИ … // "Сегодня", 9 февраля 2004 года

2. Левицкий О. БАЛЕТ «А-6» ОТПЛЯСАЛ ПЕРВЫЙ ДЕСЯТОК! // «Экспресс газета», 7 февраля 2004 года

3. Музыка Л. ШОУ-БАЛЕТ «А-6» ОТМЕТИЛ ДЕСЯТИЛЕТИЕ // «Факты», среда, 4 февраля, 2004 года

4. БАЛЕТ А-6 ТАНЕЦ ДЛИНОЮ В ОДИН ДЕНЬ // Cosmopolitan, ноябрь 2003 года

5. АНДРЕЙ ЕРЕМИН "МЕЧТАЮ СОЗДАТЬ УКРАИНСКИЙ ТЕАТР ЭСТРАДЫ" // "Афиша", №43(135), 5-11 ноября 2003

6. Янковская В. В РИТМЕ ТАНЦА // "НАТАЛИ", Октябрь 2003 г.

7. Литвиненко Ю. АНДРІЙ ЄРЬОМІН: МИ РОЗМОВЛЯЄМО МОВОЮ ТАНЦЮ // "Молодь України", 10 квітня 2003

8. Викарий Н. Я ТАЦЕВАТЬ ХОЧУ ДО САМОГО УТРА // "Экран недели" (№ 28, 8-14 июля 2002 г.))

9. Жовтяк Ф. БАЛЕТ "А-6" ВЫРОС, НО НЕ СОЗРЕЛ // "БИП"(№ 23(81), июль, 2002г.

10. ДЕРЗКИЕ И КРАСИВЫЕ // Журнал "Б-2" июль-август 2002

11. Ситник М. ХУДРУК БАЛЕТА "А-6" // "Вечерние Вести". — № 048 1 апреля 2003 г.

12. ШОУ НА ВЫСОКОМ УРОВНЕ // Журнал "Б 52" май 2003 №5/39

13. Кур Т. ФАНК, ХИП–ХОП И ГУРУ АФРИКА // журнал "Афиша", 9 –15 июня 2004 года

14. Белоус С. УРОКИ ТЕРПСИХОРЫ// Наш досуг", 12-20 июня 2004 года