Характеристика можливостей організації туризму для українських туристів у США
Категорія (предмет): Туризм1. Загальна інформація про досліджувану країну — США.
2. Аналіз статистичних даних.
3. Видатні туристські об'єкти США.
4. Цінні лікувально-оздоровчі ресурси та їх розташування.
5. Види туризму, розвинуті на території країни, та географія їх поширення.
6. Основні туристські центри.
7. Розвинутість туристської інфраструктури.
8. Місцеві традиції, звички, вірування та ін., що обмежують туристську діяльність або вимагають дотримання певних правил.
Список використаної літератури.
1. Загальна інформація про досліджувану країну — США
Сполучені Штати Америки — федеративна республіка в Північній Америці, що складається з 50 штатів: Аляски, Гавайїв і 48 штатів на території між Атлантичним і Тихим океанами й між Канадою й Мексикою. США — держава-гігант, що веде економічна й військова держава, що займає третє місце у світі по площі й чисельності населення. Столиця – Вашингтон.
Етнічний і расовий склад населення США відрізняється більшою розмаїтістю. Це головним чином результат імміграції з різних частин світла й ввозу рабів з Африки. У колоніальний і ранньонаціональній періоди з Європи переселялися насамперед англійці, хоча було чимало шотландців, ірландців і німців.
В 1994 частка чоловіків становила 48,8%, а жінок — 51,2% з жінок, хоча у віковій групі молодше 30 років чоловіків було більше, ніж жінок. В 1900 очікувана тривалість життя новонароджених дівчинок становила 51 рік, а хлопчиків — 48. До 1993 вона зросла до 78,9 і 72,1 років відповідно.
Керування державою в США засновано на Конституції. Однак практика державного керування і його вплив на життя громадян докорінно змінилися із часу прийняття Конституції США в 1789. Включені в неї офіційні виправлення були спрямовані головним чином на захист прав людини, розширення виборчих прав, розвиток повноважень федерального уряду, а також уточнення різних процедур, наприклад, передачі президентських повноважень. Судові рішення змінили інтерпретацію окремих положень Конституції. Нарешті, як склад уряду, так і характер його діяльності видозмінювалися в процесі встановлення різних політичних процедур, як, наприклад, висування політичними партіями кандидатів у колегію вибірників.
Гарантована конституцією воля віросповідання й відділення церкви від держави забезпечили поширення в країні безлічі церков. В Америці виникли дві нові релігії — мормонство й "Християнська наука". В 1990 майже 137 млн. американців (55% населення) належали до тієї або іншої релігійної організації (56% з них — протестанти, 25% — католики й 2% — іудаїсти).
Частка валового внутрішнього продукту США у світовому ВВП знизилася з 35,4% в 1966 до 26,5% в 1993. Германія і Японія наздогнали й навіть перевершили США по ряду ключових показників економічного розвитку. У середині 1990- х років величина ВВП на душу населення в Німеччині приблизно зрівнялася зі США, а в Японії була на 20% вище. У таких найважливіших галузях промисловості, як автомобілебудування, металообробка, сталеливарне виробництво й споживча електроніка, Японія випереджає США по продуктивності праці на 15-45%. У металообробній і сталеливарній промисловості продуктивність праці в Німеччині стала такий же, як у США. Частка ВВП, реінвестована в економіку, — ключова детермінанта майбутнього процвітання — у США становила 15%, у той час як у Німеччині — 22%, а в Японії — 31%. У високотехнологічних галузях промисловості цивільні витрати на науково-технічні дослідження й розробки в США становлять 1,9% ВВП, у Німеччині — 2,7%, у Японії — 3%.
Валюта: долар США. У ходінні купюри наступного достоїнства $1, $2 (відносно що рідко зустрічається купюра й, як говорять, що приносить щастя), $5, $10, $20, $50, $100, $500, $1000. Монети бувають в 1 цент, 5 центів ("никел"), 10 центів ("дайм"), 25 центів ("куотер", використовується я як жетон у телефоні- автоматі), 50 центів (" халф-долар") і, що практично не зустрічаються, гарні великі монети достоїнством в 1 долар. Увозити в США готівкою , дорожніми чеками й розрахунковими картками можна будь-які суми. З потрібно лише суми більше $10000.
2. Аналіз статистичних даних
3. Видатні туристські об'єкти США
В основному туристські фірми пропонують маршрути по східних штатах. Вони включають в екскурсійну програму звичайно наступні об'єкти:
Нью-Йорк.
Статуя Свободи, частини міста: Бродвей з видовищними установами, діловий центр Уолл-Стріт, російський район Брайтона-Бич, Парк Авеню, Рокфеллер-Центр із науковими установами й виставками, Колумбійський університет, Головну квартиру ООН, найбільший у країні природничо-історичний музей, художня галерея Фрика, хмарочос Їм-Пайр стейт-билдинг".
Долина ріки Гудзон-, заповідник " Ведмежі Гори", будинок-музей Франкліна Рузвельта.
Ніагарський водоспад і підводний тонель.
Бостон.
Найбільші в США вищі навчальні заклади: Гарвардський університет і Мес-Сачузетский технологічний інститут.
Філадельфія.
Карпентерс Хол- Будинок, де в 1776 р. з- стоявся перший конгрес США й були прийняті Декларація незалежності й Конституція країни. Будинок- Музей американського письменника Едгара По. Музей великого французького скульптора Родена.
Вашингтон — столиця США.
Білий Дім (місце перебування президента США), Капитолий (будинок Конгресу США).
Мавзолей автора Конституції США Джефферсона. Будинок президента США Вашингтона. Меморіал президента США Лінкольна. Пам'ятники Вашингтонові й Лінкольну.
Національна художня галерея. Національний зоологічний музей. Биб- Лиотека Конгресу — сама велика в США.
Головне в США — Арлингтонське кладовище.
Маршрути по сходу США можуть також включати місто Чикаго з оглядом Художнього інституту, Музею науки й промисловості й природничо-історичного музею Филда.
Туристам, що прибувають на Далекий Захід, туристські фірми пропонують відвідування міст Лос-Анджелес і Сан-Франциско.
У Лос-Анджелесі вони мають можливість відвідати: найбільший у світі кіно — центр Голівуд, найбільший у США ботанічний сад із субтропічної рослинністю, відомий в усьому світі Океанарій, перетворений у музей один із самих більших у світі океанських кораблів " Куин-Мері", найбільший у світі парк із атракціонами й різними розвагами (головним чином для дітей — Дощипувати). У Сан-Франциско туристи можуть побачити найбільший у світі міст через протоку Золотий Ріг, а також відвідати Гленн- Еллен, де перебуває будинок- музей відомого американського письменника Джека Лондона. У маршрут по західних штатах можуть також увійти відвідування плато Колорадо із крижаними печерами, курортом Сен-Валлес, найбільшої у світі греблі — на ріці Колорадо "Гранд-Лантухи" і "Великого каньйону" ріки Колорадо.
У маршрути по західних штатах часто включають місто Лас-Вегас, головний у країні й відомий в усьому світі центр розваг із численними казино, атракціонами й іншими подібними установами.
Можливо також включення в маршрут одного з національних парків — Уіле-Лустонського з гейзерами, грязьовими вулканами й гарячими джерелами або Йосемитського з величезним водоспадом і найбагатшою рослинністю.
В останні роки все більше розповсюдження одержують туристські маршрути в штат Флорида на півдні США, де туристи можуть відпочивати на пляжах курортів Майями й Орландо, відвідати крокодилячу ферму, дельфінарій і один з декількох національних парків.
ОБ'ЄКТИ ВСЕСВІТНЬОЇ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
4. Цінні лікувально-оздоровчі ресурси та їх розташування
У США землі, зайняті під рекреаційний комплекс (хоч і в 10 разів менші за площею, ніж сільськогосподарські), дають щорічний прибуток утричі більший.
Східне та західне узбережжя США зацікавлюють туристів пляжами, м яким кліматом, потужною індустрією відпочинку та туризму. У США є 520 рекреаційних районів, у тому числі 30 національних парків.
У сучасному світі відпочинок, рекреація, туризм, оздоровлення – що врешті-решт означає здоров’я – є найвищою соціальною цінністю. Тому за останні кілька десятків років у світі поступово зростає значення туризму і рекреації . Це пов’язано в першу чергу із значним ростом доходів населення економічно розвинутих країн, зростанням загальноосвітнього рівня людей, розвитком транспортного сполучення. Люди залишають свої домівки з наміром відвідати нові місця, збагатити себе знайомством з пам’ятками історії, культури і мистецтва. Крім того, індустріальний розвиток цивілізації, забруднення екологічних систем навколо великих промислових районів, збільшення психологічного навантаження на людину через прискорення темпу життя, змушує все більшу кількість людей шукати відпочинок та оздоровлення в поки що екологічно благополучних регіонах світу. Таким чином, у багатьох державах обслуговування рекреантів стало не лише самостійною галуззю економіки, але й життєво необхідною формою задоволення потреб людини.
Реалізацію рекреаційних послуг в цей час необхідно виводити на рівень розвинутих європейських держав (Німеччина, Великобританія, Франція) та США., а основний принцип індустрії відпочинку і оздоровлення повинен передбачати максимально можливе збільшення грошових надходжень від реалізації конкурентоспроможних якісних послуг, а не надання дешевих туристичних послуг.
Північна Америка має вигідне економіко-географічне положення, омивається трьома океанами – Атлантичним, Тихим та Північним Льодовитим. Регіон знаходиться на перетині важливих морських комунікацій та повітряних трас, має в розпорядженні велику територію, яка володіє природнім та соціально-економічним потенціалами та людськими ресурсами. Регіон має високий рівень рекреаційної інфраструктури, включаючи всі види транспортних комунікацій.
5. Види туризму, розвинуті на території країни, та географія їх поширення
Сьогодні на континенті представлені всі грані туризму — від гірськолижного до пляжного. У чудесний відпочинок і незабутні пригоди перетворяться Ваші подорожі по Північній Америці. Кримінальна репутація США трохи перебільшена. Провінційні райони Північної Америки вважаються одними із самих спокійних районів континенту. Навіть репутація "центрів беззаконня" — Майами, Детройта або Лос-Анджелеса — далека від реальності, і більша частина цих міст, удень принаймні , цілком безпечні. Розважальний оазис миру — Лас- Вегас — щорічно приймає мільйони гостей. Всі головні туристичні області США й райони нічного життя в містах освітлені й непогано охороняються. Ви чекають ресторани, шикарні магазини, сучасні розважальні й культурні центри й багато чого іншого. Подорож по Мексиці, поїздка в панаму до Панамського каналу — одному із самих довгих штучних водних шляхів у світі будуть цікаві з багатьох крапок зору. Приміром , у зоні каналу найбільш зручне місце для покупок товарів із усього світла — ціни невисокі, а податки практично відсутні. У Мексиці надзвичайно популярний курорт Канкун, що входить у п'ятірку кращих курортів миру. Блакитні води Карибського моря, білосніжні піщані пляжі й коралові рифи як магнітом притягали сюди аматорів серфінгу й дайвінгу. Заповзятливі американські бізнесмени не залишили без уваги цей унікальний своєю історією й географічним розташуванням куточок землі й перетворили нічим не примітне сільце в рай для аматорів активного й екзотичного відпочинку. За лічені роки тут був побудований суперкласний курорт, так звана Ніцца Північної Америки.
Північна Америка знаменита багатьма курортами, національними парками й прекрасними ландшафтними й культурними пам'ятниками.
Існує п’ять основних напрямків туризму: 1) рекреаційний, або оздоровчий; 2) екскурсійний, або пізнавальний; 3) науковий; 4) діловий; 5) релігійний. За засобами пересування туризм поділяється на автомобільний, залізничний, авіаційний, морський та річковий. У США та Канаді національні парки приваблюють рекреантів своєю незайманою природою. У Канаді – 8 національних парків. Східне та західне узбережжя США зацікавлюють туристів пляжами, м яким кліматом, потужною індустрією відпочинку та туризму. У США є 520 рекреаційних районів, у тому числі 30 національних парків.
6. Основні туристські центри
Серед курортних місцевостей найпопулярнішими є Флорида і Гаваї. Флорида — центр масового відпочинку, тоді як переліт на Гавайські острови коштує дорого. Серед розважальних центрів найбільш відомі Голлівуд і Діснейленд у Каліфорнії, Лас-Вегас — у штаті Невада і Діснейворлд на Флориді.
Якщо історична архітектура міст США, на мою думку, не дуже цікава (у Джоржтауні, Александра, Аннаполісі — це практично варіації колоніальної 2— 3-поверхової забудови або суворого зовнішнього англійського стилю — бордова цегла, білі наличники на вікнах — усі оздоби), то архітектурні споруди центру Вашингтона відображають усі досягнення сучасного містобудування — це 14—15-поверхові будинки (вище Капітолія будувати не можна), кожний — у своєму оригінальному сучасному стилі та з використанням найкращих матеріалів — дзеркального скла, неіржавіючої сталі, алюмінію, бетону. При цьому всі будинки в центрі Вашингтона — нові, старих на вигляд практично немає. Це тому, що «старою» у Вашингтоні вважається забудова 30—40-річної давнини — такі будинки руйнують шляхом керованого вибуху, на їхньому місці копають глибокий котлован (під декілька підземних поверхів) і потім дуже швидко споруджується черговий ультрамодерний «білдинг».
Цікаво, що перші підземні поверхи будинків у Вашингтоні займають не магазини й універмаги, а приватні паркінги. Тому припаркованих легкових автомашин на вулицях Вашингтона немає зовсім, а пішоходів розкішні авто завжди ввічливо пропускають, у т. ч. на перехрестях. До речі, усі перехрестя у Вашингтоні, які довелося бачити, мають похилий перехід від тротуару
— у такий спосіб виявляється турбота про інвалідів у колясках. Ще одна риса американського життя: люди зовсім не вміють штовхатися. Вони вибачаються навіть тоді, коли пройшли близько вас не зачепивши, кажуть «Екск'юзмі» («Вибачте»), на що слід відповісти «Велкам» (скорочено від «You're welcome» — «Прошу»).
Вашингтон— найбільший туристський центр у США (а може, у світі), куди щорічно приїжджають понад 20 млн людей. Переважно — це американці (внутрішній туризм), зокрема молодь з усіх кінців країни. Для них організують безкоштовні екскурсії до Білого дому та Капітолію. Такі самі екскурсії здійснюються і до Міністерства оборони США — знаменитого Пентагону, але для цього треба поїхати на метро до однойменної станції (це вже в штаті Віргінія). Через зупинку далі по «Синій лінії» знаходиться торговельно-розважальний комплекс «Pentagon-City» (станція метро має таку саму назву).
Туризм у Вашингтоні має яскраво виражений патріотичний характер: молодь насамперед знайомлять з пам’ятками Американської революції та Громадянської війни, меморіалами та монументами на честь Джорджа Вашингтона, Томаса Джеферсона, Авраама Лінкольна та інших американських діячів. Зокрема, у Вашингтоні найбільш відомі п'ять визначних туристських пам'яток, які зображують на всіх місцевих сувенірах. Це Білий Дім, Капітолій, Монумент Вашингтона, Меморіал Лінкольна та Меморіал Джеферсона. Коротко про ці пам'ятки.
Білий дім— це офіційна резиденція кожного Президента США, за винятком Дж. Вашингтона, який обрав це місце для спорудження будинку, але сам у ньому не жив — не встиг. Проект розробив Джеймс Гобан, ірландець за походженням. Споруду зведено 1800 р. Першим у неї заселився Джон Адаме, другий Президент США (1797—1801). У 1814 р. будинок було спалено британськими військами, потім відбудовано і по-фарбовано в білий колір (звідси його назва). У Білому домі зберігаються історичні меблі, зібрані всіма його мешканцями. Білий дім має вихід на дві галявини — південну, звернуту до р. Потомак, де відбуваються всі офіційні церемонії, та північну, куди привозять туристів. Біля північного фасаду Білого дому споруджений пам'ятник Ендрю Джексону, 7-му Президентові США (1829—1837). Відкритий для туристів з 10.00 до 12.00 від вівторка до суботи (вхід безкоштовний, окрім періоду між Memorial Day та Labov-Day).
Капітолій— будинок Конгресу СІЛА. Спорудження його почалося в 1793 р. Президент Дж. Адамс вітав тут першу сесію Конгресу в 1800 р. Але закінчили тільки в 1867 р. Відкритий для туристів щоденно з 9.00 до 16.00 (вхід безкоштовний).
Монумент Вашингтона— у 1833 р. було організовано Товариство зі збирання коштів, у 1848 р. — закладено перший камінь, у 1888 р. — закінчено будівництво, відкритий для публіки. Висота — 1693 м, матеріал — білий мармур. Усередині — ліфт, який підіймає туристів на висоту 152,4 м (500 футів). Також є сходи (898 сходинок). Відкритий для туристів (безкоштовно) що-денно з 9.00 до 17.00.
Меморіал Лінкольна. Споруджений у 1867 p., через два роки після загибелі А. Лінкольна Конгрес створив Меморіальну асоціацію. Будівництво тривало з 1914 до 1921 р. Архітектор — Генрі Бейкон, скульптор — Деніел Френч. Має 36 колон у дорійському стилі (за кількістю штатів на той час). Фігура Лінкольна (сидить) 5,8 м заввишки. Вхід вільний, послуги гідів — з 8.00 до 24.00.
Меморіал Джеферсона(Джеферсон — Президент США, 1801—1809, автор Декларації незалежності) спо-руджений у 1943 р. на честь 200-річчя від дня народження у класичному стилі, який любив Т. Джеферсон. Всередині — 19-футова бронзова статуя. Знаходиться на березі озера Тайдал в оточенні дерев японської вишні (подарованої Вашингтону від м. Токіо в 1912 p.). Вхід вільний, послуги гідів — з 8.00 до 24.00.
Крім п'яти наведених пам'яток, Вашингтон має багато інших — як історичних (серед них маєток Дж. Вашингтона в Маунт-Вернон, маєток генерала Лі (лідер південних штатів під час Громадянської війни), меморіальне Арлінгтонське кладовище), так і сучасних (меморіал ветеранів В'єтнамської війни, Кенеді-центр, Театр Форда (будинок, де помер А. Лінкольн), Будинок Ф. Дугласа та ін.).
Пропустимо Нью-Йорк, про який і так усі багато знають, і завітаємо до невеличкого міста Аннаполіс, який є столицею штату Меріленд. Чим відомий цей штат, видно з його туристської карти. Штат Меріленд має свій прапор, квітку (Чорноока Сьюзен), птаха (балтиморський снігур). Саме на межі штатів Меріленд та Віргінія і було створено столичний округ Колумбія, де знаходиться м. Вашингтон. У штаті Меріленд знаходиться одне з найбільших міст Північного Сходу США — Балтимор. Саме місто Аннаполіс має типову провінційну архітектуру, серед якої виділяється історичний будинок Конгресу штату — з його незвичним куполом. Нині Аннаполіс відомий насамперед тим, що тут розташована Військово-морська академія США.
Подорожуючи з Вашингтона на південь, потрапляємо у велике місто Атланту (5 млн мешканців). Крім того, що це столиця штату Джорджія, це ще й «столиця» всього Південного Сходу США. Атланта має типову структуру для міст США — середмістя, де живуть заможні городяни (а таких у СІЛА більшість) у 2—3-поверхових котеджах. Усе це з'єднано між собою розгалуженою мережею сучасних швидкісних автомагістралей, оскільки автомашину (а то й декілька) має практично кожна родина. У центрі Атланти своїм блискучим куполом виділяється будинок Конгресу штату Джорджія. Це місто добре відоме з класичної американської літератури — саме тут вершилися долі головних героїв роману Маргарет Мітчел «Віднесені вітром» — Скарлет О'Хара, Рета Батлера та Ешлі Уїлкса під час Громадянської війни.
Ще далі на південь — у штаті Флорида — знаходиться місто Тампа. Воно теж має свій «даунтаун», де сконцентровані висотні будинки банків, страхових компаній, штаб-квартири інших фірм, та передмістя, де на березі Мексиканської затоки в густій південній рослинності ховаються одно-двоповерхові «родинні будиночки». Місто Тампа має свій університет, який розташовується нині в історичному будинку бувшого готелю «Tampa Bay», що вирізняється східною архітектурою з «мінаретами». Штат Флорида, крім туристської спеціалізації господарства, має ще одну — космічну, оскільки тут знаходиться космічний центр ім. Кеннеді. Саме звідси запускають космічні «човники» (шатли), з космонавтами на борту.
Нарешті, на самому півдні Сходу США, у штаті Луїзіана, лежить місто Нью-Орлеан. Це приморське місто і великий порт, який працює як річковий (р. Місісіпі) і як морський (Мексиканська затока). Його центральна частина біля затоки вже набула вигляду типового американського міста з його хмарочосами, але в історичній частині (так зв. «Французький квартал») збереглася архітектура з французьким впливом (Луїзіана довго була колонією Франції). Нині це улюблене місце туристів, де для них — і старовинні католицькі костьоли, і Музей воскових фігур, і давні саморухливі екіпажі — предки сучасних автомобілів, яких тут теж не бракує, але в'їзд до історичних частин міста їм заборонений.
Новий Орлеаншироко відомий як осередок креоль-ської (змішаної) культури, одним із досягнень якої є створення особливого стилю джазової музики — диксиленду. Цю музику здебільшого грають на основі імпровізації афроамериканці, а почути її можна на най-більш музичній вулиці Нового Орлеану — вул. Бурбонів. Тут майже в кожному ресторанчику є своя «джаз-банда», яка вкладає в музику, що виконує, усі свої почуття. Отже, якщо хочете почути добрий джаз, завітайте на вулицю Бурбонів у Новому Орлеані.
ДІСНЕЙВОРЛД. Одним з найбільших туристських атракцій Флориди є знаменитий парк розваг «Діснейвордд» («Світ Діснея»). Це Діснеєвський туристський центр № 2, оскільки № 1 знаходиться в Каліфорнії «Діснейленд» («Земля Діснея»). «Діснейвордд» розташований недалеко від міст Орландо й Тампа, і до нього ведуть декілька гарних шосе загальнодержавного та регіонального значення. Також сюди можна долетіти літаком, власне до міжнародного аеропорту Орландо, звідки «автобуси-човники» доставлять туристів до готелю «Disney World Resort». «Дісней-вордд» має спеціальну угоду з авіакомпанією «Delta Airlines», яка виступає офіційним повітряним перевіз-ником Парку розваг та має свій офіс у готелі «Disneys Contemporary Resort Hotel». Щодо доставки туристів назад до аеропорту Орландо, то «автобуси-човники» на шляху до нього зупиняються біля кожного готелю «Діснейворлду». Парк розваг «Діснейвордд» займає величезну територію, яка поділяється на декілька частин: «Чарівне королівство», «Річкова країна», «Острів відкриттів», «Острів задоволення», «Затока тайфунів», а також кіностудії «Disney-MGM». їх з'єднує між собою мережа внутрішніх автодоріг парку розваг, серед них World Drive, EPCOT-center Drive, Buena-Vista Drive та інші. Кожна частина «Діснейворлду» має декілька готелів, які відповідають найрізноманітнішим уподобанням туристів.. Так, у «Чарівному королівстві» знаходяться готелі: «Гранд-готель» на пляжі біля озера, «Готель у полінезійському стилі», «Готель у сучасному стилі», «Готель у примітивному стилі «Дикого Заходу», «Готель та табір у примітивному стилі». Біля готелів багато гольфових клубів, де можна замовити собі гольф-курс. Поселитися в готелі Парку розваг можна після 3 год по обіді, а звільняти номери слід до 11 год ранку. Оплатити перебування можна за допомогою кредитних карток American Express (є офіційною карткою «Діснейворлду»), Master Card, Visa, а також власними кредитними картками Діснея.
7. Розвинутість туристської інфраструктури
Повітряний транспорт значно зменшив вартість, у яку обходитися пасажирові одна миля шляхи, і це дозволило мільйонам людей стати туристами. Швидкість повітряного транспорту дозволяє відпускникам з легкістю переміщатися з континенту на континент. Європа й Азія перебувають усього в декількох годинниках шляху від всіх міст Північної й Південної Америки.
Особлива роль у США належить автомобільному транспорту. Насиченість країни автомобілями найвища у світі і продовжує зростати. Легкових автомобілів налічується 146 млн, вантажних і автобусів — 48 млн. Територія США вкрита густою мережею асфальтованих доріг. Серед них особливу роль відіграє система міжштатних суперавтострад, які з'єднують між собою всі міста людністю понад 50 тис. осіб.
Широкий розвиток авіаційного пасажирського транспорту в США пов'язаний як з високим рівнем розвитку країни, так і з розмірами її території, її географічним положенням. Аеропорти в метрополітенах Чикаго, Дал-лас — Форт-Уерт, Атланта і Лос-Анджелес посідають чотири перших місця у світі за кількістю прибулих і відправлених пасажирів. Широко розвинені місцеві так звані комп'ютерні авіалінії, які з'єднують малі населені пункти. Зростає також обсяг перевезення вантажів, передусім термінових, цінних і таких, що швидко псуються.
Найбільшими комплексними транспортними вузлами США є великі метрополітени, географічне положення яких є центральним щодо найважливіших територій, або навіть країни в цілому. Це Нью-Йорк, Філадельфія, Вашингтон — Балтимор і Бостон у Північно-східному мегалополісі, Сан-Франциско, Лос-Анджелес і Сіетл на Тихоокеанському узбережжі, Чикаго, Даллас — Форт-Уерт і Атланта всередині країни.
Розміщення більшості галузей невиробничої сфери в СІНА збігається з розміщенням населення. Це роздрібна торгівля і громадське харчування, освіта, медицина, автосервіс і персональні послуги.
Представництва компаній з надання фінансових, ділових і професійних послуг сконцентровані територіально. Вони тяжіють до великих міст, значення і статус яких визначаються тепер не стільки матеріальним виробництвом, скільки розмірами нематеріальної сфери. Саме у великих метрополітенах розміщені штаб-квартири корпорацій, банки, страхові, торгові, транспортні і туристські компанії. Тут же знаходяться головні видавництва, редакції газет і журналів, рекламні агенції, радіо- й телевізійні студії, великі культурні та спортивні комплекси. Тут багато готелів і так званих «місць інтересу»: фешенебельні магазини, салони, театри, концертні зали, музеї тощо. Одночасно в процесі субурбанізації намітилася тенденція переміщення деяких установ, у тому числі штаб-квартир корпорацій, з даунтаунів метрополітенів у їх передмістя. Нові засоби зв'язку зробили це можливим технічно.
Ресторани в Америці різні: від таких, де офіціанти поводяться панібратськи до суперреспектабельних, де офіціант може присісти до вашого столика і декілька хвилин обговорювати з вами тонкощі меню. У найтиповіших американських ресторанах офіціантів узагалі немає. У 1954 році Рей Крок купив у братів Макдональдсів права на їхній лоток для торгівлі гамбургерами і став продавати франчайзи. Тепер у світі понад 14 тис. «Макдональдсів», які продають сотні мільйонів гамбургерів на рік.
Найкращі і найдешевші американські ресторани — невеликі приватні заклади, які утримують новоприбулі іммігранти. Вони поповнюють американське меню камбоджійськими, китайськими, японськими, сальвадорськими, ефіопськими стравами.
8. Місцеві традиції, звички, вірування та ін., що обмежують туристську діяльність або вимагають дотримання певних правил
Американці ненавидять манірність, тому постарайтеся, щоб атмосфера ваших переговорів була не дуже офіційною. Напевне, партнери із США практично одразу почнуть називати вас по імені. Нехай це вас не бентежить. Така форма звертання заведена них на батьківщині навіть до літніх людей. Пам'ятайте про звичку американців дивитися просто в очі співрозмовнику. Не уникайте цього погляду, інакше ризикуєте справити несприятливе враження. Окрім того, не варто забувати ще одне важливе правило – говоріть голосно.
Гарні манери викликають захоплення американців, адже самі вони не дуже ними відзначаються. В останні роки батьки починають турбуватися, що їхні нащадки не тільки не знають, якою саме виделкою користуватися на званому обіді, а й узагалі віддають перевагу тому, щоб обходитися без виделки. Можливо, річ у тім, що вони часто обідають у фаст-фудах, а не за сімейним столом.
От і виникають численні школи етикету і вигадуються правила поведінки для нечуваних колись випадків: як представити знайомим щасливу молоду пару сина і його друга? як має поводитися вітчим нареченої під час весілля? чи можна приводити на перше побачення з новим другом своїх дітей?
Американці примудряються поєднувати майже показну грубість зі щирою турботою про інших людей. Багато відтінків американської поведінки мають регіональний характер. Нью-йоркці люб'язні, але діловиті, за що їх вважають грубіянами й пролазами, а душевні люди Середнього Заходу такі тугодуми, що навіть на те, аби придбати шматочок мила, витрачають півгодини.
У готування їжі американці дуже педантичні, головне для них це простота й чистота. Для більшості місцевих жителів ранок починається зі склянки фруктового соку, тарілки каші, великого пончика. Так само може іноді бути присутнім у трапезі яйце, бекон, тости з різними доповненнями.
В Америці не святкують так часто і так гучно, як в Україні. Загальнодержавними святами є Новий Рік (1 січня), Різдво (25 грудня), день народження Джорджа Вашингтона (19 лютого), день народження Мартіна Лютера Кінга (15 січня), День пам'яті (28 травня), День незалежності (4 липня), День праці (3 вересня), День Колумба (8 жовтня), День ветеранів (12 листопада), День подяки (22 листопада). З найвідоміших неофіційних — Гелловін (ніч з 31 жовтня на 1 листопада).
Список використаної літератури
1. Kross по Америці //Міжнародний туризм. — 2007. — № 5. — C. 38-45
2. Артюнян К. Туристические образы США //География в школе. — 2004. — № 3. — C. 33-35
3. Великі міста //Краєзнавство. Географія. Туризм.. — 2006. — № 45-48. — C. 72-74
4. Винниченко І. Українці в США //Краєзнавство. Географія. Туризм.. — 2006. — № 45-48. — C. 24-26
5. Даринский А. Туристическая индустрия США //География в школе. — 2001. — № 6. — C. 28-32
6. Даринский А. Туристская индустрия США //Краєзнавство. Географія. Туризм.. — 2002. — № 25-28. — C. 26-27
7. Дудкін І. США. Імперія пристрастей //Міжнародний туризм. — 2007. — № 3. — C. 76-84
8. Малиновська О. Нація націй //Краєзнавство. Географія. Туризм.. — 2006. — № 45-48. — C. 22-23.
9. Сполучені Штати Америки //Краєзнавство. Географія. Туризм.. — 2006. — № 45-48. — C. 5-13
10. Хільчевська І. Лідер світової економіки//Краєзнавство. Географія. Туризм.. — 2006. — № 45-48. — C. 32-41.