Характеристика туристичного природного потенціалу Чернігівської області
Категорія (предмет): ТуризмВ наш час найбільш повно і довговічно краса природи може бути захищена в заповідниках, національних парках та на територіях з особливим статусом охорони. Природна краса заповідних об’єктів з часом стає безцінним еталоном, мірою і критерієм прекрасного, великим учителем і натхненням муз, має моральне значення, як притулок, де людина очищається від грішних земних турбот, відпочиває, збадьорюється, стає благородною.
Станом на 01.01.2003 року природно-заповідний фонд Чернігівської області нараховує 647 об‘єктів загальною площею 220178,1 га, що становить 6,8 % від загальної площі області. До його складу входить 7 категорій об‘єктів: регіональний ландшафтний парк “Міжрічинський” (площею 87672,9 га), 437 заказників (площею – 113488,4 га), 133 пам‘ятки природи (площею 804,39 га), 23 парки-пам‘ятки природи садово-паркового мистецтва (площею 17551,6 га), 52 заповідні урочища (площею 204,7 га). 21 об‘єкт загальною площею 9876 га, віднесений до категорії загальнодержавного значення: дендрологічний парк “Тростянець”, Менський зоопарк,1 загальнозоологічний, 2 ландшафтні,4 ботанічні,4 гідрологічні заказники,а також Сокиринський парк-пам‘ятка садово-паркового мистецтва та 7 пам‘яток природи.
Природно-заповідні об’єкти розташовані досить нерівномірно на території області, при загальному відсотку заповідності по області 6,8 %, в центральних районах (Носівський, Ніжинський, Бахмацький, Борзнянський) він не досягає 3 %.
Для збереження, відтворення і раціонального використання типових та унікальних природних комплексів українського Полісся та задоволення рекреаційних потреб населення в 2002 році в Козелецькому районі створено перший в області багатофункціональний природоохоронний об‘єкт — регіональний ландшафтний парк “Міжрічинський” (площею 87672,9 га).
Доопрацьовані зауваження до Проекту Указу Президента України про створення Ічнянського національного природного парку площею 9,66 тис. га. Проведені роботи і підготовлені матеріали попереднього погодження місця розташування Мезинського національного природного парку площею 31,6 тис. га на території Коропського району.
Протягом 2002 року в Чернігівській області працювали експедиції Наукового центру заповідної справи Мінекоресурсів України, в ході яких були виявлені для подальшого заповідання цінні природні території в Новгород-Сіверському та Ріпкинському районах.
Науковці і студенти Чернігівського державного педуніверситету ім.Т.Г.Шевченка під час польових практик та експедицій, для виконання дипломних і наукових робіт проводять обстеження природно-заповідних об‘єктів області. Практичні висновки і рекомендації досліджень використовуються для оцінки стану та доповнення наукових характеристик заповідних об’єктів Коропського, Щорського, Срібнянського районів.
У співпраці з обласним товариством охорони природи розробляються програми відродження природно-заповідних об’єктів області, із залученням до їх виконання широких верств населення. В 2002 році проведено обстеження та підготовлені матеріали до проекту “Гідрологічній пам‘ятці природи “Озеру Магістратському” – бути”.
Для збереження та відтворення фауни Менського зоопарку з обласного природоохоронного фонду було виділено 10,0 тис. грн., на виготовлення інформаційно-охоронних знаків для пам‘яток природи в м. Чернігові та заказників загальнодержавного значення області виділено 4,6 тис. грн.
Ведеться контроль використання природних ресурсів на території об‘єктів природно-заповідного фонду. У 2002 році державними регіональними та районними екологічними інспекціями для ліквідації наслідків стихійних лих та підтримання санітарного стану лісів були погоджені вибіркові санітарні рубки на 70 об‘єктах природно-заповідного фонду загальною площею 1742,9 га об‘ємом 24734,1 м3 (табл. 2.8.1).
Активну підтримку на Чернігівщині одержала Всеукраїнська акція “Парк тисячоліття”. При її проведенні в області навесні 2002 року було впорядковано 321 га територій природно-заповідного фонду, створено 15 нових парків, 200 гектарів нових зелених насаджень, 26 гектарів нових газонів, висаджено 135 тисяч дерев, 41 тисячу кущів, ліквідовано 623 стихійні сміттєзвалища.
Історико-культурна спадщина
Цей край багатий своєю історико-культурною спадщиною, що має надзвичайне виховне, пізнавальне та рекреаційне значення. В Чернігівській області взято на облік та охороняється більше 2,4 тис. пам’яток історії та монументального мистецтва і більше 2,3 тис. пам’яток археології, ведеться постійна наукова та дослідницька робота, списки щорічно доповнюються новими об’єктами.
На Чернігівщині діють два Національні заповідники: історико-культурний заповідник “Качанівка” та архітектурно-історичний заповідник “Чернігів стародавній”, а також чотири заповідники і два музеї-садиби, підпорядковані управлінню культури облдержадміністрації, а саме: Батуринський державний історико-культурний заповідник “Гетьманська столиця”, Новгород-Сіверський історико-культурний музей-заповідник “Слово о полку Ігоревім”, обласний меморіальний музей-заповідник П.Куліша “Ганнина пустинь”, Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник М.М.Коцюбинського, Борзнянський художньо-меморіальний музей “Садиба народного художника України О.Саєнка” та Сосницький літературно-меморіальний музей О.П.Довженка.
У 2002 році постановою Кабінету Міністрів України затверджена Комплексна програма збереження пам‘яток Державного історико-культурного заповідника “Гетьманська столиця”, до складу якого входить парк-пам‘ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення “Кочубеївський”. Працівниками заповідника розроблено план природоохоронних заходів на території парку Кочубея на 2003 –2005 роки.
Спираючись на архівні матеріали, спогади сучасників Михайла Коцюбинського, на території саду літературно-меморіального музею-заповідника письменника проводились роботи по оновленню.
Працівниками історико-меморіального музею заповідника Пантелеймона Куліша “Ганнина пустинь” у 2002 році закладено фруктовий сад з 220 дерев, розбито клумби, газони, обсаджено деревами і зариблено меморіальний ставок, приведено у належний стан парк, де знаходяться могили видатних діячів української культури П.Куліша, Г.Барвінок, В.Білозерського.
Справжньою окрасою і оазисами чистоти і духовності нашого краю є парки-памятки садово-паркового мистецтва, яких налічується в області 23. Найкращі з них — дендропарк “Тростянець” та Сокиринський парк.
Сокиринський комплекс – чарівний куточок Срібнянщини, який поєднує в собі природні лісові масиви навколо річки Утка, штучно створені паркові композиції, і архітектурні комплекси палацу Галаганів. До складу комплексу входить парк-пам‘ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення “Сокиринський ” та ботанічний заказник місцевого значення “Галаганове”.
Близько 10 тисяч туристів протягом 2002 року насолоджувались красою дендропарку “Тростянець”, заснованого у 1834 році І.М. Скоропадським. Сучасна колекція парку нараховує близько 500 видів і підвидів деревних і чагарникових порід.
Парки, як осередки історії та культури нашого народу, потребують належного догляду та фінансування на їх утримання, адже вони несуть рекреаційне навантаження і повинні надихати нас на добро.
Рекреаційні ресурси
Природа є одним з найбільш благодатних джерел в житті людини, бо кожного разу нас охоплює щире і радісне відчуття духовного та морального задоволення від спілкування з її дивовижним і прекрасним світом, що оточує нас. Наш рідний край Чернігівського Полісся має надзвичайно багатий рекреаційний потенціал для туризму, масового відпочинку та оздоровлення людей.
В 2002 році на території області працювало 56 санаторно-курортних закладів, в яких оздоровлювалися 24234 чоловіки. Переважна більшість відпочиваючих оздоровлювались в санаторіях: “Десна” (с. Ладинка Чернігівського району), “Остреч” (м. Мена), “Берізка” (с. Сухополова Прилуцького району), дитячому санаторію “Пролісок” (с. Лісове Ніжинського району), ДОК “Казковий”(м. Мена), т/в “Деснянка” (с. С. Дівиця Куликівського району). Найширший спектр санаторно-курортних послуг в області надає санаторій “Остреч”, який має власну лікувальну мінеральну воду, лікувальну торфогрязь, фізіотерапевтичні кабінети, камери штучного мікроклімату для лікування бронхіальної астми та обструктивних бронхітів, офтальмологічний кабінет, кабінет лікувальної фізкультури з сучасними тренажерами та спортінвентарем, водолікарню, де крім різноманітних ванн пропонується підводний душ-масаж, біостимулюючий лазерний душ, сауна та басейн.
Оздоровчі заклади розташовані в лісових масивах, на берегах річок та озер і, згідно Закону України “Про курорти” ст. 7 можуть бути оголошені природними курортними територіями місцевого значення. Розвідані запаси мінеральної води на територіях санаторіїв “Десна”, ”Пролісок”, “Берізка”. Якість питної води та відкритих водойм контролюється районними СЕС.
В літній період працювали 372 дитячі оздоровчі табори, в яких перебували на оздоровленні та відпочинку 24565 дітей.
Зони масового відпочинку та туризму становлять приблизно 20 % території області, але використовуються переважно стихійно і не по-господарськи.
Велике навантаження несуть на собі рекреаційні пункти на автошляхах. ДЛГО “Чернігівліс” підтримує належний стан 72 пунктів рекреаційного відпочинку, за 2002 рік проведено поточний ремонт 12 пунктів, а в Борзнянському держлісгоспі було створено 2 нові пункти відпочинку.
Мінеральні підземні води розвідані на 2 ділянках із запасами 186 м3/добу за категоріями А+В+С1, на даний час введена в експлуатацію 1 ділянка, з якої видобувається 35,4 м3/добу. Мінеральні води використовуються для лікувальних цілей і промислового розливу.
Підземні води є однією з найбільших складових надр області. Води підземних горизонтів використовуються на виробничі та господарсько-побутові потреби. Питне забезпечення населення здійснюється тільки підземними водами.
В області експлуатується 6 родовищ прісних підземних вод: Менське, власник свердловин ЗАТ "Менський Комунальник"; Чернігівське, власник свердловин ДП "Чернігівводоканал"; Щорське — ЗАТ "Комунальник"; Прилуцьке — 2 родовища , власник свердловин виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства; Бахмацьке, власник свердловин Конотопське відділення південно-західної залізниці.
У 2004 році забір підземних вод із артезіанських свердловин становив 69,19 млн. куб. м , у т.ч. мінеральної 17 тис.куб.м.
В області, згідно ліцензій, експлуатується два родовища мінеральної води: родовище Менське — 1 свердловина, власником якої є санаторій "Остреч" Менського району, та родовище Березнянське — 2 свердловини, власник — ЗАТ "Пивкомбінат "Десна" м Чернігів.