Маніфест 17 жовтня 1905р., його суть і політичні наслідки
Категорія (предмет): Всесвітня історіяВступ.
1. Передумови проголошення Маніфесту 17 жовтня 1905 р.
2. Сутність та головні риси Маніфесту.
3. Наслідки проголошення Маніфесту та його історичне значення
Висновки.
Список використаної літератури.
Вступ
17 жовтня 1905 року вийшов Маніфест, по якому признавалися основи цивільної свободи: недоторканість особи, свобода слова, зборів і союзів.
Своєрідно вирішувалося питання про законодавче забезпечення проголошеної Маніфестом 17 жовтня 1905 р. свободи совісті. Після виходу Маніфесту боротьба в Україні набрала особливо гострих форм. Всі партії соціалістичного напряму ігнорували вибори до Першої Державної думи. Незважаючи на це, Україна була представлена в парламенті 102 депутатами із 497, обраними за мандатами російських партій: 32 депутати були від селян, 26 — інтелігенції, 24 — поміщиків, 8 — робітників, 1 — священик. 45 з них об'єдналися в Українську парламентську громаду, головою якої став адвокат із Чернігова І. Шраг. Громада випускала свій орган — «Український вісник». Політичною платформою Громади були вимоги автономії України, українізації державного управління, освіти. Співавтором багатьох законопроектів, організатором «Українського вісника» був М. Грушевський. Перша Дума була розпущена через 72 дні після її скликання.
1. Передумови проголошення Маніфесту 17 жовтня 1905 р.
Восени-взимку 1905 року все суспільство прийшло в рух. В цей час зійшлись разом різноманітні потоки революційного і ліберального руху. Уряд примушений був тримати в місті значні військові сили.
На заклик Всеросійської наради профспілок до страйку відгукнулись підприємства Центральної Росії, Поволжя, Уралу, Сибірі, України, Прибалтики, Білорусії, Грузії.
З початку жовтня московський політичний страйк почав переростати в всеросійський. Під Керівництвом есера А. В. Ухтомського застрайкували машиністи Московсько-казанської залізниці. Страйк розповсюдився на Тулу, Харків, Нижній Новгород, Саратов, Київ і т.п. В 66 містах європейської частини Росії припинили роботу електростанції, водопровід, телефонні станції, стояли коні і трамваї. Центральне бюро "Союзу союзів" висловилося за приєднання до страйку. До політичного страйку примкнуло 17 союзів.
13 жовтня в Петербурзі, в будинку Технологічного інституту оформилася Петербурзька Рада робітничих депутатів. Головою його був обраний Г. С. Хрустальов-носарь, безпартійний, пізнє — меншовик, а заступником — Л. Д. Троцький. В раду ввійшли депутати від майже 200 підприємств і профспілок столиці.
Рада вирішувала найважливіші загальнодемократичні питання того часу: про загальний страйк, 8-годинний робітничий день, про свободу слова, зібрань, демонстрацій, недоторканості особи і т.п.
В ході Всеросійського Жовтневого страйку 77% загального числа страйкуючих вели боротьбу під політичними гаслами, центральний з яких був "Геть самодержавство!". 30% робітничих добилися задоволення своїх вимог, біля 60% робітничих закінчили боротьбу компромісом.
Таким чином, специфічний пролетарський засіб боротьби — страйк — ставало загальнонаціональним, а успіх її пояснювався об'єднанням всіх опозиційних самодержавству сил.
Загальнонаціональний підйом в жовтні 1905 року показав, що, незважаючи на специфічні вимоги різноманітних соціальних шарів, російське суспільство являло собою зразок національної консолідації, висловило рідку
одностайність в питанні про те, проти кого був направлений його протест.
Революційні події, хоча і поволі, змінювали світогляд селян. Вони викликали у них прагнення стати розпорядниками своєї долі. Однак незважаючи на численні спроби різноманітних політичних партій влити селянський рух в загальне русло революційної боротьби, воно в значній мірі залишалося стихійним.
Осінь і зима 1905 року принесли нові форми організації селянських виступів — революційні селянські комітети, що намагалися вирішити насильницькими засобами земельне питання. 31 жовтня 1905 року в селі Марково Волоколамського повіту Московської губернії селяни зажадали установи повновладної народної думи, знищення станової нерівності, відмовилися платити викупні платежі. На сході була утворена Марковська республіка, її президентом обрали старосту І. А. Буршина. Селянська республіка проіснувала майже рік.
Селянський рух наклав істотний відбиток на весь хід революції. Розмах селянських виступів восени 1905 року змусив царя підписати 3 листопада маніфест про зменшення наполовину викупних платежів з селян з 1 січня 1906 року і про припинення їхньої виплати з 1 січня 1907 року.
12 жовтня 1905 року в розпал Всеросійського Жовтневого політичного страйку відкрився установчий з'їзд конституційно-демократичної партії (кадети), першої легальної політичної партії Росії. В склад її Центрального Комітету ввійшло 11 великих поміщиків і 44 представників інтелігенції (В. І.
Вернадський, А. А. Кизеветтер, В. А. Маклаков, П. Н. Милюков, П. Б. Струве, І. І. Петрункевич і ін.). Костяк партії склали члени "Союзу звільнення".
Їхнім політичним ідеалом було конституційне влаштування на основі загального виборчого права. По цьому же принципу вони підбирали собі союзників.
Програма кадетів містила наступні основні вимоги:
— рівність всіх перед законом, відміна стану, свобода совісті, політичні свободи, недоторканість особи, свобода пересування і виїзду за кордон, вільний розвиток місцевих мов на ряді з російським;
— Установче зібрання; розвиток системи місцевого самоврядування, збереження державної єдності;
— відміна смертної кари;
— відчуження частини поміщицького (передусім здаваїмого в оренду селянам на кабальних умовах), всього державного земельного фонду і надання його малоземельним і безземельним селянам;
— свобода робітничих союзів, право на страйки, 8-годинний робітничий день, охорона праці жінок і дітей, страхування робітничих;
— свобода викладання, зменшення плати за навчання, загальне безкоштовне обов'язкове початкове навчання і т.п.
— державне влаштування, що визначається основним законом.
Кадети хоча і визнавали необхідність конституційної монархії, монархістами не були. Вони відносилися до неї як до неминучості, зважаючи на, по словам одного з видних кадетів Ф. Ф. Кокошкина, "звички населення втілювати подання про державу неодмінно в живому символі", "монархія була для нас… Питанням не принципу, а політичної доцільності".
Кадети називали себе ще “партією народної свободи”. В розпал Всеросійського Жовтневого політичного страйку вони нерідко діяли разом з лівими партіями. Так, єкатеринбурзькі кадети допомагали місцевим соціал-демократам грошами, укривали від поліції, давали свої паспорти, надавали явки, разом виступали на мітингах.
Однак це об'єднання не було тривким. Вищим принципом своєї партії вони вважали демократію, не ту демократію, що відстоює пріоритет класу або мас, а демократію як гарантію прав особистості, індивіда. Вони вважали, що класова демократія, а тим більш диктатура класу веде до обмеження прав і свобод інших шарів; між ними неминучо буде суперництво, в суспільстві посилиться напруга, що призведе до ще більшому коагулюванню прав і свобод особистості, до конфліктів, до політичної нестабільності.
В бурхливі жовтневі днів 1905 року кадети нерідко були схильні до самих радикальних мір, в тому числі навіть до підтримки збройного повстання.
2. Сутність та головні риси Маніфесту
В період Всеросійського політичного страйку, повсюдних виступів різноманітних шарів суспільства царський уряд знаходився в стані розгубленості.
17 жовтня 1905 року цар підписав найвищий маніфест. В ньому проголошувалися “непорушні основи громадянської свободи на засадах дійсної недоторканості особи, свободи совісті, слова, союзів і зібраннь”. Маніфест надавав виборче право тим шарам населення, що були його позбавлені.
Майбутня Дума наділялась законодавчими правами замість законодорадчих.
19 жовтня Витте був призначений головою Ради Міністрів. Росія отримала шанс перейти від самодержавної форми правління до конституційної монархії, лібералізації політичного режиму.
Маніфест 17 жовтня по-різному був зустрі в суспільно-політичних колах Росії. 18 жовтня вийшло звернення РСДРП “ДО російського народу”: “Борющийся пролетаріат Росії переміг… Цар куль і кнутів, цар в’язниць і шибениць, цар шпигунів і катів підписав маніфест про права народу… Цар і маніфести брешуть і лицемірять, і вірити їм не можна. Вони хочуть заспокоїти народ паперовою конституцією і нишком відібрати те, що йому пообіцяли… Перемога одержана, але цього мало…”.
3. Наслідки проголошення Маніфесту та його історичне значення
Маніфест 17 жовтня відбився на долі “Союзу союзів”. З нього вийшли земці-конституционалисты і академічний (професорсько-викладацький) союз.
Вони поповнили ряди кадетської партії. До листопада 1905 року “Союз союзів” налічував вже 94 тис. членів. Поряд З центральним діяли і місцеві “Союзи союзів” на рівні губерній. 28 листопада бюро “Союзу” приймає рішення готуватися до загального страйку і “останньої збройної бійки з ворогами народної свободи”.
Таким Чином, в “Союзі союзів” в кінцевому підсумку перемогли революційно-демократичні сили. Милюков відійшов від керівництва Союзом. Незабаром після опублікування царського маніфесту оформилася партія “Союз 17 жовтня” (октябристи), в яку війшли А. І. Гучков, Д. Н. Шипов і інші великі промисловці, торговці, поміщики. Октябристи повністю підтримували царський маніфест.
Програма октябристів містила наступні вимоги:
— збереження єдності і неподільності Російської держави в вигляді конституційної монархії;
— загальне виборче право;
— цивільні права, недоторканість особи і власності;
— передача державних і питомих земель в державний фонд для продажу безземельним і малоземельним селянам;
— розвиток місцевого самоврядування; свобода робітничих союзів і страйків;
— безстановий, незалежний від адміністрації суд;
— підйом продуктивних сил, розвиток системи кредиту, розповсюдження технічних знань, розвиток залізниць;
На Чолі партії став Олександр Іванович Гучков.
Цікаво, що російська буржуазія не вважала партії октябристів і кадетів “своїми” партіями і віддала перевагу в 1906 році створити власну Торгово-промислову партію. Октябристи дуже скоро перетворилися на 3/4 в поміщицьку партію. Кадетів буржуазія вважала партією інтелігентів, далеких
від реального життя, безплідно і небезпечно загравших з масами. Кадети були буржуазною партією тільки в тому сенсі, що їхні вимоги були направлені на вдосконалення буржуазного ладу в країні.
Вкрай праві сили в країні сприйняли маніфест 17 жовтня як сигнал до відкритого виступу проти демократичних сил в підтримку самодержавію. Ще 14 жовтня 1905 року генерал-губернатор г. Санкт-петербургу Д. Ф. Трепов видав знаменитий наказ:“… При наданні… Опору – холостих пострілів не давати, патронів не шкодувати…”. Найбільш реакційна частина буржуазії вимагала навіть вступу військового положення.
В жовтні 1905 року виникає організація “Союз російського народу”. “Союз російського народу” мав більш 900 відділень. На Чолі його стояли А. І. Дубровин, В. М. Пуришкевич і ін. Черносотенная газета “Російський стяг” нерідко публікувала повідомлення такого характеру:“… В славу грабіжницького кадетського, соціал-демократичного, соціал- революційного і анархістського руху, що називається на єврейському жаргоні “визвольним”, за один день убито 2, поранено 7, всього 9 людей“.
Соціальний склад чорносотінці був неоднорідним — від робітничих до аристократів, але значна частина складалася з представників дрібної буржуазії.
Чорносотінні, шовіністичні організації приймали не менш активну участь в подавленні революції, ніж армія і поліція. Відомі були їхні зв'язки з охороною, і субсидіювалися вони з скарбниці. Гасла чорносотенців мали далеко не тільки антисемітське спрямування. Нарівні з євреями вони ненавидели соціал-демократів, есерів, буржуазних націоналістів, лібералів.
Чорносотінці вчиняли вбивства видних суспільних діячів, депутатів Думи, тричі замахнулися на Вітте. Деякі з них пристрасно мріяли позбавити Росію від “найвидатнішого мотлоху в образі Державної Думи і лівої печатки”.
Таким Чином, після 17 жовтня царат відкрите переходить в настання. Його табір посилюється за рахунок правої ліберальної буржуазії і поміщиків, що виступили за наведення “порядку” в країні.
Висновки
Маніфест царя, який оголосив конституцію, не поклав краю революції… Для поступок прогавили зручний момент, не зрозуміли вчасно суті і значення хвилювань, які перейшли в революцію. Це хвилювання усіляко придушували, погоджувалися надто пізно і повільно на деякі реформи, які не порушували самої урядової системи, потім поступово поступалися під натиском; врешті-решт розширювали поступки, коли бачили, що не в змозі перемогти. Саме тому оголошення конституції… справило не те враження, яке воно могло б справити, і не поклало краю безладдю.
Низка поразок російської армії у війні з японцями викрила неспроможність імперського абсолютизму Миколи II (президентської республіки Леоніда Кучми) як форми державного правління. Втомлена від самодержавства буржуазія використала зовнішньополітичні провали режиму у своїх цілях, спробувавши обмежити владу імператора конституційною монархією. Початком першої російської буржуазної революції прийнято вважати 9 січня 1905-го, коли поліція розстріляла мирну демонстрацію робітників (міліція заарештувала учасників акції «Україна без Кучми»), остаточно розвіявши міф про доброго царя.
У жовтні 1905-го Російська імперія страйкувала, проти царського самодержавства виступили близько 2 млн робітників, яких розігрівали їхні. Хвилювання охопили навіть армію. Капітан броненосця «Потьомкін» відмовився відкрити вогонь по мітинговцям. Символом революції 1905 року стала червона стрічка, маніфестанти виходили під червоними прапорами.
Враження від Маніфесту було настільки великим, що народом всюди були зроблені негайні спроби реалізувати права, проголошені в ньому.
Список використаної літератури
1. Алексєєв Ю. Історія України: Навчальний посібник/ Юрій Алексєєв, Андрій Вертегел, Віктор Даниленко,. — К.: Каравела, 2004. — 254 с.
2. Білоцерківський В. Історія України: Навчальний посібник/ Василь Білоцерківський,. — 3-е вид., виправлене і доп.. — К.: Центр учбової літератури, 2007. — 535 с.
3. Бойко О. Історія України: Навчальний посібник/ Олександр Бойко,. — 3-тє вид., випр., доп.. — К.: Академвидав, 2004. — 687 с.
4. Губарев В. Історія України: Довідник школяра і студента/ Віктор Губарев,. — Донецьк: БАО, 2005. — 622 с.
5. Історія України: Навчальний посібник/ М. О. Скрипник, Л. Ф. Домбровська, В. М. Красовський та ін.; Під ред. М. О. Скрипника; М-во освіти і науки України, Одеський держ. екон. ун-т. — К.: Центр навчальної літератури, 2003. — 366 с.
6. Кормич Л. Історія України: Підручник/ Людмила Кормич, Володимир Багацький,; М-во освіти і науки України. — 2-ге вид., доп. і перероб.. — К.: Алерта, 2006. — 412 с.
7. Котова Н. Історія України: Навчальний посібник/ Наталія Котова,. — Харків: Одіссей, 2005. — 413 с.
8. Лановик Б. Історія України: Навчальний посібник/ Богдан Лановик, Микола Лазарович,. — 3-е вид., виправлене і доп.. — К.: Знання-Прес, 2006. — 598 с.
9. Олійник М. Історія України: Навчальний посібник для студентів дистанційної та заочної форм навчання/ Микола Олійник, Іван Ткачук,. — 3- вид., виправлене та доповнене. — Львів: Новий Світ-2000, 2007. — 262 с.
10. Чуткий А. Історія України: Навчальний посібник для студ. вищих навч. закладів/ Андрій Чуткий,; Міжрегіональна академія управління персоналом . — К.: МАУП, 2006. — 345 с.
11. Шабала Я. Історія України: Для випускників шкіл та абітурієнтів/ Ярослав Шабала,. — К.: Кондор, 2005. — 265 с.
12. Юрій М. Історія України: Навчальний посібник для студентів неісторичних факультетів всіх рівнів освіти/ Михайло Юрій,. — К.: Кондор, 2007. – 249 с.