Мережевий маркетинг як форма торгівлі
Категорія (предмет): МаркетингВступ.
1. Сутність мережевого маркетингу.
2. Недоліки та переваги системи мережевого маркетингу.
Висновки.
Список використаної літератури.
Вступ
Сприйняття поняття такого виду діяльності, як "мережевий маркетинг" у переважній більшості пов'язане з виглядом людей з великими сумками, повними різноманітного дріб'язкового товару, котрі будь-якими шляхами проникають до організацій та осель з проханнями купити у них цей товар. Або з презентаціями, на яких розповідають про блискавичне збагачення, для чого потрібно відразу підписатись і придбати товару на досить велику суму.
Вже років з десять у нашій країні мережевий маркетинг поширює свою ходу у діяльності різних напрямків і сфер. Дійсно, хто почав від самого початку, часто зараз є на вершині багатства. Всі наступні, хто приходить і відходить, як маленькі струмочки наповнюють ріку. Система мережевого маркетингу продумана настільки досконало, що сіть, створена людиною, при подальшому розгалуженні працює вже сама. Хоча часто це залежить від простої життєвої удачі,- один підключений за тобою послідовник може дати більше прибутку,чим тридцять, котрі одразу, по певних причинах, відійдуть. У одних випадках потрібно постійно працювати, щоб підтримувати рівень достатку, у інших цей достаток приходить самоплинно.
1. Сутність мережевого маркетингу
Маркетологи здавна використовують широкий набір демографічних та географічних даних про клієнтів: вік, стать, рівень освіти, прибуток, місце проживання тощо. Проте, нещодавно вони взяли на озброєння новий інструмент: "Хто до кого прив'язаний?"
Дослідження, здійснене Шоундрою Хіл (Shawndra Hill), професором школи Wharton з операційного та інформаційного управління, виявило, що споживачі з набагато більшою ймовірністю куплять певний продукт, якщо вони є "мережевими сусідами" із тими людьми, які вже належать до споживачів компанії. Збір даних із "соціальних мереж" — хто про кого говорить і хто з ким спілкується — дає компаніям змогу розширити коло своїх споживачів.
Компанії повинні завжди пам'ятати про принципи розвитку та поширення своїх продуктів та сервісів. Дослідження робить очевидним взаємозв'язок між наявними споживачами компанії та тими людьми, які перебувають із ними у одній "мережі". "Мережеві сусіди", тобто ті люди, які перебувають у певному зв'язку із наявними клієнтами, стають клієнтами компанії втричі, а то й у п'ять разів частіше, ніж групи людей, вибрані за допомогою іншого маркетингового інструментарію.
Концепція мережевого маркетингу — визнання зв'язку між клієнтами, який допомагає продавати продукцію компанії — не нова. Часто вона передбачає використання вірусного маркетингу. Вона працює, наприклад, коли хтось рекомендує друзям та знайомим новий ресторан, а ті, в свою чергу, розповідають про нього своїм друзям та знайомим. Видатна або впливова людина здатна створити велетенську мережу фанатів певного продукту. Наприклад, книжковий клуб Опри (Oprah's Book Club) базується на тому, що телезірка пропонує книги своїм шанувальникам, і через деякий час книга дійсно стає бестселером. Подібним чином маркетологи облаштували галас і навколо "Коду да Вінчі" — вони просто розіслали 10 000 безкоштовних копій книги впливовим знавцям літератури та критикам.
Іноді мережевий маркетинг передбачає "мовчазну" підтримку продукту. Наприклад, жінка, яка завжди носить дизайнерську сумочку, також створює маркетинговий ефект. Сьогодні деякі компанії готові платити зіркам та впливовим людям, щоб вони просто користувалися їхньою продукцією — погодилися стати "мовчазною рекламою".
Широка розповсюдженість та доступність різноманітних баз даних дає змогу здійснювати "мережевий таргетинг" та використовувати всі переваги від задокументованих посилань між споживачами. І хоча традиційне маркетингове дослідження здатне запропонувати детальну інформацію про потенційних споживачів, воно не зможе навіть частково замінити роботу над дослідженням соціальних зв'язків, які існують між споживачами.
Ймовірність того, що "мережевий сусід" зацікавиться продукцією чи сервісами компанії, надзвичайно висока. Якщо традиційні методи маркетингу оцінили потенційного клієнта як перспективного для компанії, то факт його зв'язку із наявними клієнтами компанії збільшує ймовірність його долучення до клієнтів у п'ять разів. Та навіть якщо за оцінками традиційного маркетингу клієнт не є перспективним — все-рівно його зв'язок із наявними клієнтами підвищує ймовірність долучення втричі, порівняно із перспективними потенційними клієнтами, які не мають зв'язків[6, c. 4].
Компанії, які сьогодні приєднуються до споживацьких мереж, отримують серйозні переваги над своїми конкурентами. Вони здатні використовувати певні атрибути, які лежать поза зоною традиційних маркетингових досліджень. Наявність прямої комунікації між людьми є більш валідним індикатором їхньої подібності, ніж демографічні чи географічні атрибути.
Автори дослідження також стверджують, що ефект "мережевого сусідства" може проявлятися по-різному в залежності від продукту, про який йдеться. Наприклад, люди з набагато більшим задоволенням спілкуються про технологічні новинки (мобільні телефони, цифрові плеєри і т. п.), ніж про товари широкого вжитку чи продукти харчування.
Деякі компанії оминають побудову складного і дорогого ланцюга від виробника до кінцевого споживача і торгують напряму. Таким шляхом йдуть компанії, які працюють за схемою мережевого маркетингу.
Вони з самого початку ставлять ціну, яка складається з вартості продукції + вартість оплати усіх ланок продавців — від найвищої до найнижчої. Кошти і зусилля на створення такої мережі досить незначні, мережа, фактично, створюється і працює сама по собі.
Якщо в дистриб'юторській мережі акцент робиться на доступності товару в точках продажу, то в ММ — на його якості та функціональності. Консультантів спеціально тренують задовольняти унікальні потреби кожної окремої людини.
За даними незалежних експертів Інституту Геллапа і Wall Street Journal, у мережевому бізнесі зайнято близько 2% населення земної кулі і приблизно 15% населення США. На сьогоднішній день у США платять не менш 500 000 мультимільйонерів, причому п'ята частина з них нажила надзвичайні статки саме в мережі. Близько 100 000 000 чоловік в усім світі так чи інакше пов'язані з мережевим бізнесом, а близько 20 000 000 дистриб'юторів займаються ним професійно. Багатонаціональна армія дистриб'юторів щорічно збільшуються на 60 000 чоловік.
На сьогоднішній день компанії мережевого маркетингу зареєстровані в 125 країнах світу. По кількості MLM-компаній на душу населення беззастережно лідирує малюсінька Малайзія, де зареєстровано близько 800 компаній мережевого маркетингу, а всього у світовій економіці з різним ступенем ефективності діє більше 3000 MLM-фірм, причому більше 2000 дистриб'юторських компаній працюють на території США, близько 500 компаній – у Європі і приблизно 50 MLM-організацій — у Росії.
Сукупний річний оборот MLM (МЛМ)-мережевих компаній в усім світі становить більше $100 000 000 000, щорічно зростаючи на 20-30%.
За прогнозами Інституту Геллапа, у ХХ столітті інструменти мережневої дистрибуції будуть застосовувати не менш ніж 70% торговельно-збутових підприємств у світі. У цей час Японія вважається беззастережним лідером за рівнем розвитку маркетингової мережі. Досить відзначити, що близько 90% виробництва і збуту товарів і послуг доводиться тут на мережевий маркетинг. До речі, у США ці показники виглядають набагато скромніше, і через маркетингову мережу тут проходить «всього» 50% всієї продукції[8, c. 31-33].
2. Недоліки та переваги системи мережевого маркетингу
На перший погляд може показатись, що це легка робота,- ходить людина,говорить і гроші їй плинуть. Та психологічно і фізично це часто дуже важко. По — перше, майже постійно потрібно пробивати стіну відмов. Можливо, в організації, для більшості працівників і потрібен даний товар, але боязнь обману, низької якості продукції, відсутність грошей на даний період часу, зайнятість працівників поточними виробничими справами найчастіше дають від'ємну відповідь замість дозволу зайти і пред'явити нову інформацію чи то продукцію. У таких випадках потрібно володіти неабияким хистом вміння заговорити, щоб тебе почули і зацікавились або дозволили працювати далі. Хоча, якщо подивитися на проблему реально, то більшість людей зайняті практично весь день на роботі, у вихідні — домашніми справами, — і їм потрібні нові інформаційні знання. У продавця магазину відсутня змога проконсультувати по великій кількості товарів про їх якості та характеристики, та й покупець після робочого дня часто втомлений квапиться додому, купуючи товар автоматично. І якщо,раз чи два у тиждень, людина 10-15 хвилин під час роботи щось нове почула, побачила, взнала чи купила потрібне, то вряд би від цього стало комусь погано. Кількахвилинна розрядка потрібна усім, особливо коли це проходить без порушення робочого процесу. У випадках зайнятості працівники самі відмовляються від подальшого спілкування.
Якщо працівник певної організації приходить на роботу і практично проводить весь робочий день на одному місці, то при реалізації товару методом дистриб'юторства мережевого маркетингу потрібно відвідати принаймні декілька організацій у день, пройти безліч кабінетів, постійно роз'яснюючи одне й теж (постійне міні — лекторство), щоб отримати прибуток. Фізично це теж складно. Можна проходити мало не цілий день і по реальних причинах мати мізерний заробіток ( відсутність грошей,потреби у даному виді товару і т.д.). Але саме мережевий маркетинг вчить, що час ніколи не проходить дарма, якщо він присвячений справі. І часом можливо за годину отримати прибуток рівний тому, якому іншим разом присвячено цілий робочий день.
Специфіка продаж є складною ще по причині, що реалізується практично однотипний товар, на котрий потрібно знайти конкретно бажаючого покупця або переконати його в потребі даної продукції. Постійно потрібно продумувати, як з максимальним ефектом використати час у процесі: від реклами та перших кроків до заключення операції продажу. Тому що власник, відкривши у зручному місці магазин по продажу навіть надто однотипного товару працює за одним планом, — кому потрібно зайшли, побачили, купили. У переважній більшості без вимог консультацій. Покупці відкривають двері до продавця,а не він до них,та ще й у незручний для когось з них час[11, c.5].
При розповсюдженні інформації через знайомих, близьких та друзів, виникають інші психологічні проблеми, — має бути постійна гарантія якості продукції або послуг, інакше крім втрати клієнта виникнуть проблеми погіршення або розриву довготривалих, дружніх стосунків. Часто нові люди, найбільш довірливі, спокусившись красномовством проповідників і цифрами та перспективами можливих заробітків, попадають в борги перед своїми ближніми родичами та знайомими, а потім мають проблеми з поверненням боргу, втрачають надію на заробітки та репутацію порядних людей. Єдине, що без проблем, це коли налагоджено збут продукції з гарантованою якістю постійним клієнтам, — найчастіше косметичної: "Оріфлейм","Ейвон" і т.д.
З медичною продукцією, навіть при відмінній якості, складніше. Тому що перепрацювавши на роботі чи на дачі, зловживаючи їжею, напоями ефект може бути знижений,а винними,звичайно, легше зробити ліки і продавця.
У багатьох компаніях мережевого маркетингу, при добре налагодженій маркетинговій роботі, основна проблема подальшого розвитку полягає в тому, що у багатьох дистриб'юторів відсутня відповідна освіта і досвід роботи з клієнтами саме з сторони по даних питаннях. І їм складніше надати повністю якісне обслуговування через відсутність спеціальної професійної освіти та досвіду роботи на базі цієї освіти, вони недостатньо компетентні у багатьох аспектах змісту послуг котрі надають. Люди приходять з різних сфер і починають опановувати на мінімальному рівні практичні навики маркетингу, психології роботи та спілкування у сфері торгівлі, поширення інформації та характеристики різноманітних напрямків продукції.
Продавцем стає мало не кожен, хто вміє рахувати, лікуванням та розповсюдженням медпрепаратів займаються інженери, педагоги, бухгалтери, економісти, робочі, пенсіонери, і любий, хто дійшов до компанії, вніс грошовий внесок і викупляє товар для реалізації. Це проблеми практично таких країн як наша. Де у мережевий маркетинг людей приводить не здібності, покликання чи відповідна освіта, а безробіття і хаотична недбалість по відношенню до професійних кадрів, низький рівень заробітку у відповідних, по фаху працівника, галузях. У нашій країні продавцями у MLM сітях в основному є безробітні або домогосподарки. Якщо продавати чашки,то метод роботи товар — купець у цьому відношенні ідеальний, але якщо продавати вже карбюратори та деталі, а ще до різного виду машин, то консультант вкрай потрібен[10, c. 10-12].
У Західній Європі і у високо розвинутих країнах MLM продажі існують з посиленими вимогами від держави та суспільства,- так як на розвинутих ринках, для любого виду діяльності, потрібні консультанти з високим рівнем підготовки (а у нас найчастіше згодяться любі).
В сучасній діяльності з'єднати декілька видів професійної діяльності в одному працівникові дуже складно, а найчастіше всього невигідно та нераціонально. Такий підхід є дилетантським. Зараз є час взаємозв'язку багатьох структур. Час одноособисністого ведення господарства, — коли на сцені один співав, а ще один для нього грав, залишився на початку XX століття. Тому, що один добре уміє організувати роботу по продажу, знайти клієнта, а інший прорекламувати. Наприклад, у продажу біологічно активних добавок до раціону харчування потрібно враховуючи те, що переважна частина наших громадян мають певні захворювання. У такому випадку продукція стане краще працювати, якщо її, при правильно проведеній діагностиці, призначить кваліфікований лікар. Так стараються працювати в компанії "Тяньши". Це є дуже правильно продуманий бізнес MLM — системи:
— компанія отримує репутацію серйозного ділового партнера покупця:
— лікар відповідає за професійну сторону даного бізнесу;
— для медично-некваліфікованого співробітника компанії, знімається відповідальність за призначення;
— покупцю надається гарантія професійного підходу до його здоров'я та коштів.
Тому, що розповіді про корисність любого виду продукції у необмеженій кількості є дилетанством, з яким ніколи не погодиться ні один грамотний лікар. У всьому може бути передозування, що приводить до порушення основного обміну в організмі. Ми страдаємо не лише від недостатності потрібних продуктів у раціоні харчування, а й від його розбалансованості. Часто дуже хороша продукція дає ускладнення тільки тому, що призначається працівниками інших сфер без професійного підходу до призначення медикаментів та відповідальності, відсутнє компетентне спостереження за станом здоров'я покупця.
Правильно розроблена та поставлена система обслуговування, являється кращим досягненням для реалізації високоякісної продукції; показником гарантії та якості роботи. Робити бізнес потрібно грамотно, при правильно сформованому взаємозв'язку всіх структур, які мають відношення до продукції. Тому що часто переважає лише напористість бізнес інтересів, де люди є майстрами бізнесу, — чіткі, конкретні, зі стратегічним мисленням вмілих бізнесменів, але з відсутньою базовою освітою та компетенцією професіонала по розповсюджуваній продукції та послугах. Від чого бізнесом перекреслюється вся правильна постановка системи взаємодії різноманітних структур для загального успіху і підсумку роботи. Принцип: " Бізнес прийшов, побачив, переміг" тут лише шкодить.
І це не вина MLM системи і самих людей. Це у більшій мірі вина самої держави та часу, де править бал безробіття та знижені законодавчі і професійні вимоги у багатьох сферах виробництва, суспільних відносин.
Державі потрібно приділити цьому питанню увагу. Життя стрімко розвивається, міняються вимоги як законодавчі так і споживачів. MLM системи працюють по всій країні, у них задіяні сотні тисяч, а то й мільйони людей, а закон, який би регулював його діяльність, відсутній[2, c. 32-34].
MLM системи мають багато позитивного,якщо їм надати змогу правильного" функціонування. Це:
у перегружений робочою зайнятістю час вони доходять з обслуговуванням та новою корисною інформацією до людей індивідуально; самі працівники MLM системи мають змогу основного або додаткового заробітку у час, коли ще зберігаються явища безробіття та досить низької оплати праці;
можливість вільного планування свого робочого часу, — особливо для жінок, які є загружені домашнім господарством та потребою догляду за дітьми, для пенсіонерів та інвалідів, котрим важче довготривалий час перебувати на роботі в міру похилого віку чи захворювань;
робота є індивідуальною, з дуже обмеженою кількістю ступіней підлеглості. Якщо заробіток,у міру певних причин відсутній, то керівник не має вимагати з підлеглого працівника покращення показників. Людині самій вигідно успішніше працювати,тому що це, перш за все, її дохід, але якщо діяльність не має розвитку, це в певній мірі залишається її проблемою. Звичайно, керівник зацікавлений в успіху підлеглого, але заробіток чітко регламентований для кожного і дати премію чи ні (з приватної або державної казни) з економією для себе,- таке питання тут відсутнє;
— керівники стараються постійно працювати з підлеглими та приділяти їм належну увагу, навчити тим навикам, які освоїли самі. Підлеглий ніколи не займе твоє місце, а від його хорошого заробітку та вміння залежить взаємна вигода. І він так само старатиметься донести свої знання далі. Тут вигідно навчити іншу людину. Такий метод співробітництва є дуже ефективним у тому, що керівник, колеги являються постійними зацікавленими консультантами та наставниками з виробничо необхідних питань, є можливість здійснювати професійно консультативний обмін досвідом роботи. Такий стиль роботи являється обов'язковим для даного типу організацій;
знання даються на постійних семінарах по освоєнню методів ведення бізнесу, ознайомленню з продукцією, обміну досвідом. Працівники стараються засвоїти все нове. Єдина проблема у тому, що у більшості з них відсутня спеціалізована освіта. Приходиться вивчати всі основи з азів. Важко зорієнтуватись навіть у термінології та специфіці напрямків роботи. Лікар одночасно вряд чи освоїть методику менеджменту та маркетингу, як професійно підготовлений спеціаліст, а фахівець іншого профілю шестирічний курс предметів медицини та їх взаємодію,або систему страхування зі всіма законодавчими та правовими вимогами;
розширення кола спілкування. Від'ємним у MLM системах є:
відсутність професійної освіти та практичних навиків на базі цієї освіти. Хоча у нашій країні на початку впровадження системи мережевого маркетингу старались залучати саме фахівців, — по питаннях розповсюдження медикаментозних препаратів, біологічно активних добавок до раціону харчування людини, профілактично-лікувальної продукції (фітотерапевтичних засобів — зборів та чаїв) звертались безпосередньо до працівників медичної сфери. Але, найчастіше, через інертність сприйняття нових тенденцій саме професіоналами, неврегульованість бази законодавчо-правової відповідальності, — цей правильний кадровий напрямок не мав подальшого успішного розвитку;
відсутність професійного мислення, підходу — все ж та причина залучення до співробітництва працівників без освіти, яка вимагається для роботи безпосередньо у даній сфері;
одностороннє сприйняття проблеми, — найчастіше зі сторони бізнесу, — є матеріальна вигода на дану хвилину і добре;
у певній мірі створення дружньо-родинно-кланової системи, де так само виникають проблеми різнофаховості співробітників, — і якщо у певної групи людей, задіяних у реалізації, є добрий прибуток, вони вряд чи будуть прислухатись до застережень морального та етичного плану безпосередніх фахівців справи;
безконтрольність з боку держави, — якщо у більшості організацій фахівці контролюються за специфікою освіти, проходять атестації, акредитації робочих місць, у багатьох випадках для подальшої праці змушені здобувати відповідно фаху та посаді освіту; робота підлягає перевірці, контролю вищих органів та органів законодавчого та фінансового контролю, то тут, поки як у глухому високогірному поселенні, нема закону, і про що питати, теж складно визначити. Як проконтролювати чи людина бере товар для себе та близьких по оптовій ціні, чи реалізує по ціні продажу (за що потрібно сплачувати податок)?;
кадровий підхід до діяльності у сфері мережевого маркетингу на даний період у дуже плачевному стані. Кожна людина, яка пропрацювала у відповідній галузі, досягла певного рівня становища найчастіше дуже обережно відноситься до перемін, а ще таких нових, малозрозумілих. Хоч заробітку бажає і вищого та міняти на щось інше складно. Тим більше це теж потребує часу. Тому важко підібрати фаховопридатних співпрацівників у сферу, де відсутня трудова книжка, робочий стаж і потрібно займатись освоєнням нового. Попадають, в основному, — безробітні, молодь, домогосподарки та пенсіонери. Причиною цього, насамперед, є низький рівень заробітку у відповідних по фаху працівника галузях та безробіття;
— соціальний відрив від життя, — у випадку, коли людина старається перехитрити закон та сплату податків. Дійсно, трудова книга не ведеться, робочий стаж відсутній, для пенсійного забезпечення у майбутньому перспектива погіршена. Людина у такому випадку живе практично одним днем. Заробіток, навіть довготривалий період може бути високий,але він ніде, крім її гаманця, не фіксується. При зниженні заробітку попередні роки виробничо втрачені. При оформленні своєї справи, як приватного підприємця, картина законна і такі проблеми знімаються;
— держава втрачає спеціалістів відповідного освітнього профілю. Тому, що на фоні безробіття та низької оплати праці, мінімальних шансів знайти роботу відповідного фаху та рівня заробітку, якщо людина попробувала інший шлях,на якому багато легше заробити гроші чим біля станка,у школі,на буровій,- вона вже буде робити все, щоб цей шлях був безповоротній. Майже всі, хто відчув смак легшого виду заробітку, вільного розподілу свого часу ніколи не повернеться на шахту та до станка. Моральні та правові проблеми їх найменше хвилюють часто по причині, що надано запевнення про високу якість продукції та законність або безнаказанність такого виду діяльності[4, c. 156-158].
Найчастіше до даного виду діяльності приходять від безробіття та безгрішшя, і напружені лише одним, — заробітком. Тим більше, що надаються запевнення про високу якість, потребу та відсутність протипоказань продукції чи послуг; законність такого виду діяльності. Дійсно, представництва компаній та фірм, всі регіональні офіси офіційно зареєстровані, мають ліцензії на право діяльності. Тільки відсутнє первинне конкретне роз'яснення про індивідуальне ведення такого виду діяльності самою нижчою, початковою ланкою. Компанії у договорі скромно відмічають, що ви не є співробітником, а вони роботодавцем; між вами відсутні виробничі взаємовідносини; ви самостійно несете правову відповідальність, пов'язану з даним видом діяльності. Та дуже рідко роз'яснюють як її нести юридично. Можна зрозуміти, — всі дорослі люди, за свої прибутки повинні відповідати самі. Але роз'яснити про правову сторону діяльності потрібно від самого початку. Тому, що якщо брати продукцію у компанії по оптовій ціні для себе,своєї сім'ї,рідних,друзів та сусідів,- це одне, а якщо до оптової ціни додавати ціну реалізації навіть для добрих знайомих,- це вже прибуток, вид діяльності, котрий підлягає оподаткуванню і законодавчо внормований.
Для правильного функціонування систем мережевого маркетингу, покращення обслуговування споживачів, соціально правового захисту працівників, задіяних у роботі потрібен закон, який би регулював та контролював такого роду діяльність. Тому що на даний час практично відсутній взаємозв'язок державного та професійного підходу до багатьох проблем цієї нової галузі у системі обслуговування[1, c. 215].
Висновки
Мережевий маркетинг — це маркетингова концепція, що припускає створення мережевої (багаторівневої) організації, покликаної просувати товари і послуги від виробника до споживача, використовуючи прямій контакт людини з людиною.
Здавалося, мережевий маркетинг давно занепав – ще наприкінці 1990-х. Але це не так. Він – процвітає. Цей метод торгівлі стартував в Україні на початку 1990-х, а найбільші мережеві компанії прийшли в нашу країну на початку Міленіуму. Їхні прибутки ростуть з кожним роком, і в нашому оточенні раз у раз хтось стає «ланкою» цього методу продажу. Спілкуватися з такими продавцями буває непросто: їхні торгові «месиджі» завуальовані навіть у безневинних побутових фразах.
Метод прямих продажів — альтернатива лінійному способу збуту продукції Ідея методу прямих продажів проста. Підприємство- Виробник замість довгого ланцюжка фірм- посередників і потужної реклами запрошує дистриб'юторів — людей, які прямо, минаючи оптові фірми й магазини, займаються збутом продукції. Дистриб'ютори йдуть безпосередньо до кінцевих споживачами, у будинок, квартиру, офіс, і "вживу" розповідають їм про переваги товару. От і все. Плати з певний відсоток із продажів, і вони будуть збувати товар. Ні тобі фірм- посередників, ні витрат на рекламу.
Виявляється, в Україні мережевим маркетингом займається як мінімум кожен сотий громадянин. Проте ні в Міністерстві економіки України, ні в Міністерстві зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі України про розмах українського мережевого маркетингу нічого не знають. У цих держструктурах немає аналітиків, що вивчають цей інтригуючий бік українського бізнес-життя.
У мережевому маркетингу існує ціла низка прийомів збуту товарів. Головне – змусити споживача прийняти невигідне для нього рішення, створити ситуацію, при якій не купити – неможливо. Спершу вам можуть піднести маленький подаруночок – і від покупки вже начебто незручно відмовитися. Завдання продавця – діяти швидко, щоб споживач не встиг одуматися, порівняти ціни, вивчити якість інших товарів.
Використовується при продажах і нейролінгвістичне програмування. Потенційному покупцеві ставляться питання: «Ви хотіли б мати пральну машину, що допомагає прати речі, коли ви перебуваєте у відрядженні, чи не так?» або «Адже вам потрібен пральний порошок, що не спричиняє алергію?». На ці нешкідливі питання психологічно важко відповісти «ні». Але важливо розуміти: продаж уже почався, ти вже в пастці. А коли під час «дружньої» розмови з’ясовуються особисті вподобання людей – пиши пропало. Цим продавці користуються безсоромно.
Список використаної літератури
1. Азарян О. Організація і технологія торгівлі: навч. посіб. для студ. ВНЗ / Донецький національний ун-т економіки і торгівлі ім. М.І.Туган-Барановського. — Донецьк : СПД Дмитренко, 2007. — 527с.
2. Ващенко Ю. В сетях сетевого маркетинга //Компаньон. — 1998. — № 34. — C. 32-34
3. Герасимчук З. Організація та технологія торгівлі: Навч. посіб. / Луцький держ. технічний ун-т. — Луцьк : Надстир'я, 2005. — 324с.
4. Голошубова Н. Організація і технологія торгівлі спожитковими товарами: навч. посібник / Київський національний торговельно-економічний ун-т. — К., 2007. — 272с.
5. Голошубова Н. Організація торгівлі: Підруч. для вищ. навч. закл. / Київський національний торговельно-економічний ун-т. — К. : Книга, 2004. — 560с.
6. Дмитренко В. В сетях сетевого маркетинга //Новая генерация. — 2001. — № 26. — C. 4
7. Костюк В. Почем "лапша на уши" народу?:Многоуровневый маркетинг:в идеале и в Украине //Собственник. — 1998. — № 4. — C. 48-51
8. Мозгова О. MLM: вигода на всіх рівнях //Галицькі контракти. — 1998. — № 27. — C. 31-33
9. Ткаченко Е. Объективные факторы эффективного стиля упраленческого взаимодействия в системе сетевого маркетинга //Персонал. — 2002. — № 12. — C. 44-49. — Бібліогр.:14 назв.
10. Трофанова Т.Г. Плюси та мінуси системи мережевого маркетингу. Погляд знизу/ Т.Г. Трофанова //Економіка. Фінанси. Право. — 2005. — № 3. — C. 10-13
11. Юрченко А. Сети МЛМ //Украина-центр. — 2000. — 8 сентября. — C. 5