Можливості організації туризму в Чехії
Категорія (предмет): Туризм1. Загальні відомості про країну.
2. Природний, історико-культурний та економічний потенціал країни.
3. Основні статистичні дані в галузі туризму.
4. Турисько-рекреційний потенціал.
5. Типи і види туризму розвинені в країні (центри туризму).
6. Стан розвитку туристської інфраструктури.
7. Перспективи розвитку туризму в даній державі.
Список використаної літератури.
1. Загальні відомості про країну
Географічне розташування — держава знаходиться у Центральній Європі. Межує з Німеччиною, Польщею, Австрією і Словаччиною. Довжина кордону — 2303 км.
Згідно з переписом населення 1995 року, у Чехії проживає 10,3 млн. осіб. Густота населення складає майже 130 осіб на км2. Більшість чехів проживає у маленьких містах і селищах. Найбільшим містом країни є столиця — Прага, у якій мешкає 1,2 мільйони осіб.
За етнічним складом Чехія досить однорідна. Майже 95 відсотків мешканців країни — чехи, 3,8 відсотка — словаки, а решта — переважно поляки, цигани та німці.
Близько 40 відсотків населення Чехії — католики, 4 відсотки — гусити. У країні представлені також Євангелічна, Православна, Греко-католицька та деякі інші церкви. Значна частина населення країни не належить до жодної релігійної групи.
2. Природний, історико-культурний та економічний потенціал країни
Чеська Республіка — держава Центральної Європи. Чеські землі історично поділяються на три області: Чехія, Моравія та Сілезія із обласними центрами в Празі, Брно та Остраві. Площа держави становить 78, 864 кв. км. Чехія межує на півночі з Німеччиною та Польщею, на півдні — з Австрією, а на сході — із Словаччиною. Протяжність державних кордонів республіки становить 2,303 км.
Назва країни походить від назви наймогутнішого слов'янського племені Celo. Саме слово в перекладі з індоєвропейської мови означає "людина нашого плем'я". Докази заселення Чехії сягають 1,7 — 1,6 млн. років тому.
Сьогодні Чехія очікує нового економічного підйому, пов'язаного із приєднанням до ЄС, що остаточно введе країну до кола провідних європейських держав.
Чехія — одна із найбільш лісистих країн Європи. Лісові масиви розташовані в гірській частині країни, а також в центральній частині Чехії. Серед дерев переважають промислово-цінні хвойні породи, перш за все ялина (61%) та сосна (22%), а також бук і дуб. В країні налічується 1351 заповідник, в тому числі три великих національних парки загальною площею 1111,2 км2. На заповідники припадає майже 12% території країни.
Значна кількість озер зумовлює велике число різної промислової риби. Тваринний світ також дуже багатий і різноманітний. У гірських лісах водяться притаманні для цієї місцевості олені і рисі, зустрічаються вовки і ведмеді, що стосується дрібних тварин — то це лисиці, білки, ласки.
Особливе стратегічне значення Чехії зумовлювало намагання різних завойовників підкорити її. Так, у IV столітті до нашої ери, тут поселилося кельтське (гальське) плем'я богемців, яке дало країні першу назву — Богемія.
Рельєф країни вирізняється різноманітною та складною будовою. Можна виділити дві основні різні за геологічною будовою частини: Чеський масив і Моравську рівнину. Чеський масив розташований на заході і має форму чотирикутника з при піднятими краями. Він являє собою горбисте плато з висотами 460-610 м, над якими піднімаються окремі височини, такі як Брді на південному заході від Праги чи Доуповскі гори на сході від міста Карлові-Вари.
В країні є значні поклади кам'яного вугілля (головним чином в Остравсько-Карвінському і Кладненському басейнах), а також породи бурого вугілля (в Північно-Чеському і Соколовському басейнах).
Чехія дуже багата на цілющі мінеральні води, що є причиною активного розвитку курортів.
Головними водними артеріями країни є річки Влтава, Морава, Лаба (Ельба), Одра (Одер). У Південній Чехії знаходиться значна кількість озер. Дуже поширені греблі з водосховищами, які є джерелами питної води та електроенергії. Крім того, навколо водосховищ розташовані рекреаційні зони, такі як, наприклад, Ліпно чи Орлік.
3. Основні статистичні дані в галузі туризму
На сьогоднішні день Чехія має досить розвинений туристичний ринок. За даними на 2006 р. Чехію відвідало 119,4 млн. туристів. Згідно з даними статистики, туристів цього року приїжджало в Чехію трохи менше, ніж у попередні роки, зате затримувалися тут вони довше і витрачали більше грошей. У результаті приплив валюти в країну стабільно зростає. Лише за перший квартал 2006 р. це зростання склало 8%. На думку фахівців — вирішальним показником перспектив галузі є саме доходи від туристів, а не їхня кількість. Звичайно, потенціал зростання ще далеко не вичерпаний, хоча Чехія й випереджає в доходах від туризму в перерахуванні на душу населення такі країни як Туреччина чи Німеччина, в абсолютних цифрах до перших місць серед європейських країн ще далеко. Загальними причинами недостатньої уваги іноземних туристів залишаються ще не завжди висока якість обслуговування і слабка пропаганда чеських визначних пам'яток за рубежем. Тимчасовими причинами, що справили негативний вплив на приплив туристів у 2005 році, виявилися і загальносвітовий економічний застій. З вини останньої, в країну приїхало і менше італійців через перевантаження повітряних коридорів в Італії, і американців, що традиційно погано розбираються в географії, й думали, мабуть, що Прага знаходиться між Косово і Белградом. До речі, на подібні проблеми скаржилися й інші країни, географічно близькі до зони конфлікту.
Значна частина споживачів послуг туристичного ринку Чехії вихідці з країн СНД. Так, у 2006 р. прибутки від туризму в Чехії склали 225 млрд. крон, з них туристи з країн СНД привезли приблизно 14,2 млрд. крон.
Відтепер громадяни Росії, України, Білорусії повинні одержувати так звану Шенгенську візу, адже після вступу Чехії до ЄС, а пізніше в зону країн Шенгену, це являє собою обов’язковою умовою візу в Чеську Республіку. Це змушує задуматися деяких власників готелів про можливу втрату клієнтів.
Розвинутим є ринок послуг розміщення, готельна інфраструктура. Безкровна перемога "оксамитової революції" і успішні економічні перетворення, що відбулися за нею, викликали у закордонних туристів великий інтерес до оновленої Чехії. Обсяги в'їздного туризму в порівнянні з радянськими часами зросли майже в два рази. Такий поворот подій викликав гостру необхідність приватизації готельного сектора, будівництва нових і корінної модернізації старих готелів. Більшість готелів були швидко й ефективно приватизовані. Донедавна найбільшим підприємством, що володіло близько ¼ усіх готельних місць у колишніх двозіркових готелях, було підприємство "Сузон". У 2004 році в ході купонної приватизації державне підприємство було трансформовано в акціонерне товариство, найбільшими акціонерами якого стали T.C.I., АТ "Ringier", "Shareholder" і ряд інших. АТ "Сузон" — власник двозіркових готелів "Luna", "Sol", а також тризіркової "Rhea". Так, наприклад, готель "Luna" тринадцятиповерховий "радянський" будинок, обладнаний двох чи тримісними номерами зі спільним на дві кімнати санвузлом. Готель має у своєму розпорядженні пункт обміну валюти, ресторан, перукарні.
4. Турисько-рекреційний потенціал
Чехія являє собою унікальний туристсько-рекреаційний центр Східної Європи, який з входженням України в ринкову економіку і інтеграцією нашої країни в світову туристичну інфраструктуру набув визначного значення й для нашої держави (не дивлячись навіть на те, що з 28 червня 2000 р. Чехія скасувала безвізовий режим для громадян України).
Проводячи туристичне районування країни можна умовно виділити чотири райони: північний, західний, центральний та південний.
Основою північного району є гірська місцевість Крконоше. Тут же знаходиться найвища в Чехії гора – Сніжка. Головними центрами туризму є Шпіндлерув Млин, Пець під Сніжкою і Гаррахов із трампліном для стрибків на лижах. В цьому регіоні створені найкращі умови для занять зимовими видами спорту, а добре розвинена інфраструктура дозволяє використовувати природні ресурси Північного району не лише задля підготовки спортсменів, а й для проведення активного відпочинку широкого кола аматорів гірськолижного та інших зимових видів спорту.
Західний район. Основою туристичного комплексу західного району є бальнеологічні ресурси. Зокрема, всесвітньо відомі лікувальні води Карлових Вар та Маріанське-Лазне. Географічно ці курорти розташовані у Західній Богемії неподалік від кордону з Німеччиною. Традиційно склалося так, що курорти цього району є не лише місцем, власне лікування, але й своєрідним осередком світського життя суспільства, відвідування бальнеологічних курортів в західній Чехії вважається престижним і є в певному розумінні частиною іміджу найуспішніших представників культури, мистецтва, бізнесу, політичної еліти.
Центральний район. Окрасою центрального району є столиця Чеської республіки – місто Прага. Прага має багатовікову історію, безліч культурних і архітектурних пам’яток, останнім часом столиця Чеської республіки фактично подолала труднощі в розвитку туристичної інфраструктури. Зараз рівень сервісу в празьких готелях, підприємствах громадського харчування, побутового обслуговування наближається до європейських стандартів. До того ж, Прага є однією з найдешевших (з огляду на вартість проживання) столиць Європи, це окрім всього іншого сильно притягає й клієнтів з країн СНД взагалі й України зокрема. В передмістях Праги також збереглося чимало цікавих історичних пам’яток, середньовічні замки, церкви тощо.
Південний район. На відміну від Північного району, який визначається насамперед природно-рекреаційними ресурсами, Південний район знаменитий передусім своїми історичними пам’ятками, зокрема історичними комплексами міст Брно та Крумлова.
В цілому, можна зробити висновок про добру забезпеченість Чехії природно-рекреаційними та історико-культурними ресурсами.
5. Типи і види туризму розвинені в країні (центри туризму)
На території Чехії діє понад 500 тематичних музеїв, 160 галерей та виставкових залів. Найстаріший з музеїв — Національний чеський музей, заснований у 1818 році, представляє експозицію доісторичного періоду в Чехії. До культурологічної спадщини країни відносяться іменні музеї відомих чеських композиторів Бердржиха Сметани та Антоніна Дворжака, Музей чеського образотворчого мистецтва, Музей прикладного мистецтва, Музей виробів з каменю тощо. Історії виробництва пива на території Чехії присвячені експозиції та матеріали Музею пивоваріння "У Флеку". Чеське традиційне та сучасне лялькове мистецтво представлене в Музеї ляльок. А Музей іграшок пропонує другу по величині експозицію в світі іграшок з часів античної Греції до сьогодення.
Найкращі музеї Чехії під відкритим небом знаходяться в Пршерові над Ельбою, неподалік від Праги. Інший — Весели Копец на Височині, а найвідоміший розташувався в північно-моравському Рожнові-під-Радгоштем.
До традиційних чеських виробів, що користуються попитом у цілому світі, відносяться, насамперед, кришталь, фарфор, вироби із чеського гранату, скляна біжутерія, мереживо, дерев'яні іграшки та маріонетки.
6. Стан розвитку туристської інфраструктури
У Чехії багато визначних пам'яток як природних, так і архітектурних. У Празі, яку називають "Злата Прага" чи "Місто ста шпилів" — знамените Старе місто XIII століття, Нове місто XIV століття, Карлів міст з постатями святих (XIV століття), Градчанський замок, собор св. Вітта в готичному стилі (в ньому перебувають гробниці багатьох королів Богемії), кілька палаців в стилі бароко, ратуша XIV століття.
У Пльзені — готична церква св. Варфоломія (XIII століття), ратуша (XVI століття), музей пивоваріння.
В Усте-над-Лабой — кілька готичних церков XIII століття. У Чесбке-Будеевіце — готична церква св. Марії, єпископський палац. У Либерці — церква XVI і замок XVII століття.
У Градець-Кралове — старе місто, що навколо собору XIV.
У Пардубиці — церква XIII століття; старе місто XVI століття; крім того, в місті проводяться всесвітньо відомі скачки.
У Брно — собор святих Петра і Павла (XV століття), ратуша XVI століття. У Оломоуці — собор св. Венцеслава XII століття, ратуша XIII століття, палац архієпископа, квартал особняків в стилі бароко (XVII століття).
Карлові Вари — найбільший і найпопулярніший курорт в Чехії. Він був заснований близько 1350 року чеським королем і римським імператором Карлом IV. Місто розташоване на заході Чехії, в глибокій долині на березі річки Тепла, на висоті від 380 до 644 метрів над рівнем моря.
У Карлових Варах 1 холодний і 12 гарячих мінеральних джерел, цілющі властивості яких відомі в усьому світі. Всесвітньо відоме місто-курот має свій міжнародний аеропорт і розвинену мережу комфортабельних готелів. Карлові Вари століттями зберігають свою привабливість не тільки завдяки цілющій мінеральної воді, а і через мальовнічю природу і чудові архітектури імперського стилю XIX століття. Ці місця відвідували найвідоміші люди свого часу: Шиллер, Гете, Кафка, Бах, Бетховен, Шопен, численні царські постаті європейських престолів.
Найвідоміший гірський курорт Чехії, міститься на висоті 710 метрів над рівнем моря біля верхів'я річки Лаба ( Ельба ) у центрі Крконош. До 1704 р. тут добували руду і срібло. Намісці сьогоднішнього курортного центру в той час перебували лише кілька дерев'янихбудинків і млин сім'ї Шпіндлер, і пізніше це ім'я закріпилося за місцевістю. В даний час курорт одночасно може прийняти близько 8400 туристів і має два гірськолижні центри: Svaty Petr з верхньою точкою канатної дороги на горі Plan, а також Medvedin в районі Horni Misecky, де можна кататися на лижах до квітня. У Шпіндлерувому Млині проводяться змагання найвищого класу.
Гаррахов — відомий зимовий спортивний центр, розташований у західній частині Крконош біля підніжжя північних схилів Certova hora (Чертової гори). Крім своїх гірськолижних і пішохідних трас курорт відомий тим, що в 1983 і 1992 р. тут проходили міжнародні змагання зі стрибків із трампліна. У центрі курорту перебуває завод з виробництва скла марки "Bohemia Cristal" і музей скла, експозиція якого пропонує ознайомитися з історією виробництва скла, починаючи з середини XVII і до сьогодення. В 3 км. від Гаррахова перебуває погранично — прусський пункт N. Svet (Чехія — Польща).
7. Перспективи розвитку туризму в даній державі
Сприятливі кліматичні умови, сучасні лікувальні і реабілітаційні методи забезпечили курортам Чехії провідне місце серед бальнеологічних курортів миру як найпрекраснішого місця Відпочинку в Чехії (відпочинку в Празі). Для пізнання природної краси туристам пропонується на вибір безліч пішохідних і велосипедних трас, перш за все на Шумаве, Височине, в Полабі і Південній Моравії. По річках можна спускатися на байдарках. Озера і водосховища (такі як Ліпно, Орлик або Новєє-Мліни) ідеальні для катання на яхті, віндсерфінгу і рибалки. Для любителів гольфу створено багато клубів з полями, що відповідають всім світовим стандартам, найвідоміші з них знаходяться в містах Карлові Вари — при готелі «Імперіал» — і Маріанське-Лазне. Заміські ферми пропонують прогулянки на конях. Взимку відкриті гірськолижні центри, в основному в Крконошах, в містах заливають катки.
Якщо говорити про співробітництво України та Чехії в галузі туризму , то можна зазначити ,що у Києві проходило, в рамках Першого спільного засідання Підкомітету з гуманітарної співпраці Українсько-Чешської міждержавної комісії, засідання Підкомісії з питань співпраці у сфері туризму, в ході якого сторони обмінялися інформацією про стан і перспективи співпраці у сфері туризму між Україною і Чехією, а також обговорили розвиток туризму у своїх країнах і українсько-чешський туристичний обмін.
Якщо говорити про Чехію, то в даній країні налічується майже 2,5 тис. готелів, 2 тис. будинків відпочинку та санаторіїв, 1 тис. літніх таборів, які одночасно могли прийняти до 3 млн. осіб. Щороку Росію відвідують до 5 млн. туристів, що приносять 3,5 млн. євро прибутку.
Чехія являє собою велику перспективу для українських підприємств в галузі туризму, адже Чехія — це неповторне зачарування середньовіччя, чудотворні джерела лікувальних курортів, рай для аматорів пива і ще багато чого, що варто побачити своїми очима. Некваплива прогулянка по тихих брукованих вуличках чеських міст навряд чи для кого-небудь виявиться марною витратою часу. Особливо притягає туристів Прага, де буквально кожен камінь дихає історією.
Роблячи ж загальний висновок, можна виділити три основні аспекти, що визначають місце Чехії як туристично-рекреаційного центру Східної Європи:
1. На сьогоднішній день Чехія являє собою розвинуту в економічному і важливу в політичному плані європейську країну. Неефективність і недостатність туристичної інфраструктури яка відчувалася на початку 90-х рр. ХХ ст. і була зумовлена значною мірою важким спадком соціалістичного будівництва
Ї на сучасному етапі є вже практично подоланою. Тож, можна сказати, що для розвитку туризму в Чехії існують визначні можливості.
2. Чехія досить багата природними рекреаційними ресурсами. Це насамперед бальнеологічні ресурси Карлових Вар, Маріанське-Лазне та інших чеських курортів, цінність природних рекреаційних ресурсів визначається також традиційно високим рівнем охорони природи в Чеській республіці.
3. На території Чехії розташована велика кількість історико-культурних пам’яток. Найбільш відвідувані і популярні пам’ятки зосереджені в місті Прага. Цим фактом значною мірою пояснюється і специфіка переважного розвитку туристичної інфраструктури (готелі, туристичні агенції) насамперед в столиці Чеської республіки.
Список використаної літератури
1. Будько Є. Карлови-Вари. Естетотерапія //Міжнародний туризм. — 2007. — № 2. — C. 64-72
2. Будько Є. Карлови-Вари. Лікувальний ексКурс: Місто Карлови-Вари засновано чеським королем Карлом IV, як курорт //Міжнародний туризм. — 2006. — № 6. — C. 66-69
3. Коляда Р. Чехія. Райські гори //Міжнародний туризм. — 2003. — № 2. — C. 64-67
4. Крушинська О. Нова Чехія для українців //Міжнародний туризм. — 2009. — № 2. — C. 112-120
5. Пирогів А. Сни про Чехію //Міжнародний туризм. — 2001. — № 4. — C. 12-19
6. Сидоренко В. Чехія. Міцний горішок: (Добірка статей //Міжнародний туризм. — 2005. — № 5. — C. 68 — 78: фото.цв.
7. Яценко Е. Некоторые проблемы и перспективы развития современного туризма //Культура в современном мире: опыт, проблемы, решения. — 1998. — № 6. — C. 19-34