Навчання через розвиток творчих здібностей
Категорія (предмет): ПедагогікаДіти початкових класів – “першовідкривачі” світу. Як? Де? Чому? Що? Звідки? З такими запитання постійно звертаються вони до дорослих – з раннього дитячого віку до мами, тата, дідуся і бабусі; переставши шкільний поріг – до учителів. І ми повинні вчити їх активно пізнавати життя. “подумай, доведи, порівняй, відгадай, зроби висновок”, — так доцільно відповідати на запитання цих маленьких “чомусиків”, прагнучи розвинути їхній інтерес до світу, їхню фантазію, думку.
Учням подобаються ті види навчальної діяльності, які дають їм матеріал для роздумів, можливість проявляти ініціативу і самостійність, потребують розумового напруження, винахідливості та творчості.
Кожна дитина має до чогось певні здібності. Наше завдання –відшукати найменші пагінці таланту, розвивати їх. Адже в майбутньому трудовому житті стануть у пригоді міцна пам’ять, гостре око, хороший смак, образне мовлення. Все це виховується і розвивається під час виконання різних творчих робіт.
Чимало засобів і прийомів розвитку творчих здібностей учнів описано в методичній літературі.
Поділюсь досвідом своєї роботи.
Для розвитку мислення школярів важливо використовувати на уроках проблемні завдання. Наявні у них суперечності викликають дискусію, спонукають до роздумів, пошуків і певних висновків.
Перед вивченням казки “Дружні звірі” 2 кл. пропоную дітям розкрити зміст прислів’я “Дружба дорожча за золото”.
А потім ставлю запитання: поміркуйте, що ж таке дружба?
Серед поданих прислів’їв виберіть те, яке найповніше розкриває основну думку прочитаної на уроці казки.
Урок читання 2 кл.
Тема: Дружба людини з природою. Е. Гуцало, “Рятівник”.
Завдання. Послухайте оповідання і поміркуйте, чому саме така тема уроку.
У класі завжди є діти різного рівня навчальних можливостей. Отже мають місце диференційовані навчальні завдання, наприклад:
Математика 2 кл.
Тема: Множення двоцифрового числа на одноцифрове.
- Розв’язати задачу з логічним навантаженням.
- Розв’язати задачу з буквеними даними.
- Розв’язати задачу з числовими даними (спільна робота).
Читання 2 кл.
На уроці ознайомлювались з читанням Остапа Вишні “Фазани”.
Домашні завдання учні отримали такі:
1. Підготуватися до конкурсу доповідачів (виступити перед класом із розповіддю про одного із зимуючих птахів).
2. Скласти діафільм за змістом оповідання “Фазани”.
3. Придумати продовження оповідання “Фазани”
подобається школярам самостійно порівнювати, зіставляти певні факти і явища, узагальнювати певні закономірності, виводити правила. А потім звіряти свої міркування з матеріалом підручника. Такі вправи не тільки розвивають мислення учнів, а й підсилюють упевненість, віру в свої здібності. Діти люблять виправляти помилки героїв дитячих творів і мультфільмів.
- Якого правила не вивчив Незнайко?
- Виправте помилки Незнайка. Доведіть, чому саме так потрібно писати слова.
Особливо спонукає школярів до активного мислення ситуація, коли вони переконуються, що їм бракує знань, і відчувають потребу набути нових для того, щоб відповісти на поставлене питання.
Українська мова 3 кл.
За якою ознакою можна розділити дієслова ІІІ ос. мн. На дві групи? (Не можуть впоратись із завданням, бо не знають про поділ дієслів на дієвідміни).
Спонукають учнів до активного мислення на уроках різноманітні цікаві вправи, ребуси, кросворди, чайнворди.
“Давайте поміркуємо!” – ці слова, вважаю мають звучати на кожному уроці. Бо ж завдання наше – розбудити творчу уяву школяра, дати поштовх його думці, вчити дитину логічно і самостійно мислити. Тому практикую і вправи з логічним навантаженням, і цікавий матеріал, і завдання підвищеної трудності.
Крім цього, проводимо з учнями конкурси кмітливих, хвилинки цікавої математики, навчаю дітей складати казки, розвиваю їхню творчу уяву. “Мандрівка краплинки”, “Сніжинка” та ін. Вчаться діти складати вірші. Мандруємо до “Словникової скарбнички”.
Такі вправи активізують творче мислення школярів, позитивно впливають на загальний розвиток дітей