Організаційні підприємства міста Кіровограда
Категорія (предмет): ТуризмІІ РОЗДІЛ
АНАЛІЗ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНИХ ФОРМ ПІДПРИЄМСТВ СФЕРИ ТУРИЗМУ М. КІРОВОГРАДА
Характеристика підприємств туристичної сфери м. Кіровограда.Починаючи аналіз підприємств туристичної сфери Кіровоградського регіону необхідно зазначити, що загальна цифра підприємств цієї сфери перевищує 30.
Проводячи аналіз і вибір досліджуваних підприємств було обрано декілька з них, які б більш менш відображали ситуацію в регіоні в сфері туризму.
Критеріями відбору підприємств стали рівень відкритості підприємств громадськості.
Були обрані такі підприємства, як: “Азимут-2”, “Меридіан”, “Горн”, “Хелм” та “Супутник-Кіровоград”. Також було розглянуто матеріали таких підприємств, як “САМ”, “Мелодія Тур” та ін.
Для аналізу діяльності та організаційних форм підприємств сфери туризму Кіровограда необхідно ознайомитись із загальною характеристикою підприємств.
Туристична фірма "Меридіан" знаходиться в місті Кіровоград, м. Кировоград, Готель «Европа», ком.812 Тел,/Факс(0522) 24-42-50 Тел.(0522)27-16-27 E-mail: [email protected]
Фірма заснована в 1993році Має ліцензію Лиц, Госкомтура Украины №04282 от 2.03.2000 г. на надання всіх туристських послуг.
Генеральний директор — Твердоступ Любов Іванівна.
Це товариство з обмеженою відповідальністю,
За роки успішної діяльності це турагенство знайшло своїх постійних клієнтів, я має досить велику популярність в місті та за його межами, придбала великий досвід роботи і завоювала симпатію своїх партнерів і клієнтів.
На підприємстві працюють : ген. директор, менеджер по внутрішньому туризму, по іноземному туризму, рекламного відділу. З екскурсоводами фірма прадює по договорам .
До повноважень директора, як керівника підприємством відносяться такі, як вміле ведення фірмової політики, своєчасне та помірковане прийняття рішень різної складності.
До повноважень менеджера фірми відносяться: обгрунтований вибір рекламної політики, своєчасне реагування на зміни у зовнішньому середовищу фірми, попередження керівництва та прийняття обгрунтованих рішень, щодо змін у політиці фірми, консультаційне — інформаційне забезпечення клієнтів.
Основними видами діяльності компанії являються : прийом на відпочинок і лікування дорослих, молоді, дітей в Одесі та Одеській області, в Карпатах, Криму, бронювання готелів , проведення екскурсійних програм , організація конференцій, фестивалів , семінарів , спортивних зборів , продаж путівок по Дніпру і Чорному морю та відпочинок на горно лижних курортах Європи.
Існують такі форми поїздок :
- індивідуальні поїздки (фірма виступає як турагент);
- прийом індивідуалів;
- прийом груп;
- прийом груп на конференції і семінари.
Мають договірні відносини з готелями Одеси : "Юність" , "Вікторія" , "Чорне море" і "Красна" , "Лондонська" , "Пасаж" , "Спартак" , "Центральна" , "Аркадія" , "Моцарт" ; з санаторіями і пансіонатами такими, як : пансіонат "Валентина" , військовий санаторій "Одеський" , санаторій "Чорномор-гідрострой" , санаторій "Магнолія" , "Чорне море" , будинок відпочинку "Кооператор" ; з дитячими пансіонатами : "Мрія" , "Лазурний" , "Сергіївка", "Лескі", "Хаджибей" і Англійський лагер ; з базами відпочинку : "Примор'я", "Море".
Також фірма укладає договірні відносини з транспортними компаніями, з іншими туристичними підприсмствами і з екскурсійними бюро, які мають потрібну інформацію чи туристичний продукт.
На підприємстві працює один комп'ютер , який підключений до мережі "Internet". Рекламу туристичної фірми можна побачити на сайті : http;// www.tourism.com.uaНа сторінках сайта можна почерпнути багато корисної інформації про діяльність фірми, основні напрямки поїздок, розцінки на послуги та багато іншого.
Фірма „Меридіан" бере участь на різних ярмарках і виставках в країнах Європи .Також розміщує рекламу в газетах, по телебаченню. Входить в різні каталоги.
„Меридіан" використовує різні типи маршрутів, такі як: лінійні, радіальні, кільцеві і кросинг тури. В основному це маршрути по Україні, Європі, близькому і далекому зарубіжжю. Для кожного виду туристів фірма пропонує відповідний маршрут.
Приватне туристичне підприємство “Азімут – 2” знаходиться в м. Кіровограді по вул. Преображенська (в приміщенні Ради Федерації Профспілок).
Туристичне агентство “Азімут – 2” утворилося в 1993р. Директором Пономарчук Валентиною Тайлерівною і має приватну форму власності.
Рр 26009310111201 КФ АКБ”Новий” МФО 3233453
Код фірми 13769669
Ліцензія АА 004705.
- Структура управління.
В туристичному агентстві “Азімут – 2” по штатному розкладу 3 чоловіка ( директор, бухгалтер, методист).
Директор – здійснює загальне керівництво посадовими особами, займається організацією договірних відносин і взагалі всією організаційною діяльністю обліку.
Бухгалтер – займається бухгалтерським обліком, складає квартальні, піврічні та річні звіти.
Методист – займається методичною роботою, розробкою екскурсійних та транспортних маршрутів, розробкою прайс-листів, реклами.
- Види діяльності підприємства.
Внутрішній туризм – це такий вид туризму, який направлений на туристичну діяльність в межах однієї країни.
Зовнішній туризм – це такий вид туризму, який направлений на туристичну діяльність поза межами даної країни.
Туристичні подорожі за формою організації поділяються на індивідуальний та груповий, які відрізняються за видами, класом та комплексом туристичного обслуговування.
За метою подорожі туризм в Україні поділяється на такі види: пізнавальний, культурно-розважальний, навчальний, промисловий, екологічний, етнічний, релігійний, спортивний, рекреаційний, пригодницький, тощо.
Туристичні підприємства у відповідності з придбаними турами надають обслуговування за такими класами :
“V.I.P”, люкс-апартамент, люкс по першому класу, по туристичному класу, по шкільному і кемпінгу.
Туристичне агентство “Азімут – 2” займається такими видами туризму як:
- індивідуальним туризмом;
- груповим туризмом;
- маршрутами вихідного дня;
- екскурсійним обслуговуванням.
Індивідуальний туризм – специфічний вид громадської туристичної діяльності, здійснюваний на добровільній основі.
Груповий туризм – групова поїздка декількох чоловік по єдиному маршруту і на однакових для всіх умовах.
Маршрути вихідного дня – маршрути обмежені приміською зоною тривалістю 2-3 дні з відвідуванням об’єктів в межах цієї зони.
Екскурсійне обслуговування – діяльність по організації ознайомлення мандрівників з туристичними ресурсами в країні (місці) тимчасового перебування, яка не передбачає надання послуг розміщення (ночівлі).
Товариство з обмеженою відповідальністю туристичне бюро “Горн” знаходиться в місті Кіровограді в самому центрі – біля площі Кірова.
Юридична адреса фірми: 316050, м.Кіровоград, вул..Маланюка, буд.. 11, к.209.
ТОВ “Горн” створено 01.06.99р. згідно з рішенням засновників. Згідно з організаційно-правовою формою туристичне бюро є колективним підприємством. В своїй діяльності ТОВ “Горн” керується Положенням згідно вимог чинного законодавства України, уставом підприємства, внутрішніми нормативними актами, а при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності – актами інших країн.
Ідентифікаційний код юридичної особи 13758520. Ліцензія серії АА № 322373
Туристичне бюро “Горн” здійснює слідуючи види господарської діяльності:
- транспортно-експедиційні послуги на замовлення населення;
- посередницькі послуги при купівлі-продажі товарів, цінних паперів, валюти і здавання в найм (в оренду, в прокат) без вираженої спеціалізації;
- експлуатація майданчиків для кемпінгу;
- брокерські операції з цінними паперами;
- діяльність автомобільного вантажного транспорту;
А також декілька видів зовнішньоекономічної діяльності:
- організація зарубіжного та іноземного туризму;
- бронювання місць в готелях та ресторанах;
- молодіжні турбази і гірські притулки;
В своїй діяльності “Горн орієнтується в основному на подружні пари, ділових людей і молодь.
Туристська фірма "Хелм" створена згідно вимог чинного законодавства України і у своїй діяльності керується цими вимогами, статутом, внутрішніми нормативнми актами.
Фірма розташована в центрі міста за адресою:
25006 м. Кіровоград, вул. Гоголя, 93, тел.: 24-29-72.
Підприємство було створено в 1996 році, метою діяльності якого є: залучення матеріальних, фінансових та інших ресурсів власника для здійснення економічної та технологічної політики в розвитку матеріально-технологічної бази народного господарства України, задоволення потреб підприємств всіх форм власності і громадян в продукції та послугах підприємства шляхом здійснення господарської діяльності і реалізації на основі одержаного прибутку інтересів власника, соціальних потреб трудового колективу. Дата включення підприємства до ЄДРПОУ-20.08.96.
Організатором створення підприємства є Михайлова Людмила Володимирівна, вона є одночасно і власником підприємства.
Форма власності — приватне підприємство.
Код фірми в міському статуправлінні — 22223605.
Ліцензія Держкомтуризму — № 005195.
На фірмі " Хелм " працює 11 працівників, директор, бухгалтер, методисті водії.
Директор фірми (який є одночасно і власником) має право: здійснювати загальне керівництво посадовими особами; приймати рішення з різних питань її діяльності; визначати основні напрямки діяльності; затверджувати річні результати діяльності; призначати і звільняти посадових осіб; займатися організацією договірних відносин; затверджувати поточні плани; затверджувати ціни на турпродукт і тарифи на послуги; готувати і затверджувати нормативні акти; займатися всією організаційною діяльністю обліку.
Бухгалтер займається бухгалтерським обліком; складає квартальні, піврічні та річні звіти; подає директору щорічний кошторис і баланс підприємства.
Методист займається методичною роботою, розробкою екскурсійних і транспортних маршрутів, розробкою прайслистів, рекламою.
Водій здійснює транспортне перевезення туристів і екскурсантів, несе відповідальність за експлуатацію транспортного засобу.
Таким чином, організаційна структура управління фірмою — лінійна, так як існує одноканальний взаємозв'язок між керівником і підлеглими
Предметом діяльності турфірми "Хелм" є:
- транспортні послуги по перевезенню людей, вантажів;
- надання транспортних послуг;
- представницька діяльність;
- інформаційне забезпечення;
- маркетингова діяльність;
- туристська діяльність.
За формою організації поїздок переважає груповий туризм, але приймаються також і індивідуальні заявки на екскурсії у всі міста України.
По класам туризму фірмою здійснюється лише внутрішній туризм, тобто діяльність пов'язана з поїздками жителів України на її території.
В турфірмі "Хелм" переважають наступні види туризму по цілям: екскурсійно-пізнавальні, рекреаційні (літній відпочинок у Чорноморску), освітньо-навчальні (пов'язані з вивченням культури, історії України в цілому і Кіровоградщини зокрема), комерційні та інші.
Так як діяльність фірми пов'язана лише з внутрішнім туризмом, подорожі-за кордон не здійснюються. Турфірма "Хелм" займається організацією автобусних перевезень та екскурсійних поїздок у всі міста України, серед них Київ, Харків, Львів, Симферопіль, Севастопіль, Запоріжжя, Вінниця, Полтава, Одеса, Миколаїв, Черкаси, Корсунь-Шевченківськ, Умань, Чигирин, а також відвідування туристських об'єктів Кіровоградщини. В літній період організовує відпочинок у Чорноморську. Фірма здійснює також комерційні поїздки.
Туристська путівка — це документ строгої звітності підтверджує оплату передбаченого програмою обслуговування послуг і є основою для отримання цих послуг туристом чи групою туристів.
До умов договору відносяться:
- інформація про тур оператора, включаючи данні про ліцензію на право
- здійснення туристської діяльності, юридична адреса підприємства і банківські реквізити
- свідчення про туриста в об'ємі, необхідному для реалізації тур продукту
-інформація про споживацькі якості туристського продукту, програмиперебування і маршрути подорожування, про умови безпеки туристів ісертифікації тур продукту
- дата і час початку і закінчення подорожування
- порядок зустрічі, проводів і супроводу туристів
- права обов'язки і відповідальність сторін
- роздрібна ціна туристське продукту і порядок його оплати
- мінімальна кількість туристів в групі
- срок інформації туриста про те, що подорож не відбудеться за причини недобору групи
- умови змін і розриву договору, порядок урегулювання в зв'язку виникнення спорів і повернення збитків сторін.
- усіх екскурсійних поїздок які організовує фірма, найживописніші це екскурсії по Одесі, Кіровограду. Із різноманітних за тематикою екскурсій клієнт має змогу вибрати ту яка йому найбільш сподобається.
- дослідження конкурентного статусу підприємства. Оцінка сильних та слабких сторін підприємства.
В останні роки спостерігається деяке пожвавлення в рості туристичної галузі в цілому по Україні. Для більшої ясності інформацію можна відобразити у вигляді графіку.
Оцінка роботи суб’єктів туристичної діяльності міста.
Показники оцінки роботи суб’єктів туристичної діяльності поділяються на регіональні та особистісні.
До регіональних можна віднести:
-Кількість ліцензованих підприємств в Кіровоградській області
-Кількість підприємств, які працювали
- Кількість обслуговуваних туристів
- Кількість екскурсантів
- Обсяг наданих туристичних послуг, тис.грн..
- Надходження до бюджету, тис.грн..
- Середньо облікова чисельність працюючих у туристичних підприємствах
За цими показниками в туристичній галузі Кіровоградський регіон досягнув певних успіхів. Це наглядно продемонстровано на графіках
Наступні представленні матеріалі характеризують деякі аспекти діяльності підприємств Кіровоградського регіону.
Із наведених фінансових показників ми можемо скласти висновок, що фінансовий стан підприємств покращується. Покращення фінансового стану підприємства характеризується збільшенням прибутку та зменшенням кредиторської заборгованості підприємств.
Підводячи підсумок проведеного аналізу можна зазначити, що показники по туристичній діяльності в Кіровоградському регіоні знаходяться в стані зростання.
І хоча результати аналізу є позитивними, необхідно відмітити великий ступінь ризику як регіону, так і галузі в цілому. Виходячи з цього, необхідно займатися розробкою та використанням нових методів ведення бізнесу.
Аналіз організаційних форм туристичних підприємств
Починаючи аналіз організаційних структур підприємств туристичної сфери м. Кіровограда, необхідно відмітити, що вони мають лінійну структуру спрощеного виду.
На підприємстві “Мередіан” працюють : ген. директор, менеджер по внутрішньому туризму, по іноземному туризму, рекламного відділу. З екскурсоводами фірма прадює по договорам.Структуру підприємства можна представити на Рис. 2.9.
Організаційна структура туристичної фірми “Хелм” аналогічно з попередньо розглянутими підприємствами туристичної галузі має лінійну організаційну структуру.
Посадові обов’язки працівників туристичної фірми “Азімут-2”
Посада
Функціональні обов’язки
Директор
Директор фірми (який є одночасно і власником) має право: здійснювати загальне керівництво посадовими особами; приймати рішення з різних питань її діяльності; визначати основні напрямки діяльності; затверджувати річні результати діяльності; призначати і звільняти посадових осіб; займатися організацією договірних відносин; затверджувати поточні плани; затверджувати ціни на турпродукт і тарифи на послуги; готувати і затверджувати нормативні акти; займатися всією організаційною діяльністю обліку.
Бухгалтер
займається бухгалтерським обліком; складає квартальні, піврічні та річні звіти; подає директору щорічний кошторис і баланс підприємства.
Методист
займається методичною роботою, розробкою екскурсійних і транспортних маршрутів, розробкою прайслистів, рекламою.
Водій
здійснює транспортне перевезення туристів і екскурсантів, несе відповідальність за експлуатацію транспортного засобу.
Таким чином, організаційна структура управління фірмою — лінійна, так як існує одноканальний взаємозв'язок між керівником і підлеглими.
Інші підприємства туристичної галузі міста Кіровограда мають майже аналогічну організаційну структуру, яка в свою чергу має як свої позитивні сторони, так і ярко виражені недоліки.
Винятком стають ті туристичні підприємства, які мають розгалужену організаційну структуру і мають свої представництва в інших областях і районах.
Підбиваючи підсумки проаналізованих організаційних структур туристичних підприємств міста Кіровограду, можна сказати, що вони характеризуються лінійністю управління зі всіма витікаючими з цього перспективами і недоліками. Аналізуючи літературні джерела, приходимо до висновку, що одним з найбільш ефективних варіантів розвитку цих підприємств є створення альянсу.
Створення альянсу дасть змогу зменшити затрати на проведення рекламних компаній, адже реклама є одним з досить серйозних важелів в туристичному бізнесі. Проведення єдиної рекламної компанії сприятиме розвитку туризму в регіон, тим самим збільшуючи кількість клієнтів та попит на різні види туристичних послуг і одночасно не буде таким тягарем для кожної окремої фірми.
Зменшити затрати на інформаційне обслуговування через створення альянсу можна створивши єдиний інформаційних центр, в функції якого будуть включені моніторинг ринку туристичних послуг та галузі в цілому, проведення аналітичних розрахунків, щодо визначення доцільності тих чи інших проектів, визначення ризиків та накопичення кращого досвіду.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
- Конституція України //ВВРУ.- 1996.№30
- 3акон України "Про туризм", К., від 15.09.1995 № 325/95- ВР
- Закон України "Про захист прав споживачів" від 15.12.93 № 3682
- 3акон України "Про підприємництво" від 22.03. 94. №22
- Постанова КМУ "Про заходи подальшого розвитку туризму" від 29.04.99 №728
- Указ ПУ від 10.08.99 "Про основні напрямки розвитку туризму в Україні до 2010 року" №973 – 99
- ГОСТ 2868(1)95 Туристско- екскурсионное обслуживание
- ГОСТ 30335 — 95 Услуги населению, термины определения
- Програма забезпечення захисту та безпеки туристів на 1996 — 2000 рік Київ. Держкомтуризм У Л 997
- Азоев Г.Л. Конкуренция: анализ, стратегия и практика. — М.: Центр экономики и маркетинга, 1996.
- Алексеева М.М. Планирование деятельности фирмы / Учебно-методическое пособие. — М.: Финансы и статистика, 1998.
- Ананькина Е.А., Данилочкин С.В., Данилочкина Н.Г. и др. Контроллинг как инструмент управления предприятием / Под ред. Н.Г. Да-нилочкиной. — М.: ЮНИТИ, Аудит, 1998.
- Ансофф И.Х. Стратегическое управление. — М.: Экономика, 1989.
- Байлык С.И. Гостиничное хозяйство. — К.Альтер прес. — 2001г.
- Банобанов И, Банованов А. Экономика туризма. М.: Финансы и статистика, 2000
- Балашов Е.П. Эволюционный синтез систем. — М.: Радио и связь, 1985.
- Биржаков М.Б. Введение в туризм. 4-е переработанное и дополненное. – СПб.: «Издательский дом Герда», 2002.-320с.
- Бочкарев А., Кондратьев В., Краснова В., Матвеева А. и др. Семь нот менеджмента. Настольная книга руководителя. Издание третье, до полненное. — М.: Эксперт, 1998.
- Борисова Ю.Н. Менеджмент гостиничного и ресторанного обслуживания. М. 1997.
- Бухалков М.И. Внутрифирменное планирование / Учебник. — М.: ИНФРА-М, 1999.
- Виссема X. Менеджмент в подразделениях фирмы (предпринимательство и координация в децентрализованной компании). Пер. с англ. — М.: ИНФРА-М, 1996.
- Виханский О.С. Стратегическое управление / Учебник. 2-е изд., перераб. и доп. — М.: Гардарика, 1998.
- Гаранин Н.И. Информационные технологии в туризме М. _ 1996
- Герасименко В.Г Основы туристического бизнеса. Одесса. Черноморье .- 1997
- Глушенко В.В. Менеджмент: системные основы. 2-е изд., доп. и испр. — М.: ТОО НПЦ Крылья, 1998.
- Горбунов А. Р. Дочерние компании, филиалы, холдинги. Организация структуры. Консолидированный баланс. Налоговое планирование. — М.: АНКИЛ, 1997.
- Гудушаури Г.В., Литвак Б.Г. Управление современным предприятием. — М.: Тандем, ЭКМОС, 1998.
- Дейл М. Самообучающиеся организации. Хрестоматия "Управление обучением". — М.: МЦДО "ЛИНК", 1996.
- Джонсон Д. Процессы управления стратегическими изменениями. Хрестоматия "Управление изменением". — М.: МЦДО "ЛИНК". 1996.
- Дракер П.Ф. Эффективное управление. Экономические задачи и оптимальные решения. Пер. с англ. — М.: ФАИР-ПРЕСС, 1998.
- Дурович А. Маркетинг в туризме. – Мн.: Новое издание. 2001
- Забелин П.В. Основы корпоративного управления концернами. — М.: "ПРИОР", 1998.
- Ивлев В.А., Каменнова М.С., Попова Т.В. Методологический подход к реорганизации деятельности предприятия // Открытые системы, 1996, № 2, с. 67 — 69.
- Ивлев В.А., Попова Т.В. Организация и реорганизация деятельности предприятия // Компьютер ПРЕСС, 1996, июнь, с. 120 — 122.
- Квинн Д.Б. Управление стратегическими изменениями. Хрестоматия "Управление изменением". — М.: МЦДО "ЛИНК", 1996.
- Колген Д. В защиту процессного консультирования. Хрестоматия "Управление изменением". — М.: МЦДО "ЛИНК", 1996.
- Лудновский А.Д. Гостиничный и туристский бизнес. М.ЭКМОС, — 2000
- Мазур И.И., Шапиро В.Д и др. Реструктуризация предприятий и компаний. Справочное пособие. М.: Высшая школа, 2000.
- Мескон М.Х., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента. Пер.с англ. — М.: "Дело", 1992.
- Пивоваров И.С. Стратегический менеджмент холдинга. — СПб: Печатный Двор, 1994.
- Питере Т., Уотермен Р. В поисках эффективного управления. Опыт лучших компаний. Пер с англ. — М., 1986.
- Робсон М., Уллах Ф. Практическое руководство по реинжинирингу бизнес-процессов. Пер. с англ. / Под ред. Н.Д. Эриашвили. — М.: ЮНИТИ, 1997
- Румянцева З.П., Саломатин Н.А., Акбердин Р.З. и др. Менеджмент организации. Учебное пособие. — М.: ИНФРА-М, 1996.
- Тренев В.Н., Ирикоо В.А. и др Реформирование и реструктуризация предприятия. Методика и опыт. М., 1998.
- Федорченко В.К., Миніч І.М. Готельне господарство: основні показники, оцінка якості послуг. К.КІТЕП, — 1999
Яковлев Г.А. Экономика и статистика туризма: Учебное пособие. – М. Издательство РДЛ, 2002.-240с.