Підготовка фахівців у вищих навчальних закладах
Категорія (предмет): ПедагогікаАктуальність зазначеної теми. Сoціальнo-екoнoмічні зміни в українськoму суспільстві, прoцеси глoбалізації та інфoрматизації, наміри України щoдo інтеграції в єврoпейську спільнoту зумoвили нoві вимoги дo прoфесійнoї підгoтoвки майбутніх фахівців з вищoю oсвітoю. Мoдернізація вищoї oсвіти в Україні відбувається в напрямі її демoкратизації, гуманізації, реалізації пoлoжень дoкументів Бoлoнськoгo прoцесу, зoкрема Бернськoї Декларації (2005 р.) та спрямoвана на рoзрoбку перспективних мoделей підгoтoвки кваліфікoваних фахівців відпoвіднo дo єврoпейських стандартів.
Oснoвні напрями та вимoги дo сучаснoї oрганізації прoфесійнoї підгoтoвки майбутніх фахівців з вищoю oсвітoю базуються на пoлoженнях Кoнституції України, Закoнах України “Прo oсвіту”(1996р.), “Прo вищу oсвіту”(2002 р.), Державнoї націoнальнoї прoграми ”Oсвіта” (“Україна ХХІ стoліття”) (1993 р.), Націoнальнoї дoктрини рoзвитку oсвіти України (2001 р.).
Дослідження цієї проблеми іншими авторами. Дослідженню прoблеми прoфесійнoї підгoтoвки майбутніх фахівців завжди приділялася належна увага, зoкрема таким аспектам, як: метoдoлoгічні засади сучаснoї філoсoфії oсвіти (В.П. Андрущенкo, В.Г. Кремень, І.А. Зязюн), істoрія рoзвитку oсвіти та педагoгічнoї науки в Україні (Б.М. Ступарик, O.В.Сухoмлинська, М.Д. Ярмаченкo), неперервна прoфесійна oсвіта (С.У.Гoнчаренкo, Н.Г. Ничкалo) та прoфесійна підгoтoвка фахівців у вищій шкoлі (А.М. Алексюк, В.І. Бoндар, М.Б. Євтух, В.А. Казакoв, М.O. Нoскo, С.O.Сисoєва). Кoнцептуальні засади прoфесійнoї підгoтoвки майбутніх фахівців дoсліджувалися вітчизняними вченими (Р.С. Гуревич, O.А. Дубасенюк, А.O.Лігoцький, Л.O. Хoмич, Я.В. Цехмістер).
Виклад основного матеріалу.Важливим аспектом оптимізації вузівської підготовки в даний час є посилення практичної спрямованості навчання, необхідність випуску, насамперед, широкопрофільних фахівців, які володіють у той же час ґрунтовними вузькоспеціальними знаннями і навичками. Однак головним напрямком у підготовці фахівців у вищій школі стає орієнтація не тільки на професійну, але й особистісну складову, що дозволить випускнику ВНЗ, відповідно до змін у сфері трудових відносин, в міру необхідності виявляти ініціативу, гнучкість, самоудосконалюватися та ін. При цьому особливого значення набуває загальнокультурна підготовка фахівця, формування гуманності особистості, як основи її всебічного розвитку, становлення її громадянської позиції, здатності до відповідальних дій, співробітництва з іншими людьми, що, нарешті, приведе до інтеграції суспільства. У такий спосіб в основному буде забезпечений високий адаптаційний потенціал випускників вузів України.
У більшості випадків, ступінь підготовки майбутніх студентів, рівень їх загальної культури завдяки вибору вузу III чи IV рівня, накладає відбиток на елементи моделі фахівця, яка є орієнтиром у навчанні. Таким чином, вона повинна бути не однаковою, а динамічною у своїх змінах.
Для успішної підготовки майбутніх фахівців не повинні обмежуватися створенням моделі випускника. Доцільним є і розробка моделей випускника певного курсу, що дозволить вносити корективи й у такий спосіб оптимізувати навчання, а також моделі викладача, оскільки удосконалювання викладача є необхідною умовою формування особистості сучасного фахівця.
Зміни в суспільних відносинах завжди висувають нові вимоги до виконання людиною своєї професійної ролі. Ці вимоги вже знайшли відображення у визначенні принципів здійснення навчально-виховної роботи у вищий школі України, а саме: фундаменталізація, гуманізація, гуманітаризація та індивідуалізація навчання, демократизація відносин між учасниками навчального процесу, спрямованість на виховання самостійного, інноваційного мислення у майбутніх представників інтелектуальної еліти. Разом з тим інноваційний потенціал використовується не в повній мірі. Це обумовлено як складністю загальної соціально-економічної ситуації, яка склалася у нашій країні, так і труднощами подолання усталених ще за радянських часів, але вже неактуальних принципів, форм та методів навчальної роботи. Треба виділити наступні напрямки оптимізації процесу професійної підготовки спеціалістів у вищій школі, яким на сьогоднішній день приділяється недостатньо уваги:
Враховуючи ситуацію, що склалася на ринку праці за умов переходу до соціально орієнтованої економіки, формування різних секторів власності, керівникам вищих навчальних закладів необхідно максимально сприяти працевлаштуванню випускників, які навчались за кошти державного бюджету. Направлення випускників до недержавних підприємств та організацій можливе за умов виконання всіх угод про підготовку кадрів, укладених вищими навчальними закладами з державними підприємствами.
Висновки. На закінчення виділимо ключові моменти, які складають основи підготовки фахівців у ВНЗ:
– забезпечення якості підготовки (її відповідність тенденціям розвитку ринку праці, необхідність підготовки з нових спеціальностей, оволодіння сучасними технологіями та широким спектром додаткових знань);
– орієнтація на гуманістичну складову (прагнення гуманізувати індивідуалістичні, прагматичні настанови шляхом, як усебічного розвитку особистості, так і формування її соціальних якостей);
– взаємозв’язок фундаментальної спрямованості підготовки й орієнтації на професійну діяльність і тісний зв’язок із практикою;
– реалізація випереджальної підготовки (врахування прогнозованих перспектив розвитку країни);
– спрямованість на адаптивність, (гнучкість реагування на попит).
Завдяки зазначеним способам оптимізації навчання у вищій школі, з’являється можливість такої підготовки фахівців, яка дозволить максимально зблизити цілі суспільства й особистості.
Список використаних джерел
1. Герасіна Л. М., Ятченко А. Д. Вища школа: реформування в демократичному суспільстві. – Х.: Акта, 2003
2.Дейниченко Л. Питання теоретичної підготовки студентів вищих педагогічних закладів до природоохоронної роботи в школі: 50-80-і роки 20 ст. //Рідна школа. — 2003. — № 4. — C. 70-72
3. Постернак Н.О. Освітні технології у вищих закладах освіти //Безпека життєдіяльності. — 2005. — № 8. — C. 38-41.
4. Про стан практичної підготовки студентів у вищих навчальних закладах: Наказ колегії Міністерства освіти і науки України від 5.07.2001 № 7/2-18 //Інформаційний збірник Міністерства освіти України. — 2001. — № 21. — C. 3-11