Політичний розвиток Австралії

Категорія (предмет): Всесвітня історія

Arial

-A A A+

Вступ.

1. Політичний розвиток Австралії на поч. ХХ ст.

2. Австралійський союз в роки першої світової війни.

Висновки.

Список використаної літератури.

Вступ

Австралійський Союз був заснований 1 січня 1901 року.

Коли в 1914 р. спалахнула війна, лейбористський прем'єр-міністр Австралії Ендрю Фішер обіцяв допомагати Великобританії "до останньої людини і до останнього шилінга". Австралійські війська отримали бойове хрещення в Галліполі (Італія) 25 квітня 1915 р. Відтоді цей день відзначається як день пам'яті солдатів Австралійського і Новозеландського армійського корпусу. Після евакуації з Галліполі в грудні 1915 р. австралійські війська були перекинуті до Франції. У самому кінці 1916 р. лейбористський прем'єр-міністр У.М. Хьюз визнав необхідність введення військової повинності. Однак його політичні противники змусили провести референдум з даного питання, і пропозиція була відхилена. У 1917 р. Хьюз сформував новий військовий кабінет, що складався з п'яти лейбористів, які підтримали пропозицію про обов'язкову військову повинність, і з шести представників інших партій. На захист пропозиції виступила щойно створена Національна партія, але друга спроба провести даний закон також не мала успіху.

На Версальській мирній конференції в Парижі після закінчення війни прем'єр-міністр Хьюз представляв інтереси Австралії у вельми ультимативній формі і наполягав на максимальних репараціях. Побоюючись близькості потенційного противника, він вимагав, щоб Австралії було дозволено анексувати будь-які землі, завойовані нею під час війни, і виступав проти пропозиції, щоб колишні німецькі колонії стали підмандатними територіями. Йому довелося погодитися з передачею Японії колишніх німецьких володінь у Тихому океані на північ від екватора. До Австралії переходило управління німецькою частиною Нової Гвінеї, архіпелагом Бісмарка і північною групою Соломонових островів. Хьюз активно виступав проти пропозиції Японії щодо включення принципу расової рівноправності в статут Ліги націй.

Після укладення Версальського мирного договору коаліція військового часу розпалася. Сільські землевласники відмовилися підтримати уряд Хьюза, і він змушений був піти у відставку в 1923 р., що призвело до утворення коаліції Національної партії та Аграрної партії. У 1927 р. уряд приступив до переводу федеральної столиці з Мельбурна до Канберри. Він дозволив в'їзд 300 тис. іммігрантів і почав перетворення Союзного банку на Центральний банк, надавши останньому право випуску паперових грошей, ведення обліку векселів тощо.

У кінці 1920-х років уряд вжив жорстких заходів проти страйків і запропонував відмінити систему арбітражу. В обстановці назріваючої кризи промисловості уряд втратив популярність. Після виборів 1929 р. лейбористська партія прийшла до влади якраз напередодні світової економічної кризи.

1. Політичний розвиток Австралії на поч. ХХ ст.

Англійський уряд пропонував сформувати центральний федеральний орган управління ще в 1847 р., але зняв цю пропозицію, побоюючись протидії в колоніях. Сприятливі умови для прийняття такого рішення виникли лише в останні два десятиріччя XIX ст., коли завдяки будівництву залізниць союз колоній став виглядати ідеєю, яку можна реально втілити у життя. Ув'язнені, які втекли з французької каторжної колонії Нова Каледонія, нелегально пробиралися до Австралії, і багато з них боялися, що Франція анексує Нові Гебріди. Чутки про інтерес, виявлений Німеччиною до Нової Гвінеї, спонукали уряд Квінсленда зайняти південно-східну частину цього острова в 1883 р. Англійський уряд відразу ж відкинув цю анексію, але в 1884 р. Німеччина приєднала північно-східну частину Нової Гвінеї з прилеглими архіпелагами, і тоді Англія повторно анексувала територію, на яку раніше претендував Квінсленд. На початку 1880-х років федеральна рада, що представляла колонії, отримала право на введення деяких законів, однак вона не мала реальної виконавчої влади і права на збір податків.

Перший федеральний з'їзд зібрався в Сіднеї у 1891 р. Він розробив перший проект конституції, створеної за зразком конституції США, з розподілом владних повноважень між федеральним урядом і урядами штатів. Нижня палата повинна була мати представництво в залежності від чисельності населення кожного штату, тоді як верхня палата представляла штати порівну.

У 1895 р. прем'єр-міністри колоній погодилися скликати другий федеративний з'їзд, щоб подати на розгляд виборців. У 1897 другий федеральний з'їзд прийняв текст, в основу якого було покладено проект 1891 р. Поправки, внесені парламентами колоній, були потім розглянуті на другому і третьому засіданнях. За підсумками референдумів, проведених у трьох південно-східних колоніях — Вікторії, Південній Австралії і Тасманії, проект конституції був прийнятий більшістю виборців. Однак у Новому Південному Уельсі за прийняття проекту було подано всього 5367 голосів, що було набагато менше необхідного мінімуму у 80 000 голосів. Новий Південний Уельс боявся посилення впливу інших, менш населених колоній, а також нав'язування протекціоністського тарифу.

Щоб задовольнити вимоги Нового Південного Уельсу, були прийняті поправки, що стосувалися оподаткування і вибору резиденції федеральної столиці. Другий референдум, проведений у 1899 р., увінчався прийняттям доповненого варіанта конституції у всіх п'яти східних колоніях. Західна Австралія утримувалася до 1900 р. і погодилася ухвалити проект, коли його схвалив англійський парламент. Союзний конституційний законопроект був прийнятий британським парламентом навесні 1900 р., а санкція королеви Вікторії була отримана 9 липня 1900 р.

Прийняття конституції й об'єднання колоній у федеральний союз відкрили австралійської буржуазії шлях до створення вже в 1901 р. загальноавстралійського ринку, що стимулював розвиток всіх галузей економіки. Загальноавстралійський ринок вимагав уніфікації фіску, створення єдиного тарифу. Однак увести єдиний австралійський тариф було не так-те просто, тому що рівень економічного розвитку колоній, що стали штатами об'єднаної держави, був різний, а слідством цього з'явилися розходження у формуванні статей доходу їхніх бюджетів. Якщо в Тасманії надходження від митних і акцизних зборів становили майже половину всього її доходу, то в Новому Південному Уельсі — лише 1/6 частина.

Створення федерації дозволило швидко довести до логічного кінця рух за «білу Австралію». В 1901 р. прем'єр-міністр федерального уряду Е. Бартон підготував законопроект про обмеження імміграції. Обговорення законопроекту у федеральному парламенті показало, що яких-небудь принципових розбіжностей із приводу обмеження імміграції з азіатських країн не було. Представники буржуазії й лейбористи виступали; у повній згоді. Показово в цьому змісті виступ члена палати представників протекціоніста У. Соуера, що сказав, що не варто втрачати часу на обговорення загальних положень законопроекту, оскільки «у цьому залі немає жодного представника, який би наважився. устати й заявити про те, що він заперечує проти ідеї „білої Австралії"».

Слід зазначити, що основні доводи на користь заборони" в'їзду в Австралію вихідців з Азії були расистської користі й: їх повторювали знов-таки з однаковою наполегливістю як буржуазні, так і лейбористські парламентарії. Протекціоніст И. Айзеке, уродженець Австралії, що згодом став "генерал-губернатором країни, аргументував необхідність імміграційних обмежень « що псують і розкладає впливом нижчих рас». Лідер лейбористів, надалі прем'єр-міністр першого лейбористського федерального уряду, Д. Уотсон заявляв: «Заперечення, які я маю відносно змішування кольорових народів з білими людьми Австралії,- хоч я допускаю, що це в значній мірі викликалося причинами економічного характеру, -лежать головним чином у можливості й навіть імовірності расового псування».

Характерний діалог, що відбувся на засіданні сенату 14 листопада 1901 р. між сенатором Сергудом і секатором-лейбористом Пірсом:

«Сенатор Сергуд, учора ввечері сенатор Пірс сказав нам, що цей захід (заборона імміграції з Азії.- К. М.) не можна пояснювати лише тим, що іммігранти становлять конкуренцію нашим робітником, тут є більш високі моральні причини.

Сенатор Пірс. Обома причинами, але головна причина расова» [1, с. 25].

Обґрунтовуючи необхідність обмеження імміграції, прем'єр. Е. Бартон також посилався на расові причини. «Я не думаю, — говорив він на засіданні палати представників 26 вересня 1901 р.,- що доктрина рівності людей коли-або дійсно передбачала й расову рівність» [8, т. 4, с. 5233).

Після дебатів закон про обмеження імміграції був прийнятий федеральним парламентом і 23 грудня 1901 р. уведений у дію королівським указом.

Закон установлював (у ст. 3) категорії осіб, яким заборонявся в'їзд в Австралію:

«1. Будь-яка особа, що не змогла на прохання імміграційної влади написати під диктування й підписати текст, що складається з п'ятдесятьох слів на якій-небудь європейській мові. 2. Будь-яка особа, що, на думку імміграційної влади або міністерства зовнішніх справ, може стати небезпечним для громадського порядку. 3. Ідіоти й душевнохворі. 4. Будь-яка особа, що страждає інфекційною хворобою. 5. Будь-яка особа, присуджена до тюремного ув'язнення на строк не менш року не по політичному обвинуваченню й не одержало амністії. 6. Повії або особи, що живуть за рахунок проституції інших» [ 6, с. 157].

Хоча в тексті закону не втримувалося прямо сформульованих положень про заборону імміграції в Австралію вихідців з Африки, Азії й з тихоокеанських островів, його зміст, звичайно, був саме в цьому.

Відповідальність за виконання закону 1901 р. була покладена на міністерство зовнішніх справ. Роз'ясняючи імміграційній владі окремі статті закону, міністерство, зокрема, писало із приводу застосування першого пункту ст. 3 наступне: «Всі корінні жителі Африки, Азії й Полінезії повинні обов'язково піддаватися випробуванню… Відносно представників білої раси випробування може бути зроблено тільки при особливих обставинах» [6, с. 46].

Вся сукупність мер, що обмежують в'їзд в Австралію іммігрантів з афро-азіатських країн, привела вже в перше десятиліття існування федерації до значного падіння їхньої чисельності на п'ятому континенті. До речі сказати, однієї з таких мір була заборона цим категоріям іммігрантів привозити в Австралію свої родини. Виключення робилося лише для сирійців.

Уже після початку першої світової війни, у жовтні 1914 р., міністерство зовнішніх справ у спеціальному меморандумі так пояснювало свою позицію відносно сирійців (точніше кажучи, це були жителі земель, що входять зараз до складу Лівану): «Питання про те, як бути із сирійцями, доставив міністерству значні труднощі… У той час як думка щодо допуску осіб чорної, коричневої й жовтої рас практично було одностайним, існувала значна розбіжність у рішеннях по питанню про допуск сирійців… Люди, яких ми називаємо сирійцями, походять із тієї частини Туреччини, що розташована в Північній Палестині й головних містах якої Є Бейрут, Дамаск і Тріполі. Вони займають значну частину берегової лінії й заселяють райони гірського Лівану, де ведуть мирну й помірковано заможне життя як хліборобів. Ці люди виглядають смаглявими через темні волосся й жовтуватий відтінок шкіри, але вони набагато ближче до європейського типу… ніж до якого-небудь азіатського… По зовнішньому вигляді їх не можна відрізнити від жителів Південної Італії, Іспанії й Греції… Сирійці всі практично християни й належать або до грецької церкви, або до церкви, пов'язаною з римсько-католицьким» [6, с. 141 — 142].

Расистські настрої були дуже поширені в Австралії в цей час. У письмових і усних виступах державних і суспільних діячів, у газетах і журналах з дивною відвертістю й безсоромністю висловлювалися чисто расистські концепції й погляди. Саме такий характер носили багаторічні дебати із приводу допуску сирійців в Австралію. Докладно аналізувалися антропологічні дані сірійських чоловіків і жінок. Так, сіднейський «Бюлетень», що виступав проти допуску сирійців, писав у січні 1906 р.: «Будучи азіатами, сирійці дійсно білі, схожі на південноєвропейців, що мають темне волосся, і маслиновий колір шкіри…» Про сірійських жінок журнал писав: «Вони привабливі, поки молоді, незважаючи на грубі риси особи». [196, с. 144].

Зрештою сірійські іммігранти, незважаючи на визнане австралійськими расистами зовнішня подібність із південноєвропейськими народами, так і не одержали прав, рівних правам європейських іммігрантів. Їх третирували як «заборонених іммігрантів» поряд із представниками інших азіатських народів. Надання їм невеликих пільг пояснювалося, на наш погляд, насамперед тим, що число сирійців було дуже незначно й неможливо було очікувати скільки-небудь широкої їхньої імміграції в Австралію. Ніяких проблем перебування настільки нечисленної етнічної групи в Австралії не створювало.

Дискримінаційна імміграційна політика у відношенні: азіатських народів не заважала австралійській буржуазії підтримувати торговельні відносини із країнами Сходу. Незважаючи на малу питому вагу торговельних операцій з азіатськими країнами в австралійській зовнішній торгівлі, у цілому вони мали постійну тенденцію до збільшення.

Реакційна внутрішня політика австралійських правлячих: кіл визначала й зовнішню політику країни. Коли на самому початку нинішнього століття Великобританія початку ганебну війну з бурами, Австралія прийняла в ній сама особиста участь. У війні з бурами брало участь 16 тис. австралійських солдатів. Втрати австралійців склали 500 чоловік. Далеко не все в Австралії: уважали дії Англії відносно бурів справедливими. Так,, мельбурнська газета «Сполох» писала: «Той, хто сам трудиться, розуміє, що робоча партія в Иоганнесбурге підтримує Крюгера й страшиться Родса, що це не війна англійця проти бура, а капіталістів проти антикапіталістичного уряду Крюгера» [174, с. 16].

Зі створенням федерації в зовнішній політиці Австралії стали: помітно проявлятися мілітаристські тенденції. По видатках на військові потреби розраховуючи на душу населення Австралія до 1912 р.. вийшла на третє місце у світі, поступившись лише Великобританії й Франції. Початком об'єднання збройних сил країни стало» створення в 1901 р. федерального міністерства оборони й призначення генерал-майора Е. Хаттона головнокомандуючим австралійською армією.

Генерал Хаттон запропонував наступну побудову австралійської армії: постійні регулярні чинності, що включають генеральний штаб, артилерійське з'єднання, невеликі інженерні, медичні й допоміжні служби; польові війська, що складаються із шести бригад легкої кавалерії й трьох піхотних бригад, у завдання яких входить захист всієї території Австралійського Союзу; гарнізонні війська, сформовані з добровольців, які в з'єднанні з міліцією забезпечують оборону окремих штатів.

В 1908 р. у першу групу входило 1329 військовослужбовців всіх рангів, у другу-15 445, у третю — 5,5 тис. Якщо буде потреба ці війська могли бути посилені за рахунок членів стрілецьких клубів, чисельність яких до 1908 р. становила 42 899 чоловік [3, с. 327-328].

Росту мілітаристських настроїв сприяло створення Австралійської ліги оборони, на чолі якої стояли відомий лейбористський діяч У. Хьюз і представник об'єднання стрілецьких клубів полковник Кемпбелл. Друкований орган ліги газета «Заклик» пропагувала ідею створення національної гвардії, для того щоб «оборона не була справою уряду або класу, але справою всього народу» [193, с. 333]. Цю ідею підтримав А. Дикин, що представив відповідний проект на розгляд палати представників у грудні 1907 р. Однак нова система організації оборони Австралії була прийнята лише через чотири роки Актом про оборону 1911 р.

Цей акт зберігав основні положення схеми генерала Хаттона, але одночасно вводив принцип обов'язкового військового навчання. Кожний житель Австралії, відповідно до акту, повинен був пройти через наступні етапи військового навчання: від 12 до 14 років -у рядах молодших кадетів; від 14 до 18 років — у рядах старших кадетів; від 18 до 46 років — у рядах чинностей цивільної оборони.

Молодші кадети займалися вишколом 120 годин у рік. Старші кадети повинні були присвячувати вишколу 4 заняття, розрахованих на весь день, 12 занять — на полудня й 24 нічні заняття в рік. Вишкіл чинностей цивільної оборони включав щорічно 16 занять, розрахованих на весь день, з яких не менш восьми повинні були проводитися в таборах. Прийнята система вишколу повинна була напротязі восьми років дати Австралії 200 тис. навчених військовій справі людей.

Що стосується австралійського військово-морського флоту, то принципи його організації досить жваво дебатувалися у федеральному парламенті. Висувалися різні проекти й пропозиції. Одні вважали, що Австралія повинна мати обмежені військово-морські чинності, що лише доповнюють британський флот, наприклад деяке число швидкохідних «москітних» судів. Інші ж висловлювалися за створення власного флоту, що виконує самостійні завдання по захисту країни. При цьому посилалися на те, що Англії у випадку війни буде важко виділити для оборони Австралії потрібні військово-морські чинності. «Зростаюче суперництво з боку іноземних військово-морських чинностей,- писав у газеті „призив" полковник Репингтон, — змушує Англію концентрувати свій флот будинку. Ця змушена концентрація британських військово-морських чинностей докорінно змінює положення Австралії у війні, і змінює його в гіршу сторону… Існують лише одні кошти, за допомогою якого Австралія можуть зберегти свою безпеку,- зробити себе настільки сильної, щоб будь-яка спроба напасти на неї могла бути зірвана» [3, с. 336- 337].

У результаті всіх дискусій було вирішено, що Австралія на свої кошти створить військово-морський флот у складі одного крейсера, двох допоміжних крейсерів, шести міноносців і трьох підводних човнів. Екіпажі всіх судів будуть укомплектовані австралійськими командами.

Внутрішньополітична обстановка в Австралії в період між утворенням федерації й початком першої світової війни характеризувалася посиленням опортунізму й дрібнобуржуазного реформізму в лейбористському русі, усе більше тісним співробітництвом керівництва робочої партії з буржуазними лібералами. Між ними, по суті, не було розбіжностей. Лідери лейборизму не виробили самостійної політичної програми,, а балансували між основними напрямками австралійського буржуазного лібералізму.

Однак нічим примітним, крім найсильнішого загострення: внутріпартійної боротьби (насамперед між керівництвом федеральної лейбористської партії й керівництвом лейбористської партії Нового Південного Уельсу), цей період лейбористського правління не ознаменувався. Спроби здійснити деякі програмні вимоги начебто створення федерального банку, прийняття закону про земельний податок, спрямованої проти великих землевласників, практично ніякого ефекту не мали. Федеральні вибори в парламент, що проходили в травні 1913 р., принесли лейбористам поразка. Новий федеральний уряд сформували ліберали. Прем'єр-міністром став Д. Кук, до речі сказати, що складався в 90-х роках у лейбористській партії.

2. Австралійський союз в роки першої світової війни

29 липня австралійський уряд, як і уряди всіх інших британських домініонів, одержало телеграму від уряду Великобританії, що попереджала, що війна неминуча й що необхідно зробити відповідні готування.

Першим відгукнулося новозеландський уряд, повідомивши 30 липня про свою готовність якщо буде потреба послати війська для участі в бойових операціях. На наступний день аналогічна відповідь була послана урядом Канади.

В Австралії в той час проходила виборча кампанія у федеральний парламент, і члени уряди, роз'їхавшись по країні, приймали в ній сама активна участь. Тому відразу провести засідання для обговорення телеграми британського уряду не вдалося. Проте міністр оборони Е. Миллен поспішив завірити Великобританію, що Австралія «не буде ненадійним партнером».

До серпня 1914 р. лейбористський рух оформився у федеральну партію з відділеннями в Новому Південному Уельсі, Західній Австралії й Тасманії.

Лейбористи поставили своєю метою завоювати більшість у федеральному парламенті й сформувати уряд. Намагаючись заручатися підтримкою широких мас виборців, вони висунули програму, що, на їхню думку, становила загальнонаціональний інтерес. Так, вони затверджували, що Австралія — твердиня європейської цивілізації у ворожому оточенні — може захиститися від кольорових орд, тільки опираючись на союз із Великобританією й повністю випливаючи імперської стратегії.

Незабаром після подій у Сараєві прем'єр-міністр ліберального уряду Д. Кук повідомив уряд Великобританії, що австралійська морська ескадра й експедиційний корпус у складі 20 тис. чоловік будуть передані в розпорядження імперії. Лідер лейбористів Е. Фішер з вірнопідданським запалом заявив, що Австралія залишиться «своєю старою батьківщиною» до останньої людини й останнього шилінга. Більше того, лейбористські лідери оголосили про передвиборне перемир'я із урядом. Але потім, боячись втратити голосу виборців, відмовилися від цього.

На виборах лейбористська партія здобула значну перемогу. Фішер сформував лейбористський уряд. Хоча шовіністичний вигар охопив в основному лейбористських лідерів, проте профспілкові організації підтримали військові заходи уряду. З 54 тис. чоловік, що вступили в армію в перші п'ять місяців війни, 43% були членами профспілок, що значно перевищувало відсоток членів профспілок до всього дорослого чоловічого населення країни [3, с. 70].

Суперечливе відношення профспілкових мас до війни виразила газета «Уоркер» у номері від 6 серпня 1914 р.: «У цій війні жодна йз сторін не може висунути якого-небудь аргументу, що виправдує зміст війни. Немає ніякою великою таємницею причини війни, немає розбіжностей, через які два відважних і утворених народи могли б всерйоз вважати за необхідне пролиття крові… Австралія може постраждати в цій боротьбі більше, ніж здається… З'являться тисячі безробітних, безпринципна жадібність скористається з нагоди накрутити ціни на необхідне для життя… Ми повинні захистити нашу країну. Ми повинні свято зберігати його чудову спадщину від броньованого кулака. От для чого створена наша армія й побудована флот… Боже, допоможи Австралії! Боже, допоможи Англії! Боже, допоможи Німеччини! Боже, допоможи нам!» [3, с. 70].

Замішання панувало й серед австралійських соціалістів. Вони, по суті справи, зайняли ту ж позицію, що і їхні європейські колеги по II Інтернаціоналі, тобто підтримали участь своєї країни в кривавій бойні, розв'язаної імперіалістами. Лише австралійська організація «Індустріальні робітники миру» ясно заявила про своє відношення до війни: «Відповіддю на оголошення війни є заклик до загального страйку… Не відправляйтеся в пекло, для того щоб дати піратським плутократським паразитам більший шматок раю. Робітники миру, поєднуйтеся! Не перетворюйтеся в найманих убивць! Не приєднуйтеся до армії й флоту!» [1, с. 71].

Тим часом країна готувалася до війни. Австралійський флот зосередився в гавані Сіднея. 2 серпня була оголошена «перша стадія» мобілізації.

На засіданні уряду, що відбулося 3 серпня, завдання Австралії у війні, що насувалася, були сформульовані в такий спосіб: передати свій флот під командування британського адміралтейства, послати 20 тис. солдат у будь-яке місце, зазначене британським урядом [8, с. 23].

4 серпня Великобританія офіційно оголосила війну Німеччини, а 6 серпня англійське уряд направило телеграму австралійському уряду із проханням якомога швидше послати війська в Європу.

Австралійське уряд призначило генерала У. Бриджса командуючим експедиційним корпусом. 10 серпня почалося вербування в ряди цього корпуса, що одержав за пропозицією У. Бриджса назва Австралійські імперські чинності. Корпус повинен був відплисти в Європу 12 вересня. Однак перші постріли по ворогу австралійська армія зробила, не залишаючи батьківщини. У гавані Мельбурна перебував німецький корабель «Пфальц». Після оголошення війни австралійські влади заборонили йому залишати порт, але капітан «Пфальца» спробував вивести корабель в океан. Тоді по ньому відкрили артилерійський вогонь. Корабель був зупинений і інтернований.

Скомплектувати експедиційний корпус для дій поза територією країни було справою нелегким, оскільки австралійська армія будувалася по територіальній ознаці й складалася з місцевих формувань. Експедиційний же корпус повинен був представляти «всю Австралію». Зрештою першу австралійську піхотну дивізію Австралійських імперських чинностей скомплектували в такий спосіб: два найбільш багаті штати — Новий Південний Уельс і Вікторія — забезпечували формування першої й другої бригад (чотирьохбатальонного складу по 1017 чоловік у кожному), а інші чотири штати — третьої бригади, причому кожний штат формував батальйон. Дивізії були додані три артилерійські бригади, що складаються із чотирьох збройних батарей кожна (усього 36 знарядь), полк легкої кавалерії в складі 546 вершників, що формувався штатом Вікторія, а також інженерного й санітарного підрозділу. Усього дивізія мала у своєму складі 18 тис. солдат.

Крім того, була скомплектована перша бригада легкої кавалерії в складі трьох полків (перший полк сформував Новий Південний Уельс, другий — Квінсленд, третій — Південна Австралія й Тасманія).

Відплиття транспортів з військами відбулося на півтора місяця пізніше наміченого строку. Провиною тому були активні дії в Тихому океані німецької ескадри в складі важких крейсерів «Шарнгорст» і «Гнейзенау» і декількох легенів крейсерів. Командував ескадрою адмірал фон Шпее.

Адмірал Пети, що очолював австралійський флот, зосереджений у сіднейській гавані, одержав завдання знищити німецьку ескадру, що, як передбачалося, базувалася в гавані Рабаула. Тому австралійські кораблі направилися до Нової Гвінеї й з настанням темряви 11 серпня підійшли до порту, але німецького флоту там не було. Він перебував у районі Маріанських островів, в 1600 милях від Рабаула. Австралійські матроси, що висадилися на берег, не знайшли навіть слідів вугільної станції й не могли поповнити запаси, що підходили до кінця, вугілля й нафти на своїх кораблях. Австралійський флот змушений був повернутися в Порт-Морсби.

Поки австралійська ескадра рухалася до Нової Гвінеї, австралійське уряд одержало телеграму від уряду Великобританії, у якій говорилося, що необхідно негайно захопити німецькі володіння в південно-західній частині Тихого океану: на Новій Гвінеї, Науру, Маріанських, Каролінських і Маршаллові островах. У телеграмі повідомлялося, що інші домініони одержали аналогічні завдання; зокрема, Нова Зеландія повинна захопити Самоа [8, с. 31].

Австралійський уряд домовилося із урядом Нової Зеландії про спільні дії в басейні Тихого океану. Полковникові Леггу було доручено сформувати спеціальні війська для рішення завдання, поставленої британським урядом. Таке формування, що одержало назву Австралійський військово-морський експедиційний корпус, незабаром було створено.

Тим часом новозеландські війська під охороною двох австралійських і одного французького крейсери висадилися на островах Самоа й окупували їх. Японія, що вступила у війну за тиждень до цього, блокувала Кіао-Чао (сучасну назву Цзяо-Чжоувань) і послала свій флот на пошуки німецької ескадри. 11 вересня основні частини Австралійського військово-морського експедиційного корпуса висадилися на східному узбережжі острова Нова Гвінея, у Бленч-Бий. Через десять днів, несучи незначні втрати, австралійські війська окупували територію німецької колонії й на цьому острові. Військові судна, що ескортували транспорти із солдатами корпуса в Нову Гвінею, були послані на розшуки німецької ескадри, що, як стало відомо, 22 вересня з'явилася в берегів Таїті.

Бачачи, що німецька ескадра йде усе далі від берегів Австралії (у середині жовтня вона була вже в острова Великодня), австралійське уряд дозволило почати транспортування частин першої австралійської піхотної дивізії, які на той час були зосереджені в порту Олбани, на південно-західному узбережжі Австралії. 1 листопада 1914 р. 28 австралійських і 10 новозеландських транспортних судів під охороною змішаної ескадри англійських, австралійських і японських військових кораблів покинули порт, направляючись до Суеца. 3 грудня 1914 р. транспорти досягли Олександрії. Що висадилися на берег частини першої австралійської піхотної дивізії по залізниці були доставлені в район Каїра, де разом з новозеландськими військами почали підготовку до бойових операцій.

За пропозицією англійського військового міністра лорда Кітченера війська цих двох домініонів були об'єднані під єдиним командуванням британського генерала Бридвуда й одержали назву Австралійсько-новозеландський армійський корпус (АНЗАК).

У лютому 1915 р. у Єгипет прибув другий контингент австралійських військ. У цьому часу британський уряд вирішило розгорнути бойові операції проти Туреччини, що почала війну на стороні Німеччини в жовтні 1914 р., форсувати Дарданелли й захопити Галліпольский півострів. Для здійснення цієї операції була створена змішана армія, куди поряд з англійцями й французами ввійшли австралійці й новозеландці.

Зі своєї сторони, турецька армія під верховним командуванням німецького генерала фон Сандерса приступилася до будівництва зміцнень на півострові.

Союзні війська висадилися на Галліпольскому півострові 25 квітня 1915 р. Важкі, кровопролитні бої тривали до грудня 1915 р. Переконавшись у безглуздості продовження операції, союзне командування вирішило евакуювати війська. У ході боїв союзні війська втратили вбитими 35 тис. чоловік, з них 8,5 тис. австралійців, а пораненими — 78,5 тис. чоловік, серед яких було 19 тис. австралійців [7, с. 53]). Так посланці далекої Австралії, що минув смерч європейських і азіатських воєн, уперше відчули на собі його спопеляючий подих.

Австралійсько-новозеландські війська були перекинені у Францію,- де взяли участь у найтяжких боях на ріці Сомма. За кілька тижнів у липні й серпні 1916 р. австралійці втратили 20 тис. чоловік [7, с. 55].

Звістки ці одержали величезний резонанс в Австралії. Шовіністичний вигар перших днів війни змінився сильними антивоєнними настроями, що захоплювали усе більше широкі верстви австралійського суспільства. Це особливо виявилося в русі проти введення обов'язкової військової повинності й примусового відправлення солдат на фронти світової війни.

Обов'язковий вишкіл був уведений в Австралії в. 1911 р. Війська могли бути використані тільки усередині країни. Участь у бойових операціях поза територією здійснювалося на добровільній основі, у порядку вербування волонтерів.

Акт 1911 р. сам по собі викликав відоме невдоволення населення. В 1911 — 1915 р. не менш 34 тис. чоловік відмовилися від проходження обов'язкового вишколу, за що піддалися судовому переслідуванню [9, с. 72]. Проти Акту 1911 р. активно виступали соціалістичні й пацифістські організації.

Більші втрати, які несли австралійські війська, усе сутужніше було заповнювати за рахунок волонтерів. Британський уряд наполегливо вимагало збільшити число австралійських військ, що брали участь у бойових операціях. У лютому 1915 р. реакційна буржуазна організація Австралійська ліга оборони зажадала від уряду «призвати чоловіків націй для війни й оборони» [9, с. 72]. У липні того ж року до цієї вимоги приєдналися торговельна й промислова палати.

Це викликало активізацію й антивоєнні чинності. У Мельбурні були організовані Австралійський альянс миру й Товариство проти примусового відправлення солдатів за кордон, причому перший вимагав також припинення війни взагалі й рішення міждержавних конфліктів за допомогою міжнародного арбітражу. Проти упровадження закону про примусове відправлення військ за кордон виступили й великі профспілки. Так, у липні 1915 р. резолюцію протесту прийняла Об'єднана асоціація шахтарів. У цих умовах лідери лейборизму поспішили заявити про те, що вони підтримують трудову Австралію. У. Хьюз, виступаючи в серпні в палаті представників, підкреслив, що «ні за яких умов не погодиться із примусовим відправленням людей із країни для участі в боях». 24 вересня прем'єр-міністр Е. Фішер сказав його депутатам, що відвідали, тред-юніонів, що він і його міністри «незмінно заперечують проти примусового відправлення солдатів за кордон» [5, с. 58]. У той же час федеральне лейбористське уряд прийняло (у липні 1915 р.)

Висновки

Війна наклала відбиток на розвиток австралійської економіки в 1914-1919 р. Як ми вже відзначали, Австралія, незважаючи на деякий розвиток промисловості, продовжувала залишатися аграрною країною, де виробництво вовни займало пануюче положення.

Германія була третім після Великобританії й Франції покупцем австралійської вовни. Одночасно вона займала досить важливе місце в австралійському імпорті. світова війна, Що Почалася, поклала кінець германо-австралійським торговельним відносинам. Однак викликане війною збільшення споживання вовни як у самій Австралії, так і у Великобританії й Франції, а також значний ріст цін на неї (на 55%) компенсували австралійської буржуазії втрату німецького ринку. Уряд створило Центральний комітет з вовні, що складалася із представників вівцезнавчих господарств, промислових і торговельних підприємств. Комітет, що діяв до 1921 р., займався всіма питаннями, пов'язаними з виробництвом і торгівлею: вовною. Значні складності виникли в період війни з експортом пшениці. Її транспортування вимагало великої кількості судів. Так, щоб доставити 500 тис. т австралійської пшениці у Великобританію, було потрібно 100 судів протягом шести місяців, що курсували по маршруті, у три рази перевищували шлях з Канади.

Заключний етап світової війни коштував австралійської армії нових більших жертв. Протягом двох місяців — з 8 серпня по 5 жовтня 1918 р.- Австралійський експедиційний корпус: брав участь у кровопролитних боях під Ам’єном. Участь у першій світовій війні дорого обійшлося австралійському народу. По числу жертв (у відсотковому відношенні до загальної чисельності населення країни) Австралія посіла другому місці» серед країн Британської імперії. Загальні військові видатки Австралії за 1914-1919 р. склад вили 364 млн. ф. ст.

Список використаної літератури

1. Алексєєв Ю. Всесвітня історія: Навчальний посібник/ Юрій Алексєєв, Андрій Вертегел, Олександр Казаков,; За ред. Юрія Алексєєва,. — К.: Каравела, 2006. — 239 с.

2. Всесвітня історія: Навчальний посібник/ Б.М. Гончар, М. Ю. Козицький, В. М. Мордвінцев, А. Г. Слюсаренко,. — К.: Знання, 2002. — 565 с.

3. Голованов С. Всесвітня історія: Навчальний посібник/ Сергій Голованов,; За ред. Ю. М. Алексєєва. — К.: Каравела, 2005, 2007. — 271 с.

4. Даниленко В. Всесвітня історія: Хронологія основних подій/ Віктор Даниленко, Сергій Кокін,. — К.: Либідь, 1997. — 261 с.

5. Кіндер Г. Всесвітня історія: Довідник: Пер. з нім./ Герман Кіндер, Вернер Хільгеман,; Наук. ред. пер. А. Г. Слюсаренко, О. Ф. Іванов, Худ. Гаральд Букор, Рут Букор,. — Пер. з нім. 2-го вид.. — К.: Знання-Прес, 2001. — 631 с.

6. Ладиченко Т. Всесвітня історія: Посібник для старшокласників та абітурієнтів/ Тетяна Ладиченко,. — К.: А.С.К., 2000. — 315 с.

7. Пивовар С. Всесвітня історія: Новітній період 1900-1945: Посібник для 10 кл./ Сергій Пивовар, Анатолій Слюсаренко, Сергій Стельмах. — К.: Академія, 1998. — 383 с.

8. Пивовар С. Всесвітня історія ХХ століття: учбовий посібник/ Сергій Пивовар, Яків Серіщев, Сергій Стельмах,. — К.: Феміна, 1995. — 236 с.

9. Теміров Ю. Всесвітня історія ХХ століття: Основні відомості шкільного курсу: Дати, події, коментарі / Юрій Теміров, Людмила Шикова, . — Донецьк: ВКФ "БАО", 1998. — 393 с.