Роль і завдання управління матеріальними ресурсами і запасами
Категорія (предмет): Менеджмент організаціїУправління запасами — це забезпечення та підтримування оптимальної кількості й видів фізичних ресурсів, необхідних для реалізації стратегічного плану організації. Важливість управління запасами пояснюється тим, що виробництво — це потік матеріальних ресурсів через процес, який змінює форму цих матеріалів, перетворюючи їх на готову продукцію.
Підтримка запасів на певному рівні необхідна для одержання вигоди від знижок за кількість, забезпечення більш ефективного функціонування підприємства і більш повного задоволення запитів споживачів, створення економічних умов використання обладнання, тобто оптимізації сукупного запасу. Виконання цього завдання базується на таких вимогах.
- Величина запасів товарів на базах та складах повинна бути достатньою для безперервного забезпечення споживачів усіма необхідними ресурсами у вигідні для них терміни, що відповідає попиту за часом і якістю матеріалів.
- Розмір запасів має бути мінімальним за умови обов’язкового виконання першої вимоги.
- Обсяг матеріальних цінностей, що утворює товарний запас, повинен забезпечувати оптимізацію сукупного запасу.
- Товарний запас має характеризуватись високою саморегуляцією, щоб оперативно відреагувати на попит і потребу в ньому підприємства.
Утворення і збереження товарного запасу пов’язане з мінімумом витрат на ці процеси.
Оптимальне управління запасами повинне забезпечити прискорення їх обігу, яке може бути досягнуто:
- при постійному зниженні нормативу запасу;
- при оперативному маневруванні в залученні до господарського обігу використання понаднормативних запасів.