Тестування продукції корпорації "Олімп-консалт"

Категорія (предмет): Економіка підприємства

Arial

-A A A+

1. Історія компанії «Олімп» на ринку лікеро-горілчаних виробів.

2. Споживання горілчаних виробів в Україні та поведінка споживача на ринку горілчаних виробів.

Тестування продукції корпорації «Олімп».

Підсумки опитування споживачів щодо продукції «Олімп».

Список використаної літератури.

1. Історія компанії «Олімп» на ринку лікеро-горілчаних виробів

Серед безлічі продуктів, створених і споживаних людством, горілка, або, говорячи більше загальним терміном, «хлібне вино», займає зовсім особливе й значне положення по своєму різноманітному впливі на людське суспільство, на відносини людей і на виникаючі суспільні проблеми.

Ринок горілки в Україні стрімко більшає. У першому півріччі 2009 року в Україні було легально вироблено 9,99 млн дал, що майже удвічі більше за показник 2008 року — 5,5 млн дал. У масштабах ринку такий показник можна вважати подією: якщо раніше приріст кожного відсотка вважався важливою перемогою, то тепер тенденція зростання, схоже, набула незворотного характеру.

Водночас, за оцінками інтернет-журналу "Аналітик", рекордних цифр досягло й сумарне біле та сіре виробництво — 15,53 млн дал за шість місяців. А отже, математичне додавання напів- і офіційного виробництва за підсумками року може дати ще більш вражаючий результат: 30 млн дал. І це при тому, що експертні оцінки місткості українського ринку загалом коливаються на рівні 35-42 млн дал.

Спостерігається підвищення попиту на українську горілку преміум-класу та формування ніші «білої української горілки» у країнах «далекого зарубіжжя», що також стимулює крупних виробників як до нарощення обсягів виробництва, так і до підвищення якості продукції. Посилюється конкуренція у преміум-класі і на національному українському ринку (його ємність, за оцінками експертів, оцінюється у 3% обсягу ринку).

Спостерігається зміщення конкуренції між крупними виробниками лікеро-горілчані вироби із низькоцінового сегмента до середньоцінового (особливо його середньої та верхньої цінової межі – 10-20 гривень за 0,5 літри) та преміум-сегменту (вартість 0,5 літра горілки складає понад 20 гривень). Прогнозується подальше насичення преміум-сегменту, розвиток сегменту ароматизованих та кольорових горілок, покращення якості продукції та ухід з ринку компаній, нездатних забезпечувати підвищення якості.

Незважаючи на наявність ліцензій на виробництво лікеро-горілчаних виробів у більше, ніж 200 виробників, 80% продукції виробляються 10 компаніями-лідерами. З причин, наведених вище, очікується подальше посилення концентрації.

Провідними виробниками використовуються різноманітні схеми побудови мережі збуту. Зокрема, основний конкурент емітента, лідер національного лікеро-горілчаного ринку та основний експортер української горілки до Росії – компанія Nemiroff використовує систему торгових домів, а також добре розгалужені дилерські мережі у найкрупніших містах України.

Корпорація «Олімп» створила розгалужену мережу філій, через яких здійснюється продаж дистриб’юторам та оптовикам у регіонах, а VIP-клієнтів обслуговує власний торговий дім компанії.

Компанія "ОЛІМП" утворена у квітні 2000 року.

10 торговельних марок трьох категорій: 7 горілочних торговельних марок демократичних і середнього цінового сегментів ("Prіme", "Олімп", "Істинна", "5 краплі", "Приватна колекція", "Біленька", "Вдала",); 2 коньячних ("Марсель", "Мистель";) ігристі вина (ТМ "Бахчисарайський фонтан").

Дистрибуція — поширення продукції на території всієї України через представництва компанії "ОЛІМП" у таких регіонах: Північний, Західний, Східний, Південний, Північно-Східний, Центральний.

Підприємства компанії сертифіковані незалежними експертами за міжнародними стандартами. Серед них — сертифікація по стандарті ІSO 9001:2000 за "високий рівень менеджменту підприємства", екологічна сертифікація ІSO 14021:2000 і відмітний знак "Зелений журавлик" — за екологічну чистоту продукції. У листопаді 2007 року Міжнародним Академічним Рейтингом "Golden Fortune" завод визнаний кращим і нагороджений Золотою Стелою й Дипломом у номінації: "Якість ІІІ-го тисячоріччя";

Штат співробітників — більше 3 тис.;

Частка ринку горілки (сукупна) — 27%.

Стратегічні цілі компанії — зберегти лідерські позиції на горілочному ринку України, збільшити присутність на коньячному ринку України, збільшити обсяги експорту й розширити географію експорту продукції.

На сьогодні щодо кількості брендів український алкогольний ринок сформований і близький до свого насичення; у нас безліч всеукраїнських національних алкогольних марок. Лідерів визначено й встановлено зразкову рівновагу між ними. Тепер вони вестимуть напружену боротьбу між собою, вважаючи великою перемогою кожний доданий відсоток продажу і кожну успішно проведену іміджеву кампанію. Або ж шукати нові ніші, ринки, маркетингові комунікації зі споживачем.

2. Споживання горілчаних виробів в Україні та поведінка споживача на ринку горілчаних виробів

Метою для успішного розвитку бренда головне — не вбити віру споживача у свій продукт. Не розчарувати споживача, обманувши його очікування як щодо виробничих (якісні характеристики), так і щодо маркетингових (комунікації) властивостей продукту. Важливо не допустити хитання і нерозбірливості в позиціюванні, а також налагодити та підтримувати чіткі, стабільні й взаємовигідні правила взаємодії компанії з партнерами, від яких залежить просування товару на ринку.

Іноді хороші торгові марки губить нерозбірливість інвесторів. У багатьох компаній, які досягли успіху, починається зоряна хвороба — у спробах охопити неосяжне вони починають сходити з вибраних чітких іміджевих шляхів і губляться на бездоріжжі. Торгову марку може загубити і недооцінка конкурентів.

Згубним є також внутрішній конфлікт у позиціюванні: коли бренд заявляє про себе голосно, на рівні вищого сегмента свого ринку, але має ціну, характерну для нижчого сегмента. Така непослідовність відлякує цільову аудиторію.

На сьогодні щодо кількості брендів український алкогольний ринок сформований і близький до свого насичення; у нас безліч всеукраїнських національних алкогольних марок. Лідерів визначено й встановлено зразкову рівновагу між ними. Тепер вони вестимуть напружену боротьбу між собою, вважаючи великою перемогою кожний доданий відсоток продажу і кожну успішно проведену іміджеву кампанію. Або ж шукати нові ніші, ринки, маркетингові комунікації зі споживачем.

Підприємства-лідери активно розширюють асортименти існуючої продукції, надають рекламну підтримку своїх уже широко відомих в Україні й добре знаних марок за кордоном, збільшують обсяги виробництва, удосконалюють мережі збуту як за кордоном, так й в Україні. Їхньому успіху сприяє наявність хорошої сировинної бази, великий досвід виробництва, високий рівень споживання міцних спиртних напоїв в Україні й сусідніх країнах СНД, відносно низькі ціни на продукцію при високій якості.

Оцінки об'єму споживання горілки й лікеро-горілчаних виробів в Україні сильно коливаються через значне тіньове виробництво даних товарів і контрабанди. Середній об'єм споживання даної продукції, ґрунтуючись на оцінних даних з виробництва/імпорту/експорту, за останні п'ять років склав 27,2 млн. дал (без обліку контрабанди й тіньового виробництва), що відповідає оцінкам фахівців галузі, які оцінюють загальну ємність українського ринку алкогольних напоїв в 30-35 млн. дал за рік.

Не останню роль в цьому відіграє характерна схильність українського споживача до новаторства.

В Україні покупець залюбки клює на все нове, й розлучитися з раніше улюбленою маркою для нього не проблема (тим більше, що всі горілчані бренди вітчизняного ринку досить молоді). Крім того, споживачі впевнені, що на першому етапі виведення бренда якість продукції найвища, а з нарощуванням обертів вона поступово знижується. Фахівці схильні пов’язувати такі думки не з якістю продукту, а зі старінням бренда передусім у маркетинговому розвитку.

Сьгодні близько 80% легального ринку алкоголю України контролює трійка провідних виробників, які є власниками топових брендів. У перспективі на горілчаному ринку України залишаться три-чотири великі виробники, які мають власну виробничу базу та обґрунтований портфель сильних брендів. Рік у рік вартість виведення нової торгової марки збільшується і вже нині обчислюється кількома мільйонами доларів. Одним з перспективних напрямів українських горілчаних брендів стане розвиток експортних ринків. Українська горілка зарекомендувала себе в багатьох країнах як товар з усіма атрибутами сучасної ТМ — відмінна якість, сучасний дизайн тари і упаковки, зважена маркетингова політика просування. Відтак авторитет українських компаній на світовому рівні істотно зріс. Ми конкуруємо з відомими російськими брендами, особливо в сегменті чистої горілки. В основі будь-якого горілчаного бренда — передусім класична, чиста горілка — чесний продукт, що потребує складнішої технології виробництва.

Основні фактори, що впливають на українській ринок лікеро-горілчаних виробів:

Сезонність виробництва продукції: незважаючи на всі намагання маркетологів компаній-крупних виробників лікеро-горілчаних виробів (наприклад, випуск горілок нових смаків, організація промо-акцій), спостерігаються істотні коливання попиту в залежності від сезону: в осінньо-зимовий період попит на горілки підвищується на 10-15%, що змушує виробників збільшувати у ці періоди обсяги виробництва такої продукції. Особливо високим попит на лікеро-горілчані вироби є у новорічні свята, колиобсяг продажу продукції за тиждень сягає місячного обсягу продажу у несезон.

Основнимипричинамивипускунеякісноїпродукціїє:

— незадовільнаорганізаціяконтролюзаякісноготової продукції;

— недопікипідготовкивиробництва;

— незадовільнийконтрольтехнологічногорежимувиробництва;

-незадовільнийвхіднийконтрольдопоміжнихматеріалів;

— невиконаннявимогдопродукції, якапідлягає обов'язковійсертифікації.

Головнимипричинаминаявностінаоптовихбазахнеякісноїпродукціїє:

— відсутністьвхідногоконтролюприприйманніпродукції назберігання;

— незодовільнийконтрользаякістюпродукції, яка зберігається;

— відсутністьконтролюзаумовамизберігання.

Сталий обсяг внутрішнього ринку, який за твердженнями експертів не змінюється вже десять років – 30 – 35 млн. дал. у фізичному вимірі. Таким чином, нарощувати обсяги виробництва легальні виробники можуть переважно за умови перерозподілу споживацьких переваг на користь тієї чи іншої торгівельної марки, у зв‘язку з чим гостро стоїть питання детенізації ринку лікеро-горілчаних виробів. Обсяг легального ринку у грошовому вимірі у 2006 році склав близько 10 млрд.грн., тіньового – близько 2,5 млрд.грн.

За перші шість місяців 2009 року в Україні було вироблено 23,5 млн декалітрів горілки, що на 57% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Цю інформацію оприлюднила профільна асоціація "Укргорілка". Загалом, за даними Держкомстату, в січні-липні виробництво міцних спиртних напоїв в Україні зросло лише на 30% (до 25,8 млн дкл).

Споживачі перейшли на дешевший сегмент алкогольних напоїв. У зв'язку з цим збільшується споживання горілки нижнього цінового сегменту в збиток дорожчим коньякам або лікерам.

Легальні виробники лікеро-горілчаних виробів сподіваються на подальшу детенізацію ринку, у зв‘язку з чим очкується зростання протягом 2008 року обсягу реального ринку ще на 10 – 15%.

Тестування продукції корпорації «Олімп»

1. Чи купували Ви продукцію корпорації «Олімп»:

а) так – 89 %

б) ні – 11 %.

2. Які найбільш відома Вам продукція корпорації «Олімп»:

а) Prime – 17%

б) Істинна – 8 %

в) Олімп – 21 %

г) Біленька – 23%

д) Вдала – 16%

е) Приватна колекція – 6%

ж) 5 капель – 8%.

3. Яку за названих видів продукції Ви найчастіше купуєте?

а) Prime – 19%

б) Істинна – 4 %

в) Олімп – 18 %

г) Біленька –26%

д) Вдала – 7%

е) Приватна колекція – 3%

ж) 5 капель – 19 %.

4. Розставте за популярністю види продукції ТМ «5 капель»:

а) Класична – 5

б) На березовому соку – 4

в) Кедрова – 3

г) На житніх сухарях – 2.

5. Розставте за популярністю види продукції ТМ «Prime»:

а) World Class — 5

б) Ukrainian Special — 6

в) Euro Standard — 7

г) Honey Spice Pepper — 1

д) Superior — 2

ж) Respect — 3

е) Prime Premium — 4

6. Розставте за популярністю види продукції «Істинна»:

а) Крижана — 3

б) Прозора — 4

в) Чиста — 1

г) Срібна – 2.

7. Розставте за популярністю види продукції «Олімп»:

Олімп. Прозора — 4

Олімп. Кришталева — 5

Олімп на Льодовиковій воді — 3

Олімп на Талій воді — 1

Олімп на Джерельній воді — 2

8. Розставте за популярністю види продукції «Біленька»:

а) Бiленька на бруньках — 4

б) Біленька на молоцi — 2

в) Біленька — 3

г) Біленька Пшенична Нива – 1.

9. Розставте за популярністю види продукції «Біленька»:

а) Вдала — 3

б) Житня — 1

в) Пшенична – 2

10. Розставте за популярністю види продукції «Приватна колекція»:

а) Буковинська — 1

б) Галицька — 2

в) Київська — 5

г) Слобожанська — 4

д) Традиційна — 6

е) Хортицька – 3.

11. Які на Вашу думку існують конкуренти у корпорації «Олімп» на українському ринку?

а) Nemiroff –46%

б) Цельсій — 27%

в) Medoff – 9 %

г) Союз-Віктан – 18%.

12. Чи завжди ви ознайомлюєтесь з інформацією про склад продукції на етикетці пляшки, яку купуєте?

а) так – 64%

б) ні – 36 %.

13. Чи подобається вам дизайн та оформлення пляшок продукції «Олімп»?

а) так – 53%

б) ні – 19 %

в) мені це байдуже – 8%

г) ще потребує вдосконалення – 20%.

Підсумки опитування споживачів щодо продукції «Олімп»

Продукція «Олімп» широко відома на ринку лікеро-горілчаних виробів не тільки в Україні, а й за її межами. Корпорація "ОЛІМП" входить у п'ятірку найбільших гравців алкогольного ринку України. Випускає горілку, вино й слабоалкогольні напої під торговельними марками "5 крапель", "ОЛІМП", "Біленька", "Вдала", "Приватна колекція", Russіan Shot, "ЖЗЛ", "Марсель", "Винко", Fantasy, SAMBA, "Ювента" і 925.

Хоча широка лінійка продукції корпорації «Олімп» не цілком представлена у магазинах та супер-маркетах, і не досить широко відома споживачам. Споживачі не завжди ознайомлюють зі складом продукції та вмісті компонентів у горілці, але їх на 53 % задовольняє зовнішній вигляд продукції та її оформлення.

Серед основних конкурентів, які існують на українському ринку, на думку споживачів, є наступні: Nemiroff, Цельсій, Medoff , Союз-Віктан, що свідчить, що споживачі купують також продукцію й інших виробників наряду з продукцією «Олімп».

Лікеро-горілчані вироби торговельних марок "Олімп", "5 крапель" і "Вдала" виробляються на Донецькому лікеро-горілчаному заводі "Лик" і користуються найбільшою популярністю серед споживачів.

ТМ «Prime» стала найдинамічнішою горілчаною маркою, що розвивалася, в країні, як тільки вийшла на ринок. Якщо більшість покупців «голосують» за горілку своїми грошима, то це краща горілка в Україні.

ТМ «Приватна колекція» проводиться на новому заводі в Харківській області. Він оснащений сучасним високоточним устаткуванням німецьких, італійських, французьких, австрійських і американських виробників. Для контролю якості на заводі створена сертифікована лабораторія.

«Біленька» постійно піклується про своїх споживачів: контролює стабільну якість продукту, ускладнює ступені його захисту (ексклюзивна форма пляшки, голографічна фольга етикетки, обробка контура букв на ковпаку люмінесцентною фарбою, яка видно під ультрафіолетовими променями), розвивається, створює нові смаки.

ТМ «Біленька» пропонує найпопулярніші смаки. Для зручності споживачів горілка розливається в різні за об’ємом місткості, завдяки чому існує можливість вибору для будь-якої ситуації споживання.

Інші торговельні марки виробляються на підприємствах Харківської, Сумської й Донецької області й користуються меншою популярністю, але також відомі споживачам.

Бренди, які випускає компанія, охоплюють дуже широку споживацьку аудиторію: від найнижчого до преміум-сегмента. Для преміум-сегмента ми випускаємо бренд Prime. В основному сегменті зараз активно розвивається бренд «Біленька», також «5 капель». А для нижчого цінового сегмента в портфелі нашої продукції є ТМ «Вдала» – недорога горілка.

Корпорація «Олімп» спостерігає за ринком, поведінкою споживачів і оновлює дизайн тоді, коли вважає, що це їм потрібно. Головне завдання компанії – задовольнити потреби покупців. якщо цього не робити, почнеться період застою, знизиться рівень продажів.

Список використаної літератури

1. Бутнік-Сіверський О. Інноваційний шлях розвитку промисловості й проблеми становлення ринку спирту і лікеро-горілчаної продукції в Україні // Харчова і переробна промисловість. — 2003. — № 12. — С. 4-6

2. Виробництво горілки на Україні. Корпорація Олімп // http://horilka.kiev.ua/korporaciya-olimp

3. Ловягін О. Оцінка якості пляшок: лікеро-горілчаної продукції // Харчова і переробна промисловість. — 2004. — № 12. — С. 19-21

4. Сайт корпорації «Олімп» — http://www.olimp.ua

5. Шаманська О. І.Розвиток підприємств лікеро-горілчаної промисловості України // Актуальні проблеми економіки. — 2009. — № 3. — С. 126- 130