Туристсько-рекреаційна характеристика Казахстану

Категорія (предмет): Туризм

Arial

-A A A+

Вступ.

1. Стан туристичної галузі в країні.

2. Визначні місця туристичного Казахстану.

Висновки.

Список використаної літератури.

Вступ

Останнім часом інтерес до Казахстану, як до туристського напрямку, значно зріс в усьому світі, і відповідно, рік у рік збільшується спектр туристських послуг, надаваних місцевими щонайдужче для залучення більшої кількості мандрівників. Найбільше в Казахстані туристів з Німеччини, Англії, Японії, Кореї, Китаю. Німці й англійці вже розвідали туристичні маршрути Казахстану.

Сьогодні Казахстан надає практично всі існуючі види туризму — пізнавальний, розважальний, етнічний, екологічний і інші. Для туристів пропонується велика кількість маршрутів подорожей по всій території Казахстану. Взяти хоча б Південний Казахстан. Як не проїхати по його Золотому кільцю? У благодатному оазисі південних степів, на стику кочової й осілої цивілізацій існували найдавніші міста миру. Століттями по цій землі проходила система древніх караванних доріг, що ведуть із Китаю в країни Близького Сходу і Європи.

Туризм у Казахстані виділився в самостійну галузь зовсім недавно, з кінця вісімдесятих років. Сьогодні саме Алмати реально може стати найбільшим міжнародним туристичним центром. Наше місто має всі дані для здійснення цього грандіозного проекту. Алматинська область становить 20% від туристського потенціалу всієї країни; у південній столиці сконцентрована більшість готелів вищого класу, санаторіїв, пансіонатів і туристичних фірм; аеропорт в Алмати в стані приймати повітряний транспорт із всіх крапок планети; географічне положення міста унікально по охопленню декількох кліматичних зон, що робить його надзвичайно привабливим для мандрівників. Фахівці підтверджують, що 300 тисяч туристів щорічно — далеко не межа для Алмати, а багато бізнесменів з Європи й Америки готові вкласти свої інвестиції в казахстанський туризм, уважаючи цю галузь економіки однієї з самих дохідних.

1. Стан туристичної галузі в країні

Республіка Казахстан відрізняється своєрідністю природно-географічних умов. Цілий рік Казахстан залучає туристів з багатьох країн миру.

Вибір туристичних маршрутів тут настільки великий, що краще відразу вирішити, що Вас цікавить у цей момент, а що відкласти на наступну поїздку.

Сьогодні багато хто прагнуть подалі від цивілізації, жадають пригод у самих природних умовах. Це симбіоз туризму й спорту, ідеальне сполучення для аматорів гострих відчуттів і дикої природи. Різноманіття ландшафту дозволяє робити гірські експедиції, кінно-піші прогулянки, автотрекинг по пустелі, сплав на байдарках, вертолітні тури. Казахстан надає практично всі існуючі види туризму: пізнавальний, розважальний, етнічний, екологічний, оздоровчий, дитячий, спортивний, мисливський, кінний, пригодницький. Сьогодні для туристів пропонується більше 700 маршрутів подорожей по всій території Казахстану.

У Республіці Казахстан функціонує більше 450 туристичних організацій, фірм, бюро різних форм власності. Казахстанські туристичні фірми співробітничають майже з 80-ма країнами миру. Здійснюються чартерні рейси в Індію, Туреччину, Об'єднані Арабські Емірати, Пакистан, Південну Корею, Грецію, Польщу.

Казахстанський готельний бізнес переживає бурхливий ріст. Однак ріст ринку забезпечений в основному винятково за рахунок ділового туризму. По даним Казахстанської Туристській Асоціації й Казахстанській Асоціації Готелів і Ресторанів (Кагир) обсяг в'їзного туризму на 80-85% складається з ділового. За останні три роки відносно активного туризму, і в тому числі екологічного, росту не спостерігається[1].

Казахстан практично не відомий у світі як туристський напрямок, хоча його землі здавна забезпечували зв'язок між Китаєм і Європою, будучи протягом сторіч свідками багатьох історичних подій на ділянці Великого Шовкового шляху.

Створення привабливого туристського іміджу Казахстану вимагає проведення відповідного широкомасштабного комплексу мер.

Основними іміджевими заходами повинні стати участь туристських фірм і агентств Казахстану в міжнародних туристських виставках, ярмарках і конференціях, у тому числі проведених по лінії ВТО, а також організація подібних заходів на території Республіки Казахстан. Важливо розвивати конгресний туризм, що буде сприяти перетворенню Казахстану в центр суспільних і культурних подій Євразії.

Міжнародне співробітництво в туризмі здійснюється за допомогою участі в розробці й реалізації проектів ЮНЕСКО й ВТО по Великому Шовковому шляху, висновку двосторонніх і багатосторонніх угод з іноземними державами.

Немаловажну роль у формуванні туристського іміджу країни грає організація туристських інформаційних центрів як у регіонах республіки, так і за рубежем. Належна увага варто приділити використанню практики взаємодії туристських організацій з дипломатичними представництвами Республіки Казахстан за рубежем. Діючу допомогу в рекламі туристського потенціалу країни можуть зробити національним авіаперевізник і інші транспортні підприємства.

Необхідне видання й активне поширення за рубежем високоякісних поліграфічних і аудіо- візуальних рекламних матеріалів про Казахстан. Залученню туристів у Казахстан будуть сприяти краєзнавчі публікації, рекламно-видавнича діяльність, у тому числі туристських фірм і готелів. Особлива увага варто приділити використанню новітніх інформаційних технологій, у тому числі створення Wев-сайтів туристських фірм Казахстану в мережі Інтернет[2, c. 152-154].

Найбільшу ефективність може принести організація ознайомлювальних поїздок по Казахстану для туристських агентів і представників засобів масової інформації із країн, що генерують туристські потоки.

Створенню сприятливого туристського іміджу буде сприяти проведення в Казахстані різних культурних, спортивних і туристських заходів на міжнародному рівні.

Велике значення для формування туристського іміджу Казахстану буде мати спрощення порядку в'їзду, виїзду й перебування на території республіки іноземних громадян, візових і митних процедур із введенням у дію єдиної комп'ютеризованої системи обліку.

Створенню іміджу гостинної республіки будуть також сприяти виготовлення й установка в місцях, найбільше часто відвідуваних туристами, інформаційних табло й написів, що дублюють росіянин, казахський текст латинською транскрипцією.

Здійснюване в республіці реформування соціально-економічного життя ще не торкнулося повною мірою туризм і його інфраструктури. Через слабку матеріальну базу туризму Казахстан втрачає щорічно мільйони доларів, що викликає необхідність залучення капітальних вкладень у туристську сферу, а також засобу вітчизняних і іноземних інвесторів [4, c. 316-318].

2. Визначні місця туристичного Казахстану

Найголовніша, але малопомітна визначна пам'ятка країни — стародавній Великий Степ, батьківщина багатьох сучасних народів Євразії та охоронниця багатьох таємниць минулого. Незважаючи на багаторічні ядерні випробування в районі Семипалатинська та оранку степових угідь під зернові культури, багато мільйонів квадратних кілометрів цього древнього природного комплексу збереглися тут у своєму первозданному вигляді. У квітні квіти і трави змінюють монотонні пейзажі кольору охри, що "спалахують" всіма відтінками червоного, жовтогарячого, синього і жовтого кольорів. Осінь — час збирання врожаю і зів'янення трав, коли столи на базарах буквально тріщать від ваги щойно зібраних плодів, а повітря напоєне ароматами сотень видів трав. Перетинаючи територію Казахстану з півночі на південь, ви потрапляєте не тільки в різні кліматичні зони, але й у такі ж різноманітні природні комплекси, які мають свою унікальну флору і фауну — тут можна зустріти російську березу поруч із саксаулом і волоським горіхом.

Пустелі Казахстану — це край безводдя і своєрідного природного світу. В країні багато прекрасних пейзажів і різноманітних ландшафтів, особливо популярний Чаринський Каньйон — "молодший брат американського Великого каньйону" з "Долиною Замків" і реліктовим ясеневим гаєм, скелі Жети-Огуза ("Сім биків"), Сакські кургани, Атибайдин Актасу ("Білий камінь Атибаю"), Комирши (ущелина Арасан, Емірсай), ущелина Карабулак та ін.

Алма-Ата (Алма-Ати або Алмати, що буквально означає "батько яблук") — це місто було засноване у 1854 р. на місці зруйнованого запеклими набігами і війнами казахстанського поселення Алмати, як російський прикордонний форт Вірний, і було столицею Казахстану до кінця 1997 р. Алмати розташоване у південно-східній частині республіки, на півночі гірських відрогів Тянь-Шаню на підніжжях північного схилу Залійського Алатау на висоті 600 — 900 м. над рівнем моря, у долинах рік Великої і Малої Алматинки. Місто дуже чисте (крім повітря — у зв'язку з тим, що розташоване в міжгірській улоговині, часті смоги) і легке для сприйняття, з довгими прямими вулицями і невисокою архітектурою, у чому простежується слід російського впливу. Гори Залійського Алатау піднімаються стіною по південному краю столиці і створюють чудове тло. Кожний, хто приїжджає в Алмати, захоплюється її неповторним виглядом, зеленим убранням, величністю, вершинами гір, каскадами фонтанів, прямими широкими вулицями, унікальними будинками і спорудами.

У місті багато парків, велика кількість театрів, музеїв, парків відпочинку, ресторанів, нічних клубів, казино. В число основних визначних пам'яток входить Парк Панфілова — правильний прямокутник рослинності, що оточує яскравий Зеньківський Собор. Собор — один з багатьох будинків царської епохи, що пережили землетрус 1911 р., особливо якщо звернути увагу на той факт, що він збудований повністю з дерева і без цвяхів. У західній частині парку розміщені чудові Арасанські лазні (відділення турецької, російської і фінської лазень). Центральний Державний Музей заслуговує на увагу за чудові експозиції з історії Казахстану і мініатюрну точну копію "Золотої Людини" — головного археологічного скарбу країни. Це костюм воїна, виготовлений з 4000 золотих частин, прикрашених тваринними мотивами. Алмати неодноразово потерпала від землетрусів (останні — в 1911 р. і 1921 р.) і селів (створені потужні протиселеві спорудження, які самі по собі є визначною пам'яткою, оскільки подібних споруджень немає більше ніде у світі).

Курорти: Борове, Алма-Арасан, Сариагач та ін.

Астана, відома як Акмола ("Біла могила") до травня 1998 р., сучасна столиця Казахстану. Місто починає свою історію з 1830 року, коли в урочищі Карауткуль було розпочате будівництво фортеці Акмола, і до 1950-х було невеликим шахтарським селищем, коли Хрущов оголосив "Відродження Цілини", під пшеничні поля були розорані 250 тис. кв. км. казахстанського степу. У цей час Акмола і стала столицею цього грандіозного проекту, і була перейменована в Цілиноград. Нині це невисоке місто, з невеликою кількістю привабливих, обсаджених деревами вулиць. Серед населення переважають росіяни (70%), є українці і німці, і тільки 30% казахів. У місті функціонує цілий ряд вищих навчальних закладів, у тому числі Євразійський університет імені Л. Гумільова, три музеї, два драматичних театри. Планується створення в столиці Національної бібліотеки, Національного музею, картинної галереї сучасного мистецтва, Центру соціально-економічних технологій, Бізнес-Центру, дитячого парку, аквапарку, установ культури та охорони здоров'я.

У даний момент немає ніяких намірів перемістити сюди посольства, консульства та інші офіційні установи з Алмати, тому єдина причина, з якої туристи з'являються в Астані — транзит на Караганду і до інших регіональних центрів[1].

Місто Шимкент — це найбільше місто середньовіччя, що розташоване на Великому Шовковому шляху. Звичайні екскурсії по місту обов'язково проходять через Святе місце в Сайрамському районі і "Аристанбаб" — місце преклоніння перед святими. Тут можна побачити або виконати мусульманський ритуал преклоніння перед священним місцем (омивання, молитва, трапеза).

У стародавньому місті Туркестан знаходиться побудований у XII столітті мавзолей Ходжи Ахмета Ясави. Туристи можуть ознайомитися з історичними фактами життя і діяльності Ходжи Ахмета Ясави, з іншими визначними пам'ятками міста і відвідати відомий Туркестанський ярмарок або знамениту Туркестанську мечеть. У Тамгали Тас — Галерея Наскальних Малюнків (буддистські петрогліфи епохи бронзи). Каракол — Меморіал відомого російського мандрівника і вченого Пржевальського, дунганська мечеть, російська церква. Медео і Чимбулак — унікальні природно-кліматичні і курортні зони, у минулому відомі далеко за межами країни своїм унікальним поєднанням м'якого клімату, величних гір і сучасних спортивних споруджень. Вони знаходяться в передгір'ях Залійського Алатау за 15 км від Алмати. Розташований на висоті 1700 м. Медео складається з унікальної протиселевої дамби, створеної вперше у світі в таких масштабах вибуховим способом, і однієї з найбільших у світі ковзанок для швидкісного бігу на ковзанах. У період з жовтня по травень половина населення Алмати проводить дозвілля і вихідні на ковзанці. Шоколадна засмага в середині зими в цих місцях не проблема — число сонячних днів у році більше двохсот, тому навіть у розпал зими тут можна ковзатися або кататися на лижах "у пляжному вигляді". Чимбулак, розташований на висоті 2200 м., є одним з найкращих лижних місць Середньої Азії. Лижний сезон триває з листопада по квітень, найкращий час — із січня по лютий. Далі в передгір'ях Залійського Алатау лежить мальовниче бірюзове Велике Алматинське озеро, яке зобов'язане своїм народженням знову ж таки протиселевим заходам. Усі три місця — гарні відправні пункти походів у Залійське Алатау і Кенгей-Алатау. Щоправда, єдиний шлях від Медео до Чимбулака — пішки (година) або на таксі.

Залійське Алатау і Кенгей-Алатау — одні з найбільших "визначних місць" для мандрівників — 4000 м. висоти плюс величні гірські піки, що простягнулися двома грядами зі сходу на захід між Алматою та озером Іссик-Куль у Киргизстані. Це красива область гірських льодовиків, диких рік і крутих долин, що використовуються кочовими пастухами як літні пасовища, а також відмінна трекінгова територія для мандрівників. Є безліч відмінних гірських стежок різної довжини і крутості, включаючи екскурсії прямо по гірських схилах до озера Іссик-Куль. Сезон триває з червня до вересня.

Пік Хан-Тенгрі — один з наймальовничіших гірських піків світу і жадана мрія будь-якого альпініста або треккера — величний семитисячник північного Тянь-Шаню. Популярність пікові принесла надзвичайно красива форма вершини у вигляді ідеальної гострої піраміди. Під час сходу і заходу сонця гора забарвлюється в яскраво-червоний колір. Тому вона оповита стародавніми переказами і легендами. З 2000 року в серпні на піку проводиться Міжнародний фестиваль Хан-Тенгрі, у рамках якого проводяться сходження на пік, марафонські забіги по його схилах і змагання з екстремальних видів гірського туризму.

Озера Лантух-Цей (Кольсай) — ці три озера вражають своєю красою і наповнені чистою льодовиковою водою, лежать серед крутих лісових передгір'їв Кенгей-Алатау, за 110 км на схід від Алмати. Озера утворені рікою Лантух-Цей (Кольсай) на висоті близько 2000 м. Тут відмінний кемпінг і чудові умови для активного відпочинку і лову форелі. Червень і серпень — найкращі місяці, щоб відвідати ці місця, але необхідно уважно стежити за погодою — у горах вона мінлива. Мандрівники можуть влаштовувати екскурсії на вертольоті до озер від Алмати або пішки із Сати, нижнє озеро доступне транспортним засобам, але набагато цікавішою є кінна екскурсія до озер мальовничими гірськими стежками. Від гірських пасовищ біля середнього озера, по 3-кілометровому хребту Сари-Булак, можна зробити кінний перехід до киргизького села Балбей на березі Іссик-Кулю. Від перевалу відкривається фантастична панорама на північні степи Казахстану і південний іссик-кульський басейн.

Актау, що лежить між пустелею і Каспійським морем, один з найбільших у світі населених пунктів, розташованих у місцях, де життя людини здається практично неможливим. Це місто не існувало взагалі до 1963 р., коли тут раптом з'явилися зразково широкі і прямі вулиці, культурні установи, обприскувальні установки, сади і парки. Це "диво" сталося після того, як поблизу були знайдені поклади урану. Завдяки своїм піщаним берегам це місто також розвивалося і як закритий курорт для "радянської еліти". Туристична сфера й уранові розробки у нинішній час в занепаді, тому Актау нині втратив велику частину своєї колишньої привабливості. Неможливість існування Актау пояснюється також тим фактом, що він лежить за сотні кілометрів від будь-якого іншого міста і не з'єднаний якимись пристойними шляхами (більшість перевезень здійснювалися морем) з жодною точкою Казахстану.

Околиці міста (у тих місцях, де немає кар'єрів) буяють унікальними пустельними ландшафтами Мангишлакського плато — ерозія і пустеля так "роз'їли" тверді гірські породи, що утворилися тисячі крихітних каньйонів, мініатюрних гірських ланцюгів і десятки глибоких западин, заповнених перенасиченою сіллю водою.

Місто Тараз — це одне з найбільших міст середньовіччя, один з центрів Великого Шовкового шляху. Цікаві ознайомлювальні екскурсії у визначних місцях міста, в Музеї історії, Мавзолеї "Айша Бібі" — святе місце паломництва для мусульман, пам'ятка архітектури XII століття, і Мавзолеї Сипатай Батиря.

Заповідники: Алматинський, Аксу-Джабагли, Барсакельмес, Коргалжинський державний заповідник, ряд заказників та ін. Аксу-Джабаглинський Заповідник, що лежить у передгір'ях Таласького Алатау, — одна з основних природних пам'яток південного Казахстану і найдоступніший для відвідання з усіх заповідників країни. Він займає 750 кв. км. гірських лук і ялівцевих лісів, простягаючись до підніжжя гірських льодовиків. Заповідник — важливе середовище існування рідкісного снігового барса (ірбіса), хоча цю кішку практично неможливо побачити простому туристові, тут набагато більші шанси для спостереження за ведмедями і хижими птахами. Піші екскурсії або верхові поїздки по заповіднику вирушають від села Джабагли за 100 км на захід від Джамбула. В Алтин-Емельському Національному парку знаходиться унікальне природне диво — "Співаючі бархани".

Коли повітря сухе і вітер дме з заходу, два великих пагорби — могильні кургани "Бесшатир" (величезні кургани епохи раннього залізного віку (VII-VI століття до н.е., діаметром 104 м. і висотою 17 м), видають різнотональні звуки, схожі на органні.

Озеро Балхаш, яке лежить на сході країни, це унікальне природне утворення. Воно величезне за площею, але дуже мілке. Його східна половина має солону воду, а західна — прісну, тому навіть види риб, що живуть у різних частинах озера, різні. З інших великих озер Казахстану можна відвідати прекрасний Зайсан на сході країни, Алаколь на південному сході і Тенгіз — у центрі. Всього ж у Казахстані налічується майже 7 тисяч природних озер, загальна площа водної поверхні яких перевищує 45 тис. кв. км. На озері Тузколь — лікувальні грязьові джерела. Весняний фестиваль Навруз (Науриз мейрамі, "Новий День" — найбільше свято країни). Це ісламська адаптація доісламського свята весняного рівнодення або святкування оновлення і відродження природи, включає традиційні народні спортивні ігри Аламан-Байга (стрибки на конях), Куз-Куу (погоня за дівчиною), Казакша-курез (національна боротьба), Кокпар (боротьба за козла на конях), музичні вистави і фестиваль драми, експозиції вуличних художників і барвисті ярмарки.

Медео виявляє гостинність під час фестивалю "Голос Азії" у серпні, коли оркестри практично з усіх країн СНД і Азії збираються на яскраве свято. Найважливіші мусульманські свята, проведені відповідно до місячного календаря, включають обов'язкові Рамадан, Ейд-уль-Фітр і Ейд-уль-Аджа[3, c. 326-329].

Висновки

Республіка Казахстан надає практично всі існуючі види туризму — пізнавальний, розважальний, етнічний, екологічний, оздоровчий, дитячий, спортивний, мисливський, кінний, пригодницький. Для туристів пропонується більше 700 маршрутів подорожей по всій території Казахстану.

У Казахстані діє 372 готелю різної категорії з одноразовою місткістю 32.876 місць. В Алмати — 25 готелів з місткістю 4.950 місць. Іноземні гості користуються послугами готелів "Алатау", "Казахстан", "Достык", "Иссык", "Астана", "Анкара", "Hyatt Regency Almatu, "Інтурист" і інших, що надають повний набір сервісного обслуговування.

Республіка Казахстан відрізняється своєрідністю природно-географічних умов.

Для розвитку інфраструктури туризму країни, здатної забезпечити стійкий приплив туристів з урахуванням специфіки національного туристського продукту, необхідно:

розвиток транспортно-дорожньої інфраструктури для загального користування й для задоволення туристських потреб;

розвиток супутньої інфраструктури: водо-, електропостачання, каналізації й системи видалення твердих відходів, телекомунікацій у наявній і потенційній туристській зонах;

створення туристських комплексів, етнографічних музеїв і зон відпочинку;

реставрація й музеєфікація історико-культурних і етнографічних пам'ятників;

розробка проектів і будівництво туристських об'єктів, у тому числі середніх і малих засобів розміщення, з урахуванням забезпечення використання протягом року

Список використаної літератури

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 марта 2001 года N 333. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по туризму и спорту от 24 марта 2000 года N 1-1-2/74 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18.04.2000 г. за N 1116 //САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 10, ст. 109

2. Бовсуновская А. География туризма: Учеб. пособие / Донецкий ин-т туристического бизнеса. — Донецк : ДИТБ, 2002. — 410с.

3. География туризма: учебник / А.Ю. Александрова (ред.). — М. : КНОРУС, 2008. — 592с.

4. Самойленко А. А. География туризма: учеб. пособие для студ. вузов, обуч. по спец. 230500 "Социально-культурный сервис и туризм" и 061100 "Менеджмент организации". — 2-е изд. — Ростов н/Д : Феникс, 2006. — 359 с.