Закрите акціонерне товариство „Радій”, загальна інформація про підприємство

Категорія (предмет): Економіка підприємства

Arial

-A A A+

ЗАТ „Радій”, 25006 Україна, м. Кіровоград, вул. Героїв Сталінграда, 29.

Підприємство засноване в січні 1954 року. Основним напрямком діяльності в період з 1954 по 1963 рік було виробництво абонентських гучномовців і електропобутових виробів. З 1963 року підприємство приступило до виробництва динамічних гучномовців для малогабаритних транзисторних радіоприймачів.

У 1971 році, після реконструкції, завод почав випуск апаратури для телевізійних центрів.

У 1976 році освоєне виробництво телевізійних передавачів, а в 1977 році виробництво апаратури для оснащення телевізійних комплексів, що брали участь у висвітленні Олімпійських ігор 1980 року в м. Москві. Усього було виготовлено 116 технічних апаратних, 43 пересувні станції і більш 600 комплектів устаткування для коментаторів.

У 1988 році підприємство стало головним у виробничому об'єднанні, куди ввійшли ще три підприємства м. Кіровограда й області. Виробниче об'єднання „Радій” стало найбільшим у СРСР виробником телестудійного устаткування, пересувних телевізійних станцій, телевізійних ї радіомовних передавачів, апаратури кабельного телебачення і гучномовців динамічних. Зроблено і поставлене устаткування для більш 150 телецентрів 25 великих спортивних об'єктів, виготовлено близько 300 пересувних телевізійних станцій різного призначення і близько 100 комплектів устаткування для суден Воєнно-Морського Флоту.

Введено в експлуатацію більш 2500 передавачів і ретрансляторів, 80 комплектів апаратури кабельного телебачення, що працюють на території від Прибалтики до Чукотки. Виготовлено більш 250 млн. голівок динамічних різного призначення.

Продукція підприємства експортувалася в країни Європи, Азії, Латинської Америки.

З квітня 1994 року підприємство перетворене в акціонерне товариство, пізніше виробництва голівок динамічних і інструмента були перетворені в дочірні підприємства „Динамік-Радій” і „Інструмент-Радій”.

З 1994 року, у порядку конверсії виробництва, підприємство приступило до проектування та виготовленню автоматизованих систем керування технологічними комплексами для всіх атомних електростанцій .України, значний обсяг робіт виконується для замовників Росії.

Основні напрямки діяльності, продукції і послуги ЗАТ „Радій”:

— комплексне проектування, виготовлення, іспити і постачання систем контролю керування промислових об'єктів на базі найсучасніших індустріальних апаратно-програмних платформ і технологій, включаючи платформи власної розробки;

— розробка, виготовлення і постачання електронної апаратури для автоматизованих систем управління технологічними процесами атомних електростанцій і промислових підприємств;

— випробування систем і пристроїв;

— супровід, і ремонт систем експлуатації;

— навчання персоналу замовника.

На ЗАТ „Радій” працюють висококваліфіковані фахівці по системному аналізу і проектуванню, функціональному проектуванню, програмному забезпеченню, конструюванню електронної апаратури; виготовленню й випробуванням систем і пристроїв. Загальна чисельність робітників і фахівців — близько 1200 чоловік.

На підприємстві діє система керування якістю, цілком відповідна усім вимогам міжнародних і українських стандартів серії ДСТУ ISO9001, 2001. Виконуються підготовчі роботи із сертифікації системи керування якістю.

А все почалося з маленького заводу „Динамік”, на якому працювало не більше ста осіб. Там виготовлялися .абонентські гучномовці, що прийшли на зміну паперовим гучномовцям-тарілкам. Потім до радіотехнічних виробів додалися трансформатори для телевізорів „Весна”, блоки живлення до радіол „Промінь”, „Чайка”, транзисторні радіоприймачі — новинка і мрія багатьох радянських людей. Серед досягнень заводчан — випуск апаратури для телевізійних центрів, зокрема розробка і освоєння виробництва пересувних станцій і студійного обладнання, серійний випуск ретрансляторів, якими було оснащено радіо телецентри всіх союзних республік колишнього СРСР. Апаратуру для телецентрів виготовлену кіровоградцями, закуповували Чехословаччина. Болгарія, Куба, Монголія…

Але найпочеснішим було замовлення ЦК КПРС і Ради Міністрів РСР на виготовлення телевізійного обладнання для Московської Олімпіади. Виникла необхідність у звих технічних рішеннях і розробках, аналогів яким в країні не було, завод виготовив і поставив на Олімпійські ігри вМоскві продукції на 1 мли карбованців. Відмінна якість обладнання для коментаторських кабін викликала здивування радянських і закордонних спортивних фахівців. Крім того, на цьому грандіозному святі працювало 116 технічних апаратних, 43 пересувні телевізійні станції.

Апаратурою заводу було оснащено кораблі і бази Військово-морського флоту СРСР, зокрема авіаносець „Новоросійськ” і флагманський крейсер „Кіров”. З 1982 по 1989 рр. виробниче об'єднання „Радій” взяло участь у розробці і поставці обладнання для стартових комплексів „Буран”, „Енергія”, а також Центру управління польотами.

Бути першими у всьому — це не просто традиція, а сенс життя кожного члена колективу. Не опустили рук на підприємстві й тоді, коли, уже в ринкових умовах, різко зменшився попит на їхню продукцію. З 1994 року завод розпочинає розробку апаратури для контролю роботи енергоблоків АЕС і гасіння реакторів у критичних ситуаціях без втручання людини. До закінчення переведення реактора в режим охолодження прилади вже не реагують на жодні команди оператора і діють швидше за людину, усуваючи тим самим сумнозвісний „людський фактор”, на який списано чимало бід і горя.

Виробляти такого класу апаратуру мають можливість тільки в п'яти країнах світу. Спеціалісти „Радію” стверджують, що їхня продукція за деякими параметрами перевершує розробки таких відомих у цій галузі фірм, як „Сіменс” і „Вестингауз”. Обладнання кіровоградців відіграло провідну роль у завершенні будівництва четвертого енергоблоку Рівненської і другого Хмельницької атомних електростанцій, право поставок на які об'єднання вибороло, вигравши тендер, умови проведення якого були досить жорсткими.

Надзвичайно важливо, що у цього напряму є перспектива, адже і в Україні, і за її межами існує чимало АЕС, на яких передбачено планові ремонти енергоблоків, заміна застарілого технологічного обладнання. Таким чином, вважають заводчани, роботи на років 4—5 вистачить. Над „потім” працює мізковий центр „Радію” — п'ять конструкторських бюро з різних напрямів діяльності, де трудяться талановиті люди, справні професіонали. Організація їх праці — це творчий процес. Головне — спілкування, дискусія, пошук єдиного погляду на реалізацію ідеї. До речі, більшість працівників підприємства мають вищу і середню спеціальну освіту.

У 1998 році було порушено справу про банкрутство цього підприємства, а 2000-го укладено мирову угоду терміном на шість років (починаючи з січня 2001 року) на суму понад 850 тис. грн.

У травні 2001-го на підставі ст. 18 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” „Радію” було списано заборгованість на зазначену суму та укладено договір про реструктуризацію боргу в 170223 грн терміном на три роки — до четвертого кварталу 2004-го. А вже у першому кварталі поточного року завод повністю погасив заборгованість за минулі періоди з пільгових пенсій та регресних вимог.

Сьогодні середньо-облікова чисельність працюючих — близько 980 осіб, що в 1,3 раза більше, ніж 2003-го. „Радій” сплатив страхових внесків в 2004 році втричі більше, ніж минулого. Середньомісячна заробітна плата зросла в 1,6 раза, на деяких дільницях вона становить 1000 і більше гривень.

До традиційного випуску гучномовців, встановлених у салонах автомобілів, тролейбусів, автобусів, на відкритих майданчиках і в приміщеннях з підвищеним рівнем шуму, а також у телевізійних приймачах додалася рульова гідромеханіка. На сьогодні на ДП „Автобусний завод „Богдан” (М.Черкаси), ХК „Авто-КрАЗ2 (М.Кременчук), виробниче об'єднання „Південмашзавод” ім. Макарова” ведуться поставки дослідних партій цієї продукції.

На підприємстві розроблено й виготовлено серію бурильних верстатів для видобування гранітних і мармурових блоків в кар'єрах.