Що oзначає слово - "паралель"



Тлумачний он-лайн словник української мови «ukr-lit.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


ПАРАЛЕ́ЛЬ, і, ж.

1. Лінія або площина, що на всьому просторі рівно віддалена від іншої лінії або площини і ніколи з нею не перетинається. Провести паралель; * Образно. Вогні, вогні… Велична симфонія, написана вогнями на нотних паралелях вулиць (Руд., Остання шабля, 1959, 313); // спец. Про різні деталі, устаткування такого типу. Ніщо не нагадувало про вчорашні невдалі випробування. Між паралелями вже поставили нову ракету (Собко, Срібний корабель, 1961, 81).

2. перен. Однакові або однорідні явища, що спостерігаються в різних умовах і трапляються за неоднакових обставин. Виявляються цікаві паралелі між літературою XI-XIII сторіч і образотворчим мистецтвом того часу (Літ. газ., 19.XI 1953, 1); Обласні слова говорів середньої Наддніпрянщини здебільшого мають лексичні паралелі в інших говорах (Нариси з діалектології.., 1955, 170); // Зіставлення, порівняння аналогічних явищ. Етнографічні паралелі дозволяють думати, що кожне скіфське плем’я мало свої пасовища і маршрути для літнього випасу худоби (Нариси стар. іст. УРСР, 1957, 138); — Мені незрозуміла пристрасть нашого панства до всякого гаддя.. А в селянських оселях, коли зустрічаєшся з символами, бачиш сонце.. — небезінтересна паралель! (Стельмах, Хліб.., 1959, 16); Безмежні можливості для розкриття настрою, для глибшого емоційного впливу на читача дають поету.. паралелі з явищами природи (Мал., Думки.., 1959, 13).

Прово́дити (провести́, роби́ти, зроби́ти, наво́дити, навести́ і т. ін.) парале́ль — знаходити, спостерігати однакові або однорідні явища; порівнювати що-небудь. [Майстер:] Зробімо паралель: вам дорогий ваш хист,.. мені — наука (Л. Укр., III, 1952, 96); Можна навести паралель між витягуванням під час кування та прокату (Метод викл. фрез. спр., 1958, 180).

3. Умовна лінія перетину поверхні земної кулі площиною, паралельною до екватора, всі точки якої мають однакову географічну широту. Паралелі зменшуються в міру віддалення від екватора на північ і на південь. Екватор — найбільша паралель (Фіз. геогр., 5, 1956, 71); Закріпляйте вітрила, Пильнуйте на вахті, Гостро, Ясно, Рішуче Вимірюйте й числіть Паралелі та меридіани! (Рильський, І, 1960, 301).

Небе́сна (добова́) парале́ль — мале коло небесної сфери, що являє собою переріз сфери площиною, паралельною до площини небесного екватора.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 64.