Що oзначає слово - "попередній"



Тлумачний он-лайн словник української мови «ukr-lit.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


ПОПЕРЕ́ДНІЙ, я, є.

1. Який міститься перед іншим. Читала [Лукія] по складах і спочатку багато дечого не розуміла. Доки прочитає якесь довге слово — забуде двоє попередніх (Донч., III, 1956, 32); Дірку розширили і стали по одному пролазити в неї. Знов опинилися в бункері, ще більшому, ніж попередній (Гончар, III, 1959, 254).

2. Який здійснюється перед чимсь, передує чомусь основному; підготовчий. Звернися, Вірунечко моя, до другої акушерки.. А то я дуже турбуюся, щоб ти не прогавила потрібний для всяких попередніх маніпуляцій час і тим собі не зашкодила (Коцюб., III, 1956, 143); // Який має бути перед чимсь. Його [салат] можна вирощувати як самостійну культуру на окремій ділянці, як попередню культуру перед садінням пізніх овочів (Овоч. закр. і відкр. грунту, 1957, 239); // Який здійснюється заздалегідь; завчасний. Запроваджено новий порядок попереднього продажу квитків [у кінотеатрах] (Веч. Київ, 4.IV 1958, 1); // Не доведений до кінця, здійснений не до кінця; неостаточний. Заточування твердосплавних різців поділяють на три операції: попередню, остаточну і доводку (Технол. різального інстр., 1959, 183); Шлунок являє собою мішкоподібне розширення травного каналу, куди перш за все потрапляють харчові речовини для попередньої переробки (Наука.., 8, 1959, 27); // Який підлягає перегляду, перевірці; не заключний. Юрій Януш.. робитиме попередній огляд всієї гідротехнічної споруди перед її остаточним завершенням (Вол., Наддн. висоти, 1953, 79); Попередні розрахунки, проведені в області, показують, що економічно міцні колгоспи зможуть викупити всю техніку МТС, яка досі була в бригадах (Колг. Укр., 4, 1958,5).

∆ Попере́днє ув’я́знення — позбавлення волі особи, яка перебуває під слідством.

3. Такий, як і був, той самий. При зміні темпу [музики] танцівниці спинились, одна Неріса танцює.. Антей все не бачить її, захоплений грою, і знову бере попередній темп (Л. Укр., III, 1952, 463); Дорош знову наливає із відра в глечик холодної води і ще раз повторює попередню процедуру (Тют., Вир, 1964, 135).

4. Який уже пройшов, відбувся; минулий. Він попередньої ночі бачив погані сни, весь день йому було зовсім ніяково на душі (Фр., VIII, 1952, 95); Їй здавалося, що всі.. догадалися про її попередню стрічу з легінем там, над потоком, і про її мрії (Хотк., II, 1966, 75); Перед нами стояв блідий матрос, чорнявий і смаглявий, із затьмареними синіми очима, страшенно змучений попередньою мандрівкою на щоглі (Ю. Янов., II, 1958, 54); // Який склався або був створений раніше. Тепер йому байдуже було до всього: табір до решти витравив в його душі попередні переконання (Стельмах, II, 1962, 257); Велика історична заслуга Маркса і його друга Енгельса полягає в тому, що вони виробили наукову ідеологію і політику робітничого класу, піддали революційній критиці попередні соціально-політичні і філософські теорії, що відбивали здебільшого ідеологію ворожих пролетаріатові класів (Наука.., 5, 1958, 2); // Який мав місце, був перед цим. Доводиться Вам обмежитися тими загальними відомостями, які я подав був Вам у попередніх листах (Коцюб., III, 1956, 292); Кульжан намагалась обійти юрту, щоб сховатися за нею від вітру, але новий порив, міцніший за попередній, підхопив її і погнав невідомо куди (Тулуб, В степу.., 1964, 73); // Який перебував, жив, працював або виконував якісь функції де-небудь перед кимсь; колишній. — Чи вже ви, люди, такі бідні, що у вас храм святий у такім порядку? — Гуцули не признавалися до вини і все валили на попереднього попа (Хотк., II, 1966, 8); // у знач. ім. попере́днє, нього, с. Те, що було перед цим. Одна тільки хвиля одділяла минуле од того, що сталось, а здавалось, що проминула вічність, що попереднє раптом впало у прірву, що щось прорвалось і увільнилось від пут (Коцюб., II, 1955, 100); Довелося закреслити попереднє і переписати вірш заново (М. Ол., Леся, 1960, 66).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 189.