Що oзначає слово - "резонанс"



Тлумачний он-лайн словник української мови «ukr-lit.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


РЕЗОНА́НС, у, ч.

1. спец. Явище різкого зростання амплітуди коливань у коливальній системі, що настає при певній частоті зовнішнього впливу на цю систему. При певній умові коливання можуть досягати найбільшої амплітуди, виникає так зване явище резонансу (Радіолокація.., 1958, 5); Явище резонансу широко застосовується в радіотехніці. З цим явищем, наприклад, ми зустрічаємося при настроюванні радіоприймача на яку-небудь передавальну радіостанцію (Курс фізики, III, 1956, 234); Резонанс виникає внаслідок збігу власної частоти коливального контура і частоти генератора. Інакше кажучи, при резонансі генератор «розкачує» контур в такт з його власними коливаннями (Осн. радіотехн., 1957, 94).

2. Здатність деяких приміщень, предметів, простору збільшувати силу і довжину звуку. Піаніно було гарненьке, а висока зала мала чудовий резонанс, аж луна лящала по світлиці (Н.-Лев., III, 1956, 232); — За Батьківщину!ще раз дивним голосом гукнув Брянський, і Черниш не впізнав його сильного голосу, наче зміненого резонансом чужих гір (Гончар, І, 1954, 107); Вибухи стократ посилювалися великим резонансом серед кам’яних скель, що обступали акваторію порту з трьох боків (Кучер, Голод, 1961, 34).

3. перен. Відгомін, відгук, дія як відповідь на що-небудь. Ви знаєте, який резонанс викликала подія, коли товариш Береговенко звільнив з тресту багатьох інженерів (Гур., Життя.., 1954, 144); Грандіозним і щодо резонансу, і щодо масштабності заходів, і щодо кількості видань було святкування 100-річчя з дня народження І. Франка (Рад. літ-во, 4, 1958, 120); Викликало [повстання] широкий резонанс в усій країні. Імператор Маврікій був повалений і престол захопив вождь повсталих Фока (Нариси стар. іст. УРСР, 1957, 353).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 488.