Що oзначає слово - "соціалізм"



Тлумачний он-лайн словник української мови «ukr-lit.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


СОЦІАЛІ́ЗМ, у, ч.

1. Перша фаза комуністичної формації, суспільний лад, що приходить на зміну капіталізмові, заснований на суспільній власності на знаряддя і засоби виробництва, владі трудящих, керованих робітничим класом на чолі з марксистсько-ленінською партією. Перехід від соціалізму до комунізму є закономірний, історично неминучий процес (Наука.., 3, 1959, 1); Соціалізм, планове соціалістичне господарство відкривають найширший простір для всебічного прогресу науки і техніки (Матер. XXIV з. КПРС, 1971, 45).

Світова́ систе́ма соціалі́зму — соціальна, економічна і політична співдружність вільних, суверенних народів, які йдуть по шляху соціалізму й комунізму, об’єднані спільністю інтересів і цілей, тісними взаєминами міжнародної соціалістичної солідарності. Світова система соціалізму справляє вирішальний вплив на всі революційні сили нашої епохи, сприяє їх зростанню і зміцненню (Ком. Укр., 7, 1968, 71).

2. Учення про побудову такого суспільного ладу. Твори Фур’є.. зродили в мені знов симпатії до соціалізму (Коцюб., III, 1956, 287); Хоча від мови Левченка повіяло.. соціалізмом, але вона вразила Чорнокнижного (Стельмах, І, 1962, 449).

∆ Науко́вий соціалі́зм — те саме, що соціалі́зм 2. Створений Марксом і Енгельсом науковий соціалізм являє собою теорію і програму революційного робітничого руху (Ком. Укр., 5, 1968, 13).

3. Збірна назва різних дрібнобуржуазних і буржуазних вчень про реформу капіталістичного суспільства шляхом згладжування антагоністичних суперечностей. ..соціалізм буває різний, є навіть на світі попівський соціалізм, є соціалізм міщанський, є соціалізм пролетарський (Ленін, 13, 1971, 118).

∆ Утопі́чний соціалі́зм — домарксівське вчення про соціалістичну перебудову суспільства, в якому не було правильних матеріалістичних уявлень про суть соціалістичного суспільства і шляхи його розвитку.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 474.