Що oзначає слово - "спрямований"



Тлумачний он-лайн словник української мови «ukr-lit.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


СПРЯМО́ВАНИЙ, а, е.

1. Дієпр. пас. мин. ч. до спрямува́ти. Грізні жерла гармат, установлених на самім валу, були спрямовані на північ, у відкритий таврійський степ (Гончар, II, 1959, 389); Вся літературна творчість і політична діяльність Грабовського спрямовані насамперед проти самодержавства (Ком. Укр., 8, 1964, 73).

2. у знач. прикм. Планомірний, цілеспрямований. Розкриття закономірностей синтезу складових частин молока, м’яса, вовни, яєць послужить основою спрямованої зміни якості тваринницької продукції (Хлібороб Укр., 10, 1969, 15); Родини [свиней] створюються, так само як і лінії, спрямованим добором, підбором і умовами вирощування (Свинар., 1956, 68).

Спрямо́ване виро́щування молодняка́ — сукупність заходів, які сприяють посиленому ростові і розвиткові молодих тварин. Щоб мати тварин бажаних якостей, поряд із застосуванням відповідних методів добору і підбору, треба також застосовувати спрямоване вирощування молодняка (Свинар., 1956, 91); Спрямо́ване вихова́ння росли́н — сукупність заходів, направлених на посилення стійкості рослин до несприятливих умов і на підвищення їх продуктивності. Методи гібридного схрещування і спрямованого виховання стали чудовим засобом перетворення рослин, переробки їх «характеру» (Наука.., 1, 1964, 26).

3. у знач. прикм. Який діє, рухається і т. ін. у заданому напрямі. Застосування спрямованих антен дає можливість визначити не тільки відстань до предмета, але й місцезнаходження його (Радіолокація.., 1958, 6); Двигун [ракети] складається з камери згоряння з соплом, в якому створюється спрямований потік газів (Наука.., 8, 1958, 16).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 609.