Що oзначає слово - "уява"



Тлумачний он-лайн словник української мови «ukr-lit.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


УЯ́ВА, и, ж.

1. Здатність образно створювати або відтворювати кого-, що-небудь в думках, свідомості; відтворювання кого-, чого-небудь в думках, свідомості. Я був дуже мрійливим хлопчиком. Мрійливість і уява були такими сильними, що іноді життя, здавалось, існувало в двох аспектах, які змагалися між собою — реальному і уявному (Довж., І, 1958, 13); Надзвичайно важливим у теорії Станіславського є розвиток уяви в актора (Мист. кіно, 1955, 48); // Думка, свідомість, фантазія. Ще поки обдумую сюжет, поки в уяві моїй малюються люди, події й природая почуваю себе щасливим (Коцюб., III, 1956, 282); Нараз серед тої сутолоки гадок змалювала його уява перед його очима кухарку Пазю (Март., Тв., 1954, 243); Тим часом його уява працює невгамовно, розвертає перед ним усе нові образи (Фр., IV, 1950, 28); Знову стук, та вже чутніш. Думка: тріснуло де-небудь, Ворухнулося що-небудь, Вітер б’є в шибки буйніш… Таємниця? Ніякої… Відки взятись, як і з чого? Плід уяви навісної… (Граб., І, 1959, 462); Село Чуртанка було в уяві мандрівників заповітним куточком, закинутим у дикі нетрі глухої тайги (Донч., II, 1956, 28); І вставала тоді в дитячій уяві слава бойових козацьких походів, оживали грізні січі, що колись точилися на цій землі (Цюпа, Назустріч.., 1958, 6); Робочий стіл. В уяві — моря гладь, Пісок і галька, вимита до блиску… На рейді кораблі, а ген — чайки летять, Гойдає яхту хвиля, мов колиску (Забашта, Вибр., 1958, 51).

Залиша́тися (залиши́тися, зостава́тися, зоста́тися) в уя́ві див. залиша́тися, зостава́тися; Підно́ситися (піднести́ся) в уя́ві див. підно́ситися; Склада́ється (скла́лася) уя́ва див. склада́тися; Склада́ти (скла́сти) уя́ву див. склада́ти; Сплива́ти (спливти́) в уя́ві див. сплива́ти.

2. рідко. Те, що відтворене в свідомості; образ. [Йонові] згадалась сцена з хустинкою. Уява була така жива, така яскрава, що Йон мимохіть схопився рукою за хустинку, яка й досі обіймала його шию (Коцюб., І, 1955, 235).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 545.