Що oзначає слово - "штурвал"



Тлумачний он-лайн словник української мови «ukr-lit.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


ШТУРВА́Л, а, ч.

1. Стернове колесо (на судні). Форштевень судна обережно розрізав хвилі. Вправна рука капітана Пабло лежала на штурвалі (Ю. Бедзик, Вогонь.., 1960, 93); В рубці, що височіла над палубою, біля штурвала стояв старий чоловік і, примруживши сірі, вицвілі очі, дивився вперед, тільки вперед, на дніпровське плесо (Жур., Вечір.., 1958, 382); *Образно. Біля штурвала великої революції стояв В. І. Ленін, який усе своє життя, весь розум і пристрасть душі віддав визвольній боротьбі пролетаріату, всіх експлуатованих і пригноблених мас (Ком. Укр., 10, 1965, 11); // Колесо або його частина, які служать для керування рухом літака. Руки, що звикли до пензля, стеки й рейсфедера, взялися на заклик партії за автомат, міномет, штурвал літака (Ю. Янов., II, 1954, 195); Безтрепетні руки тримають штурвал; Літак свій останній бере перевал (Бажан, І, 1946, 122).

2. Пристосування у вигляді стернового колеса, пів-колеса, маточини з рукоятками і т. ін., за допомогою якого керують дією якого-небудь механізму. Сам Сакій став на штурвал хедера, а комбайнерові порадив регулювати мотором (Ле, Історія радості, 1947, 206); В кабіні міститься обладнання для керування гіровозом — штурвал для підключення і відключення маховика до редуктора або пневмодвигуна, рукоятка для пуску, реверсування і зупинки гіровоза, важіль для переключення швидкостей, тахометр для контролю числа обертів маховика, штурвал для керування гальмовою системою (Нова техн. і технол.., 1961, 33).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 11. — С. 549.