Слово "передбачати" - пояснення

Словник: Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)



Тлумачний он-лайн словник української мови «ukr-lit.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.

Слова і словополучення з словника - Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)


ПЕРЕДБАЧА́ТИ, а́ю, а́єш, недок., ПЕРЕДБА́ЧИТИ, чу, чиш, док., перех.

1. Бачити, припускати що-небудь заздалегідь; чекати чогось. Син того панства, пан Вацлав, часто заглядав до Солецьких, і люди передбачали, що це закінчиться маріяшом [шлюбом] (Кобр., Вибр., 1954, 90); Обід затягнувся довше, ніж передбачав Андрій (Гур., Наша молодість, 1949, 43); Всі ці причепки редактора я передбачив, знаючи його погляди на газету і відносини до мене (Коцюб., III, 1956, 167); — Ніякого наказу.. я не одержував, — тихо сказав Щорс.. — Ах, он як! Розумію. До речі, в штабі це також передбачали, даючи пакет. Ось копія наказу (Довж., І, 1958, 142); // Робити правильний висновок про напрямок розвитку чого-небудь, про можливість якоїсь події тощо на основі вивчення фактів, даних і т. ін. Передбачати погоду для всієї країни — правда, це дуже цікаво? (Донч., V, 1957, 437); Маркс і Енгельс, а потім Ленін.. геніально передбачили, що капіталізм, вичерпавши можливості свого розвитку, неминуче поступиться місцем перед комунізмом (Наука.., 8, 1959, 1); // Мати на увазі що-небудь, не забувати про щось. Філіппов виявився неабияким організатором — усе передбачив до найменшої дрібниці (Збан., Єдина, 1959, 263); // також з інфін. Планувати, проектувати що-небудь. Інститут [кібернетики] передбачає створити системи обчислювальних машин, здатних стежити за ходом будівництва у великому промисловому або економічному районі (Наука.., 10, 1963, 5); В програмах курсів, шкіл для інженерно-технічних працівників і робітників необхідно передбачити розділи з питань механізації та автоматизації конкретних виробничих процесів (Рад. Укр., 4.VШ 1959, 3).

2. тільки недок. Мати що-небудь своєю умовою або передумовою; виходити з чогось, грунтуватися на чому-небудь. Існування продукту як товару передбачає певні історичні передумови (Маркс, Капітал, т. І, кн. І, 1952, 171); — Наше дружнє, й товариське побачення навряд чи передбачає якісь серйозніші угоди за угоду звичайну — торговельно-рибальську (Ю. Янов., II, 1958, 114); Ленінський принцип пролетарського інтернаціоналізму передбачає, що кожна комуністична партія повинна на ділі боротися за згуртованість міжнародного комуністичного руху (Літ. Укр., 23.IV 1963, 2).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 164.