Слово "переплавляти" - пояснення

Словник: Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)



Тлумачний он-лайн словник української мови «ukr-lit.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.

Слова і словополучення з словника - Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)


ПЕРЕПЛАВЛЯ́ТИ1, я́ю, я́єш, недок., ПЕРЕПЛА́ВИТИ, влю, виш; мн. перепла́влять; док., перех.

1. Плавленням перетворювати в інші вироби. Другий завод — Висока піч — у 1853 р. мав одну доменну піч і одну вагранку, яка переплавляла чавун для різних виробів (Чорна метал.. Укр., 1957, 7); * Образно. Не вкриють неба хмари, не задзвенять мечі і палаші, не переплавлять крові на долари заморські бізнесмени-торгаші (Гонч., Вибр., 1959, 232); Переплавити весь біль жертв і втрат в безмежну ненависть до ворога, а ненависть втілити в героїчні патріотичні подвиги — до цього закликала читача поезія Тичини (Іст. укр. літ., II, 1956, 371).

2. перен. Переробляти різні елементи в щось однорідне. У дитячі роки Федькович чув перекази і легенди про опришників та їхнього славного ватажка Олексу Довбуша. Народний епос Гуцульщини поет пізніше переплавляв в чарівних романтичних поезіях (Рад. літ-во, 1, 1964, 131); Правда життя стає правдою мистецтва, коли письменник переплавить матеріали в своєму творчому горнилі, у, здавалось би, добре знайомому відкриє для нас нове, незвідане (Вітч., 6, 1961, 196); Пристрасна громадянська лірика П. Грабовського ввібрала і переплавила в собі чимало різних народнопоетичних елементів (Нар. тв. та етн., 1, 1965, 18).

3. Плавити все або багато чого-небудь. Ідея одержання мартенівської сталі, як відомо, була викликана потребою переплавляти нагромаджуваний металевий лом (Наука.., 1, 1957, 8).

ПЕРЕПЛАВЛЯ́ТИ2, я́ю, я́єш, недок., ПЕРЕПЛА́ВИТИ, влю, виш; мн. перепла́влять; док., перех.

1. Сплавляти за течією річки.

2. Сплавляти за течією річки все або багато чого-небудь.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 251.