Слово "революція" - пояснення

Словник: Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)



Тлумачний он-лайн словник української мови «ukr-lit.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.

Слова і словополучення з словника - Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)


РЕВОЛЮ́ЦІЯ, ї, ж.

1. Докорінний переворот у житті суспільства, який призводить до ліквідації віджилого суспільного ладу і утвердження нового, прогресивного. Революційна боротьба робітників і селян свідчила про те, що в країні назрівала революція (Іст. УРСР, І, 1953, 578); Лютнева революція означала крутий перелом в історії нашої країни.. Вона була першою переможною народною революцією епохи імперіалізму (Ком. Укр., 2, 1967, 34); На майдані коло церкви революція іде.Хай чабан!усі гукнули,за отамана буде (Тич., І, 1957, 56); Велика Жовтнева соціалістична революція звільнила від царських пут український народ, забезпечила йому повну можливість будувати свою державність, літературу і мистецтво (Панч, В дорозі, 1959, 249); * Образно. Щоб спинить революції кроки, щоб лишились рабами раби,спорожняла Антанта глибокі порохові свої погреби (Гонч., Вибр., 1959, 96); // Революційні ідеї. — Ви боже і цареве око в селі, так обідайте і дивіться за ним [учителем]! Невже ви не розумієте, що школи сіють революцію? (Стельмах, І, 1962, 269); // Складова частина назви ордена — високої урядової нагороди. У дні урочистого святкування 50-річчя Радянської України наша республіка була нагороджена орденом Жовтневої Революції (Ком. Укр., 1, 1968, 7).

∆ Буржуа́зна револю́ція — докорінний переворот у житті суспільства, який призводить до знищення феодального ладу і заміни його капіталістичним ладом. Буржуазна революція в Англіїце захоплення влади буржуазією, яка очолила разом з новим дворянством народне повстання проти феодального дворянства та короля, що правив самодержавно (Нова Іст., 1956, 9); Соціалісти́чна (пролета́рська) револю́ція — повалення влади буржуазії і встановлення диктатури пролетаріату. Український народ глибоко пишається тим, що він перший слідом за російським народом став на шлях соціалістичної революції (Наука.., 12, 1957, 1).

2. Переворот у якій-небудь галузі, що призводить до докорінного перетворення, удосконалення чого-небудь. Пара й машина вчинили революцію в промисловості (Комун. маніф., 1947, 47); Зміни і перетворення в західних областях УРСР не обмежились лише галуззю економіки. Тут відбулась справжня культурна революція (Наука.., 9, 1959, 2); В умовах науково-технічної революції все більше зростає роль науки в розвитку продуктивних сил, в розв’язанні завдань комуністичного будівництва (Матер. XXIV з. КП України, 1971, 44).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 475.