Слово "транспорт" - пояснення

Словник: Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)



Тлумачний он-лайн словник української мови «ukr-lit.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.

Слова і словополучення з словника - Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)


ТРА́НСПОРТ, у, ч.

1. Галузь народного господарства, що різними видами засобів здійснює перевезення пасажирів, доставляння, переміщення вантажів і т. ін. Сучасний транспорт поділяється на п’ять видів: залізничний, водний, автомобільний, трубопровідний та авіаційний (Ек. геогр. СРСР, 1957, 82); Співробітництво Радянського Союзу з афро-азіатськими країнами у створенні основ їх національної економіки охоплює і таку галузь суспільного матеріального виробництва, як транспорт (Ком. Укр., 12, 1965, 45); // Той чи інший вид перевізних засобів. У транспортній системі нашої країни одне з провідних місць займає автомобільний транспорт (Автомоб., 1957, 3); Залізничний транспорт; Водний транспорт; Підземний транспорт; Повітряний транспорт; // Будь-який засіб перевезення, а також сукупність таких засобів. — Тобі який транспорт треба? Лінійку запрягти? Не хочеш? Ну, тоді я звелю засідлати Ластівку. Конина смирна, якраз для такого кіннотника, як ти (Тют., Вир, 1964, 193); Між підводами метушився Маковейчик. Він шукав собі транспорту, щоб везти котушки з кабелем (Гончар, III, 1959, 72); // Перевізні засоби певного територіального підпорядкування. Особливої уваги вимагає робота міського транспорту в зимовий період (Рад. Укр., 9.I 1954, 1); // Певна ділянка перевезень, а також сукупність перевізних засобів, що обслуговує її. Пасажирський транспорт; Вантажний транспорт.

∆ Промисло́вий тра́нспорт див. промисло́вий.

2. Партія вантажів, доставлених або призначених для доставки куди-небудь. Оглядаючи транспорт, Галкін спинився біля брички, накритої брезентом (Пет-льов., Хотинці, 1949, 188); Про ці події нагадують, зокрема, і вулиці у Кам’янці-Подільському, через які йшли з закордону транспорти з ленінською «Искрой» (Визначні місця Укр., 1958, 23).

3. Обоз із військовим вантажем або сукупність перевізних засобів спеціального призначення. На світанку Будапештське шосе було вже загачене гарматами і важкими транспортами з боєприпасами (Гончар, III, 1959, 224); В переліску, майже біля залізничної колії, роту очікував збіднілий у відступах ротний транспорт (Ле, Право.., 1957, 166); Незважаючи на воєнну метушню, на перші транспорти поранених і біженців з Познанщини, в нашій майстерні на перший погляд все йде по-старому (Вільде, Ті з Ковальської, 1947, 79).

4. Вантажне судно морського флоту. Як трофеї повстанцям дісталися кілька бронекатерів з цілком справними англійськими кулеметами, баржа з вовною та навантажений пшеницею океанський транспорт, що так і не встиг зрушити з місця (Гончар, II, 1959, 49); З Новоросійська конвойні кораблі повели транспорт «Фелікс Дзержинський» (Ткач, Крута хвиля, 1956, 126); Пізніше писали, що він працював на транспорті, який морем возив боєприпаси і людей до фронту (Вітч., 8, 1948, 24).

ТРАНСПО́РТ, у, ч., бухг. Перенесення суми на другу сторінку.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 231 - 232.