Слово "успіх" - пояснення

Словник: Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)



Тлумачний он-лайн словник української мови «ukr-lit.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.

Слова і словополучення з словника - Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)


У́СПІХ, у, ч.

1. Позитивний наслідок роботи, справи і т. ін.; значні досягнення, удача. Недавно тому увінчалася праця філологів величавим успіхом: винайдено древній римський рукопис, котрий.. розповідає про наш край… (Март., Тв., 1954, 52); Ми ж про тебе знаємо, як ти по охоті успіху великого досягла в роботі! (Тич., II, 1957, 262); Успіхи синтетичної хімії лікарських речовин дали величезний поштовх фармакології та фізіології (Наука.., 11, 1965, 25); // Сприятливий результат у воєнній операції. Тільки сміливий, неймовірно сміливий удар може забезпечити успіх його атакуючим бійцям. Перемога чи, може, загин їм всім там сьогодні? (Гончар, II, 1959, 45); Дивлячись на маршові колони, що, поспішаючи, наздоганяли фронт, який рухався на захід, на веселих бійців, на ряди автомашин, що підвозили боєприпаси, командуючий розумів, що це успіх, що наступ розгортається (Тют., Вир, 1964, 503); // тільки мн. Досягнення в навчанні, у вивченні чого-небудь. В навчанні Захар виявляв такі успіхи й такі поривання все знати, що вчителі пророкували йому велике майбутнє науковця (Ле, Право.., 1957, 14); [Юля:] У мене в інституті такі успіхи… Грамотою нагородили (Мороз, П’єси, 1959, 218).

Запа́морочення від у́спіхів див. запа́морочення; Сп’яні́ти від у́спіху (від у́спіхів) див. сп’яні́ти.

2. тільки одн. Громадське визнання, схвалення чого-небудь, чиїхось досягнень. Моя книжка в російському перекладі має деякий успіх, принаймні в російських літературних сферах. Дістаю листи од російських письменників, особисто не знайомих мені, які похваляють і запрошують до співробітництва (Коцюб., III, 1956, 381); Десять разів виходила актриса на виклики, успіх був надзвичайний (Смолич, Театр.., 1946, 55); Успіх творів радянських письменників пояснюється насамперед їхнім сміливим зверненням до сучасної теми, висвітленням найважливіших сторін нашої дійсності (Вітч., 9, 1968, 154); // Визнання кимось чиїх-небудь позитивних якостей, особливостей; захоплення з боку осіб іншої статі. Ті, кому довелося його бачити, оповідали, що Марусяк був просто красавець [красень], отже, не дивно, що мав успіх серед представниць прекрасного полу (Хотк., II, 1966, 71).

З у́спіхом — легко, без перешкод; З одна́ковим у́спіхом — так само, з таким же результатом. Міна, викинута під потрібним кутом, з однаковим успіхом може збити ворожий кулемет на високім гребені і дістати ворога на дні найглибшої складки, закритої від усіх інших видів вогню (Гончар, III, 1959, 113).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 493.