Що oзначає слово - "молочний"



Тлумачний он-лайн словник української мови «ukr-lit.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


МОЛО́ЧНИЙ, а, е.

1. Прикм. до молоко́ 1, 2. Значно зросло поголів’я корів, підвищилась їх молочна продуктивність (Колг. Укр., 9, 1959, 1); Молочні відвійки; II Власт. для молока. Вулицею вздовж села пройшла череда худоби, залишивши за собою молочний запах жуйки (Чорн., Визвол. земля, 1959, 152); // Признач. для зберігання молока. Молочна пляшка; Молочна цистерна.

◊ Моло́чні рі́ки й ма́сляні береги́ — про сите, привільне життя. — Хай тобі сняться молочні ріки й масляні береги (Добр., Тече річка.., 1961, 120).

2. Яка виділяє молоко. Молочні залози; // Яка дає молоко. Молочна худоба; // Яка дає багато молока. [Мати:] Пора ж тобі коровицю вдоїти, оту молочну, турського заводу (Л. Укр., III, 1952, 254); В .. стійлі.. жувала жуйку молода, на диво молочна корівка (Земляк, Гнівний Стратіон, 1960, 158).

3. Який міститься в молоці або добувається з нього. Молочний жир.

∆ Моло́чна кислота́ — хімічна сполука, що утворюється внаслідок молочнокислого бродіння вуглеводів. Нагромадження молочної кислоти в м’язах і в крові при втомній роботі м’язів — загальновідоме явище (Розв. науки в УРСР.., 1957, 275); Моло́чний цу́кор — те саме, що лакто́за.

4. Вигот. із молока (у 2 знач.). Молочні продукти; // Приготовлений з молока або на молоці. На столі стояла здорова миска вареників в маслі, тарілка з сметаною, молочна каша (її.-Лев., II, 1956, 54); Випускають сухі креми таких назв: ванільний, заварний, кофейний, молочний, рожевий і шоколадний (Укр. страви, 1957, 282); // у знач. ім. моло́чне, ного, с. їжа, приготовлена з молока або на молоці.

5. Який годується тільки молоком, вигодуваний молоком. З нею приїхало два сини, опецькуваті, як молочні телята (Мирний, II, 1954, 98); Молочні поросята; // Пов’язаний з періодом годування молоком.

Моло́чна сестра́ див. сестра́; Моло́чний брат див. брат; Моло́чні зу́би див. зуб.

6. Який виробляє молоко (у 2 знач.) або продукти з нього. На молочній фермі мироцького відділка радгоспу "Київський" здійснена комплексна механізація всіх трудомістких процесів (Колг. Укр., 9, 1961, 25); Молочна промисловість.. повинна збільшити виробництво сухих відвійок і сколотин, які є добрим білковим кормом для свиней, телят і курей (Наука.., 1,1957, 13); // у якому приймають молоко. Молочний пункт; II Який торгує молоком і продуктами з нього. Біля молочної крамниці дзвеніли бідони з-під молока (Томч., Готель.., 1960, 5).

Моло́чна ку́хня: а) заклад у системі охорони материнства й дитинства, що готує для немовлят їжу (молочні суміші, киселі, каші тощо). З 1960 року на Україні почали відкривати молочні кухні в колгоспах (Рад. Укр., 12.IX 1962, 3); б) страви, приготовлені з молока або на молоці

7. Виглядом схожий на молоко (про сік рослин). Молочний сік; // Кольором схожий на молоко; матово-білий. За дорогою в садку ловила вишня молочним цвітом перелітаючі бджоли (Март., Тв., 1954, 113); Густий молочний туман лежав у низинах (Наука.., 5, 1963, 60); // Білий, непрозорий (про скло та вироби з нього). Йому приємна була й та чистота, якою блищало золото самовара, молочний абажур лампи (Коцюб., І, 1955, 318).

∆ Моло́чна сти́глість — перша фаза стиглості зерна, при якій воно наливається густою білою рідиною. Яйця вони [комахи] відкладають у середину насіння люцерни у фазі молочної стиглості (Шкідн. і хвор.. рослин, 1956, 250); Моло́чний Шлях — те саме, що Чума́цький Шлях (див. шлях).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 792.