Що oзначає слово - "скиба"



Тлумачний он-лайн словник української мови «ukr-lit.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


СКИ́БА, и, ж.

1. Смуга, шар землі, яку вивертає плуг під час оранки. Глибоко плуг лемешами впивається в чорную землю, за скибою скиба лягає, а Зінько йде за плугом, руки на чепігах, і радісно йому розкривати землянеє лоно, щоб кинути в його золотеє зерно… (Гр., II, 1963, 454); Запарувала рілля, тьмяно заблищали на сонці одвернуті лемешами скиби землі (Тют., Вир, 1964, 11); * У порівн. Панас Кандзюба, важкий і сірий у своїй свиті, як скиба, одвалена плугом, сіяв очима нудьгу питання: кудою йти? (Коцюб., II, 1955, 67); // Така смуга землі як одиниця виміру орної площі. — Чуєш, громада землю тобі довірила? То знаєш, як її треба ділити?.. — А так, дядьку,.. щоб і ви ні одної лишньої [зайвої] скиби не получили [одержали] (Стельмах, II, 1962, 21).

Віддава́ти (відда́ти) по́ле (зе́млю, хліб і т. ін.) за дру́гу (тре́тю і т. ін.) ски́бу — дозволяти кому-небудь користуватися своїм полем за певну частину врожаю. — Бери собі, титарю, й поле, й хліб чи з половини, чи за третю скибу, як хоч, тільки б мені не мати клопоту (Н.-Лев., III, 1956, 125); Вона оддала своє поле одному чоловікові наспіл за другу скибу (Н.-Лев., II, 1956, 244); Сі́яти (розсіва́ти) по ски́бі — сіяти злаки, багаторічні трави та ін. по вивернутих під час оранки шарах цілини, поля. Як з давніх-давен, так і після орання генівськими плугами українці сіяли по скибі. Заміна плугів не спричинилася до змін у способах сіяння (Нар. тв. та етн., 3, 1969, 30); Земля вбиралась в новий стрій весною,.. по скибах жито розсівав сівач, і гай яснів красою чарівною (У. Кравч., Вибр., 1958, 101).

2. Відрізаний ножем великий плоский шматок чого-небудь їстівного (хліба, кавуна і т. ін.). Широким ножем крає [юнак] на великі, товсті скиби пухку паляницю (Коз., Сальвія, 1959, 144); * У порівн. Ось сонце ще більше осіло; мов скиба стиглого кавуна, червоніє воно тілько половиною (Мирний, IV, 1955, 322).

Відрі́зана ски́ба [від хлі́ба] — людина, яка відділилася від родини, стала жити самостійно (спочатку — про дочку, що вийшла заміж). [Печариця:] Що ж моєму пан-отцеві? Він собі попує… Я вже тепер — одрізана скиба од хліба (Мирний, V, 1955, 172).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 260.