ТРА́ВЕРС1, ТРАВЕРЗ, у, ч.
1. тільки тра́верс, військ. Поперечне прикриття (насип) в окопах, траншеях, що захищає від вогню з флангів або з тилу. І там, де за годину ще красувалися чітко окресленими лініями ворожі траверси, бруствери, бійниці й самі окопи, тепер залишилась, як шашелем сточена, як чорною віспою побита, до нутра розвернута земля (Панч, І, 1956, 124).
2. ав., мор. Напрям, перпендикулярний до курсу судна, літака; // Взагалі напрямок, перпендикулярний до чого-небудь. Як свідчать історичні хроніки, західний берег острова в минулому знаходився на траверсі гори Ланшань поблизу міста Наньтунь (Наука.., 8, 1963, 24).
Бу́ти (опини́тись і т. ін.) на тра́версі (тра́верзі); Ви́йти на тра́верс (тра́верз) чого — мати якийсь предмет у напрямі, перпендикулярному до курсу судна, літака. Ось корабель вийшов майже на траверс маяка (Ткач, Жди.., 1959, 29); Зійшло трохи більше години — і запорозька флотилія опинилася на траверзі острова, огинаючи його з лівого боку (Добр., Очак. розмир, 1965, 141).
3. тільки тра́верс. Гідротехнічна споруда у вигляді дамби, що тягнеться від берега до середини річки й захищає берег від руйнівної дії течії.
4. тільки тра́верз, мор. Поперечна перегородка, стінка на судні.
5. техн. Те саме, що тра́верса, тра́верза. Під затуленим свиткою вікном шуміли старі осокори, і тонко гули телефонні дроти на вхідному траверсі, під стріхою (Кучер, Трудна любов, 1960, 134).
ТРА́ВЕРС2, у, ч., спорт. Перехід альпіністів по гребені гірського хребта, що об’єднує кілька гірських вершин. Траверс тривав дев’ятнадцять днів і проходив у важких метеорологічних умовах (Веч. Київ, 22.VІІІ 1957, 4).
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 219.