Твір на тему: «Суспільне добро – це і є щастя кожної окремої людини?» за романом Альбера Камю «Чума»У будь-якому випадку треба чинити опір, захищаючи те, що цінуєш, від тих стихій, що хочуть його зруйнувати, нехай навіть це доля людства. Але необхідно бути вище цього, як Сізіф, наприклад, не шукаючи при цьому божественної допомоги, адже саме в цьому доля людини.

Головний герой роману Альбера Камю «Чума» доктор Ріє вельми скромна людина, і його біографія суха, особливо щодо того, що стосується героїзму інших людей. Він і сам тільки наприкінці повісті зізнається, що автор саме він. За цим криється незгода з тими, хто, подібно богослову, так чи інакше виходить з поняття «первородного гріха», початкової ущербності людської натури і, принижуючи її, розглядає подвиг як надзвичайне подвижництво. Для Ріє і його помічників обов’язок — не сходження на Голгофу, а само собою зрозуміле спонукання: коли доводиться день у день виконувати виснажливу чорну роботу, добра воля куди важливіше, ніж заклання на жертовному вівтарі.

Є і ще один головний герой цього роману — Тарру, біографія і світогляд якого широко розкриваються в «Чумі». Судячи з усього, це син прокурора, про якого говорилося ще в повісті «Сторонній». У дитинстві ця людина була на суді і на страті підсудного. Тоді ж він зрозумів, що його батько не більше, ніж банальний вбивця, що прикривається законом.

З тих пір він віддав перевагу безбідного життя бродяжництву. Не раз брався за зброю, захищаючи пригноблених. Однак і в громадянській війні він зустрівся з жорстокою невблаганністю. Одного разу йому довелося бути присутнім при розстрілі ворога, що знову змінило його світогляд, бо йому було складно визнати право пригноблених на подальше насильство. Так він зрозумів, що насправді є «зачумленим» (як я розумію, в цьому сенсі те, що він мав на увазі: як носій і розповсюджувач цієї зарази не бореться з бідою і злом, а лише примножує його), хоча думав, що бореться з цим. І його роздуми привели його до того, що не можна порушувати заповідь «не убий» не дивлячись на цілі та плани різних протиборчих сторін.

Таким чином, він сам в цьому зізнається, зізнається, що залишається поза історичного процесу, тобто не може безпосередньо сприяти зміні тих порядків, які нав’язані іншими, але все це заради того, щоб не бути зачумленим, щоб боротися з чумою всередині себе. Він сам хотів би бути святим, але в ньому немає віри, тому що він теж побачив світ і твердо стоїть на переконанні, що в лиху годину немає ніякого вищого промислу, і що все це не піддається подібному поясненню. Він намагається бути втіленням мирської віри, намагаючись шукати своє співвідношення добра і зла, не будучи істинно віруючим. Намагаючись побудувати свою мораль, не вдаючись до божественних пояснень, але слідуючи заповідям.

Адже якщо перегинати палицю в одну сторону — то перетворюєшся на зачумленого, в іншу — стаєш, як Панлю, фанатиком, який зняв з себе провину, виправдовуючи все гріховністю інших і божою карою. Хоча, справедливості заради, треба зауважити, що Панлю все ж вступив до лав борців з епідемією, проте ж, як мені здається, він і в цьому бачив лише промисел, залишаючись послідовним християнином до самої смерті.