Твір на тему: «Що означає бути освіченим?»Хто така освічена людина? На це, здавалося б, просте питання немає універсальної відповіді. Існує багато визначень, трактувань цього поняття. Так хто ж така освічена людина? Нерідко ми говоримо про когось: «Яка культурна і освічена людина». Під цією характеристикою ми найчастіше маємо на увазі уважну, чемну людину, яка знає слова «дякую» і «будь ласка», поступається місцем і дорогою, відрізняється широтою поглядів і знань.

Досить часто під культурою ми розуміємо хороші манери. Але не тільки, адже іноді ми використовуємо слово «культурний» як синонім слова «освічений». Вельми культурна людина та, яка багато читає, цитує Гете або Пушкіна, в курсі останніх новин мистецтва і науки. З вищесказаного випливає, що культурна людина — освічена особистість з гарними манерами. Таким чином, поняття «освічена людина» вбирає в себе багато складових: хороші манери, освіченість, повага до інших. Крім того, рисами освіченої людини є вміння грамотно викладати свої думки, краса мови, знання етикету, тактовність, багатий духовний світ. Тобто освічену людину можна охарактеризувати словами доктора Астрова з п’єси Чехова «Дядя Ваня»: «У людині повинно бути все прекрасно: і обличчя, і одяг, і душа, і думки».

Досить багато вимог висувається суспільством до освіченої людини. Здавалося б, що відповідати цьому статусу надзвичайно складно. Але як же приємно усвідомлювати, що ти уславився освіченою і культурною людиною, що твоєю поведінкою, манерами, знаннями, твоїм способом життя захоплюються і ставлять тебе за приклад! Бути освіченою людиною сьогодні досить модно, тому багато хто намагається імітувати свою освіченість відомими фразами і цитатами з художніх творів у своїх розмовах, акуратним охайним одягом, гарними манерами, які за задумом повинні надавати інтелігентний вигляд. Але насправді видати себе за освічену людину, не будучи нею, неможливо: підводять манери, мова, рівень знань. Не варто видавати себе за освічену людину, краще постаратися стати нею!

Адже це можливо! Чи вважаю я себе освіченою людиною? Це питання досить делікатне, на нього складно відповісти навіть самому собі. Швидше за все, я не візьмуся назвати себе освіченим повною мірою. Це поклало б на мене дуже велику відповідальність. Але я прагну до цього гордого звання, намагаюся ставати краще. Маленькими кроками я наближаю себе до цього статусу: я читаю книги, визнані класичною літературою, я намагаюся бути в курсі останніх подій світу культури і мистецтва, намагаюся бути тактовним і ввічливим з людьми, добрішим до них, намагаюся грамотно будувати свою мову.

Особливо гостро сьогодні стоїть проблема правильності мовлення. Якщо раніше однією з головних проблем було засилля іноземних слів, то сьогодні — використання ненормативної лексики, яка присутня навіть у мовленні дітей. Що вже говорити про невміння грамотно будувати речення, викладати свої думки, використовувати мовні звороти й доречні художні засоби для посилення експресії власної мови.

Свою мову назвати культурною на сьогоднішній день я не можу. З тих же причин, через які не наважуюся назвати себе в цілому освіченою людиною. Але, гадаю, що для мого віку дозволені деякі недоробки в цьому напрямку. Але я вчуся, прагну! Адже освіченість — це невід’ємна частина сучасного суспільства, і, щоб стати його повноцінним членом, потрібно бути освіченою людиною. Яким би недосяжним деяким з нас це не здавалося, але абсолютно кожен здатний стати інтелігентом.