Останній день - Сторінка 4
- Хвильовий Микола -Коробка не звернув уваги на самотню фігуру в темряві й тому, не розпитуючи й не цікавлячись справами товариша, помандрував до гуртожитку.
Що ж до Кравчука, то він упевненим кроком рушив до Олени Олександрівни. Думки й припущення, що він жив ними кілька годин тому, знову заметушились йому в голові.
«Сьогодні буду хоробрим, — подумав він. — Обов’язково буду хоробрим. Скажу їй усе. Признаюсь і нічого не програю: коли й вона мене кохає — моя відвертість може стати початком нашого нового життя, не кохає — хай хоч від’їжджаючи знає, що я її кохаю».
Кравчук не помилився: підійшовши до самотньої постаті, він упізнав у ній Олену Олександрівну.
— Доброго вечора! — сказав Кравчук, знімаючи кашкета.
— Драстуйте! — відповіла Олена Олександрівна й раптом подала йому руку: до цього часу, як і він, вона ніколи руки не подавала.
Кравчук стиснув жіночу долоню й відчув, як йому ще швидше забилося серце: він у перший раз приторкнувся до цього любого йому тіла.
— Куди це ви йдете? — спитав він. — Чи не в кіношку?
— Ні, в кіношку я не збираюсь, — сказала Олена Олександрівна й, усміхнувшись, блиснула своїми білими зубами.
— А я думав, у кіношку! — він остаточно розгубився, хоч і обіцяв собі бути хоробрим. Несміливість, що завжди його тримала на певному віддаленні від дружини техрука, знову брала його в свої неприємні обійми.
«Що я їй буду говорити далі»? — думав він і уже почував, що далі він їй нічого не скаже і, як і завжди, раптом відійде від неї незадоволений і розгніваний на свою несміливість. Навіть згадка про те, що вона днями може навіки покинути виселок, навіть ця згадка не підбадьорила його. І, очевидно, Кравчук так би й пішов ні з чим від Олени Олександрівни, коли б жінка на цей раз не виявила несподіваної відваги: на цей раз їй, мабуть, нічого було губити.
— Нікуди я не збираюся, — помовчавши, сказала Олена Олександрівна і тут же, беручи різким рухом його під руку, додала: — ходімте далі… Ну, хоч би на ту степову дорогу, що по ній ви шпаціруєте.
«Тепер я їй усе розкажу, — подумав Кравчук. — Все. Рішуче все. Нічого не сховаю… І справді, що це таке, доки я буду боягузом? Треба себе негайно прибрати до рук…» Боже мій, як йому приємно з нею іти, як йому до солодкого болю радісно відчувати її плече, що ним вона притиснулась до нього.
І все-таки він увесь час озирався по сторонах ї уважно оглядав кожного, хто проходив повз них, боячись (саме боячись!) зустріти знайомого.
— Чого ви так нервуєтесь? — спитала Олена Олександрівна, коли вони залишили за собою останню будівлю й вийшли в степ. — Чи, може, боїтесь, щоб нас не зустрів мій чоловік?.. Не турбуйтесь: його зараз у виселкові нема.
— А де ж він? — мимоволі вирвалось Кравчукові.
Жінка засміялась.
— Ій-богу, не думала, що ви такий чудний! — сказала вона. — Я думала, що я тільки така дивачка, а виходить, що ви комічніший за мене. Шкода, що я цього не знала раніш.
Потім вона стала йому розповідати, якими вона собі уявляла шахтарів, коли їхала зі своїм чоловіком у цей виселок. На її тодішній погляд, усі вони мусили бути страшенними п’яницями, жахливими крикунами і мало не звірюками (так вона принаймні чула про них від тих, хто знав їх за часів імперії). Отже, нічого нема неприродного в тому, що вона, побачивши нового шахтаря, що вміє не гірше за інших мислити, що від нього ніколи не почуєш брудної лайки, що, знявши прозодяг, надягає навіть краватку й лакерки, — словом, побачивши сучасного культурного шахтаря, будівника соціалізму, вона розгубилась. Саме тому вона й була з ним досі такою соромливою… Але чого він так по-дитячому поводився з нею? Кравчук не відповідає.
— Ну й не треба!
Над степами й шахтами йшла літня донецька ніч. Ступала м’яко, ледве чутно по травах, ставках і по далеких хлібах, що колосилися біля оточених відважними териконами сіл. В ніч влітали легенькі вітерці й ніжними зітханнями ласкали обличчя подорожників. В кількох місцях булькали огні сусідніх шахт, і все це вивершувало синє зоряне небо.
— А все-таки куди ж подівся ваш чоловік? — знову запитав Кравчук, прокидаючись від задуми.
— Він поїхав у той район, куди його призначено. Він тільки за три дні буде тут.
— Значить, ви зовсім виїздите з нашого висілка, — з сумом сказав шахтар і зітхнув.
Олена Олександрівна уважно подивилася Кравчукові в очі й промовила:
— Хіба вам і справді неприємно, що я виїздю?
— Дуже неприємно! — вирвалось шяхтареві.
— Ну, як неприємно, то тоді… — Олена Олександрівна зупинилася. — Знаєте що, товаришу Кравчук, я бачу, що нам бракує доброї обстановки для нашої цілковитої одвертості, й тому я вас запрошую до себе. Ви на якій зміні працюєте?
— На нічній, — відповів шахтар і відчув, як йому надзвичайно солодко стиснуло серце.
— Шкода… А втім, ви до мене зайдете завтра вранці. Добре? Як тільки вилізете з шахти — добре?
І тут же Олена Олександрівна заметушилась: мовляв, йому ж за годину йти до загодовні, я вона його затримує. Словом, до побачення. До скорого побачення… у неї! Він може вранці сміливо заходити, бо чоловік повернеться (вона ще раз повторює) тільки за три дні… А втім, це не має ніякого значення, бо вона вже щось вирішила. Він розуміє її — вона щось вирішила! і ніщо вже тепер її не стримає. Словом, завтра вирішальний день.