Причепа - Сторінка 44
- Нечуй-Левицький Іван Семенович -— Все те добре при чому іншому, моя сеструню,— одказала задумана Зося.
— Якби на мене,— сказала Люцина,— я б зроду не пішла в таку сім’ю, просту, мужицьку.
— Все те нічого, моя кохана! і простота нічого,— промовив батько,— тільки горе, що вони не шляхетського роду! Є ж на світі багато й наших поляків і бідненьких, і простеньких, але ж вони природні шляхтичі, з батьків, з дідів, з прадідів. В їх, бачиш, вже кров інша, панська, що не тхне дьогтем та смолою.
— Лемішковський, папо, з університету,— озвалась за жениха Зося,— він людина з розумом й хистом, заслужить чин, матиме й дворянство.
— Ти, Зосю, далебі, багато розумніша й практичніша, ніж я думав до цього часу,— сказав батько, сміючись.— Правда твоя, що він дослужиться до чина, певно й до дворянства, але ж його батько й мати міщани, та ще й, надісь, довго житимуть. А коли б і померли, то пам’ять про їх не швидко помре. Всі тутечки знають, що Лемішка торгував худобою, а його жінка була перекупкою, як жидівка. А вже наші поляки, наші знайомі сусіди-дідичи всі одкаснуться од тебе, не приймугь тебе за рівню…
Всі почервоніли. Зося сиділа червона, як жар. В очах Люцини засвітився гнів, в очах в Рузі виступили сльози. Батько сидів засмучений…
— І бог святий знає, чому воно нам не ведеться!— говорив далі батько.— Здається, вже нам от і жених трапився, і гарний, і розумний, і моторний, і навіть вчився трохи в університеті, а все-таки справа йде якось не по-людській! Молода ти дуже, кохана Зосю! І не знаю я, чи розумієш ти, як себе поставити в твоїй новій сім’ї, в твоєму новому житті!
Батько похнюпив голову. Всі мовчали.
— Ти католичка,— говорив батько далі,— але ваших дітей похрестять по-московській.— Знаю, папочко,— відказала Зося.— Але під московською покривкою можна розвернути щиро-польський дух. Моя сім’я, тату, буде польська, як би її там не охрестили.
— Ти розумна дитина, хоч і молоденька,— сказав батько, цілуючи її в чоло.— А поки що ти переверни Якима на поляка. Він обмоскалився в школі, базікає по-московській, вдає з себе ніби москаля. Але все те дурниця! Українську вдачу я добре постеріг. Все це москальство лежить на їх, як на волі сідло;
все те— вовча шкура, котра ніяк не приросте до українського тіла. Тільки роби діло помалесеньку, потихесеньку, щоб він не розшолопав; бо як розчовпе, так тоді пропаще діло! Мужик— то вже гадюка, як кажуть жидки! З письменними дурнями багато легша справа!
— Цю справу, папочко, зоставте здатності жіночій, нашому хисту,— промовила Зося.
— О польська женщина!— додала Люцина, підіймаючи вгору свої гарні очі,— чого вона не зробить! чого вона не досягне ласкою, підлесливістю й коханням!
— З батьками Якимовими тобі треба обходитись ласкаво, не дуже гордувати ними,— навчав батько,— не змагайсь з ними, нічого не вимагай зайвого, навіть не справдовуйся, бо старий цього не любить. Це запекла людина.
— Мій боже!— крикнула Люцина.— Та вони ж мужики! та в їх же збираються родичі, гості такі ж прості, як і вони! Та вони ж п’ють горілку! Велика твоя жертва, Зосю!
— А хіба ж і ми не п’ємо горілки?— сказав батько.— Хто її на світі не п’є. Її п’ють і пани, й мужики, і царі, і князі, і біскупи: це світова річ.
— Ти, Зосю, не живи вкупі з старими,— радила Рузя.— Я, на твоєму місці, зараз би одрізнилась од їх: найняла б собі гарнісіньку, малісіньку квартиру, з гарним садочком, і жила б там собі, а старих я покинула б таки зараз.
— І втратила б спадщину,— одказала рівним голосом Зося.— Од гостей Леміщиних можна будлі-де сховатись, а тим-часом колись прийде й мій час.
Зося вже давно збудувала в своїх думках план прийдешнього життя з Лемішковським. Облишити чоловіка і свою сім’ю, загарбати спадок од старого Лемішки, перевести все на чисті гроші, потім їхати в Київ або до Одеси і шукати в великому місті будлі-якої служби своєму чоловікові— то був її план! Вже їй уявлялась прийдешність щасливого життя в великому місті; вже вона ніби бачила перед собою багатий салон з багатою мебіллю, критою оксамитом, бали, театр, оперу, баскі коні, пишне убрання, до котрого такі охочі польки. Не маючи потреби в жадній пораді, вона трохи не сміялась з батька, з сестер, котрі наводили її, молоденьку, на добру путь.
Тим часом, як сім’я Пшепшинських переводила на гроші Леміщину маєтність і бажала якнайшвидше заспівати йому «Вічную пам’ять»,— того ж вечора в Лемішки йшла така ж цікава розмова.
— А що, тату й мамо!— промовив Яким до старих,— благословіть мені під вінець стати. Я хочу сватів слати.
— До кого, сину?— спитала мати.
— До Зосі, найменшої дочки нашого станового.
— Я вгадувала те давно, отже і вгадала!— сказала весело мати.— Кращої од неї нема на цілісіньке місто, та й не тільки на одно наше місто!
— Стара, стара! ти й досі з молодою головою, як я бачу!— промовив неласкаве Лемішка.
Його понуре лице, насуплені брови, низький і тихий голос зараз дали знати, що батькові не подобається таке сватання.