Сезон гроз - Сторінка 37

- Анджей Сапковський -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+

А лисиця раптом загавкала, голосно і проникливо. Загавкала знов, коли "Пророк" пропливав повз.

По гілці промайнув великий лис і зник у гущавині.

* * *

— Це було застереження, — сказав відьмак, коли галас на палубі вщух. — Застереження і вимога. А радше — наказ.

— Аби ми звільнили дівчинку, — розважливо довершив думку Аддаріо Бах. — Все ясно. Але звільнити її ми не зможемо, бо вона мертва.

Кевенард ван Вліт заквилив, вхопившись обома руками за голову. Мокрий, брудний і нажаханий, вже не був схожим на купця, який міг собі дозволити власний корабель. Був схожим на хлопчисько, якого впіймали на крадіжці слив.

— Що робити? — Застогнав. — Що робити?

— Я знаю, — раптом озвався Явіл Фіш. — Прив'яжемо мертву дівку до бочки й викинемо за борт. Це затримає лисицю, вона муситиме оплакати щеня. А ми виграємо час.

— Сором, пане Фіш, — голос чинбаря несподівано став твердим і впевненим. — Не годиться так із небіжчиками поводитись. Це не по-людськи.

— Так кажеш, ніби це людина була? Ельфійка, а на додачу до цього ще й наполовину звір. Кажу вам, ідея з бочкою — файна думка…

— Ця думка, — сказав Аддаріо Бах, неквапом вимовляючи кожне слово, — могла прийти в голову тільки абсолютному ідіоту. І призвела би до смерті всіх нас. Якщо віксена зрозуміє, що вбили дівчинку, прийде наша черга помирати.

— Не ми вбили щеня, — втрутився Петру Коббін так хутко, що розлючений і червоний наче рак Фіш не встиг парирувати. — Не ми! Це зробив Парлагі. Він винен. Наші руки чисті.

— Слушна думка, — підтвердив Фіш, звертаючись не до ван Вліта і відьмака, а до Пудлорака і матросів. — Парлагі винен. Най лисиця йому і мститься. Всадовимо його разом із трупом у човен і хай собі дрейфує. А ми тим часом…

Коббін і кілька матросів підтримали пропозицію схвальними вигуками, але Пудлорак одразу ж стишив їх.

— Я цього не дозволю, — сказав.

— Я також. — Кевенард ван Вліт сполотнів. — Пан Парлагі може і завинив, може і правда, що його вчинок заслуговує на покарання. Але покинути, віддати на смерть? Ні, так не піде.

— Його смерть або наша! — Заверещав Фіш. — Що ми можемо вдіяти? Відьмаче! Ти захистиш нас, коли лисиця опиниться на палубі?

— Захищу.

Запала тиша.

"Пророк Лобода" продовжував дрейфувати серед затхлої смердючої води, від якої здіймались великі бульби, тягнучи за собою довгі пасма водоростей. З прибережних дерев на них споглядали чаплі та пелікани.

* * *

Моряк, що стояв на носі шлюпу, попередив їх покриком. За мить скрикнули всі. Дивлячись на трухлявий, порослий водоростями і моховинням кістяк корабля. Того самого, який бачили годину тому.

— Плаваємо по колу, — констатував факт краснолюд. — Це петля. Лисиця впіймала нас у пастку.

— У нас лише один вихід. — Геральт вказав на ліву відногу і вируючу там водоверть. — Проплисти крізь це.

— Крізь цей коловорот? — гаркнув Фіш. — Взагалі розум стратив? Нас же розірве!

— Розірве, — підтвердив Пудлорак. — Або переверне. Або затягне на болото, де нас спіткає доля того загиблого корабля. Ви лише гляньте, як у тій коловерті кружляють дерева. Як видно, цей вир надзвичайно потужний.

— Справді. Видно. Бо це, певно, ілюзія. Я вважаю, що це чергова ілюзія агуари.

— Певно? Ти — відьмак, але не можеш точно розпізнати?

— Слабшу ілюзію розпізнав би легко. Ця — неймовірно сильна. Але мені здається, що…

— Здається йому. А якщо помиляєшся?

— У нас немає іншого виходу, — буркнув Пудлорак. — Або крізь водоверть, або будемо плавати по колу…

— До всирачки ми тут будемо плавати, — додав Аддаріо Бах. — доки не сконаємо.

* * *

Дерево, яке кружляло у коловороті, раз-у-раз виринало і простягало з води свої віти, які скидались на розчепірені руки потопельника. Водоверть клекотіла, вирувала, збиваючи піну і розкидаючи навсібіч бризки. "Пророк" раптом весь пішов ходором і швидко понісся вперед, його затягувало силою коловерті. Пошарпане виром дерево з гуркотінням вдарилось об борт, розбризкуючи піну. Шлюп почало кидати у різні боки, хитати і крутити щоразу швидше й швидше.

Всі горлали на різні голоси.

І раптом все вщухло. Вода заспокоїлась, розгладилась, поверхня стала рівна, як долоня. "Пророк Лобода" спокійно дрейфував серед берегів, порослих болотним зіллям.

— Ти мав рацію, Геральт, — відкашлявся Аддаріо Бах. — Все-таки це була ілюзія.

Пудлорак довго дивився на відьмака. Не проронив ані слова. Врешті-решт, зняв шапку. Маківка голови, як виявилось, в нього була лиса, наче коліно.

— Записався до річкового плавання, — прохрипів нарешті, — бо жінка просила. На річці, казала, безпечніше. Безпечніше, ніж у морі. Не буду хвилюватись, казала, оскільки я тут у будь-якому разі випливу.

Повернув шапку на місце, похитав головою, міцніше вхопився за румби штурвалу.

— Чи це все? — заквилив з-під кокпіта Кевенард ван Вліт. — Чи тепер ми, нарешті, в безпеці?

Ніхто не відповів на його питання.

* * *

Вода була густою від водоростей і ряски. Серед берегового деревостану почали помітно переважати кипариси, з багна і з прибережної мілини густо стирчали їхні пневматофори, дихальне коріння, деякі з них сягали висотою сажені. На порослих трясовинням острівцях грілись черепахи. Кумкали жаби.

Цього разу спершу почули її, а вже затим побачили. Голосне, різке гавкання, як проскандоване попередження або загроза. З'явилась на березі в лисячій постаті, на поваленому порохнявому пні. Загавкала, високо закидаючи голову. Геральт дочув у її голосі дивні нотки, зрозумів, що серед погроз там був і наказ. Але наказувала вона не їм.

Вода під штурпаком раптом пішла піною, з якої виринуло чудовисько, величезне, повністю вкрите візерунком з брунатно-зеленої краплеподібної луски. Виконуючи лисячий наказ, монстр забулькотів, захлюпав, і стрімко поплив, збиваючи воду, прямісінько на "Пророка".

— Це також… — проковтнув слину Аддаріо Бах. — Це також ілюзія?

— Не зовсім, — заперечив Геральт. — Це багник! — Крикнув Пудлораку і матросам. — Вона причарувала і натравила на нас багника! Остені! Хапайтесь за остені!

Багник виринув біля самого судна, так близько, що вони побачили пласку, порослу водоростями голову, вирячені риб'ячі очі, гострі, конічної форми зуби у великій пащеці. Монстр знавісніло наніс удар в борт, раз, другий, так, що весь "Пророк" задрижав. Коли підбігли з остенями, він утік, пірнув, аби за мить з плюскотом винирнути за кормою, поруч зі стерновим пером. В яке вчепився зубами і смикнув так, що затріщало.

— Відірве стерно! — вереснув Пудлорак, силуючись вперіщити чудовисько остенем. — Відірве стерно! Хапайте фал, піднімайте перо! Відіпхніть падлюку від стерна!

Багник гриз і шарпав стерно, ігноруючи крики та удари остенями. Перо тріснуло, в зубах потвори залишився шмат дошки. Або вирішив, що цього буде достатньо, або лисячі чари втратили силу, але він пірнув і зник у глибині.

Чули, як з берега доносилось гавкання агуари.

— Що ще? — заверещав Пудлорак, вимахуючи руками. — Що вона ще нам зробить? Пане відьмаче!

— Боги… — заголосив Кевенард ван Вліт. — Пробачте, що не вірив у вас…

Пробачте, що ми вбили дівчинку! Боги, врятуйте нас!

Несподівано відчули на обличчях подих вітру. Гафель "Пророка", який до цього часу печально висів, тепер залопотав, бом заскрипів.

— Стає просторіше! — Вигукнув з носу шлюпа Фіш. — Туди, туди! Широке плесо, безсумнівно, ріка! Пливи туди, шкіпере! Туди!

Річище вже почало розширюватись, за зеленою стіною очерета замаячило щось на кшталт плеса.

— Вдалось! — Закричав Коббін. — Ха! Ми виграли! Вибрались з багнищ!

— Перша відмітка! — Заверещав матрос з лотом. — Перша відміткаааа!

— Стерно на борт! — Заричав Пудлорак, відштовхнувши стернового і власноруч виконуючи власний наказ. — Мілинааааа!

"Пророк Лобода" розвернувся носом у бік наїжаченої пневматофорами відноги.

— Куди! — Горланив Фіш. — Що ти робиш? Пливи на плесо! Туди! Туди!

— Неможна! Там мілина! Застрягнемо! Допливемо до плеса цією відногою, тут глибше!

Знов почули гавкання агуари. Але її саму не побачили.

Аддаріо Бах смикнув Геральта за рукав.

На трапі ахтерпіка з'явився Петру Коббін, він волочив за комір Парлагі, який ледве тримався на ногах. Моряк, що йшов слідом за ними, ніс дівчинку, загорнуту в плащ. Ще четверо стали поруч, пліч-о-пліч, щільною стіною, розвернувшись лицем до відьмака. В руках тримали топірці, остені, залізні гаки.

— Значиться так! — Харкнув найвищий з них. — Ми жити хочем. Нарешті, прийшов час діяти.

— Облиш дитину, — процідив Геральт. — Відпусти купця, Коббіне.

— Ні, пане, — похитав головою моряк. — Оцей трупик разом із купчиком будуть скинуті за борт, це затримає химеру. В цей час встигнемо втекти.

— Ви, натомість, — прохрипів інший, — не заважайте. До вас ніяких претензій не маємо, але не ставайте нам на заваді й навіть не намагайтесь це зробити. Бо доведеться вас скривдити.

Кевенард ван Вліт скрутився у ковтюшок під бортом, заплакав, відвертаючи обличчя. Пудлорак також покірно відвів погляд, стиснувши уста, було видно, що не збирається реагувати на бунт власної команди.

— Це правильно. — Петру Коббін штурхонув Парлагі. — Купця і дохлу лисицю за борт — це наш єдиний порятунок. Відійди, відьмаче! Далі, хлопці! В човен із ними!

— В який-такий човен? — Спокійно запитав Аддаріо Бах. — Може, в той?

Вже досить далеко від "Пророка", скулившись і вмостившись на банці, несамовито веслував Явіл Фіш, прямуючи на плесо. Веслував щосили, лопаті весел розбризкували воду, розкидали водорості.

— Фіш! — Заверещав Коббін. — Ти клятий вишкребок! Йобаний ти сучий сине!

Фіш озирнувся, зігнув лікоть і показав їм хуй. Відтак знов узявся за весла.

Але далеко він не відплив.

На очах у всього екіпажа "Пророка" човен раптом підскочив у фонтані бризок, побачили збиваючий воду хвіст і оскірену зубами пащеку гігантського крокодила. Фіш вилетів за борт, голосно волаючи, поплив до берега, на мілину, яка їжачилась корінням болотних кипарисів. Крокодил кинувся навздогін, але загорожа з пневматофорів сповільняла гонитву. Фіш доплив до берега, з розмаху навалившись грудною клітиною на прибережний валун. Але це був не валун.

Гігантська черепаха розверзла пащу і вхопила Фіша за руку трохи вище ліктя. Фіш завив, заборсався, захвицав ногами, розбризкуючи навкруги багнюку. Крокодил винирнув і вхопив його за ногу.