Сезон гроз - Сторінка 42

- Анджей Сапковський -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+

В принципі, ти вже прийняв, бо саме тримаєш його в руці. Дідько, не церемонься, кажу. Даю тобі меч з приязні. Аби ти збагнув, що не кожен чародій — твій ворог. А мене більше вабить риболовля. В Нільфгаарді річки красиві й чисті, в них повно форелі та лосося.

— Дякую. Пінеті?

— Так?

— Даєш мені цей меч виключно з приязні.

— З приязні, аякже, — чародій стишив голос. — Але, може, не виключно. Зрештою, чи має мене обходити, що тут може статись, до яких цілей цей меч послужить? Покидаю цей край, ніколи не повернусь сюди. Бачиш той розкішний галеон на рейді? Це "Евріала", порт приписки Баккала. Відпливаю післязавтра.

— Ти прибув трохи зарано.

— Так… — трохи знітився магік. — Хотів встигнути тут… Де з ким попрощатись.

— Успіхів тобі. Дякую за меч. І за коня, ще раз. Бувай, Пінеті.

— Бувай. — Чародій без вагань потиснув простягнуту йому руку. — Бувай, відьмаче.

* * *

Знайшов Лютика, хто б сумнівався, у портовому шинку, саме коли той сьорбав з миски рибну юшку.

— Від'їжджаю, — сказав коротко. — Зараз.

— Зараз? — Лютик завмер із ложкою на півдорозі до рота. — Тепер? Я думав…

— Неважливо, що ти думав. Їду негайно. Заспокой кузина прокуратора. Повернусь на королівське весілля.

— А це що?

— А на що схоже?

— Меч, ясна річ. Звідкіля дістав? Від чародія, так? А той, який отримав від мене? Де він?

— Загубився. Повертайся до верхнього міста, Лютику.

— А Корал?

— Що Корал?

— Що мені їй сказати, коли запитає…

— Не запитає. Не матиме на це часу. Буде де з ким прощатись.

Інтерлюдія

ТАЄМНО

Illustrissimus et Reverendissimus

Magnus Magister Narses de la Roche

Голові Капітулу Обдарування і Мистецтва Новіграда

Datura ex Castello Rissberg,

die 15 mens. Jul. anno 1245 post Resurrectionem

Re:

Магістра Мистецтв mgr mag

Сореля Альберта Амадора Дегерлунда

Honoratissime Архімагістре,

безсумнівно, до Капітула дійшли чутки про інциденти, які мали місце влітку anno currente на західних рубежах Темерії, в результаті цих інцидентів, як ми припускаємо, втратило життя близько сорока (а точну цифру назвати неможливо) осіб, головним чином, некваліфікованих лісних робітників. Інциденти, на наш превеликий жаль, пов'язані з особою Магістра Сореля Альберта Амадора Дегерлунда, члена дослідницької спілки Комплексу Ріссберг.

Дослідницька спілка Комплексу Ріссберг також співчуває втратам родин жертв інцидентів, хоча жертви, які перебували на нижчому щаблі суспільної ієрархії, і які зловживали алкоголем та вели аморальний спосіб життя, вочевидь, взагалі не мали ніяких родинних зв'язків.

Прагнемо нагадати Капітулу, що магістр Дегерлунд, учень і вихованець архімагістра Ортолана, є видатним науковцем, фахівцем у галузі генетики, який досяг величезних, якщо не сказати неоцінимих успіхів у сфері трансгуманізму, інтрогресії та видоутворення. Досліди, які проводить магістр Дегерлунд, можуть мати ключове значення для розвитку і еволюції людської раси. Як відомо, людська раса поступається расам нелюдським з точки зору більшості фізичних, психічних та психомагічних характеристик. Експерименти магістра Дегерлунда, які базуються на гібридизації й об'єднанні наборів генів, першочергово мають на меті зрівняння людської раси з нелюдськими, а у довготривалій перспективі — завдяки видоутворенню, домінування над ними й цілковите їхнє підпорядкування. Не мусимо пояснювати, яке це має колосальне значення. Було б нерозсудливо, якби такі дрібні інциденти сповільнили або поклали край вищеназваним науковим працям.

Щодо особи самого магістра Дегерлунда, то дослідницька спілка Комплексу Ріссберг бере на себе повну відповідальність щодо його медичної опіки. У магістра Дегерлунда і раніше проявлялись нахили до нарцисизму, брак емпатії і легкі емоціональні розлади. В період, що передував діям, вчинення яких йому закидають, цей стан погіршився аж до прояву афективного біполярного розладу. Можна стверджувати, що в момент виконання дій, вчинення яких йому закидають, магістр Дегерлунд не контролював своїх емоціональних реакцій і мав порушення здатності відрізняти добро від зла. Можна вважати, що магістр Дегерлунд був non compos mentis, eo ipso тимчасово втратив здатність мислити тверезо, тож карної відповідальності за приписувані йому дії нести не може, оскільки impune est admittendum quod per furorem alicuius accidit.

Магістра Дегерлунда було переміщено ad interim в засекреченому місці, де він проходить курс лікування і продовжує свої досліди.

Вважаючи справу закритою, хочемо звернути увагу Капітулу на особу констебля Торквіла, який провадить слідство в справі інцидентів у Темерії. Констебль Торквіл, що перебуває у підпорядкуванні бейліфа з Горс Велена, досі був відомий як сумлінний служитель закону та заповзятий охоронець правопорядку, тепер виявляє надмірну старанність у питаннях, що стосуються інцидентів у вищеназваній місцевості, й скеровує слідство у цілковито протилежний нашій точці зору бік. Не було би зайвим вплинути на його керівництво, або воно трохи стишило його запал. А якщо це не допоможе, варто було би провести люстрацію, дослідити особові справи констебля, його дружини, батьків, дідів, дітей і решту членів родини з точки зору їхнього особистого життя, минулого, судимостей, майнових справ та сексуальних уподобань. Пропонуємо звернутись до адвокатської контори "Кодрінгер і Фенн", послугами якої, якщо Капітул дозволить нагадати, вже доводилось користуватись три роки тому, коли на меті стояла дискредитація і компрометування свідків у справі, відомій як "зернова афера".

Item, прагнемо звернути увагу Капітулу на те, що в дану справу був, на жаль, вплутаний відьмак, відомий як Геральт із Рівії. Він мав безпосереднє відношення до інцидентів у селищах, ми також маємо всі підстави припускати, що він пов'язує зазначені події з особою магістра Дегерлунда. Цього відьмака також слід приструнити, в тому випадку, якщо він надто завзято дошукуватиметься істини. Звертаємо увагу, що асоціальна манера поведінки, нігілізм, емоціональна нестабільність та непередбачуваний характер вищеназваного відьмака може призвести до того, що одного лише попередження буде non sufficit і виникне потреба вдатись до крайніх заходів. Відьмак знаходиться під наших постійним наглядом і ми готові застосувати ці заходи, якщо, звичайно, Капітул їх схвалить і визнає доцільними.

З надією, що дане пояснення здасться Капітулу достатнім для закриття справи, bene valere optamus, з глибокою повагою

від дослідницької спілки Комплексу Ріссберг

semper fidelis vestrarum bona amica

Бірута Анна Маркетта Ікарті manu propria

Розділ сімнадцятий

Відплати ударом за удар, люттю за лють, смертю за смерть, і відплати з лихвою! Око за око, зуб за зуб, чотирикратно, стократно!

Антон Шандор Ла Вей, Сатанинська Біблія

— Якраз вчасно, — понуро промовив Франс Торквіл.

— Встиг ти, відьмаче, акурат на видовище. Зараз почнеться.

Лежав на ліжку, горілиць, білий, наче крейда, з волоссям, мокрим від поту і прилиплим до чола. Вдягнений був лишень у просту лляну сорочку, яка Геральтові одразу видалась надто схожою на поховальний саван. Ліве стегно, від паху аж по коліно, було перетягнуто просякнутою кров'ю пов'язкою.

Серед кімнати стояв стіл, накритий простирадлом. Низенький тип у чорному каптані без рукавів викладав на столі інструменти, по черзі, один за одним. Ножі. Клещі. Долота. Пилки.

— За одним тільки шкодую, — скреготнув зубами Торквіл. — Що не зміг їх, скурвисинів, затримати. На то божа воля, не судилось мені… І вже не судитиметься.

— Що сталось?

— Те саме, до біса, що в Тисах, Роговизні й Сосниці. З однією лише різницею, що цього разу було на узліссі. І не на галявині, а посеред гостинця. Напали на подорожніх. Трьох убили, двох дітей викрали. Пощастило, що я зі своїм загоном був неподалік, одразу кинулись навздогін, скоро побачили їх. Двох амбалів, великих, ніби бики та одного огидного горбаня. Цей горбань і вальнув по мені зі свого арбалету.

Констебль стиснув зуби, швидким жестом вказавши на перев'язане стегно.

— Наказав своїм, аби залишили мене і наздогнали тих. Не послухали, лайдаки. В результаті що — втекли. А що я? Що з того, що врятували? Якщо мені тепер ногу відріжуть? Краще б я там, курва, здох, але поки ще не спустив дух, побачив би, як вони теліпаються у зашморзі, хвицаючи ногами. Не послухались наказу, телепні. Тепер сидять он, червоніють.

Підлеглі констебля, всі як один із кам'яними обличчями, окупували лаву попід стіною. Компанію їм складала зморщена бабунька, яка аж ніяк не пасувала до їхньої компанії, і яка мала на голові вінок, який аж ніяк не пасував до її сивини.

— Можемо починати, — оголосив тип у чорному каптані. — Пацієнта на стіл, прив'язати міцно ременями. Най сторонні особи покинуть приміщення.

— Най залишаться, — буркнув Торквіл. — Най знатиму, що вони дивляться. Мені буде соромно кричати.

— Хвилинку. — Геральт випростався. — Хто сказав, що ампутація необхідна?

— Я так сказав. — Чорний тип також випростався, але для того, щоб дивитись Геральтові в очі, мусив все одно високо задирати голову. — Я — месер Люппі, лейб-медик бейліфа з Горс Велена, присланий сюди спеціально. Обстеження вказало на те, що рана заражена. Ногу треба відтяти, іншого виходу не існує.

— Скільки береш за свої послуги?

— Двадцять корон.

— Тут тридцять. — Геральт витягнув з мішечка три монети по десять корон. — Збирай приладдя, пакуй речі та повертайся до бейліфа. Якщо питатиме, скажеш, що пацієнт пішов на поправку.

— Але… Мушу опротестувати…

— Пакуйся та повертайся. Яке з цих слів тобі незрозуміле? А ти, бабко, ходи-но сюди. Зніми пов'язку.

— Він, — бабця вказала на лейб-медика, — заборонив мені наближатись до пораненого. Ніби, я знахарка і відьма. Загрожував, що донесе на мене.

— На нього не зважай. Він вже йде.

Бабка, в якій Геральт одразу розпізнав травницю, послухалась. Обережно зняла пов'язку, не звертаючи уваги на Торквіла, який крутив головою, сичав і стогнав.

— Геральт… — простогнав. — Що ти вигадав? Медик сказав, що порятунку немає… Краще втратити ногу, ніж життя.

— Дурня. Зовсім не краще. А тепер заткнись.

Рана виглядала паскудно. Але Геральтові доводилось бачити набагато гірші.

Витягнув з мішка скриньку з еліксирами. Месер Люппі, який вже спакував речі, придивлявся і похитував головою.

— Декокти не допоможуть, — відповів. — псевдомагія не допоможе, так само як не допоможуть і знахарські фокуси.