Сезон гроз - Сторінка 47

- Анджей Сапковський -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+

Залишився тільки один чоловік. Волосся він мав коротке, а штани носив нормальні.

Попри це, Геральтові він не сподобався. Мав дивні очі. Погляд яких був надто недобрим.

Геральт вклонився принцу. Принц, справа ясна, не відповів взаємністю.

— Віддай мені меч, — сказав Геральту одразу після привітання. — Не можеш тут розгулювати зі зброєю. Не бійся, хоч ти не бачитимеш меча, проте він завжди буде напоготові. Я про це подбав. Якщо щось станеться, меч тобі одразу подадуть. За це відповідатиме присутній тут капітан Ропп.

— Наскільки велика вірогідність того, що щось станеться?

— Якби це було виключено або маловірогідно, чи став би я морочити тобі голову? Ого! — Егмунд придивився до піхов та клинка. — Меч із Віроледи? Не меч, а витвір мистецтва. Знаю, бо сам колись мав подібний. Поцупив його у мене зведений брат, Віраксас. Коли батько його випхав за двері, перед від'їздом він прихватив із собою немало чужих речей. На згадку, ймовірно.

Феррант де Леттенхоф кахикнув. Геральт пригадав слова Лютика. Ім'я першого сина, який перебував у вигнанні, вимовляти вголос було заборонено. Але Егмунд, очевидно, плювати хотів на заборони.

— Витвір мистецтва, — повторив принц, досі роздивляючись меч. — Не стану допитуватись, яким чином він тобі дістався, але вітаю з таким здобутком. Бо мені не віриться, що ті вкрадені були кращими, ніж оцей.

— Питання смаку, поглядів та уподобань. Я волів би відшукати ті вкрадені. Принц і пан прокуратор дали мені слово, що справа буде розкрита. Дозволю собі нагадати, що саме це було умовою, згідно якої я згодився охороняти короля. Умова ця, як ми бачимо, залишилась невиконаною.

— Як ми бачимо — невиконана, — холодно визнав Егмунд, передаючи меч капітанові Роппу, чоловіку з недобрим поглядом. — Я відчуваю себе зобов'язаним це тобі компенсувати. Замість трьохста корон, якими я мав намір оплатити твої послуги, отримаєш п'ятсот. Додам також, що слідство у справі твоїх мечів не закрито і ще маєш шанс їх відшукати. Феррант вже, ніби, має підозрюваного. Правда, Феррант?

— Слідство, — сухо промовив Феррант де Леттенхоф, — однозначно вказало на особу Никифора Мууса, магістратського й судового урядника. Втік, але його затримання — це всього-на-всього питання часу.

— Недовгого, як розумію, — хмикнув принц. — Невеликого розуму справа — схопити замурзаного чорнилом урядника. Який на додачу, вірогідно, здобув собі геморой із такою сидячою роботою, а це неабияк ускладнює втечу, як пішки, так і верхи. Як він взагалі зміг втекти?

— Маємо справу, — кашлянув прокуратор, — з людиною непередбачуваною. І, вочевидь, неадекватною. Перед тим, як зникнути, влаштував якийсь огидний цирк в закладі Равенги, мова йшла, пробачте, про людські екскременти… Заклад був вимушений на певний час призупинити свою роботу, бо… Я не стану вдаватись до неприємних подробиць. Під час обшуку в помешканні Мууса вкрадених мечів знайдено не було, знайшли натомість… Даруйте… Шкіряний мішок, по вінця заповнений…

— Не кажи, не кажи, здогадуюсь, чим, — скривився Егмунд. — Так, це справді багато говорить про психічний стан цього чоловіка. Твої мечі, відьмаче, в цій ситуації, скоріш за все зникли назавжди. Навіть, якщо Феррант його схопить, то що можна дізнатись від цього божевільного? Таких навіть на тортури нема сенсу посилати, вони від страждань тільки марять без ладу і складу. А тепер, даруйте, обов'язок кличе.

Феррант де Леттенхоф провів Геральта до головного входу на територію палацу. Одразу ступили на вимощене камінними плитами подвір'я, на якому сенешалі вітали прибуваючих гостей, а гвардійці та пажі ескортували їх далі, вглиб парку.

— Чого мені варто очікувати?

— Не зрозумів?

— Чого мені тут варто сьогодні очікувати. Яке з цих слів незрозуміле?

— Принц Ксандер, — стишив голос прокуратор, — при свідках похвалявся тим, що вже завтра буде сидіти на троні. Говорив це вже не вперше і завжди нетверезим.

— Він здатен виконати погрозу?

— Не надто. Але в нього є камарильї, приплічники і фаворити. От вони здатні.

— Як багато правди в тому, що вже сьогодні Білогун виголосить спадкоємцем престолу сина, зачатого з новою дружиною?

— Багато.

— А Егмунд, який втрачає можливість отримати місце на троні, тільки дивіться та диву давайтесь, винаймає відьмака, аби той оберігав та охороняв батька. Така синівська любов вражає в саме серце.

— Не мудруй тут. Взявся за справу. Виконай її.

— Взявся і виконаю. Хоча вона й шита білими нитками. Не знаю, хто в разі чого, виступить проти мене. Мушу хоча б знати, хто підтримає мене, в разі чого.

— Якщо виникне така потреба, меч, як і обіцяв принц, тобі подасть капітан Ропп. Він тебе і підтримає. Допоможу також і я, в міру своїх сил. Бо зичу тобі добра.

— Відколи це?

— Тобто?

— До цього моменту ми ніколи не розмовляли віч-на-віч. З нами завжди був Лютик, а при ньому я не хотів підіймати цю тему. Детальна інформація в письмовому вигляді щодо моїх, начебто, зловживань. Звідки вона у Егмунда? Хто сфабрикував її? Ясно, що не він. Це ти сфабрикував її, Феррант.

— Я не маю до цього жодного відношення. Запевняю…

— Поганий з тебе брехун як на стража закону. Не розумію, яким дивом ти дослужився до цієї посади.

Феррант де Леттенхоф стиснув губи.

— Мусив, — сказав. — Виконував наказ.

Відьмак довго дивився на нього.

— Не повірив би, — промовив, нарешті, — скільки разів я чув щось подібне. Тішить те, що найчастіше чув це з уст людей, яких от-от мали повісити.

* * *

Літта Нейд була в списку гостей. Помітив її без зусиль. Бо привертала до себе погляди.

Сукню з відвертим декольте із соковито зеленого крепдешину спереду оздоблювала вишивка у формі стилізованого метелика, що весь іскрився від маленьких цехінів. Сукня внизу була обшита воланами. Волани у гардеробі жінок, які були старшими за десять років, зазвичай викликали у відьмака іронічне співчуття, в сукні ж Літти вони виглядали дуже гармонійно, навіть більше, ніж просто привабливо.

Шию чародійки прикрашало кольє зі шліфованих смарагдів. Жоден із них не був меншим, ніж зернятко мигдалю. Один був значно більшим.

Її руде волосся виглядало, ніби лісова пожежа.

Поряд із Літтою стояла Мозаїк. В чорній, приголомшливо відвертій сукні з шовку та шифону, який на плечах і рукавах був абсолютно прозорим. Шию та декольте дівчини прикривало щось схоже на фантазійні брижі, драпіровані з шифону, що в дуеті з довгими чорними рукавичками додавало образу аури екстравагантності й таємничості.

Обидві були взуті у туфлі на чотиридюймових підборах. У Літти були туфлі зі шкіри ігуани, в Мозаїк — чорні лаковані.

Геральт якусь мить вагався, чи не підійти. Але всього якусь мить.

— Добридень, — стримано привітала його. — Яка зустріч, рада тебе бачити. Мозаїк, ти виграла, білі чобітки — твої.

— Парі, — здогадався. — Що було предметом?

— Ти. Думала, що вже тебе не побачимо, побилась об заклад, що ти вже не з'явишся. Мозаїк парі підтримала, бо мала щодо цього іншу думку.

Обдарувала його глибоким жадеїтовим поглядом, вочевидь, очікуючи на коментар. На слова. Хоч якісь. Геральт мовчав.

— Вітаю прекрасних дам! — Лютик виріс ніби з-під землі, точнісінько як deus ex machina. — складаю пошану вашій вроді. Пані Нейд, панно Мозаїк. Вибачайте, що без квітів.

— Вибачаємо. Що там нового у мистецтві?

— Як це буває в мистецтві, все і нічого. — Лютик підхопив з таці одного з пажів, що пробігав повз, келихи з вином, вручивши їх дамам. — Вечірка нуднувата, не вважаєте? Але вино добре. Ест-Ест, по сорок за пінту. Червоне також хороше, вже спробував. Тільки гіпокрасу не пийте, не вміють його готувати як годиться. А гості все надходять, звернули увагу? Як зазвичай у вищих сферах, це такі собі перегони навпаки, гонитва a rebours, виграє і здобуде лаври той, хто з'явиться останнім. І матиме ефектну появу. От, наприклад, саме зараз можемо побачити кінець перегонів. Фінішну лінію перетинає власник мережі лісопилок із дружиною, тим самим програвши у начальника порту з дружиною, який сунеться одразу за ним. Який у свою чергу програє незнайомому мені франту…

— Це шеф ковірського торговельного представництва, — пояснила Корал. — З дружиною. Цікаво, чиєю.

— До групи першості, дивіться, долучається Пирал Пратт, старий бандюган. З партнеркою, яка така собі нівроку… Дідько!

— Що таке?

— Ця жінка поруч із Праттом… — захлинувся Лютик. — Це… Це Етна Асідер… Вдовиця, яка продала мені меч.

— Саме так вона представилась тобі? — пирснула Літта. — Етна Асідер? Банальна анаграма. Цю особу звуть Антея Дерріс. Найстарша дочка Пратта. Ніяка вона не вдовиця, бо ніколи в житті не виходила заміж. Ходять чутки, що не віддає переваги чоловікам.

— Дочка Пратта? Неможливо! Я бував у нього…

— І не зустрічався з нею, — не дала договорити чародійка. — Не дивно. Антея не в кращих відносинах із родиною, навіть прізвище не вживає, послуговується псевдонімом, складеним із двох імен. З батьком контактує виключно в питаннях бізнесу, який, в свою чергу, просувається доволі жваво. Однак, сама дивуюсь, що вони прийшли разом.

— Вочевидь, мають спільний інтерес, — різко зауважив відьмак.

— Страшно навіть уявити, який. Антея офіційно займається торговельним посередництвом, але її улюблений вид спорту — це афери, ошуканство й шахрайство. Поете, у мене до тебе прохання. Ти тут як риба у воді, а Мозаїк — ні. Поводи її поміж гостей, представ тим, кого варто знати. Покажи тих, кого не варто.

Запевнивши, що бажання Корал для нього наказ, Лютик подав руку Мозаїк.

Залишились наодинці.

— Ходімо. — Літта порушила довгу мовчанку. — Прогуляймося. Туди, на узгір'я.

З пагорба, з усамітненої місцини, з висоти розкинувся краєвид на місто, на Пальміру, порт і море. Літта прихистила очі долонею.

— Що це там заходить на рейд? І кидає якір? Трищогловий фрегат цікавої конструкції. Під чорними вітрилами, хо, це щось досить небуденне…

— Давай облишимо фрегати. Лютик і Мозаїк відійшли, ми тут сам-на-сам.

— А ти, — відвернулась, — губишся у здогадках, навіщо. Очікуєш, що я тобі щось таке розповім. Очікуєш на питання, які тобі поставлю. А я, може, хочу всього лиш розповісти тобі найсвіжіші плітки? З життя чародіїв? Ой, ні, не лякайся, я не стану розповідати тобі про Йеннефер. Розповім про Ріссберг, — місце, що, як-не-як, а вже знайоме тобі.