Сезон гроз - Сторінка 54

- Анджей Сапковський -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+

Тож, оскільки я тут визнана persona non grata, то мені доведеться емігрувати та шукати нові хлібні місця.

— Як вважаю, зробиш це без найменшого жалю. Під таким керівництвом Керацк, гадаю, не має особливих шансів отримати титул найтеплішого місця під сонцем. Цю віллу продаси, купиш собі іншу. Хоча б у Лірії, в горах. Лірійські гори зараз у моді. Чимало чародіїв подались туди, краєвиди там мальовничі й податки помірні.

— Не люблю гори. Волію море. Не переживаю, підшукаю собі якусь пристань, зроблю це без особливих зусиль, беручи до уваги мою спеціалізацію. Жінки є всюди і всім я потрібна. Пий, Йеннефер. Твоє здоров'я.

— Заохочуєш пити, а сама ледве губи вмочила. Чи ти нездорова? Виглядаєш так собі.

Літта театрально зітхнула.

— Останні дні видались тяжкими. Державний переворот, ця страшна буря, ох… До того ж, ця постійна ранкова нудота… Знаю, минеться після першого триместру. Але це ще цілих два місяці…

В раптовій тиші було чутно, як дзижчить оса, що кружляла над яблуками.

— Ха-ха, — порушила мовчання Корал. — Пожартувала. Шкода, що ти можеш побачити зараз своєї міни. І повелась же! Ха-ха.

Йеннефер дивилась вгору, на порослий плющем вершечок стіни. Довго до нього придивлялась.

— Повелась, — продовжила Літта. — Б'юсь об заклад, що ти одразу дала волю фантазії. Одразу прикинула і пов'язала, визнай це, мій благословенний стан із… Не роби таку міну, не треба. До тебе мали б дійти певні звістки, чутки розходяться, ніби кола по воді. Але можеш бути спокійна, в цих чутках немає ані крихти правди. Маю такі самі шанси завагітніти, як і ти, в цьому питанні нічого не змінилось. А з твоїм відьмаком мене єднали суто ділові зв'язки. Професійні справи. Нічого більше.

— Ах.

— Народ — це народ, він полюбляє чутки. Побачать жінку поряд із чоловіком, і блискавично роздують із цього романтичну історію. Відьмак, визнаю це, бував у мене доволі часто. І взагалі, нас разом часто бачили. Але, повторюю, мова йшла виключно про справи.

Йеннефер відставила келих, обперлась ліктем об стільницю, склала дашечком пучечки пальців. І подивилась рудоволосій чародійці прямо в очі.

— Primo, — Літта злегка кашлянула, але очей не відвела, — ніколи не вчинила б так із подругою. Secundo, твій відьмак взагалі мною не зацікавився.

— Ні? — Йеннефер скинула брови. — Справді? Цікаво, чому ж це?

— Може, — Корал ледь помітно всміхнулась, — його перестали цікавити жінки зрілого віку? Незалежно від їхньої актуальної зовнішності? Може, він воліє по-справжньому молодої жінки? Мозаїк, ходи-но сюди. Тільки глянь, Йеннефер. Квітуча юність. І донедавна — невинність.

— Вона? — захлинулась Йеннефер. — Він із нею? З твоєю ученицею?

— Ну, Мозаїк. Ми чекаємо. Розповіси нам про свою любовну пригоду. Нам дуже цікаво про неї почути. Полюбляємо романи. Розповіді про нещасливе кохання. Чим нещасливіше, тим краще.

— Пані Літто… — Дівчина, замість того, аби залитись рум'янцем, навпаки, зблідла, як покійник. — Прошу Вас… Ви мене вже покарали за це… Скільки разів можна карати за одну й ту саму провину? Не змушуйте мене…

— Розповідай!

— Облиш її, Корал, — махнула рукою Йеннефер. — Не знущайся. Тим більше, що мені це взагалі не цікаво.

— Якось не надто віриться. — Літта Нейд злобно всміхнулась. — Але най буде так, пробачила дівчині, насправді, вже її покарала, провину пробачила і дозволила продовжити навчання. І мене вже не забавляє, як вона мимрить свої визнання. Коротше кажучи, з глузду з'їхала і втекла з відьмаком. А він, коли обридла йому, просто кинув її. Одного ранку прокинулась сама. Постіль вже холодна, а коханця як лиз злизав. Пішов, бо мусив. Розтанув, мов дим. Все полетіло за вітром.

Мозаїк, хоч це здавалось неможливим, зблідла ще сильніше. Руки в неї тремтіли.

— Залишив квіти, — тихо сказала Йеннефер. — Букетик квітів. Правда?

Мозаїк підвела голову. Але не відповіла.

— Квіти й лист, — повторила Йеннефер.

Мозаїк мовчала. Але рум'янець потроху вертався на її обличчя.

— Лист, — промовила Літта Нейд, допитливо дивлячись на дівчину. — Про лист ти мені нічого не сказала. Не загадувала про це.

Мозаїк стиснула губи.

— Але годі про це, — демонстративно спокійно договорила Літта. — Саме тому повернулась, хоча могла очікувати на суворе покарання, набагато суворіше від того, яке ти отримала врешті-решт. Це він звелів тобі вернутись. Коли б не це, не повернулась би.

Мозаїк не відповідала. Йеннефер також зберігала мовчання, намотуючи на палець чорний локон. Раптом підвела голову, глянула дівчині в очі. Й всміхнулась.

— Звелів тобі повернутись до мене, — сказала Літта Нейд. — Звелів тобі повернутись, хоча міг собі уявити, якою буде моя реакція. Цього від нього, зізнаюсь, я не очікувала.

Фонтан поплюскував, пахло мокрим камінням. Пахли квіти, пах плющ.

— Здивував мене цим, — повторила Літта. — Не сподівалась, що він здатен на таке.

— Бо ти не знала його, Корал, — відповіла спокійно Йеннефер. — Взагалі не знала його.

Розділ двадцятий

What you are I cannot say;

Only this I know full well —

When I touched your face today

Drifts of blossom flushed and fell.

Siegfried Sassoon

Конюх одержав півкорони ще звечора, тож коні вже були запряжені. Лютик позіхав і чухав шию.

— Боги, Геральте… Ми й справді маємо їхати в таку рань? Адже надворі ще темно…

— Не темно. А в самий раз. Сонце зійде не пізніше, ніж за годину.

— Аж за годину, — Лютик видерся на спину осідланого мерина. — Я б краще поспав зайву годинку…

Геральт скочив на кульбаку, замислившись, вручив конюхові ще півкорони.

— Серпень надворі, — сказав. — Від світання до смеркання всього якихось чотирнадцять годин. Хотів би за цей час від'їхати якнайдалі.

Лютик позіхнув. І ніби лише тепер помітив неосідлану кобилу в яблуках, що стояла в загоні за огорожею. Кобила мотнула головою, немов бажаючи нагадати про свою присутність.

— Почекай, — скинувся поет. — А вона? Мозаїк?

— Вона з нами далі не їде. Розстаємось.

— Як це? Не розумію… Чи можеш ти мені нормально пояснити…

— Не можу. Не зараз. Вирушаймо, Лютику.

— Ти точно знаєш, що робиш? Ти впевнений у цьому?

— Ні. Не остаточно. Ні слова більше, не хочу зараз про це говорити. Їдьмо.

Лютик зітхнув. Підострожив мерина. Озирнувся. І зітхнув ще раз. Був поетом. Мав повне право зітхати, скільки заманеться.

Заїжджий двір "Секрет і Шепіт" красиво вимальовувався на тлі світанку, в туманному мареві зорі. Можна було подумати, що це будиночок лісової феї, який потонув у мальвах, обвитий диким плющем та в'юнком, лісова святиня таємного кохання. Поет замислився.

Зітхнув, позіхнув, сплюнув, закутався у плащ, підострожив коня. За цей короткий час роздумів залишився позаду. Геральта вже майже неможливо було розгледіти в передсвітанковій імлі.

Відьмак їхав швидко. І не озирався.

* * *

— Ось вино, прошу, — хазяїн корчми поставив посеред столу фаянсовий жбан. — Яблучне з Рівії, як замовляли. Дружина просила спитатись, як ви знаходите свининку.

— Знаходимо її серед каші, — відповів Лютик. — Час від часу. Не так часто, як нам хотілось би.

Як повідомляла барвиста вивіска, корчма, до якої вони дістались надвечір, носила назву "Під Вепром та Оленем". Але це, вочевидь, була єдина запропонована тут дичина, оскільки в меню закладу такої знайти не вдалось. Тутешнім фірмовим блюдом була каша зі шматками жирної свинини і густою цибулевою підливкою. Лютик для виду трохи покрутив носом на таке плебейське, як на його смак, їдло. Геральт нарікань не мав. До свинини претензій не було, соус був пристойним, каша довареною, а саме цей останній нюанс не так часто вдавався кухаркам у подібного роду придорожніх харчівнях. Могло би бути й гірше, тим більше, що особливого вибору в них не було. Геральт наполягав на тому, аби за день подолати якнайбільшу частину путі, тож не хотів затримуватись у заїжджих дворах, що траплялись їм на шляху вдень.

Як виявилось, не лише для них корчма "Під Вепром та Оленем" стала кінцевою метою денної подорожі. Одну з лав попід стіною займали проїжджі купці. Сучасні купці, які на відміну від традиційних не гидували слугами та не вважали ганебним сідати разом із ними за один стіл. Сучасність і толерантність, ясна річ, мали свої межі — купці займали один кінець столу, слуги — інший, демаркаційну лінію було легко помітити. Це стосувалось і меню. Прислуга їла фірмову страву місцевої кухні — свинину з кашею, запиваючи її розбавленим пивом. Шановні купці дістали собі по курці та кілька бутлів вина.

За протилежним столом, під чуперадлом кабанячої голови, вечеряла пара: світловолоса дівчина і поважного віку чоловік. Дівчина була вбрана багато, дуже ошатно, взагалі не по-дівочому. Чоловік скидався на урядника, при тому не найвищого рангу. Пара вечеряла вдвох, розмова йшла хутко, але скоріше за все це було недавнє знайомство і, вочевидь, випадкове; такий висновок можна було зробити, дивлячись на загальну поведінку урядника, який наполегливо залицявся до дівчини у надії на щось більше, а дівчина приймала його припадання з ввічливої, навіть трохи іронічної дистанції.

Одну з коротших лав займали чотири жриці. Мандрівні цілительки, яких було неважко розпізнати по сірому вбранню та обтислих каптурках, які приховували волосся. Вечеря, яку споживали, була, як зауважив собі Геральт, більш ніж скромною, щось схоже на ячмінну кашу без масла. Жриці ніколи не брали плати за цілительство, лікували всіх і безоплатно, в замін звичай велів надавати їм їжу та нічліг, коли б цього не попросили. Хазяїн корчми "Під Вепром та Оленем" цей звичай знав, але вочевидь замірився відбутись якнайдешевше.

На сусідній лаві, під оленячими рогами, розмістились троє місцевих, зайнятих пляшкою житньої горілки, скоріше за все, вже не першої. Так-сяк заспокоївши щовечірню потребу, роззирались навкруги, вишукуючи розваг. Скидалось на те, що відшукали. Жрицям не поталанило. Хоча, ймовірно, вони вже були звиклі до подібних речей.

Стіл у кутку кімнати займав лише один відвідувач. Був повністю прихований у сутіні. Відвідувач, як помітив Геральт, не їв і не пив. Сидів нерухомо, спершись спиною об стіну.

Троє місцевих не вгамовувались, їхні кпини й насмішки на адресу жриць ставали дедалі вульгарнішими та непристойнішими. Жриці зберігали стоїчний спокій, абсолютно ігноруючи всі глузування.