Над Чорним морем - Сторінка 59
- Нечуй-Левицький Іван Семенович -— Вибачайте, Фесенку, що я демократка: не вбираюсь в шовкові блузи на дачі та ще й в будень, я взяла на купання тільки дві простенькі блузки.
Фесенко нічого не промовив і тільки поставив рот, як букву о: не знаю, мов, чи то добре, чи погано.
— Мама привезла в скрині аж сім блуз,— залепетала маленька донечка Бородавкіних, Зюзя,— бо в тижні сім день: понеділок, вівторок, середа…
Ніхто не звернув уваги на дитячі слова; усі неначебто їх не чули. Одначе Зюзя вдалася в свого татуня й почала виказувати й інші домові секрети.
— Тьотя Христя дала нам на черевики сто карбованців, а мама справила собі оксамитовий бурнус та накупила капелюшів з перами. А пера такі здорові! здорові та закручені, як у нашого півня хвіст,— лепетала Зюзя.
— Одарко! Йди та візьми дитину! Час її напоїти чаєм,— гукнув на бабу Бородавкін. Він боявся, щоб маленька Юдка не виказала яких ще цікавіших секретів.
Коло дверей стояла Одарка. Вона прибігла й потягла за руку Зюзю, стидаючи дівчинку: «А, бе! Погано! о, бе! що то ти говориш? о, бе! овва! не говори так!»— стидала баба маленьку дівчинку. Щоб затерти дитячу неприємну розмову й натякання, Бородавкін почав розмову за Маню Навроцьку.
— Жінко!— обернувся Бородавкін до жінки.— Скільки тисяч поклала в банк Навроцька для своєї дочки Мані?
— Двадцять п’ять тисяч,— сказала Бородавкіна.— Я сама бачила на свої очі, як вона записувала. Білети її дані на схованку в банк.
Фесенко підвів брови високо й насторочив вуха.
«Правда, певно, правда, коли й Бородавкіна бачила; ця, надісь, не збреше», — подумав Фесенко.
— Гей, ви, кавалери! не знаєте, де раки зимують,— обізвалась Христина, обертаючись до Фесенка.— Фесенку! в вас очі ясні, як брильянти, але, мабуть, у вас полуда на очах, що ви нічого не бачите й не примічаєте.
Фесенкові не сподобався такий крутий комплімент; він зморщив брови, підняв носа й скривив губи набік.
Різкі Христинині компліменти його застилали трохи й збентежили.
— Вибачайте! в мене очі без полуди,— сказав Фесенко й зняв пенсне.
— Ви ганяєтесь за Санею. Що ви знайшли в неї путнього?— почала Бородавкіна. — Ні доладної й показної постаті, ні бюста. Чваниться раз у раз своїм розумом та носиться з тою наукою, як старець з писаною торбою.
Бородавкіна підняла голову й випнула свій бюст. Дивись, мовляв, чи такий же бюст в твоєї Сані, як у мене?
— Сватайте Маню Навроцьку. Ви знаєте, що я повітова сваха,— сказала Христина.— До Сані ви не достанете, як не достанете зубами свого ліктя.
«Ой, говорить, наче сільська молодиця! Зовсім здичавіла в степах оця колишнясь інститутка»,— подумав Фесенко й голосно засміявся.
— До Сані треба довших зубів,— тягла далі Христина.— В Комашка довші зуби, ніж у вас. А ви беріть Маню: двадцять п’ять тисяч і дім! Ццц!..
«Двадцять п’ять тисяч і дім,— подумав Фесенко.— Правду каже оця потороча; треба сватать дівчину, бо хтось незабаром вхопить, як шуляк курча».
І він був ладен бігти до Навроцьких і таки зараз просити Маниної руки.
Бородавкін достав карти й кинув на стіл.
— А поки що перекиньмо лишень картами разів зо два, зо три,— сказав Бородавкін.— А ви, Фесенку, таки скажете мені про ті… листи.
— Добре, добре, добре! нехай колись потім…— сказав Фесенко.
— За які це листи? —спитала Христина і знов якось хитро осміхнулась.
— Та то нісенітниця.— обізвався Фесенко.
В Бородавкіна аж очі бігали, аж горіли. Христина зирнула на його й зареготалась.
«Пограю в карти тим часом, бо в Навроцьких саме сидить Комашко. Не хотілось би мені з ним стикатись,— думав Фесенко.— Сонце стане на вечірньому прузі, тоді підемо до Навроцьких й випремо звідтіль Комашка».
Фесенкові випала партнером Христина, але тепер йому були не в думці карти. Він кидав ними знехотя, грав невважливе і робив страшенні помилки.
«Двадцять п’ять тисяч, ще й дім, та ще й гарненький дім!»— миготіло в його голові, і заважало йому, й не давало звертати увагу на карти.
Карти летіли на стіл, а перед Фесенковими очима на зеленому сукні, ніби цятки, миготіли асигнації кольору веселчаного, цілі купи асигнацій, срібла, червінців. Червінці тілки дратували його грубу фантазію.
«Наберу грошей, піду вгору по службі, вхоплю в руки високий адміністративний пост. Мені дадуть за службу конфісковані од поляків, будлі-де на Волині або на Подолі, села, ліси…»
Фесенко усе марив, неначе нічого не чув, кидав картами, як спросоння. Мрії сновигали причепливо в його голові безперестанку.
«Куплю дім в Одесі з мармуровими сходами; сходи вистелю дорогими килимами, обставлю усі східці пальмами. На дверях поставлю швейцара з бородою до пояса в золотистій лівреї… Держатиму гарну карету, куплю баскі коні, щоб чортами гнули шиї, щоб зміями летіли по Одесі! Зляжусь в кареті з гаванською сигарою в зубах, розтягну ноги…»
Фесенко випнув груди, простяг під стіл ноги й торкнув Бородавкіну в черевики. Бородавкіна прижмурила до його очі й солоденько осміхнулась. Він навіть того не примітив.