Едем - Сторінка 42
- Станіслав Лем -Метаболізм, способи живлення, тип виробництва, форми суспільних зв'язків, реакції, навички, розподіл, групові конфлікти і так далі. З цим ми вже так не поспішатимемо. Поки що, — він звернувся до Кібернетика й Фізика, — починайте ви. Треба буде відповідно пристосувати калькулятор. Певна річ, можете взяти на підмогу фільми, є бібліотека, беріть усе, що буде треба.
— Для початку його можна поводити по кораблі, — сказав Інженер. — Що ти думаєш із цього приводу? Це може йому багато чого пояснити, а крім того, він знатиме, що ми від нього нічого не приховуємо.
— Особливо важливе друге, — погодився з ним Координатор. — Та... поки ми не можемо з ним порозумітися, не пускайте його до перев'язочної. Я боюся якогось непорозуміння. А зараз давайте обійдемо корабель. Котра вже година?
Було три години ночі.
13
Обхід ракети тривав досить довго. Дуплекс особливо цікавився атомним реактором й автоматами. Інженер креслив йому безліч ескізів — тільки в машинному відділенні на це пішло чотири блокноти. Автомат викликав у гостя явний інтерес. Він докладно оглянув мікроСітку й неабияк здивувався, побачивши, що вся вона занурена в резервуар, який охолоджується рідким гелієм. Це був кріотронний мозок надпровідного типу для надзвичайно швидких реакцій. Але, мабуть, він уловив, з якою метою охолоджується мозок, бо дуже довго покашлював і, з великим задоволенням вивчав ескізи, які йому креслив Кібернетик. Здавалося, з питання про електричні схеми вони зможуть порозумітися швидше, аніж із приводу того, яким жестом чи символом позначити навіть найпростіші слова.
О п'ятій годині, над ранок Хімік, Координатор й Інженер пішли спати; на посту в тунелі, після того як закрили вантажний люк, залишився Чорний; решта разом з дуплексом подалися до бібліотеки.
— Знаєте що? — сказав Фізик, коли вони проходили повз лабораторію. — Давайте покажемо йому ще таблицю Менделєєва. Там є схематичні зображення атомів.
Вони ввійшли досередини. Фізик почав копирсатися в купі паперів під шафкою, і в цю мить щось зацокало.
Фізик викидав із кутка шелесткі згортки й нічого не почув, але Лікар весь нашорошився.
— Що це? — запитав він.
Фізик випростався й, теж почувши цокіт, глянув на товаришів переляканими очима.
— Це Гейгер, там... стійте! Десь витік...
Він підскочив до лічильника. Дуплекс усе ще стояв непорушно й водив очима по приладах. Нараз він наблизився до столу, й лічильник зацокотів довгими чергами, наче барабанщик, що вибиває протяжний дріб.
— Це він! — крикнув Фізик, обіруч схопив металевий циліндр і спрямував його на велетня.
Лічильник аж завібрував.
— Радіоактивний? Він? Що це означає? — запитав приголомшений Кібернетик.
Лікар зблід. Він підійшов до столу, глянув на тремтливий індикатор, узяв із Фізикових рук металевий циліндр і почав водити ним у повітрі довкола дуплекса. Дріб слабшав тим виразніше, чим вище підіймав він лічильник. Коли він опустив його до товстенних, незграбних ніг прибульця, мембрана аж заревла. На шкалі апарата спалахнув червоний вогник.
— Радіоактивне зараження... — пробелькотів нарешті Фізик.
Здивований дуплекс переводив очі з одного на іншого, нітрохи не занепокоєний незрозумілою для нього операцією.
— Він потрапив сюди через отвір у мурі, який пропалив Захисник, — тихо сказав Лікар. — Там радіоактивна пляма... І він пройшов по ній...
— Не наближайтеся до нього! — крикнув Фізик. — Він випромінює щонайменше мілірентген за секунду! Зачекай — його треба якось... Якщо ми загорнемо його в керамітову фольгу, можна буде ризикнути...
— Але ж, чоловіче, тут ідеться зовсім не про нас! — підвищив голос Лікар. — Тут ідеться про нього! Як довго він міг там перебувати? Скільки одержав рентгенів?
— Н... не знаю. Звідки я це можу знати... — Фізик весь час дивився на стрекотливий лічильник. — Ти повинен щось зробити! Ацетатна ванна, абразія епідермісу... Дивіться, він... він нічого не розуміє!
Лікар мовчки вибіг із лабораторії й за хвилину повернувся з аптечкою першої протирадіаційної допомоги. Дуплекс спершу ніби хотів опертися незрозумілим процедурам, але потім дозволив робити з собою все, що треба.
— Надінь рукавиці! — крикнув Фізик Лікареві, який голими руками торкався дуплексової шкіри.
— Розбудити решту? — невпевнено запитав Кібернетик, який стояв під стіною, опустивши руки.
Лікар швидко натягував важкі рукавиці.
— Навіщо? — сказав він і низько нахилився над дуплексом. — Поки що нічого... Еритема з'явиться через якихсь десять — дванадцять годин, якщо...
— Якби ми могли з ним порозумітися, — буркнув Фізик.
— Переливання крові, тільки як? Звідки? — Лікар дивився перед собою невидющими очима. — Той, другий! — раптом вигукнув він, але тут же завагався й додав уже тихіше: — Ні, не можна... довелося б спершу дослідити кров обох на аглютинацію — може виявитися, що в них різні групи...
— Послухай, — Фізик відвів його набік, — справи дуже кепські. Я боюся... ну, ти розумієш? Він, мабуть, пройшов по радіоактивній плямі, тільки-но спала температура: в зоні мікроанігіляційної реакції завжди утворюється багато радіоізотопів. Рубідій, стронцій, ітрій і все інше. Рідкоземельні елементи. Поки що він нічого не відчуває, найраніше завтра — так я думаю. Чи є в його крові білі тільця?
— Є, однак вони мають зовсім інший вигляд, ніж людські.
— Усі клітини, які щедро розмножуються, завжди вражаються однаково, незалежно від виду. У нього повинна бути трохи більша опірність, ніж у людини, але...
— Ти звідки знаєш?
— Бо нормальна радіоактивність грунту тут майже вдвічі вища, ніж на Землі, отже, вони до певної міри можуть бути до неї пристосовані. Твої антибіотики тут, звичайно, безсилі?
— Так, безсилі; тут, мабуть, існують зовсім інші бактерії...
— Так я і думав. Знаєш що? Ми повинні перш за все якось порозумітися з ним... Випитати якомога більше. Реакція настане щонайраніше через кілька годин...
— А! — Лікар швидко глянув на Фізика й опустив очі.
Вони стояли за п'ять кроків від дуплекса, який напівлежав під стіною й не спускав з них своїх блідо-голубих очей.
— Витягнути з нього якомога більше, перш ніж він... помре?
— Я не думаю про це таким чином, — відповів Фізик, намагаючись зберегти спокій. — Я припускаю, що він поводитиметься, як людина. Психічну здатність він зберігатиме ще декілька годин, а потім настане апатія, — та ти й са'м це добре знаєш... На його місці кожен із нас думав би передусім про виконання завдання!
Лікар знизав плечима, глянув на нього спідлоба й раптом усміхнувся:
— Кожен із нас, кажеш? Так, можливо, знаючи, що сталося. Але він постраждав через нас. З нашої вини.
— Ну то й що з цього? Невже для тебе важлива якась спокута? Не будь смішним!!
Фізикове обличчя вкрилося червоними плямами.
— Ні, — сказав Лікар. — Я з тобою не згоден. Розумієш? Це, — він показав на дуплекса, — хворий, а це, — він тицьнув пальцем у свої груди, — лікар. І всім, крім лікаря, тут зараз нічого робити.
— Ти так вважаєш? — глухо запитав Фізик. — Але ж це не наша провина, що...
— Неправда! Він опромінився, бо йшов по сліду Захисника! Та досить уже про це. Я повинен узяти в нього кров.
Лікар підійшов до дуплекса із шприцем у руці. Якусь секунду постояв над ним, ніби вагаючись, потім повернувся до столу пб другий шприц. На обидва насадив голки, вийняті з гамма-стерилізатора.
— Допоможи мені, — обернувся він до Кібернетика.
І наблизився до дуплекса. На його очах оголив свою руку, Кібернетик увів голку йому у вену, втягнув трохи крові й відступив назад; тоді Лікар узяв другий шприц і, торкаючись шкіри дуплекса, знайшов судину, глянув йому в вічі й устромив у неї голку. Кібернетик стояв над ними. Дуплекс навіть не здригнувся. Його ясно-рубінова кров заповнила скляний циліндр шприца. Лікар спритно вийняв голку, притиснув кривавлячу ранку тампоном вати і вийшов, високо тримаючи шприц у руці.
Фізик і Кібернетик перезирнулися. Кібернетик іще хвилину потримав у руці шприц із Лікаревою кров'ю, а потім поклав його на стіл.
— Що ж тепер? — запитав він.
— Він міг би нам усе розповісти! — Фізик немовби перебував у гарячці. — А цей, цей... — І він раптом глянув Кібернетикові у вічі.
— Може, їх розбудити? — повторив той.
— Це нічого не дасть. Лікар скаже їм те саме, що й мені. Є тільки одна можливість — він... повинен сам вирішити. Якби він захотів... Лікар не зможе йому заборонити.
— Він? — Кібернетик здивовано глянув на нього. — Ну гаразд... Але як він це вирішить? Він же нічого не знає, а ми не можемо йому розказати!
— Ще й як можемо, — холодно сказав Фізик, дивлячись на скляний циліндр з кров'ю, який лежав біля стерилізатора. — У нас є хвилин п'ятнадцять часу, поки Лікар полічить його еритроцити. Давай сюди дошку!
— Але ж це не має ніякого...
— Давай дошку! — крикнув Фізик і заходився збирати з підлоги шматочки крейди.
Кібернетик зняв із стіни дошку, й вони разом поставили її навпроти дуплекса.
— Мало крейди! Принеси з бібліотеки кольорову!
Коли Кібернетик вийшов, Фізик схопив перший-ліпший шматок крейди й почав швидко малювати велику півсферу, в якій знаходилася ракета. Відчуваючи на собі непорушний погляд блідо-голубих очей, він малював дедалі швидше. А коли закінчував, то обертався до дуплекса, напружено дивився йому в вічі, тицяв пальцем у дошку, витирав її губкою й рисував знову.
Стіна півсфери — ціла. Стіна півсфери — і перед нею Захисник. Рило Захисника — і заряд, що вилітає з нього. Він знайшов шматочок фіолетової крейди, заштрихував нею частину стіни перед Захисником, пальцями розтер крейду, внаслідок чого виник отвір, оточений фіолетовим патьоком. Силует дуплекса. Фізик підійшов до лежачого прибульця, торкнувся його торса, а відтак вернувся до дошки, стукнув крейдою по намальованій фігурці, стер усе губкою, аж вода чвиркнула на підлогу, ще раз квапливо намалював грубо обведений фіолетовим отвір у стіні, а в ньому — дуплекса й стер усе довкола. На дошці залишився тільки контур великої постаті. Стоячи так, щоб дуплекс міг бачити кожен його рух, Фізик заходився поволі втирати розкришену на порох фіолетову крейду в ноги випростаної фігури. Обернувся. Маленький дуплексів торс, який перед цим спочивав на гумовій подушці, котру надув Лікар, поволі підвівся, його зморщене мавп'яче личко з розумними очима відвернулося від дошки і втупилося в Фізика, немовби мовчки про щось його запитувало.
Тоді Фізик кивнув головою, схопив бляшанку, пару захисних рукавиць і стрімко вибіг з лабораторії.