Життєва філософія кота Мура - Сторінка 76

- Ернст Теодор Амадей Гофман -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+

Аякс — один з героїв Троянської війни (грецька міфологія), був чудовий бігун. [652]

С. 504. Респонзорій — старовинний католицький церковний спів, що складається з фраз одного соліста чи хору і відповідей другого.

С. 507. ...порівняти себе з Тартіні... — Джузеппе Тартіні — видатний італійський скрипаль і композитор XVIII ст. Таємно одружився з родичкою кардинала Корнаро і переховувався від переслідування в монастирі в Ассизі.

С. 508. Йоганн Андреас Зільберман — органний майстер XVIII ст., представник династії майстрів, які виготовляли ці інструменти.

С. 514. ...як твердить по праву Моріц, Давідзон. Нудов, Тіде-ман, Вінгольт, Райль, Шуберт, Клюге... — кіт Мур називає імена лікарів і письменників, які писали про проблеми сну і сновидінь.

С. 517. ...пародія на сім разів відхилену брехню... — у п'єсі Шекспіра "Як вам це сподобається" ремісник Оселок викладає цілу теорію, в який спосіб можна сім разів заперечити брехливе твердження.

С. 522. Палладіо Андреа — видатний італійський архітектор XVI ст., його споруди мали вплив на архітектуру класицизму в усій Європі.

С. 525. / коли надійшла черга "Agnus Dei" — зберігся "Agnus Dei" Гофмана, церковна музика з меси ре мінор, написана в дусі "Реквієму" Моцарта.

С. 530. ...як той нотаріус Пістофолус... — в опері Паїзіелло "Млинарка" закохується в титульну героїню і просить її руки.

С. 549. "Німецький батько родини" — п'єса О.-Г. Геммінгена, сучасника Гофмана.

С. 560. "Мітлою в будній день махає..." і т. д. — цитата з "Фауста" Гете.

С. 561. "...де твої веселі вистриби?..." — поховальна промова над труною кота Муція явно пародія на слова Гамлета, що тримає в руці череп блазня Йорика: "Де тепер твої жарти?" і т. д.

С. 563. ...справді щасливі дні Аранхуеца, що вже минулись..." — парафраз рядка з "Дон Карлоса" Шіллера: "Кінець чудовим дням в Аранхуеці..."

"Кажуть, він хотів померти!" — цитата із "Смерті Валленштейна" Шіллера.

С. 578. ...така музика личить суєтному світові, а не церкві... — в добу контрреформації в XVI ст. почалися гоніння на католицьку церковну музику, надто "світську" і формально ускладнену, на думку суворих верховних ієрархів церкви.

С. 582. П.-Ф. Арпе — автор книги "Про чудесні витвори природи й мистецтва, що їх називають талісманами й амулетами" (1717), була перекладена німецькою мовою. [653]

Бекер Бальтазар — богослов XVI ст. Відзначався вільнодумством, заперечував у своїй книзі "Зачарований світ" існування нечистої сили, чортів і відьом, виступав проти забобонів, за що його відлучили від церкви.

"Книга вікопомних подій" Франческо Петрарки... — йдеться про збірку різних текстів фактичного й анекдотичного характеру давніх і сучасних Петрарці авторів і його власних коротких новел-анекдотів, які він зібрав докупи для того, щоб розповісти про різні риси людської вдачі і різні людські здібності.

С. 604. "Не все пропало, ви ж бо ще моя!" — це слова короля Карла VII з трагедії Шіллера "Орлеанська діва", з якими він звертається до коханої Агнеси Сорель у хвилину страшної біди для Франції.

С. 606. "Che doice рій..." — так починається 31 пісня поеми Аріосто "Навіжений Роланд".

С. 630. Пікар Луї Бенуа — французький драматург — сучасник Гофмана, писав віршовані комедії.

С. 631. Одного композитора хтось спитав... — мається на увазі уславлений австрійський музикант Йозеф Гайдн (1732-1809).

...про свій інший великий духовний твір... — цей твір — ораторія Гайдна "Створення світу" (1793).

С. 639. ...кота Мура посередині його прекрасного життєвого шляху забрала невблаганна смерть — у листопаді 1821 р. помер улюбленець письменника — прообраз романного кота Мура. Письменник щиро сумував, що його "дорогий вихованець кіт Мур на четвертому році життя, сповненого надій", залишив цей світ, "щоб прокинутися у кращому" (з траурного повідомлення, яке Гофман надіслав своїм друзям).