Плавучий острів - Сторінка 23
- Жуль Верн -Артисти отримують свою вельми щедру порцію шампанського марки Кліко і Редерера, і на таке хрещення не приходить в голову скаржитися навіть Себастьєну Цорну, бо воно нічим не нагадує солону воду, яка змочила йому губи в перші дні його життя. Парижани, зі свого боку, відповідають на ці виявлення симпатії виконанням кращих творів репертуару: сьомого квартету Бетховена фа —мажор (тв. 59), четвертого квартету Моцарта мі-бемоль (тв. 10), четвертого квартету Гайдна ре-мінор (тв. 17 ), сьомого квартету (анданте, скерцо, каприччіозо) і фуги Мендельсона (тв. 81).
Так, публіці підносяться всі ці чудеса концертної музики, і до того ж безкоштовно. У дверях тиснява, в залі не продихнути. Після кожної речі доводиться по два, по три рази грати на біс, і губернатор вручає виконавцям золоту медаль з обідком з діамантів, що вселяють пошану кількістю своїх каратів; на одній стороні медалі викарбуваний герб Мільярд-Сіті, а на інший нижченаведений французький напис:
"У дар Концертному квартету від Компанії, муніципалітету та населення Станд арт —Айленда".
І якщо всі ці почесті не проникають в глибину душі непримиренного віолончеліста, так вже напевно через його огидний характер, про який невпинно твердять йому товариші.
— Почекаємо, чим усе це скінчиться! — тільки й відповідає він, нервово мнучи борідку.
В десять годин тридцять п’ять хвилин вечора — за розрахунками астрономів Стандарт-Айленда — плавучий острів повинен перетнути лінію екватора. У цю саму мить прогримить постріл однієї з гармат батареї хвилеріза. Батарея з’єднана дротом з електричним апаратом, встановленим в сквері обсерваторії. Висока і надзвичайно завидна честь — власноруч включити струм і зробити постріл —дістанеться одному з іменитих панів.
В цей день на неї претендують дві важливі особи. Легко здогадатися, що це Джем Танкердон і Нет Коверлі. Сайрес Бікерстаф вкрай збентежений цією обставиною. Між мерією і обома частинами міста вже мали місце складні переговори, але угоди так і не було досягнуто. На прохання губернатора Калістус Менбар виступив в якості посередника. Незважаючи на всі хитрощі, на всі свої
дипломатичні здібності, пан директор рішуче нічого не добився. Джем Танкердон не хоче пропускати вперед Нета Коверлі, який в свою чергу не згоден відступити перед Джемом Танкердоном. Всі чекають вибуху.
І він не забарився спалахнути з великим шумом, коли обидва багатія зустрілися в сквері лицем до лиця. Апарат в п’яти кроках від них... Залишається лише торкнутися його кінчиком пальця...
Дізнавшись про те, яка виникла суперечка, натовп, вкрай збуджений питанням, хто здолає, заповнив сад.
Після концерту Себастьєн Цорн, Івернес, Фрасколен і Пеншіна теж вирушили в сквер, — їм цікаво стежити за розвитком цієї боротьби, яка може привести в майбутньому до виключно тяжких ускладнень.
Обидва іменитих пана виступають вперед, навіть не вітаючи один одного кивком голови.
— Я вважаю, шановний пане, — каже Джем Танкердон, — що ви не станете заперечувати в мене честі...
— Саме цього я чекаю від вас, шановний пане, — відповідає Нет Коверлі.
— Я не потерплю, щоб у моєму лиці було публічно нанесено...
— Я теж не має наміру терпіти...
— Добре, подивимося! — вигукує Джем Танкердон, роблячи крок до апарату.
Нет Коверлі теж робить крок вперед.
Прихильники обох іменитих панів втручаються в справу. В їх рядах лунають зухвалі і образливі вигуки. Уолтер Танкердон, звичайно, готовий підтримати права свого батька, але, помітивши міс Коверлі, що стоїть трохи осторонь, він проявляє очевидну розгубленість.
Що стосується губернатора, то, незважаючи на підтримку пана директора управління мистецтв, який охоче виступить в ролі буфера, він украй засмучений тим, що не може поєднати в одному букеті білу троянду Йорка і червону троянду Ланкастера. І хто знає, чи не буде ця гідна жалю суперечка мати наслідки настільки ж плачевні, як ті, які мала війна XV століття для англійської знаті? Між тим наближається хвилина, коли ніс Стандарт-Айленда розріже лінію екватора. Розрахунок зроблений з точністю до однієї чверті секунди, і розбіжність може бути всього метрів на вісім. Зараз треба чекати сигналу з обсерваторії.
— Блискуча ідея! — шепоче Пеншіна.
— Яка?.. — запитує Івернес.
— Я хвачу кулаком по кнопці апарату, і це їх відразу примирить один з одним.
— Не треба! — говорить Фрасколен і міцною рукою утримує "Його високість".
Словом, невідомо, чим скінчився б інцидент, якби не пролунав гарматний
постріл...
Але це стріляє не батарея хвилеріза. Все ясно розчули, що він долинув з моря.
Натовп завмер в очікуванні.
Що може означати постріл гармати, яка не належить до артилерії Стандарт —Айленда?
Телеграма, отримана з Штирборт-Харбора, майже в ту ж хвилину роз’яснює, в чому справа.
У двох чи трьох милях від плавучого острова тоне судно і просить про допомогу.
Несподіваний і вдалий результат! Тепер вже нікому не приходить в голову сваритися у електричної кнопки і салютувати з приводу переходу через екватор. Та й час упущено. Лінія вже пересічена, а очікуваний постріл так і залишився в жерлі гармати. Зрештою це навіть краще для честі сімей Танкердона і Коверлі.
Глядачі залишають сквер, і так як електричні потяги зараз не ходять, вони пішки прямують до молу Штирборт-Харбора.
Втім, у відповідь на сигнал, отриманий з моря, черговий офіцер порту вже вжив заходів для порятунку тих, які потерпають від біди. Один з електричних катерів, пришвартованих до гавані, вилетів з-за молу. І в той момент, коли натовп підійшов до порту, катер доставив потерпілих аварію, знявши їх з судна, яке тут же занурилося в безодні Тихого океану.
Це судно — малайський кеч, який весь час слідував за Стандарт-Айлендом від самих Сандвічевих островів.
11. МАРКІЗЬКІ ОСТРОВИ
Вранці 29 серпня "перлина Тихого океану" перебувала в самій середині архіпелагу Маркізьких островів між 7° 55' і 10° 30' південної і 141° і 143° 6' західної довготи, за Паризьким меридіаном. Від Сандвічевих островів пройдено три з половиною тисячі кілометрів.
Маркізький архіпелаг називають також островами Мендани, на честь іспанця, який відкрив у 1595 році їх південну частину. Іменують їх, крім того, островами Революції, так як в 1791 році капітан Маршан відвідав північно —західну частину цієї групи. Називаються вони і архіпелагом Нукухіва, тому що така назва присвоєна найбільшому з цих островів. Але по всій справедливості їх слід було б назвати ім’ям Кука: адже цей знаменитий мореплавець досліджував їх в 1774 році.
Таким міркуванням поділився комодор Сімкоо з Фрасколеном, який, знайшовши зауваження справедливим, не забув додати зі свого боку:
— Цю групу можна було б також називати французьким архіпелагом, так як на Маркізьких островах ми ж майже у Франції.
Справді, французи можуть розглядати цю групу з одинадцяти островів або острівців, як ескадру своєї країни, що стоїть на якорі в водах Тихого океану. Найбільші з них — лінійні кораблі "Нуку-хіва" і "Хіва-Оа", ті, що трохи менші —крейсери різних класів — "Хіау", "Хуа-Пу"3, "Уа-Хука", найменші — це міноносці "Мотаньє" , "Фату-Хіва", "Тау-Ата", а острівці і атоли — просто катера, що оточують ескадру. Правда, острови ці не в змозі пересуватися, подібно Стандарт —Айленду.
Першого травня 1842 командувач загоном французьких кораблів у Тихому океані, контр-адмірал Дюпеті-Туар, вступив від імені Франції у володіння цим архіпелагом. Від тисячі до двох тисяч миль відокремлюють його від американських берегів, від Нової Зеландії, від Австралії, від Китаю, від Молукських і Філіппінських островів. Осуду або схвалення заслужили при таких обставинах дії контр-адмірала? Опозиція засудила їх, урядові кола — схвалили.
Як би там не було, але Франція має в своєму розпорядженні тепер острівні володіння, в яких наші морські рибальські судна знаходять притулок, можуть поповнювати запаси продовольства і які набудуть справжнє торговельне значення, якщо коли-небудь буде проритий Панамський канал. Володіння ці округлилися після того, як був оголошений французький протекторат над островами Туамоту (Помоту) і островами Товариства, складовими їх природного продовження. Раз вже в північно —західних областях цього неозорого океану поширився британський вплив, немає нічого поганого в тому, щоб його зрівноважив французький на південному сході.
— Але, — запитує Фрасколен у свого люб’язного чичероне, — чи є у нас на цих островах скільки-небудь значні військові сили?
— До тисяча вісімсот п’ятдесят дев’ятого року, — відповідає комодор Сімкоо, — на Нукухіва був загін морської піхоти. Потім його відкликали, і охорона французького прапора було доручено місіонерам, які не спустили б його без опору.
— А зараз?..
— В Таіохае ви знайдете тільки резидента, кількох жандармів і тубільних солдатів під командою офіцера, який виконує одночасно обов’язки мирового судді.
— Для розбору справ між тубільцями?
— І між тубільцями і між колоністами.
— Отже, на Нукухіва є колоністи?
— Так... десятка два.
— Немає з чого скласти симфонічний оркестр... Хіба що духовий!
І правда, хоча Маркізькі архіпелаг, що тягнеться на сто дев’яносто п’ять миль у довжину і на сорок вісім у ширину, займає площу близько тисячі трьохсот квадратних кілометрів, населення його не досягає і двадцяти чотирьох тисяч тубільців так що на тисячу жителів ледь припадає один колоніст. Чи збільшиться населення Маркізьких островів після того, як між двома Америками буде прокладено новий водний шлях? Це покаже майбутнє.
Що ж стосується населення Стандарт-Айленда, то кількість його мешканців приросла за останні дні врятованими малайцями.
Їх десять чоловік, не рахуючи капітана, чоловіка вельми рішучої зовнішності, як ми вже говорили. Йому років сорок, звуть його Сароль. Матроси його — міцні хлопці з племені, що населяє найдальші острови Західної Малайї. Три місяці тому цей Сароль привів їх в Гонолулу з вантажем копри. Штучний острів, прибувши туди ж для десятиденної стоянки, викликав в них таке ж здивування, яке викликав всюди. Правда, вони не побували на ньому, бо отримати для цього дозвіл дуже важко, але не забудемо, що кеч часто виходив у море, щоб краще оглянути плавучий острів з усіх боків, і огинав його на відстані півкабельтова.